ZAUJÍMAVOSTI O ZVIERATÁCHZaujímavosti z ríše zvierat

Zvieratá objavené v roku 2020 – 15 novoobjavených druhov zvierat

V tomto svete je objav nového druhu vzrušujúcou udalosťou, zábleskom nezmapovaného bohatstva biodiverzity, ktoré sa stále skrýva po celom svete. Zvieratá objavené v roku 2020. Každý rok, keď vedci skúmajú svetové ekosystémy, hľadajú herbáre a plesne, sledujú DNA organizmov a čoraz viac prezerajú sociálne médiá, narazia na druhy rastlín a húb, ktoré neboli vedecky popísané.“

Tento rok bolo popísaných veľa nových druhov, vrátane niekoľkých hadov, žiab, hmyzu a dokonca aj nových druhov primátov. Vedci, ktorí sa zamerali na oceán, spozorovali zobákovitú veľrybu, ktorá môže byť novým druhom, a záhadný sifonofór, ktorý je považovaný za najdlhšie zviera, aké kedy bolo zaznamenané.

Rastliny a huby tiež naďalej predstavujú nepreskúmanú hranicu rozmanitosti. V tomto roku bolo pomenovaných 156 rastlín a húb z Afriky, Ázie, Ameriky a Veľkej Británie. Botanická záhrada v Missouri nedávno pomenovala 10 objavov charizmatických rastlín od roku 2020, vrátane nového druhu ebenového stromu, mäsožravej rosičky a novej mäty. Aj keď môže byť druh pre vedu nový, neznamená to, že nikdy nebol videný ani pomenovaný.
„Mnoho druhov, ktoré sú vo vede nové, už ľudia v regióne pôvodu poznajú a používajú.“

 

Z najmenšej skupiny primátov na svete vychádza nový lemur myši

 

 Z najmenšej skupiny primátov na svete vychádza nový lemur myši

 

Lemur myši, skupina plachých nočných primátov, sa nachádzajú na ostrove Madagaskar a sú považované za najmenšiu skupinu primátov na svete. Sú veľké asi ako ľudská päsť. Vedci rozlíšili tento nový druh, Jonášov lemur myší (Microcebus jonahi), od ostatných lemurov myší na základe jeho vzhľadu, ako aj genomických údajov a mitochondriálnej DNA. Zvieratá objavené v roku.  Zviera na f

 

Jonášov lemur myš je o niečo väčší ako priemerný lemur myšiarsky a má červenohnedé telo s bielym pruhom na nose, hustou srsťou a malými ušami. Pokiaľ vedci vedia, vyskytuje sa iba v malom pruhu nížinného dažďového pralesa na severovýchode Madagaskaru, v národnom parku Mananara Nord. Tu čelí hrozbe odlesňovania. Existuje 108 druhov lemurov a 25 druhov lemurov myší. Všetkým hrozí vyhynutie. Zviera na a

 

Maličká liliputánska žaba

 

 Maličká liliputánska žaba

 

 

Expedícia do bolívijského oblačného lesa odhaľuje novú žabu, jednu z najmenších na svete
Maličká liliputánska žaba, merajúca asi 10 milimetrov je veľká ako tableta aspirínu, bola nájdená v tuneloch pod machom a humusom v oblačnom lese v údolí Zongo neďaleko La Paz, Bolívia. Vedci tvrdia, že je mimoriadne ťažké ju nájsť, a to aj napriek jej výraznému volaniu.

Krásny a ohrozený druh langura nájdený v Mjanmarsku

 

Zvieratá objavené v roku Krásny a ohrozený druh langura nájdený v Mjanmarsku

V laboratóriu bol identifikovaný nový druh primáta Popa langur, pomocou vzoriek tkanív z muzeálnych vzoriek, druhov chovaných v zajatí a vzoriek výkalov z divých zvierat zhromaždených v lesoch Mjanmarska.
Je známe iba asi 200 až 260 jedincov popa langur rozložených do štyroch samostatných populácií. Najbezpečnejšia populácia podľa vedcov žije v lesnej oblasti s rozlohou iba asi 26 štvorcových kilometrov, čo jej nemusí dať priestor na udržanie rastúcej populácie. Aj keď jeho stav nebol formálne vyhodnotený, spĺňa podmienky pre označenie „kriticky ohrozené“ podľa kritérií Červeného zoznamu IUCN. Top 10 najmenších živých zvierat na svete.

