O KRAJINÁCHZaujímavosti

Zaujímavosti o Švajčiarsku, 42 zábavných faktov

Zaujímavosti o Švajčiarsku. Určite všetci poznáme Švajčiarsko ako krajinu čokolády, hodiniek a bánk, ale stavíme sa, že o týchto 42 nezvyčajných faktoch o Švajčiarsku ste nemali ani tušenia. Zistite, čím je Švajčiarsko jedinečné, a preskúmajte zaujímavé fakty o Švajčiarsku pre deti. Toto sú niektoré fakty o kultúre Švajčiarska, ich zvláštnostiach, vynálezoch a ďalšie.

 

Zaujímavosti o Švajčiarsku, 42 zábavných faktov

 

Obsah článku:

1.  Zaujímavosti o Švajčiarsku Švajčiari sa ženia neskoro

Na základe správy Organizácie Spojených národov  priemerný vek švajčiarskych mužov pri uzatváraní manželstva 31,8 roka a žien 29,5 roka. Na druhej strane, The Local CH uvádza, že rozvodovosť vo Švajčiarsku je približne 40 % a podľa publikácie Ústrednej spravodajskej služby je priemerný vek Švajčiarok, ktoré majú prvé dieťa, 30,4 roka, čo z nich robí najstaršie ženy v Európe.

2. Na jej území sa nachádza Cern

Popredné svetové laboratórium časticovej fyziky CERN sa nachádza na území Švajčiarska. Hľadanie univerzít vo Švajčiarsku pre zahraničných študentov bude vynikajúcou a jednoduchou voľbou, pretože švajčiarske tituly v oblasti STEM sú prestížne a ponúkajú mnoho štipendií.

3. Univerzita je lacná

Napr. na významnej Ženevskej univerzite je školné na úrovni 500 CHF za semester, čo znamená 1000 CHF za jeden akademický rok. Toto cenové rozpätie je vo všeobecnosti vidieť na verejných univerzitách, ale ľahko nájdete aj drahšie súkromné univerzity. Napriek tomu, ak to porovnáme s vysokými školami v USA,  výhodná ponuka!

 

4. Švajčiarsko má 7000 jazier

 

Švajčiarsko má 7000 jazier

Švajčiarske jazerá sú tie najlepšie na kúpanie a máte si z čoho vyberať. Ženevské jazero s rozlohou 580,03 km2 (224 km²) je najväčším jazerom vo Švajčiarsku. Delí sa oň s Francúzskom (40,47 % sa nachádza na francúzskom území), kde je známe pod názvom Lac Léman. Najväčším jazerom úplne na území Švajčiarska je Neuchâtelské jazero s rozlohou 218,3 km2 (84 km²). Sladká voda-  väčšinou taká čistá, že sa dá piť z riek a jazier. Iba ak nie je vidieť dno jazera, považuje sa za špinavé.

 

5. Zaujímavosti o Švajčiarsku Vlastní veľa zbraní, ale má najnižšiu mieru kriminality

Spomedzi priemyselných krajín má Švajčiarsko jednu z najvyšších mier vlastníctva zbraní. Nemusí to však nevyhnutne viesť k vyššej kriminalite; Švajčiarsko má takmer o polovicu menej úmrtí súvisiacich so zbraňami ako Spojené štáty. Švajčiarsko má v skutočnosti jednu z najnižších mier kriminality spomedzi všetkých priemyselných krajín.

Je dôležité poznamenať, že dôvodom tohto veľkého množstva ľudí vlastniacich zbrane vo Švajčiarsku je, že v tejto krajine je povinná vojenská služba. Po skončení služby si všetci majú vziať svoje útočné pušky alebo pištole domov, avšak bez munície.

 

6. Zaujímavosti o Švajčiarsku Najinovatívnejšia krajina na svete

V roku 2018 sa Švajčiarsko už ôsmy rok po sebe umiestnilo na prvom mieste ako najinovatívnejšia krajina na svete v rebríčku The Global Innovation Index.
Najmä hospodárstvo kantónu Vaud prešlo niekoľkými významnými premenami. Na základe štúdie Observatoire BCV de l’économie Vaudoise sa hospodárstvo kantónu Vaud zmenilo z ekonomiky založenej na poľnohospodárstve v roku 1860 na dnešnú krajinu Start-Ups a v súčasnosti patrí k najväčším a najrýchlejšie rastúcim vo Švajčiarsku vďaka „veľkému sektoru služieb, diverzifikovanej výrobnej základni a zameraniu na medzery na trhu“.

