O KRAJINÁCHZaujímavosti

Zaujímavosti o Rusku 16 zaujímavých faktov

Zaujímavosti o Rusku 16 zaujímavých faktov. Vedeli ste, že v roku 2019 navštívilo Rusko viac ako 5 miliónov turistov? Aj keď sa to môže zdať ako veľa ľudí, Rusko je krajina, ktorú mnoho ľudí nikdy nenavštívilo. Je to podceňovaná destinácia, ktorú by ste si mali pridať na svoj zoznam, ak ste tak ešte neurobili. Rusko je ideálnou cestovateľskou destináciou, kde môžete spoznať chutné jedlo, zaujímavú kultúru a krásnu architektúru!

 

Zaujímavosti o Rusku 16 zaujímavých faktov

 

Zaujímavosti o Rusku 16 zaujímavých faktov

 

Uvažujete o ceste do Ruska? Ak áno, pred cestou by ste mali vedieť niekoľko faktov. Čítajte ďalej a dozviete sa 16 faktov o Rusku, vďaka ktorým budete chcieť čoskoro naskočiť do lietadla.

 

1. Najdlhšia železnica na svete je v Rusku

Vedeli ste, že najdlhšia železnica na svete sa nachádza v Rusku? Transsibírska magistrála sa tiahne z Moskvy do Vladivostoku a meria spolu 5 772 kilometrov. Ak si chcete urobiť čas a cestovať po Rusku vlakom, Transsibírska magistrála vám to uľahčí. Môžete si vybrať jazdu v kabíne prvej triedy alebo na sedadlách tretej triedy, v závislosti od vášho rozpočtu a zážitkov, ktoré chcete mať.

Transsibírska magistrála má dokonca spojenie s Čínou a Mongolskom, ak máte chuť navštíviť aj tieto krajiny. Prečítajte si viac: Viac informácií: Mongolsko od ruských hraníc po púšť Gobi.

 

Novinky o Rusku

 

Novinky o Rusku

 

2. Rusko je domovom mnohých slávnych literárnych diel

Ak patríte k milovníkom literatúry, pravdepodobne viete, že Rusko je domovom tých najlepších a najuznávanejších spisovateľov. Medzi veľkých ruských autorov patria Alexander Puškin, Alexander Solženicyn, Ivan Turgenev a Vladimir Nabokov. Slávni ruskí autori, ktorých možno poznáte, sú aj Fiodor Dostojevskij (Zločin a trest) a Lev Tolstoj (Vojna a mier) a Anton Čechov (známy dramatik, ktorého dielo Čajka).

 

Mnohí slávni literárni spisovatelia majú svoje múzeum, ktoré im je venované a ktoré môžete navštíviť v Rusku. Väčšinu z nich nájdete v Moskve a Petrohrade. Či už ste superfanúšikom ich diel, alebo neviete, o koho ide, návštevou ich múzeí sa môžete o nich a ruskej literatúre dozvedieť niečo nové.

 

3. Rusko má 12 aktívnych sopiek

 

Ďalším z najprekvapujúcejších faktov o Rusku je, že má 12 aktívnych sopiek! Z týchto sopiek je Kamčatka jednou z najčastejšie navštevovaných vďaka svojej dostupnej polohe.

 

Ak patríte k milovníkom prírody a krásnej krajiny, mali by ste Kamčatku navštíviť. Na tejto aktívnej sopke rastie viac ako 1 000 rôznych druhov rastlín. Zaujímavosti o Rusku. Je tiež domovom medveďov hnedých, oviec a vlkov. Kamčatku môžete navštíviť na vlastnú päsť alebo sa vybrať na prehliadku so sprievodcom. Ak neovládate ruský jazyk, organizovaná prehliadka je jednoduchšou možnosťou.

 

Fakty o Rusku

 

Fakty o Rusku

4. Sibír tvorí väčšinu územia

Vedeli ste, že Sibír tvorí 77 % územia Ruskej federácie? Sibír je veľký región na severe Ruska. Hoci tvorí 77 % územia, kvôli drsným podmienkam žije na Sibíri len 20 % Rusov.

