O KRAJINÁCHZaujímavosti

Zaujímavosti o Švédsku 17 fascinujúcich faktov o Švédsku

Zaujímavosti o Švédsku. Zapôsobte na svojich priateľov a rodinu týmito jedinečnými, bizarnými faktami Švédsku. Pre mnohých ľudí sú Nórsko a Švédsko jedno a to isté. Hoci tieto dve škandinávske krajiny majú spoločnú históriu, kultúru a úzko prepojené jazyky, existuje aj niekoľko zásadných rozdielov. Dnes sa pozrieme na niektoré zvláštnosti, ktoré robia súrodenca Nórska jedinečným. Tu je niekoľko našich obľúbených faktov o Švédsku.

 

Zaujímavosti o Švédsku 17 fascinujúcich faktov o Švédsku

 

1. Švédsko má dvakrát viac obyvateľov ako Nórsko

Švédsko má približne 10,3 milióna obyvateľov. To je takmer dvakrát viac ako počet obyvateľov Nórska! Je tiež oveľa väčšie ako druhá škandinávska krajina, Dánsko, ktoré má približne 5,8 milióna obyvateľov.

2. Švédsko dováža odpad – z Nórska!

Švédi radi recyklujú. Len 1 % odpadu končí na skládkach, pričom 50 % sa recykluje alebo kompostuje a 49 % sa spaľuje na energetické účely. Môže to znieť ako skvelá správa, ale spôsobilo to jeden veľký problém: nezostáva dosť odpadu na to, aby spaľovne fungovali.
Švédsko preto prišlo s novým riešením. Dováža odpad z Nórska a Spojeného kráľovstva, aby udržalo svetlo. A ako dvojnásobný bonus, tieto krajiny Švédsku za odvoz ich odpadu platia!

 

3. Viac ako polovicu Švédska pokrývajú lesy

 

Väčšinu Švédska pokrývajú lesy

Áno, čítate správne. Podľa Sveaskogu je približne 57 % Švédska zalesnených. Konkrétne je to 23 miliónov hektárov, čo je plocha zodpovedajúca Veľkej Británii.
Švédsky zákon o lesnom hospodárstve upravuje spôsob obhospodarovania lesov z hľadiska výroby aj životného prostredia. V zákone sa okrem iného uvádza, že po vyrúbaní lesa existuje povinnosť opätovne ho vysadiť.

 

4. Zaujímavosti o Švédsku  Existuje hotel z ľadu

Vo Švédsku sa nachádza slávny ľadový hotel v obci Jukkasjärvi. Hotel sa každoročne vyrába z dvojtonových blokov ľadu z neďalekej rieky Torne.
Hotel sa začína stavať od nuly, akonáhle do Arktídy príde chladné ročné obdobie. Stavitelia aj umelci pracujú na tom, aby zakaždým vytvorili jedinečný hotel.
A ak si niekedy myslíte, že zdravotné a bezpečnostné predpisy niekedy zachádzajú priďaleko, zamyslite sa nad majiteľmi Ľadového hotela. Napriek tomu, že je gigantické iglu celé zo zamrznutej vody, musí mať namontované požiarne hlásiče!

 

5. Káčer Donald je populárnejší ako Mickey Mouse

 

Káčer Donald je populárnejší ako Mickey Mouse

Vo väčšine sveta kraľuje Mickey Mouse ako najobľúbenejšia Disneyho postavička. Vo Švédsku je však oveľa populárnejší kačer Donald.
Káčer Donald je vo Švédsku neuveriteľne populárny.
Niektorí to vysvetľujú tým, že Donaldova dosť chybná povaha je pre Európanov príťažlivejšia ako Mickeyho cnostná dokonalosť. Nech už je dôvod akýkoľvek, Donald je vo Švédsku jednoznačne najobľúbenejšou postavičkou spoločnosti Disney.
Každý Štedrý večer od roku 1959 si národ o 15.00 hod. spoločne pozrie film Kalle Anka och hans vänner önskar god jul. To je Kačer Donald a jeho priatelia vám želajú veselé Vianoce, pre tých, ktorí nie sú Švédi!
Donald je taký populárny, že v roku 2006 musela krajina zmeniť zákon, ktorý zakazoval hlasovať za neexistujúcich kandidátov, pretože protestujúci voliči zvyčajne napísali „Kačera Donalda“!

