O KRAJINÁCHZaujímavosti

Zaujímavosti o Egypte 10 faktov o Egypte

Zaujímavosti o Egypte 10 faktov o Egypte ktoré vás prekvapia. Egypt je krajina známa pyramídami, zvieratami a ďalším. Zaujímavosti o Egypte.

Zaujímavosti o Egypte 10 faktov o Egypte

 

Zaujímavosti o Egypte 10 faktov o Egypte

1) Väčšina staroegyptských pyramíd bola postavená ako hrobky pre faraónov (vládcov starovekého Egypta) a ich rodiny. Doteraz bolo v Egypte objavených viac ako 130 pyramíd.

 

2) Posmrtný život bol pre Egypťanov nesmierne dôležitý. Verili, že ak sa zachová telo mŕtveho človeka – čo robili prostredníctvom procesu mumifikácie – jeho duša bude žiť v posmrtnom živote navždy.
3) Chufuova pyramída v Gíze je najväčšia egyptská pyramída. Táto neuveriteľná stavba váži toľko ako 16 budov Empire State!

4) Egyptskí muži aj ženy nosili make-up. Farba na oči bola zvyčajne zelená (vyrobená z medi) alebo čierna (vyrobená z olova). Egypťania verili, že mejkap má okrem ochrany pred slnkom aj magickú liečivú silu!
5) Rozvinuté obväzy staroegyptskej múmie sa mohli tiahnuť až 1,6 km. 

 

6) Egyptská abeceda obsahovala viac ako 700 hieroglyfov! Odhaľte význam týchto starovekých symbolov, ak si pozriete našu úžasnú funkciu hieroglyfov.

7) Starovekí Egypťania verili vo viac ako 2 000 božstiev! Mali bohov na všetko, od nebezpečenstiev až po domáce práce! Každý z nich mal iné povinnosti a bolo potrebné ich uctievať, aby sa život udržal v rovnováhe.

8) Starovekí Egypťania považovali mačky za posvätné zvieratá. Predpokladá sa, že väčšina rodín chovala mačku ako domáceho maznáčika, o ktorom verili, že prinesie domácnosti šťastie!

9) Radi hráte stolové hry so svojimi kamarátmi? Nuž, banda, starovekí Egypťania tiež! Jednou z obľúbených hier bol Senet, ktorý sa hral viac ako 2 000 rokov! Hra spočívala v hádzaní paličiek (rovnako ako my hádžeme kockami), aby ste zistili, o koľko políčok sa posunie vaša figúrka na hracej ploche.

10) Starí Egypťania vynašli veľa vecí, ktoré používame aj dnes, ako napríklad papier.

 

Zaujímavosti o Egypte

 

Zaujímavosti o Egypte

 

Bez rieky Níl by bol celý Egypt púšťou. V celom Egypte spadne ročne len asi 2,5 cm zrážok. Každé leto však rieka Níl stúpa vďaka dažďom pri svojom prameni ďaleko na juhu v Etiópii. Keď sa tak stane, záplavy pokryjú údolia rieky a zanechajú sedimenty potrebné pre rast stromov, rastlín a plodín. Top 10 najkrajších plemien psov na svete.

 

Egypt sa často delí na dve časti – Horný Egypt na juhu a Dolný Egypt na severe. Úseky sú takto pomenované, pretože Níl tečie z juhu na sever. Rieka sa vlieva do Stredozemného mora na severnom pobreží krajiny.

Krajina južného Egypta obsahuje nízke pohoria a púšť. Severný Egypt má široké údolia v blízkosti Nílu a púšť na východe a západe. Severne od Káhiry (hlavného mesta Egypta) sa rozprestiera trojuholníková delta rieky Níl. Táto úrodná krajina je celá pokrytá poľnohospodárskymi podnikmi. Účesy pre riedke vlasy.

