PENIAZE A BIZNISZaujímavosti

Najbohatší človek na svete : 10 najbohatších ľudí na svete

Na Zemi je údajne 2 095 miliardárov s odhadovanou celkovou čistou hodnotou 6,5 biliónov eur. Najbohatší človek na svete.  Z tejto sumy predstavuje 10 najbohatších ľudí na svete 9,5miliard eur, čo je zhruba 14,41%, čo, keď vezmete do úvahy, predstavuje okolo 0,48% miliardárov. Ďalej je uvedených 10 jednotlivcov, ktorí sú v súčasnosti považovaní za najbohatších.

 

Jeff Bezos

– je generálny riaditeľ a zakladateľ spoločnosti Amazon, najväčšieho maloobchodného predajcu na svete, a zakladateľ spoločnosti Blue Origin. Jeho odhadované čisté imanie je 177 miliárd dolárov. S odhadovanou čistou hodnotou 197 miliárd dolárov je najbohatším človekom na svete

Elon Musk

– je generálny riaditeľ a spoluzakladateľ spoločnosti Tesla; CEO, vedúci dizajnér a zakladateľ spoločnosti SpaceX; Generálny riaditeľ a zakladateľ spoločnosti Neuralink; a zakladateľ spoločnosti The Boring Company. Jeho odhadované čisté imanie je 152 miliárd dolárov.

Bernard Arnault

– je predsedom a výkonným riaditeľom spoločnosti LVMH.  Ktorá je najväčším obchodom s luxusným tovarom na svete, a predsedom jej holdingovej spoločnosti Christian Dior SE. Jeho odhadované čisté imanie je 150 miliárd dolárov.

Bill Gates

– je spoluzakladateľom spoločnosti Microsoft, najväčšej softvérovej spoločnosti na svete, a spolupredsedom nadácie Bill & Melinda Gates Foundation. Jeho odhadované čisté imanie je 124 miliárd dolárov.

Mark Zuckerberg

– je generálny riaditeľ, predseda a spoluzakladateľ spoločnosti Facebook, najväčšej služby sociálnych sietí na svete, ako aj spoluzakladateľ a spoluzakladateľ Iniciatívy Chana Zuckerberga. Jeho odhadované čisté imanie je 97 miliárd dolárov.

 

1. Jeff Bezos – Najbohatší človek na svete

 

Najbohatší človek na svete Jeff Bezos

Bydlisko: Seattle, Washington
Zakladateľ a výkonný riaditeľ: Amazon
Čistá hodnota: 177 miliárd

Podiel na vlastníctve spoločnosti Amazon: 11% (174 miliárd )
Ostatné aktívy: Blue Origin (7,15 miliárd zo súkromného majetku), Washington Post (250 miliónov zo súkromného majetku) a 9,75 miliárd v hotovosti

V roku 1994 založil Jeff Bezos Amazon.com v garáži v Seattli. V skutočnosti pôvodne predstavil myšlienku internetového kníhkupectva svojmu bývalému šéfovi Davidovi E. Shawovi, ktorý nemal záujem.

Aj keď spoločnosť Amazon.com pôvodne začala predávať knihy, odvtedy sa zmenila na jednotné kontaktné miesto pre všetko a je pravdepodobne najväčším maloobchodným predajcom na svete.
Jej model neustálej diverzifikácie je zrejmý z niektorých jej neočakávaných rozšírení. Medzi ktoré patrí získanie Whole Foods v roku 2017 a uvedenie vlastných značkových voľnopredajných liekov na trh vo februári 2018. V roku 2020 prudko vzrástla cena akcií Amazonu nad zvýšeným dopytom po online nakupovaní, pretože blokovania nútili spotrebiteľov zostať doma. Najbohatší človek na svete.

Bezos pôvodne predstavil spoločnosť Amazon v roku 1997 a stal sa prvým človekom od Billa Gatesa v roku 1999, ktorý dosiahol čisté imanie viac ako 100 miliárd.  Medzi ďalšie projekty Bezosu patrí letecká spoločnosť Blue Origin; Washington Post, ktorý kúpil v roku 2013; a hodiny 10 000 rokov, známe tiež ako Long Now.

