PENIAZE A BIZNISZaujímavosti

Ako ušetriť za elektriku – 10 tipov plať menej

Ako ušetriť za elektriku. 10 tipov na úsporu elektrickej energie v domácnosti. Existuje mnoho malých vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste ušetrili elektrickú energiu a peniaze. Čoraz viac ľudí sa začína zaujímať o životné prostredie a zaujíma sa o rôzne spôsoby, ako sa dá v domácnosti ušetriť energia.

 

Ako ušetriť za elektriku

 

Ako ušetriť za elektriku

 

Niekedy existujú možnosti, ktoré si vyžadujú počiatočné plánovanie alebo investície. Sú však aj také, keď je naozaj jednoduché začať. Ako ušetriť za elektriku. Dobrým východiskovým bodom je čo najlepšie využitie elektrickej energie vo vašej domácnosti.

Úspora elektrickej energie je v dosahu každého z nás. Využite týchto 10 tipov a začnite šetriť na účtoch za elektrinu už od dnešného dňa.

 

1. Optimálna regulácia teploty

Ak sa vám zdá úplná automatizácia domácnosti trochu prehnaná, nemusíte ísť tak ďaleko, aby ste ušetrili elektrinu pomocou automatizovaných systémov v domácnosti.

Napríklad aj jednoduchý programovateľný termostat prináša značné úspory na účte za elektrinu tým, že prispôsobuje teplotu našim rôznym potrebám: deň/noc, víkendy, cestovanie atď. Ako ušetriť za elektriku.

Ideálna teplota v domácnosti sa pohybuje v rozmedzí od 20º do 23º cez deň a od 15º do 17º v noci. Naprogramujte si čas tak, aby sa kúrenie trochu zvýšilo tesne predtým, ako vstanete alebo prídete domov. Uvidíte, že to stačí na to, aby ste sa cítili príjemne.

A pre tých, ktorí pociťujú chlad, je lepšie obliecť si trochu viac oblečenia ako zvýšiť teplotu o pár stupňov. Ak si doma oblečiete mikinu, ušetríte na účte za elektrinu.

 

2. Využite slnečné svetlo

 

Využite slnečné svetlo

Obľúbené slovné spojenie „v neposlednom rade“ tu dokonale sedí. Videli ste už niekoľko spôsobov, ako doma ušetriť elektrickú energiu len zmenou niektorých svojich návykov.

Keby však existoval spôsob, ako spotrebovať menej elektriny bez toho, aby ste museli čokoľvek robiť. Tu nám môže prísť na pomoc optimálne využitie slnečného svetla. Pokiaľ je váš dom otočený správnym smerom, mali by ste sa pokúsiť tento nevyčerpateľný zdroj svetla využiť čo najlepšie. Umiestnite študijné stoly a miesta na čítanie na miesta v blízkosti okien, aby ste získali prirodzené svetlo.

 

Do domu môžete umiestniť aj zrkadlá, aby ste čo najviac využili denné svetlo. Stratégia, ktorá sa na osvetlenie používala už v staroveku a ktorú teraz môžeme pridať k našim záväzkom šetriť elektrickú energiu, platiť menej a starať sa o planétu.

 

3. Vyberajte si efektívne domáce spotrebiče vždy, keď môžete

 

Používanie domácich spotrebičov triedy A a čo najlepšie využitie každého z nich je kľúčom k úspore elektrickej energie v domácnosti. 14 dôkazov že práca Elektrikára nie je jednoduchá

Ak potrebujete vymeniť domáci spotrebič, vyberte si taký, ktorý má najúčinnejší energetický štítok, napríklad A+, A++ alebo A+++. Aj keď sú zvyčajne drahšie, z dlhodobého hľadiska ušetríte toľko elektrickej energie, že na konci ich životnosti budú stáť menej ako lacnejšie domáce spotrebiče.

„Účinná chladnička spotrebuje až o 40 % menej elektrickej energie, čo zodpovedá úspore viac ako 250 eur ročne.“

4. Správne používanie domácich spotrebičov je kľúčom k úsporám

 

Správne používanie domácich spotrebičov je kľúčom k úsporám

Efektívne využívanie domácich spotrebičov je kľúčom k úsporám elektrickej energie.

 • Pračku a umývačku riadu naplno vyťažte. Ak voda nemusí byť veľmi horúca, pranie pri 40º namiesto 60º ušetrí až 55 % na účte za elektrinu. Ako ušetriť za elektriku.
 • Indukčné sporáky spotrebujú menej elektriny ako sklokeramické sporáky.
 • Používajte hrnce a panvice, ktoré majú správny priemer pre každú varnú plochu, aby ste predišli plytvaniu teplom. Elektrickú energiu môžete najlepšie využiť aj tak, že na hrniec nasadíte pokrievku alebo použijete tlakový hrniec. Drobné detaily, ktoré nám v konečnom dôsledku umožňujú ušetriť na konci roka značné množstvo elektrickej energie.
 • Chladnička je spotrebič, ktorý spotrebuje najviac elektrickej energie. Nastavte teplotu vo vnútri chladničky na 3 až 7 º, nedovoľte, aby sa v nej tvorila námraza, a uistite sa, že je vzadu dobre vetraná a bez prachu.

