CestovanieVŠEOBECNÉ ZAUJíMAVOSTIZAHRANIČIE

Najväčšie jazero na svete: 9 najväčších jazier

Najväčšie jazero na svete: 9 najväčších jazier. Jazerá sú fascinujúce útvary, ktoré sa nachádzajú po celom svete a ponúkajú nádherné scenérie, bohatý ekosystém a mnoho príležitostí pre rekreáciu. V tomto článku sa zameriame na najväčšie jazerá na svete, spoznáme ich zaujímavosti a preskúmame, čo ich robí tak jedinečnými.

 

Najväčšie jazero na svete

 

Najväčšie jazero na svete

 

Svet je plný nádherných jazier, ktoré sú zdrojom vody, prírodného bohatstva a obľúbenými miestami pre turistov a rekreantov. Niektoré jazerá sú obrovské, iné majú zaujímavý tvar alebo sú obklopené krásnou prírodou. V tomto krátkom úvode sa pozrieme na 9 najväčších jazier na svete, ktoré sa nachádzajú v rôznych častiach planéty a majú rôzne charakteristiky a využitie. Budeme hovoriť o ich rozlohe, hĺbke, objeme vody a ďalších zaujímavých faktoroch.

1. Kaspické more (Východoeurópska a západoázijská oblasť)

 

Kaspické more (Východoeurópska a západoázijská oblasť)

 

Najväčšie jazero na svete. Kaspické more je najväčším jazerom na svete, hoci sa nazýva „more“ kvôli svojej veľkosti a slanej vode. Má rozlohu približne 371 000 km² a hraničí s Ruskom, Kazachstanom, Turkmenistanom, Iránom a Azerbajdžanom. Kaspické more má významný vplyv na ekonomiku a životné prostredie v týchto krajinách.

 

2. Jezero Superior (Severnej Ameriky)

 

Jezero Superior (Severnej Ameriky)

 

Jezero Superior je najväčším zo severoamerických Veľkých jazier a zároveň najväčším sladkovodným jazerom na svete. Má rozlohu približne 82 100 km² a leží na hranici medzi Spojenými štátmi a Kanadou. Jezero je obľúbeným miestom pre turistov a ponúka mnoho príležitostí pre rybolov, jachting a vodné športy.

 

3. Jezero Victoria (Afrika) – Najväčšie jazero na svete

 

Jezero Victoria (Afrika) - Najväčšie jazero na svete

 

Jezero Victoria je najväčším jazerom v Afrike a tretím najväčším na svete. Má rozlohu približne 69 485 km² a nachádza sa na území Tanzánie, Ugandy a Keni. Jezero je zdrojom rieky Nil a jeho voda je pre miestne obyvateľstvo životne dôležitá. Najdlhšia rieka na svete : Top 10 najdlhších riek sveta

 

4. Jezero Huron (Severnej Ameriky)

 

Jezero Huron (Severnej Ameriky)

 

Jezero Huron je druhým najväčším zo severoamerických Veľkých jazier a štvrtým najväčším na svete. Má rozlohu približne 59 600 km² a hraničí s Ontariom v Kanade a Michiganským polostrovom v Spojených štátoch. Jezero Huron je obľúbeným miestom.

5. Jezero Michigan (Severnej Ameriky) – Najväčšie jazero na svete

 

Jezero Michigan (Severnej Ameriky) - Najväčšie jazero na svete

 

Jezero Michigan je tretím najväčším zo severoamerických Veľkých jazier a piatym najväčším na svete. Má rozlohu približne 58 000 km² a je jediným z Veľkých jazier, ktorý sa celý nachádza v Spojených štátoch. Jezero Michigan je obľúbeným miestom pre turistov, ktorí sem prichádzajú za plážami, prírodnými krásami a množstvom vodných športov.

 

6. Jezero Tanganika (Afrika)

 

Jezero Tanganika (Afrika)

 

Jezero Tanganika je druhým najväčším jazerom v Afrike a šiestym najväčším na svete. Má rozlohu približne 32 900 km² a hraničí s Burundi, Tanzániou, Zambiou a Demokratickou republikou Kongo. Toto jazero je známe svojou veľkou biodiverzitou a vysokým počtom endemických druhov, čím je dôležité pre vedecký výskum a ochranu prírody. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

 

7. Jezero Bajkal (Rusko) – Najväčšie jazero na svete

 

Jezero Bajkal (Rusko) - Najväčšie jazero na svete

 

Jezero Bajkal, nachádzajúce sa v sibírskej časti Ruska, je sedmým najväčším jazerom na svete, s rozlohou približne 31 500 km². Bajkal je známe tým, že je najhlbším a najobjemnejším sladkovodným jazerom na svete. V jeho hlbokých vodách žije veľké množstvo endemických živočíchov, vrátane sladkovodného tuleniska Bajkal.

 

8. Veľké Medvedie jazero (Kanada)

 

Veľké Medvedie jazero (Kanada)

 

Veľké Medvedie jazero je najväčším jazerom v Kanade a ôsmym najväčším na svete. Má rozlohu približne 31 000 km² a nachádza sa v severozápadných teritóriách Kanady. Toto jazero je známe svojou čistou vodou a nádherným prírodným prostredím, ktoré láka turistov z celého sveta.

 

9. Malawské jazero (Afrika)

 

Malawské jazero (Afrika)

 

Malawské jazero (známe tiež ako Nyasa jazero) sa nachádza v Afrike, medzi krajínami Malawi, Mozambik a Tanzánia. Je to tretie najväčšie jazero v Afrike a deviate najväčšie jazero na svete. Má približne 580 km dĺžky a 75 km šírky a jeho celková plocha je okolo 29 600 km². Jeho maximálna hĺbka je 706 metrov.

 

Malawské jazero je známe pre svoju jedinečnú biodiverzitu, ktorá zahŕňa mnoho druhov ryb, z ktorých mnohé sú endemické pre toto jazero. Je to dôležitý zdroj pre rybolov a výrobu bielkovín pre miestnych obyvateľov. Okrem toho, jazero je tiež populárnou turistickou destináciou pre svoje krásne pláže, krištáľovo čistú vodu a možnosti potápania.

 

Malawské jazero má tiež význam pre ekosystém okolitých oblastí. Zásobuje vodou mnoho riečok a potokov, ktoré pramenia v oblasti a sú dôležitým zdrojom vody pre poľnohospodárstvo a priemysel. Okolité lesy poskytujú dôležitú ochranu pred eroziou a záplavami. Malawské jazero je preto dôležitým zdrojom živobytia a zdrojom prírodných zdrojov pre miestnych obyvateľov a celú oblasť.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button