O KRAJINÁCHZaujímavosti

Luxembursko zaujímavosti : 20 zaujímavosti

Luxembursko zaujímavosti: 20 Fascinujúcich faktov o krajine. Luxembursko je malá krajina nachádzajúca sa v srdci Európy. Aj keď je geograficky malé, ponúka množstvo fascinujúcich zaujímavostí pre návštevníkov. Od jeho bohatej histórie až po jeho krásnu prírodu, Luxembursko je skutočným skvostom. Tu je 20 zaujímavostí, ktoré by vás mohli zaujať:

Luxembursko zaujímavosti

 

Luxembursko zaujímavosti

 

Luxembursko je krajinou s bohatou históriou, malebnou prírodou a jedinečnou kultúrou. Jeho multilingválna atmosféra, historické pamiatky a vynikajúca gastronómia robia z tejto malé krajiny veľký turistický cieľ. Bez ohľadu na to, či ste nadšeným historikom, prírodným milovníkom alebo obdivovateľom architektúry, Luxembursko určite ponúka niečo pre každého.

1. Multilingválnosť

 

Luxembursko má tri oficiálne jazyky – luxemburčinu, francúzštinu a nemečinu. Táto jazyková rozmanitosť odzrkadľuje bohatú kultúrnu mozaiku krajiny.

 

2. Hlavné mesto

 

Hlavné mesto

 

Hlavné mesto Luxemburska je Luxembursko, ktoré je zároveň jedným z najväčších mestských opevnení na svete a je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO.

 

3. Dvojitá pevnosť – Luxembursko zaujímavosti

 

Luxembursko je známe ako „Gibraltar severu“ kvôli svojmu strategickému umiestneniu. Má dve pevnosti – Horné a Dolné mesto, ktoré boli v minulosti dôležitými obrannými bodmi.

 

4. Finančné centrum

 

Luxembursko zaujímavosti. Luxembursko je jedným z najväčších finančných centier na svete. Je domovom mnohých bánk, poisťovní a finančných inštitúcií.

 

5. Údolie Moselle

 

Údolie rieky Moselle sa nachádza na východe Luxemburska a je známe svojimi vinohradmi a malebnými dedinkami. Je to skvelé miesto pre milovníkov vína a prírody.

 

6. Hrad Vianden – Luxembursko zaujímavosti

 

Vianden je malebný stredoveký hrad, ktorý je jedným z najväčších a najkrajších hradov v Európe. Jeho pôvabná architektúra priťahuje tisíce návštevníkov každý rok.

 

7. Európska investičná banka

 

Luxembursko zaujímavosti. Nachádza sa v Luxembursku, Európska investičná banka je jednou z najväčších a najvýznamnejších medzinárodných finančných inštitúcií na svete.

 

8. Schengenská dohoda

 

Luxembursko je jedným zo zakladajúcich členov Schengenského priestoru. Vďaka tejto dohode môžu občania krajín Schengenského priestoru cestovať bez pasových kontrol na vnútorných hraniciach.

 

9. Vojenské dedičstvo

 

Vojenské dedičstvo

 

Luxembursko má bohatú vojenskú históriu. Bolo svedkom mnohých konfliktov a vojen, a jeho opevnenia a bunkrové systémy sú dodnes viditeľné po celej krajine.

 

10. UNESCO dedičstvo

 

Okrem hlavného mesta je Luxembursko domovom ďalších dvoch miest zapísaných na zozname svetového dedičstva UNESCO – historické centrum mesta Echternach a starobylé stavby vo Wiltzi.

 

11. Mezinárodné inštitúcie – Luxembursko zaujímavosti

 

Luxembursko je sídlom mnohých medzinárodných inštitúcií, vrátane Európskej komisie, Súdneho dvora Európskej únie a Európskeho súdneho dvora pre ľudské práva.

 

12. Luxemburský hrad

 

Luxemburský hrad

 

Tento hrad, nachádzajúci sa v centre Luxemburska, je sídlom veľkovojvodu a veľkovojvodkyne. Okrem toho sa tu nachádzajú aj múzeá, galérie a nádherné záhrady.

 

13. Mestské parky – Luxembursko zaujímavosti

 

Luxembursko je obklopené krásnymi mestskými parkmi a záhradami. Najznámejšie z nich sú parky Pétrusse, Schuman a Kirchberg, ktoré ponúkajú príjemné miesta na prechádzky a oddych.

 

14. Luxemburská kuchyňa

 

Luxemburská kuchyňa je bohatá na chutné jedlá. Medzi populárne jedlá patrí Judd mat Gaardebounen (údené bravčové mäso s fazuľami), Gromperekichelcher (bravčové zemiakové placky) a Quetschentaart (švestkový koláč).

 

15. Národný deň

 

Národný deň Luxemburska sa slávi 23. júna, ku cti veľkovojvodu. Toto je veľkolepý sviatok s pochodmi, ohňostrojmi a hudobnými vystúpeniami.

 

16. Prírodné rezervácie

 

Luxembursko je domovom niekoľkých prírodných rezervácií a parkov, ktoré chránia unikátnu biodiverzitu krajiny. Medzi najznámejšie patria Prírodný park Obersauer, Prírodný park Mëllerdall a Prírodný park Our. Kde vznikla káva – história obľúbeného nápoja

 

17. Mullerthal Trail

 

Mullerthal, tiež známy ako „Luxemburská Švajčiarsko“, ponúka nádherný turistický chodník známy ako Mullerthal Trail. Tento chodník vás prevedie cez scenické údolie, skalné formácie a malebné vodopády.

 

18. Vinohrady a víno – Luxembursko zaujímavosti

 

Vinohrady a víno - Luxembursko zaujímavosti

 

Luxembursko je známe svojím vinárstvom a pestovaním kvalitných vín. Vinohrady sa nachádzajú hlavne v údolí rieky Moselle a ponúkajú možnosť ochutnať vynikajúce luxemburské vína. Vypadávanie vlasov u mužov

 

19. Luxemburská garda

 

Luxemburská garda je malá profesionálna armáda, ktorá slúži ako strážcovia veľkovojvodského paláca. Ich ceremoniálne uniformy a slávnostné vystúpenia sú obľúbenými atrakciami pre turistov.

 

20. Festivaly a podujatia – Luxembursko zaujímavosti

 

Luxembursko ponúka bohatý kalendár festivalov a podujatí počas celého roka. Medzi najznámejšie patria Luxemburský karneval, Letný festival v Echternachu, Festival vín a mnoho ďalších kultúrnych a hudobných podujatí.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button