Ktorá planéta je najbližšia k Slnku – Poznáme odpoveď!
Ktorá planéta je najbližšia k Slnku? Poznáme odpoveď! Naša slnečná sústava je fascinujúci kozmický systém, v ktorom sa nachádza množstvo planét, asteroidov, komét a iných telies. Planéty, ako sú Merkúr, Venuša, Zem, Mars, Jupiter, Saturn, Urán a Neptún, sú hlavnými aktérmi nášho slnečného systému. Jedna z prvých otázok, ktorú si môžeme položiť, je, ktorá planéta je najbližšia k Slnku?
Obsah článku:
Ktorá planéta je najbližšia k Slnku
Merkúr je najbližšia planéta k Slnku v našej slnečnej sústave. Jeho blízkosť spôsobuje extrémne teploty a tvorí z neho jednu z najrýchlejších planét. Napriek týmto výzvam sme vďaka vesmírnym misiám MESSENGER a BepiColombo získali cenné informácie o tejto tajomnej planéte. Výskum Merkúra je dôležitý pre naše poznanie o vzniku a vývoji našej slnečnej sústavy a vesmíru ako celku.
Merkúr – najbližšia planéta k Slnku
Odpoveď na túto otázku je jednoduchá: najbližšou planétou k Slnku je Merkúr. Merkúr je prvou planétou nášho slnečného systému a nachádza sa najbližšie k Slnku. Je to malá, skalnatá planéta, ktorá obieha okolo Slnka vo veľmi krátkej vzdialenosti.
Merkúr – rýchly a horúci
Merkúr sa vyznačuje niekoľkými unikátnymi vlastnosťami. Vďaka svojej blízkosti k Slnku je jeho obežná dráha veľmi krátka, a preto je Merkúr najrýchlejšou planétou nášho slnečného systému. Na jedno obdobie okolo Slnka potrebuje približne 88 dní. Okrem toho je Merkúr aj jednou z najhorúcejších planét, pretože je vystavený intenzívnemu slnečnému žiareniu.
Extrémne teploty a povrchové podmienky – Ktorá planéta je najbližšia k Slnku
Vysoká blízkosť k Slnku spôsobuje extrémne teplotné podmienky na povrchu Merkúra. Počas dňa môže teplota dosiahnuť až 430 °C, zatiaľ čo v noci klesá na -180 °C. Je to spôsobené tým, že Merkúr nemá výraznú atmosféru, ktorá by ho chránila pred slnečným žiarením a tepelnými zmenami.
Výskum a prieskum Merkúra
Merkúr je fascinujúca planéta, a preto získal veľký záujem astronómov a výskumníkov. Hoci je výzvou skúmať túto planétu kvôli jej extrémnym podmienkam, boli vyvinuté misie a technológie, ktoré nám umožnili získať cenné informácie o Merkúrovi.
NASA v roku 2004 vyslala misiu MESSENGER (Mercury Surface, Space Environment, Geochemistry and Ranging), ktorá sa stala prvou misiou od doby Mariner 10 v 70. rokoch, ktorá sa dostala do blízkosti Merkúra. MESSENGER obiehala Merkúra od roku 2011 do roku 2015 a poskytla nám detailné snímky povrchu, informácie o zložení a magnetickom poli planéty. Je pot nebezpečný pre vlasy?
Ktorá planéta je najbližšia k Slnku. Okrem toho Európska vesmírna agentúra (ESA) plánuje misiu BepiColombo, ktorá bola vyslaná v roku 2018. BepiColombo je dvojčlenná sonda, ktorá sa skladá z dvoch samostatných vesmírnych plavidiel. Ich cieľom je preskúmať Merkúr z blízka a poskytnúť nám ďalšie informácie o tejto tajomnej planéte. Zaujímavosti o vesmíre – 10 zaujímavostí
Ciele výskumu Merkúra zahŕňajú štúdium jeho povrchu, geologickej história, zloženia atmosféry (ktorá je veľmi tenká) a magnetického poľa. Tieto informácie nám pomáhajú lepšie porozumieť formovaniu a vývoju slnečnej sústavy ako celku.