BiológiaVŠEOBECNÉ VZDELANIE

Stavba zeme – Zemský plášť , Kôra , jadro

Stavba zeme , Zemský plášť , Kôra , jadro .

Prvé veľké vŕtanie sa podarilo uskutočniť v Nemecku v 90. rokoch a to bol vrt do zemskej kôry , no v hĺbke 9 100 metrov museli z dôvodu vysokej teploty prestať . Ďalším veľkým vrtom bol Vrt na poloostrove Kola vtedy sa podarilo zavŕtať až 12 260 metrov . Vedci zisťujú viac pomocou skúmania seizmických vĺn vyvolaných zemetrasením a tiež pomocou magnetického a gravitačného poľa zeme . Polomer zeme je 6378 km .Smerom ku stredu zeme sa zvyšuje teplota , tlak a hustota .

Stavba zeme

 

stavba zeme

 

Zemská kôra 

Stavba zeme .Zemská kôra tvorí podklad kontinentov , má hrúbku asi 30-80 km .Zemská kôra pod oceánom sa nazýva Oceánska Zemská kôra . Pod oceánmi je hrúbka zemskej kôry 5- 12 km . Nachádzajú sa na nej naše kontinenty a zemské dno .Zemská kôra je v porovnaní s polomerom zeme veľmi tenká vrstva .Stavba kontinentálnej zemskej kôry je oproti oceánskej zemskej kôre omnoho silnejšia , tvoria ju horniny staré až 3,8 milióna rokov . Oceánsku kôru môžeme rozdeliť do niekoľkých vrstiev . Pod morským dnom sa nachádzajú malo spevnené usadeniny . Hrúbka tejto vrstvy môže byť niekoľko stoviek metrov až 4 km . Druhú vrstvu tvorí prevažne čadič a ďalšie tvrdé horniny . Hrúbka vrstvy je okolo 1 km . Tretiu vrstvu tvoria podľa predpokladu Čadič alebo Gabro a je hrubá asi 5 km .

Najväčší dinosaury na svete : 15 najväčších dinosaurov

Zemský plášť – Stavba zeme

Delí sa na vnútorný a vonkajší . Tvorí väčšinu stavby zeme okolo 80% celkového objemu zeme . Zemský plášť má len o niečo väčšiu hustotu ako zemská kôra . Vonkajší ( horný ) plášť tvorí čadič , horniny a peridotit . Vnútorný (dolný ) plášť zeme prevažne tvoria kremičité horniny s hustotou 9,4 g/cm3 . 

 

stavba zeme slepá mapa

 

 

Zemské jadro – Stavba zeme

Zložené je z roztavených látok ( železo a iné kovy ktoré majú magnetické vlastnosti ). Jadro sa skladá z vrchnej ( hornej ) vrtvy a stredu ( jadra ). Predpokladá sa že vrchná vrstva jadra je tekutá zatiaľ čo stred jadra je tuhý . Je 4x hustejšie ako zemská kôra .

 

zloženie zeme

 

Žulová a Čadičová vrstva

Strata vlasov? Jedzte týchto 9 potravín, aby ste zabránili vypadávaniu vlasov

Má hrúbku asi 7 km . Pod usadenými horninami sa nachádza Čadičová vrstva .Stavba zeme.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button