VŠEOBECNÉ ZAUJíMAVOSTIZaujímavosti

Jednorožec – Čo ak Jednorožci existujú!

Jednorožec – Jednorožci existujú! Všetko čo treba vedieť o jednorožcoch .

Jednorožec : 

 

jednorožec skutočný Jednorožec - Čo ak Jednorožci  existujú

 

Jednorožec je mytologické zviera pripomínajúce koňa alebo kozu s jediným rohom na čele. Jednorožec sa objavil na začiatku mezopotámskych umeleckých diel a tiež sa o ňom hovorilo v starodávnych mýtoch Indie a Číny.

Jednorožec – Čo ak Jednorožci existujú

Historik Ctesias (asi 400 pred n. L.) popisoval v gréckej literatúre zviera s jedným rohom (grécky monokerōs, latinsky unicornis) .Ktorý uviedol, že indický divoký tvor bol veľký ako kôň s bielym telom, fialová hlava a modré oči a na jeho čele bol lakťový roh sfarbený do červena pri špičke, čierny v strede a biely v spodnej časti. Verilo sa, že tí, ktorí pili z jeho rohu, boli chránení pred žalúdočnými ťažkosťami, epilepsiou a jedom. Bol to veľmi neobvýkli tvor a bolo ťažké ho chytiť. Skutočným zvieraťom za Ctesiasovým opisom bol pravdepodobne nosorožec indický.

 

nosorožec indicky jednorožec

 

Jednorožec v Biblii a Beštiar  Physiologus

Niektoré básnické pasáže Biblie odkazujú na silné a nádherné rohaté zviera nazývané reʾem. Toto slovo bolo v mnohých verziách Biblie preložené ako „jednorožec“ alebo „nosorožec“, ale veľa moderných prekladov uprednostňuje „divoký vôl“ (zubr), čo je správny význam hebrejskej reʾem. Ako biblické zviera bol jednorožec v ranokresťanskej cirkvi interpretovaný alegoricky. Jedna z prvých interpretácií sa objavuje v starogréckom beštiariu známom ako Physiologus, v ktorom sa uvádza, že jednorožec je silné a divoké zviera, ktoré sa dá vidieť, iba ak je v okolí panna. Jednorožec skočí panne do lona, ​​ona ho boská a vedie do kráľovského paláca.

 

Physiologus jednorožec Jednorožec - Čo ak Jednorožci  existujú

 

Stredovekí spisovatelia tak pripodobnili jednorožca ku Kristovi, ktorý pre ľudstvo pozdvihol roh spásy a prebýval v lone Panny Márie. Ďalšie legendy hovoria o boji jednorožca so slonom, ktorého nakoniec napichne svojím rohom, a o jednorožcovom očistení otrávených vôd rohom, aby mohli piť ďalšie zvieratá.

 

narvalého kelu Narval vodný  - Čo ak Jednorožci  existujú

 

 

Šálky údajne vyrobené z rohu jednorožca – ale v skutočnosti vyrobené z rohu nosorožca alebo narvalého kelu – si významné osoby v stredoveku veľmi cenili ako ochranu pred otrávenými nápojmi. V stredovekom umení nájdeme veľa vynikajúcich vyobrazení lovu jednorožca, a to nielen v Európe, ale aj v islamskom svete a v Číne. Čo ak Jednorožci existujú

 

Jednorožci – existujú!

 

jednorožci existuju

 

 

Jedným z výsledkov nedávneho sčítania morského života (2000 – 2010) bol objav asi 1 200 nových druhov a asi 5 000 ďalších, ktoré čakajú na popis, čo opäť potvrdzuje, že vek objavu ešte zďaleka neskončil.
Vo 4. vydaní Britannice (1801–1809) sa objavil nasledujúci záznam „Mammalia“. Vedecký konsenzus tej doby spočíval v tom, že najrôznejšie suchozemské zvieratá vrátane nepolapiteľného jednorožca ešte neboli objavené alebo úplne pochopené. Jednorožec – Čo ak Jednorožci existujú.Tiež si pozrite Vlkodlak – Legendy o Vlkodlakoch ktoré vás prekvapia

Viera v reálnu existenciu jednorožcov sa datuje zhruba pred 2 000 rokmi a bola obzvlášť silná v polovici 18. storočia, a to vďaka náčrtu kostry jednorožca, ktorú napísal veľký filozof Gottfried Wilhelm Leibniz.Jednorožec – Čo ak Jednorožci existujú

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button