 

2. Elon Musk

 

 Elon Musk Najbohatší človek na svete

 

Bydlisko: Austin, Texas15
Spoluzakladateľ a výkonný riaditeľ: Tesla
Čistá hodnota: 151 miliárd
Vklad vlastníctva spoločnosti Tesla: 20% (114 miliárd )
Ostatné aktívy: Vesmírne výskumné technológie (súkromné ​​aktívum 29,8 miliárd ) a Boring Company (súkromné ​​aktívum 101 miliónov )

Elon Musk pôsobil v priebehu rokov v niekoľkých rôznych spoločnostiach. Musk, ktorý bol pôvodne zapísaný na Stanfordskú univerzitu, odložil svoju účasť na spustení Zip, jednej z najskorších online navigačných služieb.

 

Časť výnosov z tohto úsilia sa potom reinvestovala do vytvorenia X.com, online platobného systému, ktorý sa neskôr stal PayPal. Aj keď boli obidva tieto systémy nakoniec predané iným spoločnostiam, Musk si udržal štatút generálneho riaditeľa a vedúceho dizajnéra svojho tretieho projektu Space Exploration Technologies (SpaceX), ktorého cieľom je dosiahnuť dostupnejší prieskum vesmíru.

 

V roku 2004 sa Musk stal hlavným donorom spoločnosti Tesla Motors, čo viedlo k tomu, že bol so spätnou platnosťou vyhlásený za spoluzakladateľa a jeho súčasná pozícia generálneho riaditeľa spoločnosti pre elektrické vozidlá. Okrem svojej rady elektrických vozidiel automobily – medzi ktoré patria sedany, športové úžitkové vozidlá (SUV) a značka „Cybertruck“ oznámená v roku 2019 – spoločnosť Tesla vyrába aj zariadenia na skladovanie energie, automobilové doplnky, tovar a prostredníctvom akvizície spoločnosti SolarCity v roku 2016 solárne systémy.

 

V roku 2020 zaznamenala cena akcií spoločnosti Telsa astronomický nárast, keď od začiatku roka do polovice decembra vzrástla o 705%. V roku 2016 založil Musk ďalšie dve spoločnosti, Neuralink a The Boring Company, v ktorých pôsobil ako generálny riaditeľ. Neuralink vyvíja zariadenia rozhrania mozog-stroj, ktoré majú pomôcť jednotlivcom trpiacim paralýzou a potenciálne umožniť používateľom mentálne komunikovať so svojimi počítačmi a mobilnými zariadeniami. Spoločnosť Boring medzitým vyvíja vyvrtávacie stroje na účely vŕtania tunelov pre podzemné systémy verejnej dopravy, ktoré by zmierňovali dopravné zápchy vo veľkých mestách.

 

3. Bernard Arnault

 

Bernard Arnault Najbohatší človek na svete

 

Bydlisko: Paríž, Francúzsko
Výkonný riaditeľ a predseda predstavenstva: LVMH
Čistá hodnota: 150 miliárd
Podiel na vlastníctve spoločnosti Christian Dior: 97,5% (109 miliárd )

 

Ostatné aktívy: Vlastné imanie spoločnosti Moelis & Company (verejné aktíva vo výške 21,4 miliárd ), vlastné imanie spoločnosti Hermès (verejné aktíva vo výške 2,23 miliárd ), vlastné imanie spoločnosti Carrefour (verejné aktívum vo výške 1,26 miliárd ) a hotovosť vo výške 4,50 miliárd

Francúzsky štátny príslušník Bernard Arnault je predsedom predstavenstva a generálnym riaditeľom spoločnosti LVMH, najväčšej spoločnosti zaoberajúcej sa luxusným tovarom na svete. Najbohatší človek na svete. Tento podnik vlastní niektoré z najväčších značiek na svete vrátane Louis Vuitton, Hennessey, Marc Jacobs, Sephora a mnohých ďalších. Väčšina jeho bohatstva však v skutočnosti pochádza z jeho veľkého podielu v spoločnosti Christian Dior SE, holdingovej spoločnosti, ktorá kontroluje 41,2% LVMH.

 

Arnault zostal predsedom Férinelu šesť rokov, kým v roku 1984 nezískal a nezorganizoval výrobcu luxusného tovaru Financière Agache, až nakoniec predal všetky svoje podiely iné ako Christian Dior a Le Bon Marché. V roku 1987 bol pozvaný investovať do spoločnosti LVMH a stal sa väčšinový akcionár, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti o dva roky neskôr.

