O KRAJINÁCHZaujímavosti

Island zaujímavosti – 44 zaujímavosti o Islande

Island zaujímavosti. Island je fascinujúca krajina, ktorá sa nachádza v severnej časti Atlantického oceánu. Svojimi nádhernými prírodnými scenériami, geologickými úkazmi a kultúrnym dedičstvom ponúka množstvo zaujímavostí, ktoré lákajú turistov z celého sveta. Tu je 44 fascinujúcich faktov o Islande:

 

Island zaujímavosti

 

Island zaujímavosti

 

1. Island je jedným z najmladších ostrovov na svete, vznikol pred približne 20 miliónmi rokov na dôsledok sopečnej činnosti.

 

2. Je jedinou krajinou na svete, kde má väčšina obyvateľov prístup k horúcej vode a elektrine z geotermálnej energie.

 

3. Na Islande sa nachádza viac ako 10 000 vodopádov, z ktorých najznámejší je Gullfoss, čo v preklade znamená Zlatý vodopád. Najlepší plánovač ciest

 

4. Vďaka svojej polohe mimo veľkých mestských oblastí je Island jedným z najčistejších miest na Zemi. Väčšinu energie získava z obnoviteľných zdrojov.

 

5. Krajina je domovom mnohých druhov vtákov, a to vrátane papagájov, sokolov a labutí. Je tiež miestom, kde môžete vidieť viac ako polovicu svetovej populácie alke.

 

6. Island je známy svojimi termálnymi jazerami, najznámejšie z nich je Modré jazero (Blue Lagoon), ktoré je populárnym miestom pre kúpele a relaxáciu.

 

7. Väčšina obyvateľov Islandu verí v mytológiu a elfy. Podľa prieskumov verí až 80% obyvateľov v existenciu týchto bytostí.

 

8. Je domovom najsevernejšieho hlavného mesta na svete, Reykjavíku. Mesto je známe svojou živou kultúrnou scénou a modernou architektúrou.

 

9. Island má veľmi malú populáciu, s približne 360 000 obyvateľmi. To ho robí jednou z najmenej obývaných krajín na svete. Alexander veľký papagáj

 

Zaujímavosti o Islande

 

Zaujímavosti o Islande

 

 

11. Vďaka svojej geografickej polohe je Island jedným z najlepších miest na svete na pozorovanie polárnych žiar. V období zimnej tmy sa tu môžete tešiť na nádherný spektákulárny prírodný fenomén.

 

12. Island je známy aj svojimi aktívnymi sopkami. V priebehu posledných 500 rokov tu došlo k viac ako 30 veľkým erupciám. Najznámejšou z nich je erupcia sopky Eyjafjallajökull v roku 2010, ktorá spôsobila celosvetové problémy v leteckej doprave.

 

13. Islandský jazyk je považovaný za jeden z najstarších národných jazykov na svete, pretože sa veľmi málo zmenil od doby príchodu prvých kolonizátorov v 9. storočí.

 

14. Island je domovom mnohých ohromujúcich ľadovcov, vrátane najväčšieho európskeho ľadovca Vatnajökull. Môžete si vychutnať prechádzku po ľadovci, objaviť jeho spektákulárne jaskyne a dokonca aj vyskúšať si ľadolezenie.

 

15. Voda je v Islande veľmi čistá, takže môžete piť priamo zo studne. Jej kvalita je taká vynikajúca, že nemusíte kupovať balenú vodu.

 

16. Island je známy aj svojimi jedinečnými plážami. Jednou z najznámejších je Reynisfjara, kde sa nachádzajú čierny sopečný piesok, majestátne skalné útvary a často sa tu dajú vidieť aj tulene.

 

Ďalšie fakty

 

17. Island je domovom mnohých druhov morských vtákov. Na jeho pobreží môžete vidieť množstvo papuchalkov, albatrosov, havranov morských a ďalších fascinujúcich vtákov.

 

18. Islandská kuchyňa je známa svojimi tradičnými jedlami, vrátane jedinečných pochúťok ako je hákarl (kvašený žraločí mäso) a súr hvalur (kyslý veľryba).

 

19. Na Islande je veľmi málo hmyzu, vďaka čomu je táto krajina ideálnym miestom na prechádzky a outdoorové aktivity bez obáv o výskyt komárov, múch a iného hmyzu.

 

20. Island je známy aj svojimi termálnymi prameňmi a gejzírmi. Najznámejší gejzír je Geysir, ktorý dal meno všetkým gejzírom na svete.