 

Sibír sme prechádzali v lete a bola nádherná. Sibír nám veľmi pripomínala Kanadu. A ľudia boli veľmi priateľskí a pohostinní. Ak počas cestovania radi schádzate z vychodených ciest, mali by ste navštíviť Sibír. Je známa svojimi prírodnými krásami, a ak budete mať šťastie, možno dokonca uvidíte soba.

5. Rusi majú veľa povier

Ďalšou zaujímavosťou o Rusku je, že Rusi majú vo všeobecnosti veľa povier a tradícií. Jednou z najbežnejších tradícií je dávať kvety len v nepárnych číslach. Mnohí Rusi veria, že párny počet kvetov je určený len na cintoríny. Ak dáte Rusovi párny počet kvetov, bude to brať osobne.

 

Okrem toho, že nerozdávate párny počet kvetov, Rusi tiež veria, že by ste nemali nosiť oblečenie naruby. Ak si oblečiete šaty naruby, Rusi veria, že vás zbijú.

 

6. Rusko má jednu z najrušnejších metropol na svete

Stanica metra v Moskve je štvrtou najvyťaženejšou stanicou metra na svete. Zaujímavosti o Rusku. Viac vyťažené sú len stanice metra v Seole, Šanghaji a Tokiu. V Rusku sa metrom ročne prevezú viac ako 2 miliardy ľudí.

Jednou z najlepších vecí na tom, že Rusko má rušné metro, je to, že uľahčuje pohyb miestnym obyvateľom a turistom. Vlaky premávajú takmer všade, kam sa len dá ísť.

 

Zaujímavosti o Rusku 

 

 

7. Tetris bol vynájdený v Rusku

Mnoho ľudí nevie, že hra Tetris bola vynájdená v Rusku. V roku 1984 Alexej Pajitnov vyvinul prvú verziu hry Tetris pre počítač Electronika 60. Hra sa rýchlo ujala a rozšírila sa po celom Rusku. V roku 1987 bola hra vydaná v Európe a Severnej Amerike a stala sa jednou z najpopulárnejších počítačových hier na svete.

 

Čo sa učí v Rusku

 

Čo sa učí v Rusku Zaujímavosti o Rusku

 

8. Rusi sa učia neusmievať

Ďalším z najlepších ruských faktov je, že Rusi sa počas dospievania učia neusmievať. Zatiaľ čo v mnohých kultúrach je úsmev znakom šťastia a priateľskosti, Rusi ho tak nevnímajú. Pre Rusov je úsmev znakom slabosti a neprejavovania skutočných citov. Rusi sa usmievajú na ľudí, ktorých dobre poznajú a na ktorých im záleží, ale nie na cudzích ľudí, ako to robia mnohé iné kultúry.

Ak sa na ulici usmejete na Rusa, neočakávajte, že vám to opätuje, avšak zistili sme, že mnohí Rusi sa počas jazdy v Rusku usmievali a mávali na vás.

 

9. Rusko je najväčšia krajina podľa rozlohy

Na základe celkovej rozlohy je Rusko najväčšou krajinou na svete. To je pre cestovateľov vynikajúce, pretože to znamená, že je tu čo objavovať. Celková rozloha Ruska je 6 601 665 štvorcových kilometrov. To sa rovná 11 % celkovej rozlohy sveta! Pre porovnanie, ďalšou najväčšou krajinou je Kanada s rozlohou 3 855 101 km2.

10. 54 % ruskej populácie tvoria ženy

Medzi mužskou a ženskou populáciou v Rusku je veľký rozdiel. Zatiaľ čo ženy v Rusku tvoria 54 % populácie, muži len 46 % Prečo je v populácii taký veľký rozdiel? Rozdiel v počte obyvateľov sa začal počas druhej svetovej vojny, keď počas vojny zahynulo 25 miliónov ruských vojakov. Hoci už vojna neprebieha, muži v Rusku majú stále oveľa kratší život ako ženy.