4. Bill Gates – Najbohatší človek na svete

 

Bill Gates

 

Bydlisko: Medina, Wash
Spoluzakladateľ: Microsoft Corp.
Čistá hodnota: 124 miliárd
Majetková účasť spoločnosti Microsoft: 1,3% (25,8 miliárd)

Ostatné aktívy: Kapitál Kanadskej národnej železnice (verejné aktívum 11,8 miliárd ), kapitál John Deere (verejné aktívum 11,8 miliárd ), kapitál Republic Services (verejné aktívum 11,1 miliárd ), kapitál Ecolab (verejné aktívum 6,59 miliárd ), kapitál Givaudan (verejné aktívum 4,39 miliárd ), Vlastné imanie FEMSA (verejné aktíva 2,22 miliárd ), vlastné imanie odpadového hospodárstva (verejné aktívum 1,93 miliardy ), vlastné imanie Berkshire Hathaway (verejné aktívum 1,72 miliardy ), vlastné imanie AutoNation (verejné aktívum 1,67 miliardy ), vlastné imanie spoločnosti Diageo (verejné aktívum 1,56 miliardy ), Arch Majetok kapitálovej skupiny (verejné aktíva 1,39 miliárd ), kapitál spoločnosti Sika AG (verejné aktíva 1,26 miliárd ). Mastné vlasy : 5 domácich liekov.

 

Kapitál spoločnosti Signet Jewelers (verejné aktívum 760 miliónov ), kapitál spoločnosti Televisa (verejný majetok vo výške 300 miliónov ), kapitál Vroom (verejné aktívum vo výške 260 miliónov ), Western Asset / Príležitosti a príjmy fondu Claymore spojené s infláciou (verejné verejné aktíva v hodnote 229,4 mil.), Liberty Global equity (verejné aktíva v hodnote 225 mil. ) vlastné imanie Fomento de Construcciones y Contratas (verejné aktíva v hodnote 187 mil. ), Otter T kapitál spoločnosti ail Corporation (verejné aktíva vo výške 160 miliónov ), vlastné imanie spoločnosti Coca-Cola FEMSA (verejné aktíva vo výške 121 miliónov ), vlastné imanie spoločnosti Owens Corning (verejné aktíva vo výške 38,4 milióna ) a hotovosť v hodnote 57,2 miliárd .

 

Najbohatší človek na svete : 10 najbohatších ľudí na svete

 

Počas štúdia na Harvardskej univerzite v roku 1975 šiel Bill Gates spolu s priateľom z detstva Paulom Allenom do práce na vývoji nového softvéru pre pôvodné mikropočítače. Po úspechu tohto projektu Gates v juniorskom veku vypadol z Harvardu a pokračoval v založení spoločnosti Microsoft s Allenom.

 

Okrem toho, že je najväčšou softvérovou spoločnosťou na svete, Microsoft vyrába aj svoj vlastný rad osobných počítačov, publikuje knihy prostredníctvom Microsoft Press, poskytuje e-mailové služby prostredníctvom svojho servera Exchange a predáva systémy videohier a súvisiace periférne zariadenia. Gates, ktorý bol pôvodne hlavným softvérovým architektom spoločnosti Microsoft, neskôr prešiel na funkciu predsedu v roku 2008. Do predstavenstva spoločnosti Berkshire Hathaway nastúpil v roku 2004. Z oboch predstavenstiev neskôr odstúpil 13. marca 2020.

 

V roku 2000 sa spojili dve Gatesove filantropické organizácie – Nadácia Williama H. ​​Gatesa a Gates Learning Foundation – a vznikla Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov, ktorej sú spolu s manželkou Melindou Gatesovou spolupredsedami. Minul miliardy na boj proti obrne a malárii. Okrem toho sa v roku 2014 zaviazal poskytnúť 50 miliónov dolárov na boj proti ebole. V roku 2020 nadácia sľúbila, že na boj proti pandémii COVID-19 vynaloží 300 miliónov dolárov.

 

5. Mark Zuckerberg

 

Mark Zuckerberg Najbohatší človek na svete

Spoluzakladateľ, generálny riaditeľ a predseda: Facebook
Čistá hodnota: 97 miliárd
Podiel na vlastníctve Facebooku: 13% (115 miliárd )

Ostatné aktívy: 2,93 miliardy dolárov v hotovosti a 225 miliónov dolárov v oblasti nehnuteľností
Mark Zuckerberg prvýkrát vyvinul Facebook spolu so svojimi spolužiakmi Eduardom Saverinom, Dustinom Moskovitzom a Chrisom Hughesom počas štúdia na Harvardovej univerzite v roku 2004. Keď sa Facebook začal používať na iných univerzitách, Zuckerberg z Harvardu odišiel, aby sa mohol sústrediť výlučne na svoje rastúce podnikanie. Zuckerberg je dnes generálnym riaditeľom a predsedom spoločnosti Facebook, ktorá mala k 3. štvrťroku 2020 viac ako 2,8 miliárd aktívnych používateľov mesačne. Miliardári bez vysokej školy TOP 10 miliardárov.

