O KRAJINÁCHZaujímavosti

Zaujímavosti o USA 15 zaujímavých faktov

Zaujímavosti o USA. Spojené štáty sú fascinujúce miesto. Krajina je taká rozmanitá ako jej obyvatelia a má bohatú históriu plnú tých najlepších a najhorších udalostí, takže zďaleka nie je nudná.

Zaujímavosti o USA 15 zaujímavých faktov

Zaujímavosti o USA

 

Čo viete o krajine slobody?
USA je domovom internetu, nemajú žiadny oficiálny jazyk a spotrebúvajú obrovské množstvo svetovej energie.
Hoci je Amerika známa ako krajina slobodných, jej prezidentský dom, Biely dom, postavili otroci

Tu je 15 zaujímavých faktov o USA:

 

1. Starú slávu navrhol študent strednej školy.

Oficiálnu vlajku Spojených štátov navrhol Robert G. Heft v roku 1958, keď bol ešte študentom strednej školy. Prekvapujúco, ako známku dostal len dvojku. Heftov učiteľ Stanley Pratt sľúbil svojmu študentovi, že mu zvýši známku, ak Kongres USA prijme jeho návrh. Hádajte, čo sa stalo! Prinášame najvyššie známky.

2. Zaujímavosti o USA Nemá žiadny úradný jazyk.

Mnohí by možno povedali, že úradnými jazykmi USA sú angličtina a dokonca aj španielčina, ale krajina v skutočnosti nemá žiadny. Záznamy naznačujú, že otcovia zakladatelia nepovažovali žiaden za potrebný. Angličtina bola v čase Konfederácie dominantná, a preto nepotrebovala osobitnú ochranu. Okrem toho sa bežne hovorilo aj inými jazykmi a nebolo potrebné riskovať, že by sa niekto urazil.

3. Je domovom internetu

K tomu, čo dnes nazývame „internet“, viedlo mnoho vynálezov a objavov. J. C. R. Licklider z Massachusettského technologického inštitútu v 60. rokoch 20. storočia spopularizoval myšlienku mať „intergalaktickú sieť“ počítačov.

Zaujímavosti o USA internet

Potom vznikla sieť ARPANET (Advanced Research Projects Agency Network), prvý použiteľný prototyp internetu. Nakoniec v roku 1990 Tim Berners-Lee z MIT vynašiel World Wide Web, čo vlastne nie je samotný internet, ale skôr najbežnejší spôsob prístupu na internet. A zvyšok je už história (alebo skôr budúcnosť) a všetko sa to začalo v USA.

 

 

4. Zaujímavosti o USA majú najväčší HDP na svete

 

Pri spomínaní najbohatších krajín sveta sa USA nie vždy umiestňujú na prvom mieste. Je to preto, že krajiny môžu byť zoradené podľa ich HDP na obyvateľa, teda bohatstva krajiny vydeleného počtom jej obyvateľov. Keď však ide o čistú výrobnú silu, a to konkrétne v súvislosti s hrubým domácim produktom, USA sú na prvom mieste.

5. Takmer celá Nevada je vo vlastníctve vlády.

Kto by to bol povedal? Niekto určite, ale my nie, aspoň pred vypracovaním tohto článku. Štát Nevada je plný chránených prírodných oblastí, lesov, národných parkov a pamiatok, ktoré vlastní a spravuje federálna vláda USA. V Nevade sa nachádza najmä Oblasť 51, utajovaný úsek územia vo vlastníctve vlády USA. Vláda tu vlastní toľko územia, že je to až 80 % rozlohy celého štátu, ak sa tomu dá veriť.

6. Každý deň sa tam podáva 100 hektárov pizze.

 

Američania určite milujú svoju pizzu! Podľa denníka Washington Post ju obyvatelia USA milujú natoľko, že na ich území sa každý deň zje približne 100 akrov tejto obľúbenej syrovej pochúťky. Prieskumy totiž ukazujú, že Američania majú tendenciu uprednostňovať pizzu pred hamburgermi, ktoré sa považujú za základ americkej kuchyne. Zaujímavosti o Kanade 25 faktov

7. Zaujímavosti o USA Hlavným mestom bol pôvodne New York.

 

Zaujímavosti o USA Hlavným mestom bol pôvodne New York

V roku 1790 nebol Washington D.C. miestom, kde sa odohrávalo všetko politické dianie. Hlavným mestom krajiny bol v skutočnosti New York, keď sa George Washington stal slávnym prvým prezidentom krajiny.

Washington, D.C., ležiaci medzi Virgíniou a Marylandom, bol vytvorený ako hlavné mesto v roku 1790 po stretnutí ministra financií Alexandra Hamiltona a ministra zahraničných vecí Thomasa Jeffersona.

