O KRAJINÁCHZaujímavosti

Zaujímavosti o Škótsku 30 zaujímavých faktov o Škótsku

Zaujímavosti o Škótsku. Zelené lesy, rozľahlé jazerá, vysoké hory a živá kultúra tvoria nádhernú krajinu Škótsko.

Ale táto veľká krajina však skrýva oveľa viac! Ponorili sme sa trochu hlbšie a objavili sme niekoľko vzrušujúcich a zábavných zaujímavostí, ktoré by ste mali vedieť.
Tu je 30 faktov o Škótsku.

 

Zaujímavosti o Škótsku 30 zaujímavých faktov o Škótsku

Zaujímavosti o škótsku:

1. Škótske národné zviera je jednorožec.

2. A Škóti majú najčastejšie modré oči ako všetci ostatní obyvatelia Spojeného kráľovstva. Až 57 % obyvateľov juhovýchodného Škótska má modré oči.

3. Najvyšší živý plot na svete sa nachádza v Škótsku. Tento vyše 1 700 metrov dlhý a 100 metrov vysoký obor sa nachádza neďaleko mesta Meikleour na ceste A93 Perth – Blairgowrie.

4. Škótsko je domovom jedného z najstarších stromov v Európe – tisu Fortingall. Podľa moderných odhadov má 2 000 až 3 000 rokov.

 

Zaujímavosti o Škótsku je domovom jedného z najstarších stromov v Európe

5. Škóti vynašli golfový šport a mesto St. Andrews sa považuje za „domov golfu“. Golf sa v Škótsku hrá od začiatku 15. storočia

6. Škótsko má najvyšší podiel ryšavých ľudí na celom svete. Približne 13 % obyvateľov má ryšavé vlasy. a nie, Rupert Grint nepochádza zo Škótska.

7. Od 70. rokov 20. storočia je dovoz haggisu do USA zakázaný.

Zaujímavosti o škótsku

8. Jazva na tvári Jokera z filmu Temný rytier je rana nazývaná „glasgowský úsmev“. Vznikol v škótskom Glasgowe, ale neskôr sa stal populárny medzi anglickými pouličnými gangmi. Herec Tommy Flanagan ju dostal, keď ho napadli pred jedným zo škótskych barov.

9. V edinburskej zoologickej záhrade žije tučniak menom Sir Nils Olav, ktorý je brigadierom a má rytiersky titul.

 

Zaujímavosti o škótsku

10. Najkratší komerčný let na svete môžete absolvovať v Škótsku. Cesta z ostrova Westray na ostrov Papa Westray na Orknejách trvá len 47 sekúnd.

11. O jazere Loch Ness viete, teraz sa zoznámte s Morag, príšerou z jazera Loch Morar. Tento veľký a nepolapiteľný tvor vraj v auguste 1969 napadol dvoch rybárov. Vraj videli asi 30 metrov dlhého tvora s hrubou hnedou kožou, tromi veľkými hrbmi a hlavou pripomínajúcou hada.

12. V Škótsku sa odohral vôbec prvý medzinárodný futbalový zápas. Tento zápas sa odohral medzi Škótskom a Anglickom v roku 1872 a hral sa na kriketovom ihrisku West of Scotland v Particku. Zápas sledovalo 4 000 divákov a skončil sa nerozhodne 0:0. Zaujímavosti o Anglicku 25 zaujímavých faktov

 

Fakty o Škótoch 

 

13. Škótsko sa skladá z približne 790 ostrovov. Z nich je 660 neobývaných.

14. Futbal bol pôvodne zakázaný kráľom Jakubom I. Našťastie upadol do zabudnutia a Škótsko dalo svetu jednu z najvyhrotenejších futbalových rivalít – Old Firm derby medzi Rangers a Celticom.

15. Najdlhšia ozvena vo vnútri stavby vytvorenej človekom bola zaznamenaná v tuneloch Inchindown v Škótsku. Išlo o zariadenie na skladovanie paliva z druhej svetovej vojny neďaleko Invergordonu v grófstve Ross.

 

Zaujímavosti o škótsku krajina

16. Škótsko má tri oficiálne uznané jazyky: Škótov, angličtinu a škótsku gaelčinu. Škótsku gaelčinu používa len jedno percento obyvateľov Škótska.

17. Prvým mestom na svete, ktoré malo vlastný hasičský zbor, bol Edinburgh. Ale tvorili ho však dobrovoľní hasiči. Preto trvalo veľa času, kým sa zhromaždili ľudia a prišli na horiace miesto.

18. Malé mestečko Bonnybridge v Škótsku sa stalo hlavným mestom UFO na svete. Každoročne je tu nahlásených takmer 300 pozorovaní neidentifikovaných lietajúcich objektov. 6 receptov na výrobu domacích vlasových kondicionérov pre každý typ vlasov

 

História krajiny

 

19. V Škótsku sa nachádza najstarší zachovaný kamenný dom v severnej Európe. Nazýva sa „Knap of Howar“.
Škótska banka, ktorá bola založená v roku 1695, je jednou z troch najstarších bánk v Británii. Ďalšie dve banky sú Barclays a Bank of England.

20. Encyklopédia Britannica vznikla v Škótsku.

21. Škótske raňajky sú jedným z najúčinnejších liekov na kocovinu. Zahŕňajú čierny puding na škótsky spôsob, lornskú klobásu, pečenú fazuľu, tattie scones, vajíčko, toast a anglický čaj alebo kávu.

22. Dá sa povedať, že Škóti vynašli moderný svet. Škót Alexander Graham Bell vynašiel telefón vo februári 1876, zatiaľ čo škótsky inžinier John Logie Baird vytvoril 2. októbra 1925 prvý televízny obraz na svete.

23. Dudy sú škótskym národným nástrojom. Prvé stopy po dudách možno nájsť už okolo roku 1400.

 

Zaujímavosti o Škótsku dudy

Zaujímavosti o Škótsku:

Niektorí Škóti žili v jaskyniach ešte pred 100 rokmi.

V USA žije toľko ľudí so škótskym pôvodom ako v Škótsku.

Na slávnych Highland Games súťažiaci predvádzajú svoje schopnosti v hode kladivom a dokonca aj v hádzaní haggis. Prvé Highland Games sa konali v 11. storočí.

Škótski muži nosia kilty. Kilt je tradičný odev galských mužov a chlapcov na Škótskej vysočine.

Edinburský medzinárodný festival je jedným z najväčších festivalov divadelného umenia na svete.

Prvým mestom na svete, ktoré malo vlastný hasičský zbor, bol Edinburgh. Ale tvorili ho však dobrovoľní hasiči.

Preto trvalo veľa času, kým sa zhromaždili ľudia a prišli na horiace miesto.

A čo je najdôležitejšie, Festival každoročne priláka viac ako 400 000 ľudí.

Prvá farebná fotografia na svete vznikla v Škótsku. Na predmetnej fotografii je tartanová stuha.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button