 

5. Zhasnite svetlo, keď opúšťate miestnosť – Ako ušetriť za elektriku

Nikdy nezabudnite zhasnúť svetlo, keď opúšťate miestnosť, kúpeľňu alebo kuchyňu. Plytvá sa tým elektrickou energiou a je ľahké sa tomu vyhnúť. Samozrejme, pri odchode z domu sa uistite, že ste zhasli všetky svetlá, najmä ak odchádzate na niekoľko hodín alebo dní.

Falošné správy: Odmietnite navždy nepodložené fámy o tom, že zapínanie a vypínanie svetiel stojí viac, ako keby ste ich mali nechať stále zapnuté. Vypínač je naším spojencom, pokiaľ ide o úsporu elektrickej energie v domácnosti.

 

6. Vyťahujte nabíjačky z elektrickej siete

 

Vyťahujte nabíjačky z elektrickej siete

 

Vedeli ste, že pohotovostný režim alebo falošné vypínanie môže predstavovať až 10 % toho, čo spotrebujete na elektrine počas roka?

Nezabúdajte, že televízor, počítač, nabíjačka mobilného telefónu, ohrievač vody a dokonca aj klimatizácia skutočne spaľujú energiu, ak sú stále zapojené do siete.

Ak chcete doma šetriť elektrickú energiu a platiť menej na účtoch, snažte sa počet zariadení, ktoré sú stále zapojené, obmedziť na minimum.

 

7. Používajte úsporné žiarovky

 

Používajte úsporné žiarovky

Žiarovky s nízkou spotrebou sú skvelým spôsobom, ako ušetriť elektrickú energiu v porovnaní s klasickými alebo žiarovkovými žiarovkami. Ako si zjemniť vlasy: 5 prírodných spôsobov

Rozdiel v cene vykompenzuje to, ako dlho vydržia a koľko energie ušetria: V prípade CFL žiaroviek je spotreba až o 50 % nižšia a v prípade LED osvetlenia až o 80 %.

8. Využite výhody inteligentnej domácnosti – Ako ušetriť za elektriku

Inteligentná domácnosť znamená oveľa viac ako požiadať reproduktor, aby vám pustil vašu obľúbenú skladbu. Existuje mnoho technologických vymožeností, ktoré môžete využiť na to, aby ste začali efektívnejšie využívať svoje zariadenia a šetriť elektrickú energiu v domácnosti.

 • Účinné klimatizačné systémy.
 • Osvetlenie so snímačom prítomnosti.
 • Inteligentné žiarovky na ovládanie intenzity osvetlenia.
 • Zariadenia, ktoré otvárajú a zatvárajú žalúzie podľa toho, koľko svetla potrebujete.
 • Toto je len niekoľko príkladov toho, ako sa investície do domotiky (domácej automatizácie) premietajú do pohodlia, kvality života a, samozrejme, do úspory elektrickej energie mesiac čo mesiac.
 • Najviac sledovateľov na Instagrame – Top 10 účtov

Inteligentné riadiace systémy môžu optimalizáciou riadenia osvetlenia, teplej vody, vykurovania a klimatizácie ušetriť až 50 % spotreby elektrickej energie.

9. Prispôsobte si výkon elektrickej energie svojim požiadavkám

Súčasťou toho, čo platíte v mesačnom vyúčtovaní za elektrinu, je zmluvný výkon. Ide o fixné náklady, ktoré sa zvyšujú so zvyšujúcim sa počtom kW, ktoré máte zazmluvnené.

Zmluvný nadbytočný výkon je zbytočný výdavok a práve tu môžete začať šetriť elektrickou energiou v domácnosti. Dávajte si však pozor, aby ste výkon príliš neznížili. Nedostatok elektrickej energie vám môže trochu skomplikovať život.

 • Ako si ju správne nastaviť? Vysvetlíme vám, ako ušetriť na elektrine v domácnosti výberom správneho výkonu.

Výkon je počet kilowattov (kW), ktoré môžete súčasne získať z elektrickej siete. Ak ste ešte nikdy nevyhodili poistky, dokonca ani pri súčasne zapnutom kúrení, sporáku a práčke, potom máte rezervu, aby ste ju mohli znížiť.

Ale pozor, nejde ani o to, aby ste ju vyčerpali na maximum. Ak sa vám to nepodarí, možno ju budete musieť opäť zvýšiť a s tým sú spojené náklady.

10. Vaše najlepšie možnosti sú tarify s rozlišovaním podľa času používania – Ako ušetriť za elektriku

 

Vaše najlepšie možnosti sú tarify s rozlišovaním podľa času používania - Ako ušetriť za elektriku

 

 • Spotreba mimo špičky, keď je cena elektriny najnižšia, je jedným zo zdrojov úspor, ktorý vám pomôže znížiť náklady.
 • Tieto tarify sú najlepším spôsobom úspory elektriny vo väčšine domácností, ak dokážete v tomto čase sústrediť aspoň tretinu svojej spotreby.
 • Myslíte si, že je to ťažké? Nuž, bez toho, aby si to väčšina ľudí uvedomovala, už teraz spotrebúva 50 % elektrickej energie v čase mimo špičky
 • Takže prechod na tarifu s diskrimináciou času spotreby vám môže pomôcť ušetriť mnoho eur ročne na účte za elektrinu bez akejkoľvek námahy.

Tento tip funguje rovnako dobre na voľnom trhu ako aj na regulovanom trhu, v oboch prípadoch máte možnosť uzatvoriť si tarify s diskrimináciou času spotreby, ktoré vám pomôžu ušetriť elektrinu v domácnosti a zaplatiť menej na účte.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button