 

7. Je veľmi malé

 

Zaujímavosti o Švajčiarsku

Švajčiarsko má rozlohu približne 41 277 km² a žije v ňom 8,67 milióna obyvateľov. Ak ho porovnáme so štátmi USA, Kalifornia je takmer 10-krát väčšia ako Švajčiarsko alebo takmer rovnako veľká ako Vermont a New Hampshire dohromady. Stále je však známa oveľa väčším počtom vecí.

8. 25 % obyvateľstva tvoria cudzinci

Ako uvádza portál swissinfo.ch, Švajčiarsko má jeden z najvyšších podielov cudzincov spomedzi všetkých národov, približne 24,6 % v roku 2015. Viac ako 80 % cudzincov žijúcich vo Švajčiarsku je z európskych krajín a takmer polovica z nich pochádza práve z Francúzska, Nemecka, Talianska a Portugalska. S priemerným počtom 19 vstupov na 1 000 obyvateľov v roku 2014 je Švajčiarsko na čele európskych imigračných krajín, ďaleko pred Nemeckom (11), Spojeným kráľovstvom (9,8), Španielskom (6,6) a Francúzskom (5,1).

 

9. Zaujímavosti o Švajčiarsku Jedna z krajín s najvyššou kvalitou života

Švajčiarsko má síce jedny z najdrahších miest na svete, kde sa dá žiť, ale jeho obyvatelia dostávajú za svoje peniaze hodnotu. Podľa správy o sociálnom pokroku je „zdravotníctvo“, „výživa“ a „prístup k základným vedomostiam“ miestom, kde krajina žiari. Jej index je 88,87 zo 100.

 

10. Najmenej obézna európska krajina

 

Najmenej obézna európska krajina

Možno vám to nikdy nenapadlo, ale ďalším dôvodom, prečo je Švajčiarsko dobrou krajinou na život, je život v dobrej kondícii. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je švajčiarska krajina najmenej obéznou európskou krajinou, keďže obéznych je len 17,5 % obyvateľov. Ak by ste žili v USA, pravdepodobnosť, že budete obézni, by bola dvojnásobne vyššia, pretože v krajine je obéznych 33 % ľudí.

 

11. Zaujímavosti o Švajčiarsku Jedno z najdrahších miest na život

Podľa celosvetového prieskumu životných nákladov aj podľa prieskumu životných nákladov spoločnosti Mercer je Zürich tretím najdrahším mestom na svete. Zürich je zároveň najľudnatejším kantónom so 402 762 obyvateľmi. Priemerná cena bývania je tam 13 000 CHF (13 036 USD) za meter štvorcový, zatiaľ čo priemerná cena mesačného prenájmu: CHF (2 330 USD) za trojizbový byt. Priemerný plat je však 103 296 CHF (103,298 USD), takže sa nemôžu sťažovať.

 

12. Je domovom dvoch najpríjemnejších miest na svete

 

Zaujímavosti o Švajčiarsku, mestá

Koncept obývateľnosti hodnotí, ktoré lokality na svete poskytujú najlepšie alebo najhoršie životné podmienky. Skúma sa päť širokých kategórií: Stabilita, Zdravotná starostlivosť, Kultúra a životné prostredie, Vzdelanie a Infraštruktúra. Ukázalo sa, že dve z najpriaznivejších miest pre život sú Zürich a Ženeva.

 

13. Je to stroj na udeľovanie Nobelových cien

Švajčiarsko je známe nielen svojimi bankami, ale aj tým, že je svetovým hráčom na akademickom poli. Na základe zoznamov Wikipédie (1) (2) vyprodukovali švajčiarske univerzity množstvo laureátov Nobelovej ceny a väčšina z týchto laureátov sú vedci.