Hamilton ustúpil Jeffersonovi, Virgínčanovi, v otázke umiestnenia hlavného mesta a Jefferson na oplátku súhlasil s Hamiltonovým návrhom, aby federálna vláda prevzala dlhy štátov po revolučnej vojne – niečo za niečo.

 

8. USA spotrebujú približne 17 % energie na Zemi.

 

Američania okrem pizze milujú aj svoju elektrinu. Podľa amerického Úradu pre energetické informácie v roku 2017 krajina spotrebovala približne 98 kvadriliónov britských tepelných jednotiek (Btu) energie, čo je, úprimne povedané, veľa. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

 

9. Viac ako 10 % Američanov pracovalo alebo bude pracovať v McDonald’s.

Dobrá reštaurácia Mickey D’s. Táto slávna reštaurácia rýchleho občerstvenia je významným zamestnávateľom v USA. Odhaduje sa, že približne každý ôsmy Američan niekedy v histórii pracoval v tejto megareštaurácii. Podľa správ sem patria všetci od susedových detí až po Jeffa Bezosa a dokonca aj Pink.

 

10. Zaujímavosti o USA Aljaška má najdlhšie pobrežie.

 

Aljaška má ohromujúco dlhé pobrežie, ktoré sa tiahne približne 6 640 míľ (10 686 km). Hovorí sa, že je to dlhšie ako pobrežia všetkých ostatných 49 štátov dohromady. Celková dĺžka pobrežia krajiny je 12 383 míľ (19 928 km).

 

11. Otroci pomáhali stavať Biely dom.

 

Keď v roku 1792 vyšla výzva, aby robotníci v Európe prišli postaviť Washington D.C. ako hlavné mesto USA, neprihlásil sa dostatočný počet ľudí. A tak sa úradníci obrátili na zotročených a slobodných Afroameričanov (aj keď vzhľadom na náklady pravdepodobne väčšinou na zotročených ľudí), aby prácu vykonali.

Otroci pomáhali stavať Biely dom

Títo ľudia postavili Biely dom a rôzne ďalšie prvé vládne budovy USA. Krajina slobodných bola napokon slobodná len pre niektorých. Mnohí naprieč všetkými skupinami však boli odvážni.

12. V New Yorku teraz žije viac ľudí ako v 40 z 50 štátov USA.

 

Niet divu, že NYC sa zdá byť rušný! Približne 1 z 38 obyvateľov USA nazýva New York svojím domovom, čo z neho robí najľudnatejšie mesto v krajine. Hustota jeho obyvateľstva je neuveriteľných 27 000 ľudí na štvorcovú míľu a v New Yorku sa každé 4,5 minúty narodí dieťa.

13. Voda v Hornom jazere by mohla pokryť celú Ameriku.

 

Horné jazero sa rozprestiera na hranici medzi Kanadou a USA, a ak by ste všetku jeho vodu rozprestreli, toto jazero by v skutočnosti pokrylo celý severoamerický a juhoamerický kontinent v obrovskej kaluži hlbokej asi 1 meter. Dúfajme, že k tomu nikdy nedôjde, samozrejme, kvôli nám a rybám. V Hornom jazere sa nachádza aj 10 % sladkej vody na svete.

Voda v Hornom jazere by mohla pokryť celú Ameriku.

14. Lovenie jednorožcov? Licenciu môžete získať na univerzite v Michigane.

 

Nuž, kto vám bude brániť v tom, aby ste si išli za svojím snom, ak sa mu naozaj chcete venovať? Ak je lovenie jednorožcov niečo, čo ste vždy chceli robiť, nuž choďte na ne, tigre. Lake Superior State University v Michigane umožňuje záujemcom získať licenciu na lov týchto jednorožcov, ak si to želajú.

Oficiálne povolenie vydáva oddelenie prírodných jednorožcov Lovcov jednorožcov Lake Superior State University. „Kvestori“, ako sa nazývajú, môžu loviť na Zemi, na Mesiaci (ale len v neprebádaných oblastiach) a v Mliečnej ceste, hoci jej juhovýchodný okraj je počas nepárnych rokov uzavretý. Limit je jeden jednorožec za mesiac.

15. Obchod v Alabame predáva len nevyzdvihnutú batožinu od leteckých spoločností

Stratili ste batožinu? Kúpte si letenku do Alabamy. Centrum nevyzdvihnutej batožiny v meste Scottsboro v štáte Alabama je jediným miestom v USA, ktoré od leteckých spoločností vykupuje stratenú nevyzdvihnutú batožinu a predáva ju späť širokej verejnosti. Tá taška môže byť niekde tam.

USA sú domovom fascinujúcich a niekedy aj skutočne neuveriteľných vecí. Aj keď ste niektoré fakty z tohto zoznamu už možno poznali, dúfam, že vám priniesol nový pohľad na život alebo aspoň jeden či dva úsmevy a niečo, o čo sa môžete podeliť pri večeri.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button