O KRAJINÁCHZaujímavosti

Zaujímavosti o Chorvátsku 10 faktov o Chorvátsku

Zaujímavosti o Chorvátsku. Prinášame vám 10 zábavných faktov o Chorvátsku, ktoré vás presvedčia, aby ste Chorvátsko okamžite navštívili.

 

Zaujímavosti o Chorvátsku 10 faktov o Chorvátsku

Spoznajte zaujímavosti o Chorvátsku

1. Chorvátsko je domovom najmenšieho mesta na svete.
Na severozápade Chorvátska nájdete mestečko Hum, o ktorom sa hovorí, že je držiteľom svetového rekordu ako o najmenšom meste na svete! Podľa zdrojov má 17 až 23 obyvateľov!

2. Pobrežie v Chorvátsku je známe ako dalmatínske pobrežie.
Možno si myslíte, že pobrežie je pomenované podľa plemena psov dalmatíncov“, ale región je známy ako Dalmácia už od čias cisárskeho Ríma. Pôvod psa bol oficiálne uznaný ako chorvátsky, keďže existujú vyobrazenia tohto plemena zo 17. storočia.

3. Seriálový hit HBO „Hra o tróny“ sa natáčal na dalmatínskom pobreží v Splite a Dubrovníku.
Ak ste veľkými fanúšikmi seriálu Hra o tróny, je to pre vás veľká motivácia, aby ste sa tam vybrali, pretože môžete navštíviť niektoré z filmových miest a dokonca absolvovať prehliadku GOT!

 

Hľuzovky a Chorvátsko

 

4. Osoba z Chorvátska je držiteľom Guinnessovho rekordu v počte najväčších bielych hľuzoviek.
Giancarlo Zigante z Pototošky našiel v roku 1999 v mestečku vo východnom Chorvátsku bielu hľuzovku s hmotnosťou 1,31 kg.

Zaujímavosti o Chorvátsku

5. Najznámejšia pláž v Chorvátsku sa nachádza v meste Bol, ktoré leží na ostrove Brač.
Pláž Zlatni rat je známa tým, že mení svoj tvar a farbu v závislosti od vetra.

6. V Chorvátsku sa nachádza amfiteáter v Pule, v ktorom sa kedysi konali krvavé zápasy rímskych gladiátorov.
Istria v Chorvátsku je jedným z troch zachovaných na svete. Zároveň je to šiesty najväčší amfiteáter v histórii.

 

V Chorvátsku sa nachádza amfiteáter v Pule

7. Víno sa v Chorvátsku vyrába vďaka vplyvu Grékov spred dva a pol tisíc rokov.
Je to skvelá destinácia pre gurmánov a vinárov. Zaujímavosti o Monaku 10 najzaujímavejších faktov o Monaku

Fakty o krajine

8. Najmenej 10 % územia Chorvátska tvorí 8 národných parkov, 11 prírodných parkov a dve prírodné rezervácie.
Je teda celkom ohromujúce pre tých, ktorí milujú prírodu.Dolný vodopád, národný park Plitvické jazerá …

9. Šťastní obyvatelia Chorvátska si ročne užijú 2 715 hodín slnečného svitu.
To je viac, ako majú obyvatelia austrálskeho Sydney.

 

Fakty o krajine

10. Podľa Alfreda Hitchcocka má prímorské mesto Zadar v Dalmácii titul najlepšieho západu slnka na svete. Tipy na starostlivosť o vlasy: 6 spôsobov, ako zabrániť suchým, krehkým a nezvládnuteľným vlasom v zime

 

Chorvátsko a zima?

Všetci vedia, že Chorvátsko je krajina, kde sa dá stráviť letná dovolenka, ale veľa návštevníkov uprednostňuje cestovanie práve v zime z najrôznejších dôvodov, tu si môžete pozrieť niekoľko z nich, ktoré vám snáď poskytnú iný pohľad na chorvátsku zimu.

1. Advent

Nechajte sa vtiahnuť do vianočnej atmosféry a oslávte sviatky tohto obdobia na každoročnom advente v Záhrebe. Hlavné námestie Bana Jelačića v chorvátskom hlavnom meste a jeho okolie sa stáva centrom slávností s tradičnými trhmi, remeselnými stánkami, vianočnou výzdobou, koncertmi, tradičnými zimnými pochúťkami, ako sú bakalár, šunka, klobásy, varené víno a rakija. Dospelí a deti sa môžu tešiť aj na klzisko pod holým nebom v parku Zrinjevac.

2. Potraviny

Zima v Chorvátsku je skvelou príležitosťou vychutnať si niektoré z tradičných zimných jedál. Sarma, punjena paprika, fazuľa, kupus, bakalar, rôzne dusené jedlá varené na ohni. Je v tom určitá romantika, keď sa pri ohnisku podáva skvelé jedlo a víno.

3. Pokoj

Ak ste cestovali do Chorvátska v letných mesiacoch, viete, že na niektorých miestach môže byť poriadne rušno. Predstavte si, že by ste si mohli vychutnať dubrovnícke hradby len pre seba, prázdnu plavbu trajektom na ostrovy, pokojnú prechádzku okolo Plitvických jazier alebo stôl podľa vlastného výberu v reštaurácii. Chorvátsko je veľmi pokojná, relaxačná destinácia, ale o nič viac, keď sa davy ľudí vytratia.

4. Národné parky

Zima je jedným z najpôsobivejších období na návštevu slávnych chorvátskych národných parkov. Okrem toho, že sa vyhnete davom, čaká vás niekoľko nádherných pamiatok. Vodopády Plitvických jazier zamrznuté a lesknúce sa ľadovce sú jedným z najčarovnejších miest, ktoré môžete vidieť. Ohromujúca prechádzka po Plitivici alebo Krke, alebo, je nesklame.

5. Kultúra

Pre kultúrnejšie založených ľudí je v zime vždy čo robiť. Koncerty, výstavy, divadelné hry a predstavenia prebiehajú vo veľkých mestách po celý rok. Posledné desaťročie sa každú zimu koná Noc múzeí, počas ktorej viac ako 200 múzeí a galérií vo viac ako 100 chorvátskych mestách otvorí svoje brány zadarmo. Zima je tiež časom karnevalov v celej krajine. Každý rok vo februári vychádza do ulíc viac ako 20 000 účinkujúcich, ktorí sa zúčastňujú na pouličných zábavách, maškarných plesoch a iných podujatiach, ktoré sa konajú po celom Chorvátsku. Karneval v Rijeke je pravdepodobne najznámejší zo všetkých.

6. Horúce pramene

Neexistuje lepšie ročné obdobie na to, aby ste si vychutnali chorvátske prírodné horúce pramene. Po celej krajine sa nachádza množstvo vynikajúcich termálnych kúpeľov, kde si môžete namočiť telo. Medzi tie lepšie v celej krajine patria Stubičke Toplice, Sveti Martin na Muri, Tuhelj, Varaždinske Toplice, Daruvarske Toplice a Krapinske Toplice.

7. Lyžovanie

Hoci je Chorvátsko známe svojím pobrežím a plážami, v zime je tu spravidla dostatok snehu, aby ste si mohli zalyžovať na horách. Pohorie Mèdvednica, ktoré sa nachádza severne od Záhrebu, má najvyšší vrchol 1 035 metrov (Sljeme – na ktorom sa konajú aj preteky Svetového pohára v lyžovaní). Lyžiarske stredisko Platak, ktoré sa nachádza severne od Rijeky, a Velika na južných svahoch hory Papuk sú tiež miesta, ktoré môžete navštíviť.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button