Neuveriteľná príroda Egypta

 

Neuveriteľná príroda Egypta zvierata egypt

Egypt je domovom širokej škály zvierat a rastlín vrátane gepardov, hyen, krokodílov a kobier. Zaujímavosti o Egypte. Najlepšie miesta na pozorovanie egyptskej divokej prírody sa nachádzajú v 21 chránených oblastiach, medzi ktoré patria oázy, púšte, hory, pobrežné oblasti, riečne ostrovy a mokrade.

Egypťania mali vždy blízko k prírode. Starí Egypťania zanechali maľby a rezby (ktoré možno vidieť aj dnes!) veľkých zvierat, ako sú slony, hrochy, leopardy a gepardy. Tieto zvieratá boli kedysi v Egypte bežné, ale v súčasnosti sú vzácne alebo vyhynuté v dôsledku lovu a straty životného prostredia.

História Egypta

 

História Egypta

Prví ľudia, ktorí žili na brehoch Nílu, boli lovci a rybári, ktorí sa tu usadili pred viac ako 8 000 rokmi. Naučili sa pestovať plodiny a chovať zvieratá a začali budovať dediny a mestá. Obchodovali so svojimi susedmi a naučili sa plaviť na lodiach. Do roku 3000 pred n. l. vznikla civilizácia. Tri najstaršie plemená mačiek na svete.

 

Okolo roku 3100 pred n. l. sa zjednotili kráľovstvá Horného a Dolného Egypta pod vedením mocného kráľa, neskôr nazývaného faraón. Títo králi stavali obrovské pyramídy, chrámy a ďalšie pôsobivé pamiatky. Podmanili si aj iné krajiny.

 

Do roku 1000 pred n. l. sa Egypt rozdelil na menšie časti a kráľovstvo upadalo. Silní susedia zaútočili a obsadili egyptské územie – v roku 31 pred n. l. sa Egypt dostal pod rímsku kontrolu a o niekoľko storočí neskôr, v roku 640 n. l., Egypt ovládli moslimskí bojovníci. Tieto arabské sily vládli Egyptu niekoľko storočí a založili moderné hlavné mesto Káhira.

 

V roku 1882 do Egypta vtrhli Briti a obsadili ho. Briti chceli získať kontrolu nad Suezským prieplavom, ktorý spájal Stredozemné more s Červeným morom a výrazne skracoval plavbu z Ázie do Európy. Briti tu zostali až do vyhlásenia nezávislosti Egypta v roku 1952.

 

Obyvatelia Egypta

 

Obyvatelia Egypta

Približne 90 % Egypťanov sú moslimovia, čo znamená, že vyznávajú islam. Približne desať percent Egypťanov sú kopti, jedna z najstarších vetiev kresťanského náboženstva.

Počet obyvateľov Egypta rýchlo rastie. To zaťažuje egyptské zdroje, pretože väčšina ľudí žije v úzkom páse zeme pozdĺž rieky Níl. Toľko ľudí na takom malom území spôsobuje preľudnenie všade, od škôl a nemocníc až po obytné domy a verejnú dopravu.

 

Deti sú v Egypte vysoko cenené, najmä vo vidieckych oblastiach, kde pomáhajú na rodinných farmách. Od detí sa tiež očakáva, že sa v starobe postarajú o svojich rodičov.

 

 

Egyptská vláda a hospodárstvo

 

Egyptská vláda a hospodárstvo

Vďaka svojej geografii, počtu obyvateľov, histórii a vojenskej sile má Egypt v regióne veľký vplyv. Egypt je demokratická republika, hoci niektorí kritici tvrdia, že nie je skutočne demokratická. Až do roku 2005 nebolo nikdy možné voliť viac ako jedného prezidentského kandidáta.

 

Najcennejšími zdrojmi Egypta sú ropa a plyn, ktoré sa vyvážajú do iných krajín. K ďalším vývozným artiklom patria kovy, textil, hospodárske zvieratá a chemické výrobky. Dôležitou súčasťou egyptskej ekonomiky je aj cestovný ruch, do ktorého návštevníci prichádzajú, aby si pozreli slávne staroveké pamiatky a užili si krásne pláže krajiny.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button