Facebook je najväčšia služba sociálnych sietí na svete, ktorá umožňuje svojim používateľom vytvoriť si osobný profil, spojiť sa s priateľmi a rodinou, pripojiť sa alebo vytvoriť skupiny a oveľa viac. Keďže webová stránka je zadarmo na použitie, väčšina výnosov spoločnosti sa generuje prostredníctvom reklamy. Facebook (spoločnosť) je hostiteľom aj niekoľkých ďalších značiek, vrátane aplikácie na zdieľanie fotografií Instagram, ktorú získala v roku 2012; multiplatformová služba mobilných správ WhatsApp a výrobca náhlavných súprav pre virtuálnu realitu Oculus, obidve kúpené v roku 2014.

Zuckerberg a jeho manželka Priscilla Chan založili v roku 2015 Iniciatívu Chan Zuckerberg Initiative, pričom každý z nich pracoval ako výkonný riaditeľ. Ich charita sa snaží využiť technológie na nápravu spoločenských neduhov, ako je zlepšenie prístupu a kvality vzdelávania, reforma systému trestného súdnictva a prisťahovaleckého systému USA, zlepšenie dostupnosti bývania a nakoniec odstránenie všetkých chorôb.

 

6. Warren Buffett – Najbohatší človek na svete

 

Warren Buffett

Bydlisko: Omaha, Neb
Čistá hodnota: 96 miliárd dolárov
Podiel na vlastníctve spoločnosti Berkshire Hathaway: 38,001% (spolu 98,503 miliárd dolárov) 60
Ostatné aktívy: kapitál Wells Fargo & Co (verejné aktívum 76,6 milióna dolárov), americký kapitál Bancorp (verejné aktívum 50,2 milióna dolárov), kapitál Seritage Growth Properties (verejné aktívum 38 miliónov dolárov) a hotovosť 1,05 miliárd dolárov.

Najznámejší investor v oblasti životnej hodnoty Warren Buffett podal svoje prvé daňové priznanie v roku 1944 vo veku 14 rokov a deklaroval svoje príjmy z cesty pre chlapčenské noviny. Prvýkrát kúpil akcie textilnej spoločnosti Berkshire Hathaway v roku 1962 a stal sa väčšinovým akcionárom. Najbohatší človek na svete. V roku 1967 rozšíril spoločnosť na poisťovacie a ďalšie investície. Teraz je spoločnosť Berkshire Hathaway spoločnosťou v hodnote pol bilióna dolárov. S jediným podielom na obchodovaní s akciami na začiatku roku 2021. s obchodovaním na viac ako 390 000 dolárov na akciu.

Buffett, ktorý je všeobecne známy pod menom „Oracle of Omaha“, získal väčšinu svojho majetku nákupom akcií spoločností s ľahko pochopiteľnými obchodnými operáciami. Zatiaľ čo sa mnoho investorov hromadilo v technologických spoločnostiach. Buffett sa rozhodol pre opatrnejší prístup, nakupuje iba od dobre zavedených spoločností, ktoré sú ľahšie pochopiteľné, ako sú IBM a Apple. Je tiež známym skeptikom v oblasti bitcoinu.
Okrem investícií investoval Buffet väčšinu svojho bohatstva do filantropických snáh. V rokoch 2006 až 2020 Buffett venoval 41 miliárd dolárov – väčšina z nich smerovala do nadácie Bill & Melinda Gates Foundation alebo charitatívnym organizáciám jeho detí.

 

7. Larry Ellison

 

Larry Ellison

Bydlisko: Lanai, Havaj
Spoluzakladateľ, CTO a predseda predstavenstva: Oracle
Čistá hodnota: 93 miliárd dolárov
Podiel na vlastníctve spoločnosti Oracle: 35,4% (61,8 miliárd dolárov)
Ostatné aktívy: vlastné imanie spoločnosti Tesla (verejné aktíva 10,1 miliárd dolárov) a hotovosť 14,9 miliárd dolárov.

