O KRAJINÁCHZaujímavosti

Zaujímavosti o Turecku 20 fascinujúcich faktov o Turecku

Zaujímavosti o Turecku. Vedeli ste, že Turecko je súčasťou Ázie aj Európy? Alebo že Noemova archa pristála na tureckej sopke? To všetko a ešte viac si prečítajte nižšie, kde sme pre vás zozbierali 20 fascinujúcich faktov o Turecku, ktoré vás prekvapia. 

Zaujímavosti o Turecku 20 fascinujúcich faktov o Turecku

20 Zaujímavosti o Turecku

1. Istanbul sa nachádza na dvoch kontinentoch

Začnime klasikou: Istanbul žije na dvoch kontinentoch. Mesto oddeľuje Bospor, úžina, a tak sa skladá z európskej a ázijskej časti. Celkovo sa 95 % Turecka nachádza v Ázii a 5 % v Európe.

2. Ankara, nie Istanbul, je hlavným mestom Turecka

Mnoho ľudí predpokladá, že hlavným mestom Turecka je Istanbul, ale v skutočnosti je hlavným mestom Ankara. Istanbul je len najväčším mestom Turecka. Ankara bola počas celej histórie Turecka dôležitým obchodným centrom a stala sa významným obchodným, umeleckým a kultúrnym centrom.

3. Pôvodný názov Istanbulu je „Byzancia“ Zaujímavosti o Turecku

Názov „Byzantium“ má grécky pôvod a odkazuje na Byzasa, zakladateľa mesta. V roku 324 bolo premenované na „Konštantínopol“ a v roku 1930 bolo premenované na Istanbul.

4. Príbeh o Santa Clausovi pochádza z Turecka

Mikuláš sa narodil bohatým rodičom, bol kresťanským svätcom a gréckym biskupom z Myry, ktorý sa narodil v Patare. Keď jeho rodičia zomreli, dostal veľké bohatstvo, ktoré rozdával chudobným a núdznym. Podľa legendy zhadzoval vrecia so zlatými mincami do komínov domov a deťom poskytoval ovocie. Jeho dobré skutky sa rozšírili po Európe a miestni obyvatelia ho začali začleňovať do svojich mýtov a legiend. Zaujímavosti o vesmíre, 12 faktov ktoré vami otrasú
 

5. Turci milujú čaj Zaujímavosti o Turecku

 

Turci milujú čaj Zaujímavosti o Turecku

Hoci Turecko možno poznáte vďaka ich káve, 96 % obyvateľov vypije aspoň jednu šálku čaju denne. Turecký čaj je silný a podávajú ho v malých pohároch v tvare tulipánu. Počas svojich ciest určite vyskúšajte všetky ich výnimočné čajové chute.

6. Turecko má mladú demografickú populáciu

Turecko má najviac mladých obyvateľov v EÚ. Priemerný vek v Turecku je približne 31 rokov a len 9 % obyvateľov krajiny je starších ako 60 rokov.

7. Istanbul (starý Konštantínopol) bol založený na siedmich kopcoch

Podobne ako Rím, aj Istanbul bol postavený na siedmich kopcoch. Nebola to však náhoda; Byzantská ríša takto postavila mesto, aby sa vyhlásila za nový Rím. Všetkých sedem kopcov je historicky významných a posiatych pôsobivými mešitami a nádhernými palácmi.

8. Názov „tyrkysový“ v skutočnosti pochádza z Turecka

Tyrkys znamená „turecký kameň“. Tento nádherný minerál sa do Európy dostal z Orientu cez Turecko a je jedným z najstarších drahých kameňov v histórii. Prvýkrát ich používali tureckí vojaci ako amulety.

9. Národným športom Turecka je zápasenie s olejom

Zápasenie s olejom, známe aj ako zápasenie s tukom, je jedným z najstarších športov v Turecku. Pri zápasení s olejom sa bojovníci vopred polejú olejom a potom sa postavia proti svojmu súperovi. Zaujímavosti o Chorvátsku 10 faktov o Chorvátsku
 

10. V Turecku je 82 693 mešít Zaujímavosti o Turecku

 

V Turecku je 82 693 mešít Zaujímavosti o Turecku

V Turecku sa nachádzajú jedny z najkrajších mešít na svete, keďže približne 99 % všetkých Turkov sú moslimovia. Jednou z najúchvatnejších mešít v Turecku je mešita Sultanahmet, ľudovo nazývaná „Modrá mešita“ v Istanbule.