 

Nový indický zmijový kôň pomenovaný podľa postavy Harryho Pottera

 

Zvieratá objavené v roku Nový indický zmijový kon postavy Harryho

V Himalájach sa našiel nový druh zelenej zmije obyčajnej, ktorá dostala meno Trimeresurus salazar alebo Salazarova zmija, podľa Salazara Zmijozela, postavy z J.K. Séria Rowlingovej o Harrym Potterovi. Had, ktorý je nočný a má jedinečný červeno-oranžový pruh na hlave a tele, bol objavený počas herpetologickej expedície v najsevernejšom štáte India Arunáčalpradéš, ktorý bol domovom mnohých nových objavov, rastlín a zvieratá v posledných desaťročiach.

Falošný gekón nájdený na Filipínach

 

Falošný gekón nájdený na Filipínach

Vedci našli na zbernom výlete na juhovýchodnom cípe hlavného filipínskeho ostrova Luzon niekoľko druhov falošných gekónov, posledný z nich dostal tento rok svoje meno: (Pseudogekko hungkag) -Gekón lesný s dutými obydliami. Hungkag znamená vo filipínčine „dutý“ a je prikývnutím k tendencii gekónov skrývať sa v dutých oblastiach, ako sú polená. Pozdĺž celého chvosta má obrátené značky v tvare „Y“ a zlatožlté oči, ktoré sa odrážajú vo svetle baterky. Zvieratá objavené v roku. Gekón lesný je iba 10. druhom z rodu Pseudogekko (falošné gekóny), všetky sa vyskytujú výlučne na Filipínach. Vďaka ich rýchlym pohybom a maskovaniu je veľmi ťažké ich nájsť. O ich rozsahu a požiadavkách na biotop sa vie len málo. Zviera na n

 

Madagaskarská obrovská žaba Zvieratá objavené v roku

 

Zvieratá objavené v roku madagaskarská obrovská žaba

 

Aj keď je táto madagaskarská obrovská žaba novo opísaná pre vedu, je pri jedálenskom stole dobre známa
Žabie pliešky a žabie stehienka sú v ponuke mnohých madagaskarských miest, kde sa v rybníkoch chovajú obrie žaby alebo sa dajú ľahko uloviť na vidieku a priniesť k stolu. Jeden z týchto obrovských druhov žiab, ktorý dosahuje dĺžku tela viac ako 10 centimetrov, upútal vedcov. Vedci pomocou genetickej analýzy zistili, že táto žaba, hoci je miestnym obyvateľom známa, bola pre vedu neznáma. Vo svojom rode sa odlíšil od ostatných druhov žiab Mantidactylus a pomenoval sa Mantidactylus radaka. Radaka je tradičný názov pre veľkú žabu. Na Madagaskare je teraz 362 uznávaných druhov žiab.

 

V Brazílii sa našlo 15 nových druhov os, ktoré parazitujú na pavúkoch

 

Zvieratá objavené v roku nový druh os

 

Skupina vedcov našla 15 nových druhov osy v andských oblačných lesoch a amazonskom dažďovom pralese v Brazílii. Všetky osy sú z rodu Acrotaphus a všetky parazitujú na pavúkoch jedinečným spôsobom. Samice používajú jed na dočasnú paralyzáciu pavúka v sieti. Osa potom položí na pavúka jedno vajce. Zatiaľ čo pavúk hostí osie vajce vytvára si sieť, ktorá bude chrániť vyvíjajúcu sa kuklu osy. Len čo sa osie vajíčko vyliahne, larvy zožerú pavúka a potom sa zakuklia a žijú v špeciálne vybudovanej sieti.

 

Počet orchideí opísaných na Novej Guinei Zvieratá objavené v roku

 

. Počet orchideí opísaných na Novej Guinei

Odborník na orchidey z Kráľovskej botanickej záhrady našiel na bohato biodiverznom ostrove Nová Guinea ohromujúcich 19 druhov novo popísaných orchideí žijúcich na stromoch. Tri z nových druhov sú z rodu Dendrobium, ktorý je známy svojimi nádhernými kvetmi. Ďalších 16 druhov je z rodu Bulbophyllum, ktoré sú obyčajne opeľované a majú tak kvety, ktoré sa zdajú byť chlpaté. Nová Guinea má najviac rastlinných druhov zo všetkých ostrovov a vedci sa domnievajú, že tu stále existuje veľa druhov, ktoré ešte niesu pomenované. Mastné vlasy : 5 domácich liekov.

 

Lesklý mlok z USA konečne dostane meno

 

Zvieratá objavené v roku Lesklý mlok z USA konečne dostane meno

Vedci zistili nový druh mloka pomocou technológie sekvenovania DNA novej generácie. Mlok sa nachádza v prameňoch a malých potokoch v oblasti pieskovísk v americkom štáte Severná Karolína. Štát má 64 pomenovaných mlokov, čo je viac ako v ktoromkoľvek inom štáte.