Mnohí Rusi žijú vo vidieckych komunitách, kde je spôsob života drsný. Ruskí muži sa často stávajú obeťami nehôd pri love, zlej zdravotnej starostlivosti a priveľkého množstva vodky. Môžeme potvrdiť, že v Rusku sa pila vodka vo všetkých denných dobách. Plemená psov z Ruska: 10 plemien psov.

 

Akú rozlohu má Rusko? Zaujímavosti o Rusku

 

Akú rozlohu má Rusko

 

11. Ľudový tanec je v Rusku tradíciou

Ľudový tanec je dôležitou súčasťou ruskej histórie a ruskej kultúry. Chorovod je jedným z najrozšírenejších druhov ruského ľudového tanca. Tento štýl tanca spočíva v tom, že ľudia tancujú v kruhu, pričom sa držia za ruky.

 

Rusi predvádzajú ľudové tance na festivaloch, trhoch a v divadle. Ak máte možnosť cestovať do Ruska, určite sa zúčastnite na predstavení ruského ľudového tanca, aby ste sa dozvedeli viac o ruskej kultúre a tradíciách.

 

12. 20 % stromov na Zemi je v Rusku

Ak patríte k milovníkom prírody, táto skutočnosť vás určite poteší. Približne 20 % všetkých stromov na celom svete sa nachádza v Rusku. To je približne 640 miliárd stromov.

Mnohé z týchto stromov sa nachádzajú v odľahlých oblastiach Sibíri. Sú súčasťou divokých, nedotknutých lesov, do ktorých je príliš zima na cestovanie. Tieto nedotknuté lesy sú domovom ohrozených sibírskych tigrov.

 

Rusko Zaujímavosti o Rusku

 

Rusko

 

13. Rusko je domovom najchladnejšej dediny na svete

Keďže v Rusku panujú drsné zimné podmienky, asi nikoho neprekvapí, že Rusko je domovom najchladnejšej dediny na svete. Zimy v ruskom meste Oymyakon majú v priemere -58 stupňov Celzia. Najchladnejšia zaznamenaná teplota v Oymyakone je -96 stupňov Fahrenheita.

 

Život v týchto drsných teplotách má aj svoje nevýhody. Napríklad, ak sa niekto pokúsi nosiť vonku okuliare, okuliare mu na tvári zamrznú. Aj autá musia zostať vo vyhrievaných garážach, inak nenastartujú.

 

Ak sa chcete vybrať na výlet do najchladnejšej dediny na svete, nebude to jednoduché. Aby ste sa tam dostali, musíte najprv cestovať do Jakutska a odtiaľ je to dva dni cesty autom do Oymyakonu. Ak sa rozhodnete navštíviť Oymyakon, nezabudnite sa zbaliť na zimu.

 

Všetko o Rusku – Zaujímavosti o Rusku

 

Všetko o Rusku Zaujímavosti o Rusku

 

14. Rusko predalo Aljašku za 7,2 milióna dolárov

V roku 1897 Rusko predalo Aljašku Spojeným štátom len za 7,2 milióna dolárov. S infláciou je to dnes približne 120 miliónov dolárov. V tom čase Rusko potrebovalo peniaze a na Aljaške nežilo veľa ruských osadníkov.Účesy pre riedke vlasy.

15. Rusko má 11 časových pásiem

Vedeli ste, že Rusko je také veľké, že má 11 rôznych časových pásiem? Aj keď má Rusko 11 časových pásiem, stále nie je krajinou s najväčším počtom časových pásiem. Francúzsko má najviac časových pásiem kvôli všetkým malým ostrovom, ktoré sú súčasťou Francúzska. Hoci Rusko nemá najviac časových pásiem, stále ich má veľa. Ak sa rozhodnete cestovať po Rusku, môžete zažiť jet lag ešte bez toho, aby ste opustili krajinu!

 

16. Bajkal má viac vody ako ktorékoľvek iné jazero na Zemi

Bajkalské jazero, ktoré sa nachádza na Sibíri, je podľa objemu vody najväčším sladkovodným jazerom na svete. Obsahuje 23 % sladkej vody na svete a má viac vody ako všetky veľké jazerá v Severnej Amerike dohromady.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button