 

14. Zaujímavosti o Švajčiarsku Veľa pijú

Švajčiarska populácia spotrebuje 36 litrov vína, 56,5 litra piva a 8,4 litra čistého alkoholu na osobu ročne. A to sú nové údaje, ktoré ukazujú, že spotreba v skutočnosti klesla! Pre 20 % Švajčiarov je normálne, že sa aspoň raz za mesiac venujú nárazovému pitiu (4-5 nápojov na posedenie).
Výsledkom je, že vo Švajčiarsku ročne zomrie 1600 ľudí v dôsledku alkoholu. Niektoré z nich sú dôsledkom nehôd pod vplyvom alkoholu, iné sú spôsobené dlhodobými následkami alkoholizmu, ako sú napríklad problémy s pečeňou. Ako uviedla organizácia Addiction Monitoring in Switzerland, vo Švajčiarsku je približne 250 000 alkoholikov, čo predstavuje 3 % populácie.

 

15. Majú štyri národné jazyky

Ich štyri národné jazyky: francúzština (20,4 %), nemčina (64 %), taliančina (6,5 %) a rumunčina (len niečo vyše 1 %). Ako zahraničný návštevník alebo obyvateľ sa teda môžete cítiť pohodlne, pretože stále  úplne prijateľné, ak nerozumiete tomu, čo vám niekto hovorí, pretože Švajčiari aj tak nerozumejú Švajčiarom.

 

16. Zaujímavosti o Švajčiarsku Švajčiarsko starne – priemerná dĺžka života je vysoká

V 50. rokoch 20. storočia bol priemerný vek 33 rokov, ale každým rokom sa zvyšuje. V roku 2015 bol medián veku obyvateľov Švajčiarska 42,2 roka. Na druhej strane Švajčiarsko tvrdí, že má najvyššie percento ľudí nad 100 rokov v Európe a druhú najvyššiu priemernú dĺžku života po Japonsku. Samozrejme, že budú žiť dlho, ak máme na pamäti čistotu ovzdušia, množstvo turistických chodníkov a dostupnosť kvalitnej zdravotnej starostlivosti.

 

17. Menej ako 15 % Álp je v skutočnosti švajčiarskych

 

 

Švajčiarske Alpy sú vrcholom každého zájazdu do Švajčiarska. Hoci menej ako 15 % Álp leží na území Švajčiarska, ľudia si práve túto krajinu najviac spájajú s Alpami.

 

18. Nízka miera nezamestnanosti

Podľa štatistík z roku 2017 dosiahla miera nezamestnanosti vo Švajčiarsku približne len 4,8 %. Toto nízke číslo je spôsobené jeho pomerne prosperujúcim a stabilným hospodárstvom. „Väčšina zamestnaných pracovníkov v krajine má pomerne vysokú úroveň vzdelania a je špecializovaná, čo v podstate umožňuje, aby krajina ponúkala špičkové pracovné miesta s vyššími mzdami, a často zaručuje vyššiu úroveň produktivity a efektívnosti.

 

19. Zaujímavosti o Švajčiarsku Najvyššie platy a istota zamestnania

V dôsledku svojej ekonomickej stability majú dospelí Švajčiari na základe publikácie OECD v priemere najviac peňazí v porovnaní s priemerom na celom svete, čím predstihujú krajiny ako USA. Švajčiarsko má tretí najvyšší plat a istotu zamestnania zo všetkých krajín OECD.

 

20. Švajčiarsko má 208 hôr a najvyššie vrcholy v Európe

Švajčiarsko je domovom mnohých hôr vysokých viac ako 3 000 metrov. Krásnym zážitkom pre turistov v kondícii je 12-dňová klasická alpská túra Chamonix-Zermatt Haute Route, ktorá vás zavedie priamo na dobre známy Matterhorn. Švajčiarsko má viac vysokých vrcholov ako ktorákoľvek iná krajina v Európe, pričom 48 z nich je vyšších ako 4000 metrov.

 

21. Asistovaná samovražda je legálna a priťahuje „samovražedných turistov

Podľa švajčiarskych zákonov môže každý, kto je pri zmysloch a v priebehu určitého obdobia vyjadril dôsledné želanie ukončiť svoj život, požiadať o takzvanú asistovanú dobrovoľnú smrť alebo AVD. Ľudia však musia spáchať samovraždu vlastnou rukou, napríklad tak, že si sami vezmú lieky.
To viedlo k prílevu ľudí nazývaných „samovražední turisti“, ktorí prichádzajú do Švajčiarska, najmä do kantónu Zürich, len s cieľom spáchať samovraždu. Podľa oficiálnych údajov v roku 2015 využilo tieto služby celkovo 956 osôb (539 žien a 426 mužov), čo je viac ako 187 osôb v roku 2003. Ide o neustále rastúci trend, hoci asistované samovraždy stále predstavujú len nepatrný podiel na všetkých úmrtiach vo Švajčiarsku. Celkové náklady sú teda 7 500 frankov bez pohrebu a administratívnych služieb a 10 500 frankov s týmito službami – zvyčajne sa platia vopred.