 

6. Zaujímavosti o Švédsku  Švédsky nápoj prekonáva Coca-Colu

Prekvapujúcou značkou, ktorá vo Švédsku ustupuje do úzadia, je Coca-Cola, aspoň počas vianočného obdobia. Zatiaľ čo mnohé národy si vychutnávajú tradičné sviatočné nápoje, ako napríklad Egg Nog alebo varené víno, vo Švédsku je obľúbeným nápojom na Vianoce sýtený nápoj alebo sóda s názvom Julmust.
Julmust je fermentovaný sladový nápoj bez alkoholu, podobný koreňovému pivu. V decembri sa ho vypije 45 miliónov litrov, čím prekoná Coc-Colu a vlastne všetky ostatné značky nealkoholických nápojov dohromady.
Julmust potom na niekoľko mesiacov zmizne z pultov, aby sa na Veľkú noc opäť objavil ako Påskmust – ten istý nápoj v inej fľaši! 75 % „muštu“ sa vypije v decembri a zvyšných 25 % vždy, keď pripadne Veľká noc. Mimo tohto obdobia je takmer nemožné tento nápoj zohnať.

 

7. Zaujímavosti o Švédsku  Štokholmské metro slúži ako umelecká galéria

Švédske hlavné mesto Štokholm je plné pôsobivej architektúry. Jedna z najpôsobivejších pamiatok sa však nachádza v podzemí!
Približne 90 % staníc štokholmského metra je vyzdobených a tvorí jednu z najzaujímavejších umeleckých galérií na svete. Na projekte sa zúčastnilo viac ako 150 umelcov, ktorí vytvorili mozaiky, maľby, graffiti, inštalácie, sochy a ďalšie diela.

 

8. Severná Kórea dlhuje spoločnosti Volvo 45 rokov

Po kórejskej vojne sa Severná Kórea pokúsila znovu sa premeniť na raj a začala niekoľko veľkolepých inžinierskych projektov s použitím strojov zakúpených zo Západu.
Švédsko bolo jednou z prvých krajín, ktoré naskočili do rozbehnutého vlaku a otvorili finančné vzťahy. Obyvatelia raja potrebovali opulentné vozidlá, v ktorých by sa mohli voziť, a tak si v 70. rokoch minulého storočia objednali zo Švédska 1000 luxusných vozidiel Volvo 144GL.

Prvé z nich boli dodané v roku 1974. Krátko nato sa ukázalo, že Severná Kórea za tieto vozidlá nemôže ani nechce zaplatiť. Namiesto toho nechala účty jednoducho narásť a dlhy pretrvávajú dodnes.
Typickým švédskym spôsobom, keď si uvedomili, že v skutočnosti môžu urobiť len málo, jednoducho posielali faktúry ďalej. A tak švédska vláda každý rok prepočítava dlh a posiela novú faktúru. Dlh predstavuje približne 300 miliónov EUR a hoci krajina vie, že je malá šanca, že peniaze uvidí, uisťuje sa, že sa na ne nikdy nezabudne!

 

9. Švédsko malo pirátskeho kráľa!

 

Zaujímavosti o Švédsku

Politické dejiny Škandinávie môžu byť fascinujúcim čítaním, najmä machinácie z obdobia Kalmarskej únie, ale jeden kráľ vyniká tým, že je bizarnejší ako väčšina ostatných. Erik Pomoranský sa stal Erikom XIII. švédskym po smrti svojej starej mamy Margaréty I.
Erik nebol najlepší kráľ. Zdedil vojnu, ktorú Margaret vyhrávala, a potom ju veľkolepým spôsobom prehral a prišiel o veľkú časť svojho kráľovstva. Podarilo sa mu tiež nahnevať šľachtu vo Švédsku, Nórsku a Dánsku – učenci vám povedia, že to je málokedy dobrý nápad.

Keď dánska šľachta odmietla ratifikovať jeho voľbu nástupcu, utiekol na Gotland a obsadil hrad Visborg ako druh kráľovskej stávky! Veci sú však ešte čudnejšie, keď po úplnom zosadení začal kariéru – podľa všetkého úspešnú – piráta v Baltskom mori, aby sa pomstil hanzovným obchodníkom, ktorí počas jeho vlády spôsobili veľa problémov. Potom sa po desiatich rokoch pirátstva vrátil do vysokej spoločnosti ako vojvoda Pomoranska!

 

10. Zaujímavosti o Švédsku  Áno, fika je naozaj vec

Každý si rád oddýchne od práce, keď môže, ale vo Švédsku je táto myšlienka zapečená v kultúre. Táto prax sa nazýva fika a je to uznávaná prestávka dvakrát denne, počas ktorej si pracovníci vychutnávajú kávu, koláč a rozprávajú sa.
Všetci pracovníci však robia prestávky, však? Nuž… ak odhliadneme od toho, že v západnom svete sú mnohé pracovné prestávky len teoretické, Fika je spoločná a v podstate povinná vec. A to až do takej miery, že vo väčšine firiem sa každý, kto sa jej nezúčastní, považuje za neslušného. Možno preto sú švédski zamestnanci štvrtí najšťastnejší na svete!