 

21. Množstvo slávnych filmových a televíznych produkcií bolo natáčaných na Islande, vrátane populárnej série „Hra o tróny“. Jeho dramatické prírodné scenérie a jedinečné prostredie sú ideálne pre filmové štúdiá.

 

22. Island je tiež domovom mnohých termálnych jazier, kde si môžete užiť prirodzené horúce kúpele uprostred nádherných prírodných scenérií. Jedným z najkrajších je Jökulsárlón, kde sa môžete poprechádzať medzi plávajúcimi ľadovcami.

 

Tieto zaujímavosti o Islande iba naznačujú bohatstvo a unikátnosť tejto krajiny. Bez ohľadu na to, či ste prírodný nadšenec, dobrodruh alebo obdivovateľ kultúrnych tradícií, Island vám ponúka nespočetné množstvo objavov a zážitkov.

 

1. Geografická poloha a veľkosť Islandu

 

Island sa nachádza v severnej Európe, približne za polovicou vzdialenosti medzi Nórskom a Grónskom. Je to ostrovný štát s rozlohou približne 103 tisíc štvorcových kilometrov, čo ho robí druhým najväčším ostrovom v Európe.

 

2. Island je najmladší ostrov na svete – Island zaujímavosti

 

Island je geologickejšie mladý ostrov, ktorý vznikol pred približne 20 miliónmi rokov, čo je veľmi krátky čas v porovnaní s inými kontinentálnymi masami.

 

3. Aktívne sopky a geotermálna aktivita

 

Aktívne sopky a geotermálna aktivita

 

Island je domovom viac ako 30 aktívnych sopiek, ktoré tvoria jedinečnú krajinu so sopečnými kuželmi, lávovými poliami a termálnymi prameňmi. Táto geotermálna aktivita poskytuje Islandu zdroje obnoviteľnej energie a termálne kúpele.

 

4. Unikátna príroda a krajina

 

Unikátna príroda a krajina

 

Island je známy svojou pôsobivou prírodou a kontrastami v krajinách. Môžete tu nájsť rozmanité scenérie, ako sú ľadovce, horské masívy, sopečné plániky, zelené údolia a čierne piesočnaté pláže.

 

5. Islandské jazerá a rieky – Island zaujímavosti

 

Island má mnoho krásnych jazier a riek, ktoré prispievajú k jeho scenickej kráse. Jazerá ako Jökulsárlón, Mývatn a Þingvallavatn ponúkajú úchvatné výhľady a sú domovom bohatej fauny a flóry.

 

6. Jökulsárlón – najznámejšie ľadovcové jazero

 

Jökulsárlón je jedným z najznámejších a najkrajších ľadovcových jazier na Islande. Môžete tu vidieť plávať ľadovce rôznych tvarov a veľkostí, čo je nezabudnuteľný pohľad.

 

7. Gejzíry a termálne pramene

 

Island je domovom mnohých gejzírov a termálnych prameňov. Najznámejší z nich je Geysir, po ktorom sú gejzíry pomenované. Geysir už síce nevybuchuje pravidelne, ale jeho susedný gejzír Strokkur každých pár minút vyvrhne vodu až do výšky 30 metrov.

 

8. Vodopády – majstrovské diela prírody

 

Vodopády - majstrovské diela prírody

 

Na Islande nájdete množstvo nádherných vodopádov. Skógafoss a Seljalandsfoss patria medzi najpopulárnejšie a najfotogenickejšie. Vodopád Dettifoss je zase najväčší vodopád podľa objemu vody v celej Európe.

 

9. Snæfellsjökull – sopka a ľadovec v jednom

 

Snæfellsjökull je sopka na západnom pobreží Islandu, ktorej vrchol pokrýva ľadovec. Táto majestátna krajina inšpirovala slávneho spisovateľa Julesa Verna, ktorý ju opísal vo svojom románe „Cesta na mesiac“.

 

10. Islandský hlavný mesto Reykjavík – Island zaujímavosti

 

Reykjavík je najsevernejším hlavným mestom na svete. Je to živé a zaujímavé mesto, ktoré ponúka bohatú kultúrnu scénu, modernú architektúru a tiež príležitosť sledovať polárne svetlo v zime.

 

11. Islandská literatúra a sagy

 

Island má bohatú literárnu tradíciu, ktorej súčasťou sú slávne islandské ságy. Tieto epické príbehy zobrazujú hrdinské činy, život a históriu Islandu a sú dôležitou súčasťou národnej identity.