Z tohto šupinatého druhu kríkov sa stala úplne nová skupina rastlín

 

Z tohto šupinatého druhu kríkov sa stala úplne nová skupina rastlín

V južnej púšti Namíbie sa našiel jedinečný, vždyzelený ker, Tiganophyton karasense. Analýza DNA ukázala, že trpasličí ker bol natoľko zreteľný, že ho bolo možné považovať za jeho vlastnú čeľaď, Tiganophytaceae. Má šupinaté listy a darí sa mu v polopúšti, prežije pri teplotách až 36 ° C. Je známe, že existuje menej ako 1 000 kríkov.

 

Obrovský škorpión nájdený na Srí Lanke Zvieratá objavené v roku

 

Zvieratá objavené v roku Obrovský škorpión nájdený na Srí Lanke

Počas nočného prieskumu Národného parku Yala, najobľúbenejšej divočinnej oblasti Srí Lanky, našli vedci nový druh škorpióna, ktorý dostal meno Heterometrus yaleensis alebo obrovský škorpión Yala. Samice tohto druhu môžu dorásť do dĺžky 103 mm a muži do 75 mm. Veľké lesné škorpióny sa vyskytujú iba na ostrove Srí Lanka v Indickom oceáne, kde záujem o škorpióny vyvrcholil po sérii úmrtí spôsobených červeným škorpiónom. Škorpióny sú obeťou nelegálneho obchodu s divočinou pre svoju obľúbenosť ako domácich miláčikov.

 

Vo Vietname presvitá dúhovitý had

 

Vo Vietname presvitá dúhovitý had

Nový had z vietnamskej provincie Ha Giang popísali vedci tento rok. Jeho zvláštne vzorované telo, dúhovosť a nedostatok jasného svetla v očiach sú adaptáciami pre jeho podzemný životný štýl.
Vedci sa domnievajú, že tento druh, ktorý nazvali Achalinus zugorum, sa vyvinul skôr ako väčšina ostatných hadov a mohol by pomôcť vniesť nové svetlo do vývoja hadov. Ale pretože väčšinou zostávajú v podzemí, je obzvlášť ťažké ich nájsť.

 

Fialový krab pavúkovitý nájdený v Indii Zvieratá objavené v roku

 

Fialový krab pavúkovitý nájdený v Indii

Tento nový druh krabov pavúkovitých, bol nájdený na stĺpoch mosta pri mangrovoch pri ústí rieky Chithari v indickej Kérale. Je fialový a veľmi malý – 14 x 13 mm a je prvým z rodu, ktorý sa v krajine nachádza. Kraby sa považujú za „inžinierov ekosystémov“, pretože ich nora prevzdušňuje pôdu a ich strava recykluje živiny. Vedci plánujú ďalej skúmať oblasť tejto skrytej rozmanitosti.

 

Vo Veľkej Británii bolo objavených šesť nových druhov húb, jeden blízko letiska Heathrow Zvieratá objavené v roku

 

Vo Veľkej Británii bolo objavených šesť nových druhov húb, jeden blízko letiska Heathrow

Tento rok bolo pomenovaných šesť nových druhov húb muchotrávky. Tri sa našli v Škótsku a tri v Anglicku. Všetky sú z rodu Cortinarius, ktorý podporuje rast stromov, ako sú duby a borovica. Jeden z druhov, Cortinarius sa našiel pri rieke na hranici londýnskeho letiska Heathrow, jedného z najrušnejších letísk na svete.

 

Výrazný nový zamatový pavúk pomenovaný po hercovi Joaquinovi Phoenixovi Zvieratá objavené v roku

 

Zvieratá objavené v roku Výrazný nový zamatový pavúk pomenovaný po hercovi Joaquinovi Phoenixovi

Tento nový druh zamatového pavúka, ktorý sa nachádza v Iráne, má výrazný červeno-biely vzor, ktorý výskumníkom pripomínal ikonický úsmev Jokera, ktorý vo filme z roku 2019 stvárnil herec Joaquin Phoenix. Malý pavúk menom Loureedia phoenixi meria iba 8 mm a je prvým zo svojho rodu, ktorý sa nachádza mimo Stredozemného mora. Pavúky Loureedia, prejavujú jedinečné správanie, ako napríklad budovanie spoločných hniezd a spoločná starostlivosť o svoje mláďatá. Najväčšie pavúky na svete

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button