11. Turecko je najväčším producentom lieskových orieškov

Turecko dodáva približne 75 % svetovej produkcie lieskových orieškov, a preto je jedným z pilierov tureckého vývozného trhu. Hlavne vďaka priaznivým klimatickým podmienkam na pestovanie lieskových orieškov sa turecké polia s lieskovými orieškami rozprestierajú pozdĺž pobrežia Čierneho mora.

12. Turecko má pôsobivé sebestačné poľnohospodárstvo

Poľnohospodárstvo je hlavným zamestnaním väčšiny tureckého obyvateľstva, keďže takmer polovicu krajiny tvorí poľnohospodárska pôda. Historici sa domnievajú, že mnohé poľnohospodárske systémy vznikli v Turecku. Vďaka úrodnej pôde, priaznivému podnebiu a výdatným zrážkam je Turecko z hľadiska produkcie potravín jednou z mála sebestačných krajín na svete.

13. Turci milujú svoj chlieb Zaujímavosti o Turecku

V Turecku sa takmer ku každému jedlu podáva čerstvý chlieb (ekmek) a najlepšou časťou jedla je nasiaknutie chleba šťavami a olejmi z iných jedál. Dávanie ekmeku je v Turecku významné, pretože podľa islamskej viery chlieb udržiava život. Z tohto dôvodu sa chlebom nikdy neplytvá. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

14. V Turecku existuje viac ako 30 etnických jazykov

Hoci je turečtina úradným jazykom krajiny, pravidelne sa hovorí viac ako 30 ďalšími jazykmi, vrátane arabčiny, kurmánčiny a zazaki a ďalších.

15. „Zlé oko“ je najpredávanejším suvenírom

 

zaujímavosti o turecku zle oko

„Nazar boncuğu“ alebo „zlé oko“ je kameň vyrobený z roztaveného skla, železa a medi. Je to 3000 rokov stará tradícia, ktorá sa nosí na ochranu nositeľa pred zlými silami. Verí sa, že modrá farba kameňa má silu chrániť pred negatívnou energiou.

16. Turkom vďačíme za kávu Zaujímavosti o Turecku

Hoci káva nepochádza z Turecka, Turci ju do Európy priniesli v 16. storočí. Keď budete v Turecku, ochutnajte ich klasickú moka kávu, ktorá sa varí v cezve, malej medenej kanvici.

17. Turecké ženy mohli opustiť svojich manželov kvôli káve

Áno, čítate správne. Pred niekoľkými stovkami rokov mali turecké ženy zákonný dôvod na rozvod, ak im ich manželia nedokázali zabezpečiť niečo tak dôležité, ako je káva.

18. Veľký bazár má viac ako 3000 obchodov

„Kapalı Çarşı“ v Istanbule pochádza zo 14. storočia a dnes je to labyrint 61 ulíc s približne 3000 obchodmi – rozhodne stojí za návštevu.

19. Istanbulské letisko je významným leteckým uzlom

Z Istanbulu lietajú všetky letecké spoločnosti do svetových destinácií. Len Turkish Airlines lieta do viac ako 260 destinácií.

20. Noemova archa údajne pristála na hore Ararat

Mnohí veria, že biblická Noemova archa dorazila na sopku Ararat. Hora je krásna na pohľad a je domovom neuveriteľnej prírodnej rozmanitosti. Je to jedna z hlavných atrakcií krajiny, preto si ju pri svojej návšteve určite pozrite.

Noemova archa dorazila na sopku Ararat.

Zaujímavosti o Turecku Tu je ďalší bonusový fakt:

Turecko je šiestou najnavštevovanejšou cestovateľskou destináciou na svete. Každoročne krajinu navštívi približne 50 miliónov návštevníkov, aby spoznali jej vzrušujúcu kultúru, chutné špeciality a teplé počasie.

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button