O KRAJINÁCHZaujímavosti

Zaujímavosti o Monaku 10 najzaujímavejších faktov o Monaku

Zaujímavosti o Monaku. Monako je suverénny mikroštát v Európe. Z troch strán ho obklopuje Francúzsko a zo štvrtej strany má pobrežie Stredozemného mora. Hoci je Monako malým štátom, je centrom svetových superboháčov a spája sa s leskom a luxusným životným štýlom.

 

Zaujímavosti o Monaku 10 najzaujímavejších faktov o Monaku

 

10. Monako má viac policajtov na obyvateľa ako väčšina ostatných krajín na svete

 

Monako má viac policajtov na obyvateľa ako väčšina ostatných krajín na svete Zaujímavosti o Monaku

Zaujímavosti o Monaku

Monako má na krajinu svojej veľkosti pomerne veľké ozbrojené štátne policajné sily. Súčasťou týchto síl je 515 mužov a žien. Krajina má rozlohu len 2 km2 a približne 38 000 obyvateľov. Potreby tohto malého počtu obyvateľov zabezpečuje 515 policajtov. Monako má teda jeden z najväčších policajných zborov na svete v prepočte na plochu aj na obyvateľa. Zaujímavosti o Rakúsku 50 faktov, ktoré prekvapia

 

9. Štátna vlajka Monaka je takmer totožná s vlajkou Indonézie

Štátne vlajky Indonézie a Monaka sú horizontálne dvojfarebné, červené a biele. Jediný rozdiel medzi nimi je, že vlajka Indonézie je dlhšia. Podobný dizajn má aj štátna vlajka Poľska, rozdiel je v tom, že farby sú obrátené, biely pruh je nad červeným. Vlajka Singapuru sa tiež veľmi podobá vlajke Monaka, s tým rozdielom, že má biely polmesiac a päť bielych hviezd na hákovej strane červeného pruhu.

8. Monako nepovoľuje svojim občanom vstup do kasín v krajine

 

Zaujímavosti o Monaku

Zaujímavosti o Monaku

Monacká monarchia si uvedomuje neblahé účinky komerčných hazardných hier a nedovoľuje svojim občanom hrať hazardné hry v krajine. Hoci je Monako jednou z hlavných svetových destinácií pre hazardné hry a je domovom kasína Monte Carlo, občania krajiny nesmú do kasína vstúpiť.

 

7. Zaujímavosti o Monaku Monako je centrom bohatých

Monako má najvyššiu hustotu milionárov v Európe. Má tiež najvyšší počet milionárov a miliardárov na obyvateľa, pričom na každých 12 600 obyvateľov Monaka pripadá jeden miliardár. V Monaku sa neplatí daň z príjmu, a preto sa krajina považuje za daňový raj. Podobne v Monaku neexistuje daň z príjmu právnických osôb pre podniky. Tieto faktory spolu s mimoriadne vysokou životnou úrovňou obyvateľov Monaka priťahujú do krajiny superbohatých ľudí zo všetkých kútov sveta.

 

6. Hollywood je do Monaka ,,zamilovaný“

 

Hollywood a monako

V Monaku sa nakrúcajú mnohé hollywoodske filmy. Špičkové kasína v krajine slúžili ako kulisy mnohých filmov vrátane filmov o Jamesovi Bondovi. Lesk a bohatstvo spojené s týmto mestským štátom lákajú do Monaka hollywoodskych filmárov. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

 

5. Monako má najväčšiu prehliadku jácht na vode v Európe

Zaujímavosti o Monaku

Monacká výstava jácht sa každoročne koná v monackom prístave Port Hercules. Podujatie organizuje britské vydavateľstvo Informa. Je to štvordňové podujatie, na ktorom sa vystavuje viac ako 125 jácht. Na podujatí sa zúčastňujú aj návrhári jácht, luxusné značky, maklérske spoločnosti a spoločnosti vyrábajúce luxusné vozidlá.

4. Trápi monackú kráľovskú rodinu zvláštna kliatba?

Monacká kráľovská rodina sa často spája s nešťastnou historickou udalosťou. Predpokladá sa, že v 13. storočí knieža Rainier I., vtedajší vládnuci kráľ kráľovskej rodiny, uniesol a znásilnil istú dámu. Aby sa pomstila, obeť sa premenila na čarodejnicu a prekliala kráľovskú rodinu, aby žiadny jej člen nikdy nenašiel pravú lásku. V priebehu rokov rodinu Grimaldiovcov napodiv postihlo niekoľko tragédií a škandálov a zdalo sa, že kliatba sa mohla naplniť.

 

3. Zaujímavosti o Monaku Monako je druhým najmenším štátom na svete

 

Zaujímavosti o Monaku Monako je druhým najmenším štátom na svete

S rozlohou len 2 020 km2 je Monako po Vatikáne druhým najmenším štátom na svete. Zároveň je najhustejšie osídlenou krajinou na svete. Monako má 5,47 km dlhú pozemnú hranicu s Francúzskom a 3,83 km dlhé pobrežie Stredozemného mora.

 

2. Rodení Monégovia sú vo vlastnej krajine menšinou

Monako má nezvyčajné demografické údaje. Rodení Monégovia, ktorí sa narodili alebo naturalizovali v Monaku, sú v krajine menšinou. Najväčšiu skupinu tvoria francúzski štátni príslušníci, ktorí tvoria 28,4 % obyvateľstva krajiny. Monégašci tvoria 21,6 % obyvateľstva, nasledujú Taliani (18,7 %), Briti (7,5 %) a ľudia rôznych iných národností.

1. Zaujímavosti o Monaku Monako hostí jedny z najprestížnejších automobilových pretekov na svete

Monako slúži ako dejisko Veľkej ceny Monaka, automobilových pretekov formuly 1, ktoré sa každoročne konajú na okruhu Circuit de Monaco. Ide o jedny z najznámejších automobilových pretekov na svete. Prvá Veľká cena Monaka sa konala v roku 1929.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button