 

12. Islandský jazyk – najbližšie príbuzný staroseverskému jazyku – Island zaujímavosti

 

Islandský jazyk - najbližšie príbuzný staroseverskému jazyku - Island zaujímavosti

 

Islandčina je jedným z najstarších a najmenej zmenených germánskych jazykov. Je považovaná za najbližšie príbuznú staroseverskému jazyku, vďaka čomu je možné prečítať staršie islandské texty a ságy.

 

13. Polnočné slnko a polárna noc

 

Polnočné slnko a polárna noc

 

Vďaka svojej geografickej polohe, Island zažíva v lete fenomén polárneho dňa, kedy slnko nezapadá a celú noc svieti. Naopak, v zime môže byť polárna noc, kedy slnko nevychádza a ostrov je ponoči zahalený tmeou. Tieto javy vytvárajú unikátnu atmosféru a zážitok pre návštevníkov.

 

14. Islandské divoké koníky

Island je domovom jedinečnej rasy koní, známych ako islandské koníky. Títo malí a silní koníci majú výnimočnú schopnosť pohybovať sa na rôznych terénoch a sú dôležitou súčasťou islandského dedičstva a kultúry.

 

15. Islandská kuchyňa – tradičné jedlá a miestne špeciality

 

Islandská kuchyňa je založená na miestnych surovinách, ako sú rýbne jedlá, jahňacie mäso, zemiaky a mliečne výrobky. Medzi tradičné islandské jedlá patria hákarl (kyslá rek), þorramatur (tradičný jedálenský set) a skyr (tradičný jogurtový výrobok).

 

16. Aurora borealis – polárne svetlo

Island je jednou z najlepších lokalít na svete na pozorovanie aurory borealis, čo je prírodný jav, kedy sa na oblohe objavujú farebné svetelné línie. Táto nádherná a mystická scéna láka mnoho návštevníkov do Islandu.

 

17. Islandské termálne kúpele a bazény – Island zaujímavosti

 

Islandské termálne kúpele a bazény - Island zaujímavosti

Vďaka bohatým termálnym prameňom je Island známy svojimi termálnymi kúpeľmi a bazénmi. Blue Lagoon je najznámejší termálny kúpeľ, kde si môžete vychutnať teplé minerálne vody a relaxovať v prírodnom prostredí.

 

18. Islandské múzeá a kultúrna dedičina

 

Island má bohaté dedičstvo a história, ktoré sú zachytené v rôznych múzeách po celom ostrove. Národné múzeum Islandu v Reykjavíku a Múzeum islandského národného pokladu v Reykholtu sú len niektoré z mnohých múzeí, ktoré ponúkajú pohľad do minulosti Islandu, jeho kultúry a umenia.

 

19. Vestfirðir – západné fjordy Islandu – Island zaujímavosti

 

Vestfirðir, alebo západné fjordy Islandu, sú regiónom sústredeným na západnom pobreží Islandu. Tento odľahlý a divoký región je známy svojou neskutočnou prírodou, útesmi, úzkymi fjordami a bohatým vtáčím životom.

 

20. Islandské pobrežné dediny a rybárske tradície

 

Island zaujímavosti. Islandské pobrežné dediny, ako napríklad Stykkishólmur a Grundarfjörður, zachovávajú bohaté rybárske tradície a ponúkajú autentický pohľad na život na ostrove. Tieto dediny ponúkajú aj možnosti vychutnať si čerstvé morské plody a ryby.

 

21. Islandská hudba a umenie – Island zaujímavosti

 

Island má bohatú hudobnú scénu, ktorá zahŕňa rôzne žánre od tradičnej islandickej ľudovej hudby po moderný indie rock a elektronickú hudbu. Islandskí hudobníci ako Björk, Sigur Rós a Of Monsters and Men získali medzinárodnú popularitu. Okrem hudby je Island tiež známy svojím výnimočným umením a remeslami. Účesy pre riedke vlasy

 

22. Islandskí víkingovia a historický odkaz

 

Island je spojený s víkingmi a ich históriou. Víkingovia boli prvými osadníkmi Islandu a ich príbehy a dobrodružstvá sú zaznamenané v islandských ságach. Mnohé miesta na Islande majú historický význam a súvisia s víkingmi, čo prispieva k fascinácii návštevníkov. 10 vecí, Čo ste o Vikingoch nevedeli

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button