 

22. Zaujímavosti o Švajčiarsku 1/3 všetkých úmrtí je na srdcové choroby

Najnovší prieskum príčin úmrtí Federálneho štatistického úradu ukázal, že 21 512, teda tretinu všetkých úmrtí vo Švajčiarsku v roku 2013, možno pripísať srdcovým ochoreniam. Toto číslo sa však znížilo oproti obdobiu spred 20 rokov, keď dosahovalo 41 %. Ďalších 26 % úmrtí spôsobila rakovina. Rakovina pľúc, ktorá sa už viac ako 40 rokov ukazuje ako najsmrteľnejšia forma ochorenia vo Švajčiarsku, si v roku 2013 vyžiadala približne 3 200 životov.
V dôsledku starnutia švajčiarskej populácie stúpa počet úmrtí spojených s demenciou. V roku 2013 bolo priamou príčinou demencie takmer 6 000 úmrtí v krajine, zatiaľ čo v roku 1995 to bolo 2 100 úmrtí.

 

23. Švajčiarske mäso patrí medzi najdrahšie na svete

 

Švajčiarske mäso patrí medzi najdrahšie na svete

Je o 124 % drahšie ako priemerná európska cena. Pol kilogramu mäsa stojí približne 12 až 14 švajčiarskych frankov. Za 200 gramový kentucký rump steak vo švajčiarskej reštaurácii neďaleko letiska v Zürichu zaplatia stravníci 37,50 CHF (38 USD), zatiaľ čo väčší 250 gramový argentínsky rump steak v steakhouse hneď za nemeckými hranicami v Singene stojí 20,90 EUR (22,90 CHF alebo 23 USD). To je dvojnásobok ceny za gram vo Švajčiarsku.
Vysoké švajčiarske clá na dovoz potravín a nápojov majú za cieľ chrániť miestnych poľnohospodárov, ktorí majú spravidla menšie farmy ako medzinárodní konkurenti, a vysoké náklady „ostrova vysokých cien“ vo Švajčiarsku.

 

24. Nízka miera ľudí žijúcich v chudobe

Približne 530 000 ľudí vo Švajčiarsku sa uvádza ako osoby žijúce na hranici chudoby, ktorá vychádza z mesačného príjmu 2 219 CHF (2 275,40 USD) pre slobodné osoby a 4 031 CHF pre rodiny s dvoma dospelými a dvoma deťmi. To je 6,6 % obyvateľstva – v porovnaní s 9,3 % v roku 2007.
Podiel obyvateľov Švajčiarska žijúcich v extrémnej chudobe (4,6 %) je jeden z najnižších v Európe (priemer 18,6 %). Približne 9,7 % obyvateľov Švajčiarska si nemôže dovoliť týždennú dovolenku v zahraničí – európsky priemer je 36,9 %.

 

25. Zaujímavosti o Švajčiarsku 4 z 5 najdrahších miest na kávu sú švajčiarske

Ženeva, Bern, Bazilej, Zürich.

 

26. Spoločnosť Starbucks bola do indexu vybraná ako faktor

Spoločnosť Starbucks bola do indexu vybraná ako faktor , pretože je celosvetovo najrozšírenejšou sieťou kaviarní s prémiovou cenou a ako taká ponúka zaujímavý ekonomický barometer medzi krajinami. Rozdiel v cene Grande Latte sa pohyboval od 1,21 GBP v Brazílii po 5,72 GBP vo Švajčiarsku, čo predstavuje takmer 400 % nárast ceny.

 

26. Švajčiarsko je pripravené na jadrovú vojnu

Vďaka zákonom, ktoré vyžadujú, aby mal každý prístup do krytu vo svojej budove alebo v jej blízkosti, je v krajine dostatok protijadrových krytov na to, aby sa do nich zmestila celá jej ľudská populácia. Švajčiarska armáda má uprostred obývaných dedín plne zásobené delostrelecké bunkre, ktoré sú zamaskované ako malebné vidiecke domy.