Po odchode z Chicagskej univerzity v roku 1966 sa Larry Ellison presťahoval do Kalifornie a v priebehu rokov pracoval ako počítačový programátor pre niekoľko spoločností. Najskôr, v roku 1973, bol zamestnancom elektronickej spoločnosti Ampex, kde sa stretol so svojimi budúcimi partnermi Ed Oates a Bob Miner.
O tri roky neskôr sa Ellison pripojil k Precision Instruments a pracoval ako viceprezident spoločnosti pre výskum a vývoj. Do roku 1977 založil Ellison spolu s Oatesom a Minerom Software Development Laboratories (SDL), ktorá o dva roky vydala Oracle. Prvý komerčný relačný databázový program využívajúci Structured Query Language. Databázový program bol tak populárny, že SDL zmenilo svoj názov pre Oracle Systems Corporation v roku 1982. Ellison sa navyše pripojil k predstavenstvu spoločnosti Tesla v decembri 2018.

 

Najbohatší človek na svete : 10 najbohatších ľudí na svete

Oracle je druhou najväčšou softvérovou spoločnosťou a poskytuje širokú škálu cloudových výpočtových programov, ako aj iného softvéru, ako sú Java a Linux. A výpočtovej platformy Oracle Exadata. Podnikanie sa rozrástlo aj prostredníctvom niekoľkých významných spoločností vrátane poskytovateľa systémov riadenia ľudských zdrojov – PeopleSoft v roku 2005, riadenia vzťahov so zákazníkmi – poskytovateľa aplikácií Siebel v roku 2006, poskytovateľa podnikovej infraštruktúry – softvéru BEA Systems v roku 2008 a vývojára hardvéru a softvéru Sun Microsystems v roku 2010.

Ellison za posledné desaťročie utratil milióny v luxusných nehnuteľnostiach, predovšetkým v Kalifornii. Ellison, pravdepodobne za svoj najpôsobivejší výdavok, kúpil takmer celý havajský ostrov Lanai za 300 miliónov dolárov, vybudoval v ňom hydroponickú farmu a luxusné kúpele.V priebehu rokov tiež venoval milióny dolárov na charitatívne účely, najmä na lekársky výskum. Najnovšie, v roku 2016, Ellison dal 200 miliónov dolárov na University of Southern California na nové centrum pre výskum rakoviny.

 

8. Larry Page – Najbohatší človek na svete

 

Najbohatší človek na svete larry page

Bydlisko: Palo Alto, Kalifornia
Spoluzakladateľ a člen predstavenstva: Alphabet (GOOG)
Čistá hodnota: 91,5 miliárd dolárov
Podiel na vlastníctve abecedy: 6% (spolu 89,7 miliárd dolárov)
Ostatné aktíva: hotovosť 12,6 miliárd dolárov

Rovnako ako niekoľko technologických miliardárov na tomto zozname, aj požiadavka na slávu Larryho Paga sa začala v internátnej izbe na vysokej škole. Počas štúdia na Stanfordskej univerzite v roku 1995 prišli Page a jeho priateľ Sergey Brin s myšlienkou vylepšenia schopností extrakcie dát pri prístupe na internet. Dvojica vymyslela nový typ technológie vyhľadávacích strojov, ktorú nazvali „BackRub“, pomenovanú podľa schopnosti analyzovať „sprievodné odkazy“. Odtiaľ Page a Brin založili Google v roku 1998.

Google je jedným z najväčších internetových vyhľadávačov na planéte a zodpovedá za viac ako 70% globálnych požiadaviek na online vyhľadávanie.V roku 2006 sa Google (spoločnosť) rozšíril zakúpením Youtube, najväčšej platformy pre videá zasielané používateľmi. V roku 2008 bol uvedený na trh prvý mobilný telefón využívajúci operačný systém Android, ktorý bol pôvodne vyvinutý spoločnosťou Android Inc. pred získaním spoločnosti Google v roku 2005.

Page je tiež zakladajúcim investorom spoločnosti Planetary Resources, spoločnosti zaoberajúcej sa prieskumom vesmíru a ťažbou asteroidov

 

9. Sergej Brin

 

Sergej Brin

Bydlisko: Los Altos91
Spoluzakladateľ a člen predstavenstva: Alphabet
Čistá hodnota: 89 miliárd dolárov
Podiel na vlastníctve : 5% (spolu 86,2 miliárd dolárov)

Ostatné aktíva: hotovosť 12,7 miliárd dolárov

Vďaka čomu je Google jedinečný v porovnaní s ostatnými spoločnosťami uvedenými na tomto zozname, je to, že jeho spoluzakladatelia sú si z hľadiska celkového bohatstva relatívne blízki. Brin pôsobil ako spolupredseda po boku Page, kým Eric Schmidt nenastúpil na pozíciu výkonného riaditeľa v roku 2001. Podobne po založení spoločnosti Alphabet v roku 2015 pôsobil Brin ako prezident holdingovej spoločnosti a potom odišiel v roku 2019, keď Sundar Pichai prevzal funkciu výkonného riaditeľa.