 

11. Švédi milujú bizarný marketing

Švédska turistická asociácia rada hľadá nové spôsoby, ako propagovať krajinu ľuďom z iných krajín. Dva z najobľúbenejších a najzaujímavejších boli @Sweden a telefónna linka Call a Swede.
@Sweden bola iniciatíva na Twitteri, v rámci ktorej každý týždeň prevzal účet nový občan a tweetoval veci, ktoré ho zaujímali o jeho krajine, živote a práci.

Tweeteri tiež komunikovali s verejnosťou a odpovedali na otázky o krajine, ako ju vnímali. Iniciatíva prebiehala 7 rokov a viac ako 350 švédskych občanov malo možnosť reprezentovať svoju krajinu vo svete.
Telefónna linka Call a Swede bola zavedená pri príležitosti 250. výročia zrušenia cenzúry. Myšlienka spočívala v tom, že by existovalo jediné telefónne číslo, na ktoré by mohol ktokoľvek na svete zavolať a hovoriť so švédskym občanom náhodne vybraným zo skupiny dobrovoľníkov. Program fungoval tri mesiace a prijímal hovory z celého sveta.

 

12. Švédi vynašli náhradné nikotínové žuvačky

 

Ak ste vy alebo niekto z vašich známych niekedy prestali fajčiť pomocou nikotínových žuvačiek, môžete poďakovať Švédsku.
Prvý výrobok – Nicorette – vyvinula spoločnosť Leo AB v Helsingborgu. Vznikol na základe zistenia, že fajčiaci švédski ponorkári prechádzajú počas služby z tabaku na žuvací tabak alebo šnupavý tabak, aby si dopriali nikotín.
Nicorette nebol prvý, kto dal nikotín do žuvačiek, ale vyvinul polymér, ktorý kontroloval uvoľňovanie nikotínu do krvného obehu, čím umožnil kontrolovať jeho hladinu a umožnil trvalé uvoľňovanie a stabilné odvykanie, čo pomohlo miliónom ľudí nadobro prestať s nikotínom.

 

13. Zaujímavosti o Švédsku  Zľahčovanie temných dní

Žiť na severe Švédska v zime, keď je tam niekoľko mesiacov menej ako 5 hodín denného svetla, môže byť ťažké. Sezónna afektívna porucha je typ depresie, ktorá vzniká ako reakcia na nedostatok denného svetla a postihuje mnoho ľudí na ďalekom severe Európy.
S cieľom pomôcť v boji proti nej jedno švédske mesto nainštalovalo na autobusových zastávkach svetelné skrinky, aby ľudia čakajúci na svoj dopravný prostriedok mohli počas tmavých zimných dní zažiť trochu viac denného svetla.

 

14. Zaujímavosti o Švédsku  Škálovanie slnečnej sústavy

Švédsko možno nie je prvým miestom, ktoré vám napadne pri pomyslení na výskum vesmíru, ale v jednom kľúčovom astronomickom smere je svetovou jednotkou – má najväčší zmenšený model slnečnej sústavy na svete.
Model vychádza z Ericsson Dome – najväčšej polguľovej budovy na svete – v Štokholme a siaha do 950 km vzdialenej Kiruny, kde je vyznačený pojem Termination Shock – koniec slnečnej sústavy.
Mierka je 1:20 milióna a každý objekt je označený modelom alebo sochou. Merkúr je od stredu vzdialený len 3 km, zatiaľ čo Zem 7,6 km, Neptún 229 km a Pluto 300 km.

 

15. Švédsko je najväčší škandinávsky národ

Švédsko je v skutočnosti piatou najväčšou krajinou Európy. Celková rozloha 450 295 km2 je väčšia ako rozloha Nórska aj Dánska. Napriek tomu, že Švédsko je jednou z najväčších európskych krajín, má aj jednu z najnižších hustôt obyvateľstva.
16. 63 % obyvateľov Švédska žije v mestách
Napriek tomu väčšina Švédov žije v mestských oblastiach. V roku 2018 žilo 63 % obyvateľov v jednej zo 126 mestských oblastí s viac ako 10 000 obyvateľmi. Zaujímavosti o Švajčiarsku, 42 zábavných faktov
 

 

17. Zaujímavosti o Švédsku  Švédsko je hospodárska veľmoc

Vo Švédsku vzniklo mnoho významných spoločností, najmä v oblasti dizajnu a technológií. Electrolux, Ericsson, H&M, IKEA, Saab, Scania a Volvo sú len niektoré zo známych švédskych mien v globálnom podnikaní.
Zo Švédska pochádza aj nespočetné množstvo vynálezov a inovácií. Medzi významné patria Tetra Pak, kardiostimulátor, dynamit a guľôčkové ložisko. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button