 

27. Zaujímavosti o Švajčiarsku Miesto hodiniek

 

Švajčiarsko Miesto hodiniek

Pravdepodobne to poznáte aj vy, ale tu je príbeh, ktorý sa skrýva za hodinkami, ktoré používame a milujeme… Keď kalvíni v roku 1541 zakázali používať šperky, zlatníci a klenotníci v Ženeve vymysleli vynález hodiniek, pretože funkčný časomer bol prijateľný. Odvtedy sa ukázalo, že ide o jedno z najúspešnejších priemyselných odvetví krajiny, ktoré dosiahlo súčasný status štvrtého najväčšieho švajčiarskeho vývozcu.

 

28. Zaujímavosti o Švajčiarsku Vyrábajú a jedia veľa čokolády

Niet divu, že Švajčiarsko je medzinárodne známe svojou kvalitnou čokoládou, ale viete, koľko čokolády sa tam vyrobí a skonzumuje? Vyrobí sa približne 180 000 ton čokolády a ročne sa zje približne 11 kg čokolády na osobu. majú tam dokonca čokoládový vlak!

 

29. Je šetrný k životnému prostrediu

Švajčiarsko je jedným zo svetových lídrov v oblasti recyklácie a odpadového hospodárstva. Švajčiari úspešne separujú a recyklujú organický a recyklovateľný odpad a zvyšok premieňajú na energiu. Okrem toho Švajčiarsko poskytuje svojim občanom takmer všetku elektrickú energiu šetrnú k CO2. Ako uvádza FDFA, Švajčiarsko od roku 2011 začalo proces energetickej transformácie („Energetická stratégia 2050“), ktorého cieľom je postupné ukončenie využívania jadrovej energie

 

30. Zaujímavosti o Švajčiarsku Rodisko Červeného kríža

Možno ste to nevedeli, ale podobnosť švajčiarskej vlajky s Červeným krížom nie je náhodná. Jeho vlajka je jednoducho farebne obmenená vlajka Švajčiarska, čo poukazuje na hrdé švajčiarske korene. Červený kríž má 97 miliónov dobrovoľníkov a bol založený v roku 1863 v Ženeve vo Švajčiarsku, kde  jeho sídlo dodnes.

 

31. LSD prvýkrát vyrobil švajčiarsky chemik

Švajčiarsky chemik Albert Hofmann absolvoval prvý kyslíkový trip v roku 1943, keď v Bazileji vykonával testy lieku proti migréne, keď náhodou vstrebal zlúčeninu LSD cez končeky prstov. Podľa Wikipédie LSD prvýkrát syntetizoval 16. novembra 1938[84] švajčiarsky chemik Albert Hofmann v laboratóriách Sandoz vo švajčiarskom Bazileji v rámci rozsiahleho výskumného programu hľadania medicínsky užitočných derivátov námeľových alkaloidov. Psychedelické vlastnosti LSD boli objavené o 5 rokov neskôr, keď sám Hofmann náhodne požil neznáme množstvo chemikálie.

32. Zaujímavosti o Švajčiarsku Svoje dieťa nemôžete pomenovať, ako chcete

Vo Švajčiarsku-  zakázané dať dieťaťu meno, ktoré by mohlo poškodiť záujem dieťaťa. Toto právo –  uplatnené, keď úrady zakázali švajčiarskej hudobníčke Christine Lauterburgovej volať svoju dcéru „Lexicon“ („predmet“, nie meno); palec dole dostalo aj „Djonatan“ (fonetický prepis Jonathan), ako aj „J“ ako štvrté meno dieťaťa na základe možnosti jeho nesprávneho pochopenia a nesprávnej výslovnosti v nemčine (ako „yot“ a nie „Jay“, ako bolo zamýšľané). 11 Zaujímavosti o Francúzku, zábavné fakty a prekvapenia

 

33. Švajčiarsky Gotthardský tunel je najdlhší na svete

 

Švajčiarsky Gotthardský tunel je najdlhší na svete

Švajčiarsky Gotthardský tunel je najdlhší na svete, meria 57 km (je o 7 km dlhší ako tunel pod Lamanšským prielivom medzi Anglickom a Francúzskom). Jeho dokončenie trvalo 17 rokov.