 

Najbohatší človek na svete : 10 najbohatších ľudí na svete

Okrem toho, že je Google veľmi populárnym vyhľadávačom, ponúka aj sadu online nástrojov a služieb známych ako Google Workplaces. Ktorá obsahuje Gmail, Disk Google, Kalendár Google, Google Meet, Google Chat, Dokumenty Google, Tabuľky Google, Prezentácie Google , a ďalšie. Okrem softvéru sa spoločnosť Google zaoberá aj širokou škálou elektronických zariadení, vrátane svojich inteligentných telefónov Pixel. Počítačov a tabletov Pixelbook, inteligentných domácich zariadení Nest a hernej platformy Stadia.

Brin strávil veľkú časť roku 2019 zameraním na X, výskumné laboratórium spoločnosti Alphabet „moonshot“, ktoré je zodpovedné za inovatívne technológie, ako sú samoriadiace automobily Waymo a inteligentné okuliare Google Glass. Venoval tiež milióny dolárov na výskum liečby pre Parkinsonovu chorobu. V spolupráci s Nadáciou Michaela J. Foxa s cieľom navrhnúť nové lieky proti LRRK, jednému z najväčších genetických prispievateľov k tejto chorobe.

 

10. Mukesh Ambani – Najbohatší človek na svete

 

mukesh ambani

Sídlo: Bombaj, India
Predseda a výkonný riaditeľ: Reliance Industrie
Čistá hodnota: 84,5 miliárd dolárov

Podiel na podiele spoločnosti Reliance Industries: 42% (spolu 73,79 miliárd dolárov)

Ostatné aktíva: Rezidenčný majetok v Bombaji (410 mil. USD súkromného majetku) a 1,60 $ v hotovosti.
Spoločnosť Reliance Industries bola pôvodne založená ako malý textilný výrobca Dhirubhai Ambani v roku 1966. V roku 1979 sa Dhirubhaiho syn Mukesh presťahoval do Palo Alto v Kalifornii. Aby navštevoval Stanford Business školu. O rok neskôr sa Mukesh na príkaz svojho otca vrátil domov, aby dohliadal na stavbu nového závodu na výrobu polyesteru. Počas tejto doby sa tiež stal členom predstavenstva spoločnosti Reliance Industries. Namiesto toho, aby sa Mukesh vrátil do USA, aby dokončil svoj univerzitný program, zostal v Indii. Aby viedol spätnú integračnú iniciatívu Reliance. V deväťdesiatych rokoch stál na čele úsilia spoločnosti o vytvorenie – ako aj získanie – viacerých petrochemických závodov a ropných rafinérií.

 

Najbohatší človek na svete : 10 najbohatších ľudí na svete

 

V roku 2002 utrpel Dhirubhai mozgovú príhodu a zomrel. Nedostatok vôle mal za následok spor medzi Mukeshom a jeho bratom Anilom o tom, ako bude rozdelené impérium ich otca. O tri roky neskôr, v dôsledku vyrovnania sprostredkovaného ich matkou, súrodenci súhlasili s rozdelením podniku, pričom Mukesh si zachoval kontrolu nad rafinérskymi, petrochemickými, ropnými a plynárenskými a textilnými operáciami. To úplne nezmiernilo napätie medzi oboma bratmi, pretože až do roku 2010 nevyrovnajú právny spor o zdieľanie zemného plynu ani nerozpustia svoje paktové dohody. V roku 2014 Mukesh a Anil zdanlivo zakopali vojnovú sekeru oznámením o cene 220 dolárov. miliónový pakt na zdieľanie siete z optických vlákien medzi ich dvoma spoločnosťami.

 

Najbohatší človek na svete

 

Reliance Industries založila niekoľko vysoko úspešných spoločností pod vedením Mukesh. Vrátane Reliance Retail a telekomunikačnej spoločnosti Jio. Je tiež členom Nadačnej rady Svetového ekonomického fóra, zvoleným zahraničným členom Národnej akadémie strojárstva USA. Členom Globálneho poradného výboru Bank of America a členom Medzinárodného poradného výboru Brookings Institution.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button