VŠEOBECNÉ VZDELANIEZdravie

Prečo nepiť energy drink – 4 dôvody

Prečo nepiť energy drink. 4 dôvody, prečo sú energetické nápoje škodlivé – a zdravšie spôsoby, ako si dodať energiu Energetické nápoje sú škodlivé pre vaše zdravie, pretože vysoký obsah kofeínu môže zvýšiť riziko vážnych srdcových problémov.

 

Prečo nepiť energy drink

 

Prečo nepiť energy drink

Medzi zdravé alternatívy energetických nápojov patrí občerstvenie s bielkovinami a sacharidmi, kúsok horkej čokolády alebo cvičenie.

Energetické nápoje majú zlepšiť koncentráciu a pomôcť vám sústrediť sa, ale zložky v týchto nápojoch môžu mať nepriaznivé účinky na zdravie. Tu je to, čo by ste mali vedieť o energetických nápojoch a o tom, ako môžu ovplyvniť vaše zdravie.

 

Čo sú energetické nápoje

 

Čo sú energetické nápoje

Energetické nápoje sú nápoje určené na zvýšenie bdelosti, koncentrácie, pozornosti a energie.

Medzi bežné zložky energetických nápojov patria:

 • Kofeín
 • Cukor
 • Vitamíny skupiny B
 • bylinky, ako je ženšen a zázvor, na dochuteni
 • deriváty aminokyselín, ako sú L-karnitín a taurín

Tieto nápoje môžu zvýšiť energiu a koncentráciu, ale môžu mať aj nepriaznivé účinky na zdravie, ako je zrýchlený tep a zvýšený krvný tlak.

 

Energetické nápoje sú škodlivé

Nadmerná alebo pravidelná konzumácia energetických nápojov môže viesť k srdcovej arytmii, bolestiam hlavy, vysokému krvnému tlaku a úzkosti.

 

1. Energetické nápoje sú škodlivé pre vaše srdce

 

Kofeín je hlavnou zložkou, ktorá sa nachádza v energetických nápojoch vďaka svojej schopnosti zvyšovať bdelosť. Prečo nepiť energy drink.  Pri konzumácii veľkého množstva viac ako 400 miligramov denne môže kofeín spôsobiť:

 • búšenie srdca
 • Zvýšený krvný tlak
 • Zvýšenú srdcovú frekvenciu
 • Poruchy srdcového rytmu

Väčšina energetických nápojov obsahuje 70 až 240 mg kofeínu na jednu porciu, zatiaľ čo šálka kávy obsahuje približne 100 mg kofeínu. Bezpečná hranica kofeínu pre dospelých je do 400 mg denne.

 

Malá štúdia z roku 2016 na zdravých jedincoch odhalila, že po konzumácii 1 litrového energetického nápoja počas troch dní po sebe sa predĺžil srdcový QT interval, čo súvisí s náhlou smrťou. K väčšiemu riziku dochádza pri konzumácii viacerých energetických nápojov v krátkom čase. Ako si vybrať matrac.

Ďalšia analýza z roku 2018 zistila, že energetické nápoje môžu spôsobiť problémy so srdcovou frekvenciou a zvýšiť systolický krvný tlak.

Tieto nápoje sú vo všeobecnosti stimulanty a môžu klásť nároky na srdce. Ak už niekto trpí ochorením srdca, ktoré je jednou z hlavných príčin úmrtnosti, energetické nápoje by mohli mať na organizmus negatívny vplyv.

 

2. Energetické nápoje sú plné cukru – Prečo nepiť energy drink

 

Väčšina energetických nápojov obsahuje približne 27 až 31 gramov cukru na 200 ml. Odporúča sa, aby ženy denne neprijímali viac ako 25 gramov cukru alebo šesť čajových lyžičiek a muži 36 gramov cukru alebo deväť čajových lyžičiek denne. Podľa tohto meradla obsahuje 700 ml energetický nápoj trojnásobok odporúčaného množstva cukru za deň.

 

Nadmerný príjem cukru môže spôsobiť zápal, ktorý je spojený s mnohými chronickými ochoreniami vrátane rakoviny, cukrovky a srdcových chorôb. Konzumácia pridaných cukrov môže tiež zvyšovať riziko obezity a nealkoholovej tukovej choroby pečene. Čo pomáha na bradavice

 

3. Energetické nápoje by sa nemali miešať s alkoholom

 

Energetické nápoje sa často miešajú s alkoholom.  V kombinácii s alkoholom môžu energetické nápoje zmeniť úroveň intoxikácie, takže sa budete cítiť menej opitý a plní energie, pričom sa u vás stále budú prejavovať príznaky ovplyvnenia alkoholom, ako je nezrozumiteľná reč, zlá koordinácia a poruchy pamäti.

 

Táto kombinácia tiež zvyšuje riziko nadmerného pitia, pretože povzbudzujúce účinky energetických nápojov môžu maskovať účinky alkoholu, čo spôsobuje, že pijete viac. Ako zistím tvrdosť vody

Nárazové pitie je definované ako konzumácia piatich a viac nápojov u mužov a štyroch a viac nápojov u žien v priebehu dvoch hodín. Nárazové pitie sa spája s viacerými zdravotnými problémami vrátane:

 • chronické ochorenia, ako je vysoký krvný tlak, mŕtvica, ochorenia srdca a pečene
 • rakovina prsníka, úst, hrdla, pažeráka, pečene a hrubého čreva
 • problémy s pamäťou a učením
 • poruchy súvisiace s užívaním alkoholu

4. Energetické nápoje sú pre dospievajúcich škodlivé – Prečo nepiť energy drink

 

Tieto Energetické nápoje sú škodlivé najmä pre dospievajúcich, ktorí ešte stále rastú a vyvíjajú sa a nedokážu zvládnuť vedľajšie účinky energetických nápojov. Dámske zimné topánky

Energetické nápoje zvyšujú riziko viacerých zdravotných ťažkostí u dospievajúcich a mladých dospelých vrátane:

 • anomálie kardiovaskulárneho nervového systému
 • nedostatočný kognitívny vývoj
 • Zvýšené riziko depresie a iných duševných ochorení
 • poruchy spánku
 • Napriek nepriaznivým účinkom na zdravie sa energetické nápoje vo veľkom predávajú mladým ľuďom.

 

Sú energetické nápoje vhodné s mierou?

Energetické nápoje sú v podstate nezdravé. Môžu byť bezpečné, ak ich ľudia bez zdravotných ťažkostí konzumujú s mierou, hoci existujú lepšie spôsoby, ako si dodať energiu. Skoršia menštruácia.

Obmedziť konzumáciu energetických nápojov a namiesto toho zvýšiť energiu a koncentráciu zdravšími alternatívami, ako napr:

 • zjesť občerstvenie s bielkovinami a sacharidmi, napríklad jablko a syr. Kombinácia bielkovín a sacharidov môže zvýšiť energiu a pomôcť vám sústrediť sa. Prečo nepiť energy drink.
 • Zhltnutie kúska tmavej čokolády, ktorá obsahuje antioxidanty, flavonoidy a kofeín, ktoré môžu podporiť mozgovú činnosť.
 • Spánok sedem až osem hodín denne

 

Energetické nápoje sú určené na dodanie energie a zvýšenie sústredenia a koncentrácie, ale sú plné kofeínu a cukru, ktoré môžu pri nadmernej konzumácii spôsobiť negatívne účinky na zdravie. Obmedzte príjem energetických nápojov a namiesto toho sa zamerajte na výživnú stravu a dostatok spánku, aby ste zlepšili koncentráciu a úroveň energie.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button