 

34. Zaujímavosti o Švajčiarsku Je domovom najznámejšieho Einsteinovho vzorca

Albert Einstein vytvoril svoj slávny vzorec pre ekvivalenciu hmotnosti a energie E=MC2 vo Švajčiarsku. Svoju teóriu relativity vypracoval počas štúdia a pobytu v Berne po tom, ako sa vzdal nemeckého občianstva, aby sa vyhol vojenskej službe.

 

35. Najvyššia železničná stanica v Európe vo Švajčiarsku

Najvyššia železničná stanica v Európe sa nachádza vo Švajčiarsku, na vrchole Jungfraujoch vo výške 3454 metrov.

 

36. Domov najdlhšieho schodiska na svete

Toto schodisko má 11 674 schodov a výšku 1 669 m, čo z neho robí najdlhšie schody na svete. Nie je prístupné verejnosti, ale raz ročne sa koná verejný beh, počas ktorého môžete vychutnať túto pamiatku (a trochu sa pri tom zapotiť).

 

37. Zaujímavosti o Švajčiarsku Jedna z najinteligentnejších krajín v oblasti matematiky a vedy

V novej správe Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), ktorá hodnotí školské systémy krajín na základe výsledkov žiakov v testoch z matematiky a prírodných vied, sa Švajčiarsko umiestnilo na 8. mieste.

 

38. Koná sa festival teplovzdušných balónov

 

Koná sa festival teplovzdušných balónov

Každý rok v januári sa v Château-d’Oex v Alpách Vaud koná pestrý deväťdňový festival teplovzdušných balónov. Začal sa v roku 1979 a každý rok tento festival zahŕňa detský deň, na ktorom nafukujú  balóny v tvare kreslených postavičiek, jazdy teplovzdušným balónom a nočné predstavenie. Vypadávanie vlasov: 3 jednoduché domáce produkty na zabránenie rednutia vlasov

 

39. Zaujímavosti o Švajčiarsku Domov Heidilandu

Vinársku dedinu Maienfeld môžete skutočne navštíviť a zažiť neslávne známy mýtus o Heidi. Tento región sa spája s Heidilandom od roku 1881, keď autorka Johanna Spyriová vydala romány „Heidi: Jej roky putovania a učenia“ a „Heidi: Ako využila to, čo sa naučila“. Tento dovolenkový región má turistické a lyžiarske trasy pre tých, ktorí hľadajú dobrodružstvo.

 

40. Najvyššia gravitačná priehrada sa nachádza vo švajčiarskych Alpách

S výškou 285 m a celkovou hmotnosťou 15 miliónov ton je The Grande Dixence najvyššou gravitačnou priehradou na svete. Zhromažďuje topiacu sa vodu z okolitých ľadovcov a môže zadržať až 400 miliárd litrov vody. Výstavba tejto priehrady trvala viac ako 10 rokov a je ťažšia ako veľká egyptská pyramída. Mobilný dom – všetko o mobilnom dome, rady a typy

 

41. Zaujímavosti o Švajčiarsku Nedeľa je „posvätná“

Nedeľa vo Švajčiarsku znamená, že sa nekosí trávnik, vonku nevisí bielizeň, nebije sa kladivom ani nič, čo by susedia mohli počuť, vidieť alebo celkovo rušiť pokoj. Pracovať v nedeľu ,, odsudzované,“  takže sa jednoducho zaviažte k lenivosti, zamknite dvere a prečítajte si knihu alebo strávte pokojný deň s priateľmi a rodinou.

 

42. Zaujímavosti o Švajčiarsku Vlastníctvo psa má určité pravidlá

 

Zaujímavosti o Švajčiarsku Vlastníctvo psa má určité pravidlá

Švajčiarsko je krajina, ktorá má veľmi rada zvieratá. Váš pes môže chodiť s vami prakticky všade – v reštauráciách aj pri nakupovaní. Sú však spoplatnené (v niektorých kantónoch v závislosti od veľkosti a hmotnosti psa). K pravidlám pre vlastníkov psov patrí, že musia mať možnosť pohybu, každodenný kontakt s ľuďmi a musia  očipované veterinárom.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button