O KRAJINÁCHZaujímavosti

11 Zaujímavosti o Francúzku, zábavné fakty a prekvapenia

Zaujímavosti o Francúzku. Ak snívate o dovolenke vo Francúzsku alebo sa len chcete dozvedieť viac o tejto krajine, určite sa radi zoznámite s týmito zábavnými faktami o Francúzsku.

 

11 Zaujímavosti o Francúzku, zábavné fakty a prekvapenia

 

Zábavné fakty o Francúzsku

Vedeli ste, že Francúzsko je najväčšou krajinou Európy a jednou z najobľúbenejších turistických destinácií na svete? Francúzsko má dobré jedlo, úžasné víno, krásne mestá a očarujúcu kultúru. Nie je prekvapením, že ho chce navštíviť každý!
Tento zoznam zahŕňa všetko – od najväčšieho múzea umenia až po poveru o chlebe. Čítajte ďalej a dozviete sa 11 zábavných faktov o Francúzsku.

 

1. Francúzsko je najnavštevovanejšou krajinou na svete

Zo všetkých krajín sveta je Francúzsko najnavštevovanejšou krajinou! Približne 89 miliónov ľudí navštívi Francúzsko každý rok, aby spoznali jeho kultúru a vychutnali si jedlo.
Okrem toho, že je najnavštevovanejšou krajinou na svete, Paríž je jedným z najnavštevovanejších miest. V roku 2019 navštívilo mesto Paríž vo Francúzsku viac ako 19 miliónov turistov. Rok čo rok sa neustále umiestňuje v prvej desiatke najnavštevovanejších miest.

 

2. Zaujímavosti o Francúzku: Francúzsko je menšie ako Texas

Ak si chcete predstaviť, aké veľké je Francúzsko, dobré porovnanie je, že je o niečo menšie ako štát Texas! Francúzsko je na takú malú krajinu veľmi osobité.
Hoci Francúzsko nie je až také veľké, je najväčšou krajinou Európskej únie. Pre lepšiu predstavu, Francúzsko je dvakrát väčšie ako Spojené kráľovstvo a osemkrát väčšie ako Írsko.

 

3. Francúzsko má najväčšie múzeum umenia

 

Francúzsko má najväčšie múzeum umenia, zaujímavosti o Francúsku

Múzeum Louvre v Paríži vo Francúzsku je najväčším múzeom umenia na svete. Toto múzeum je také veľké, že keby ste chceli stráviť 30 sekúnd pozeraním každého umeleckého diela, trvalo by vám približne 100 dní, kým by ste prešli celé múzeum.
Francúzski umelci vytvorili 66 % všetkých umeleckých diel v múzeu. 

Predtým, ako sa Louvre stal múzeom, bol pevnosťou postavenou v 12. storočí a potom v 16. storočí zrekonštruovanou na kráľovský palác. Mnohí ľudia tvrdia, že v múzeu Louvre vzhľadom na jeho vek a zložitú minulosť straší. Prečítajte si: Múzeum a atrakcie v Paríži je zatvorené a kedy sa mu vyhnúť
Pri návšteve Paríža si zaobstarajte preukaz Museum Pass a využite prednostné vstupenky na preskočenie fronty do viac ako 60 najlepších múzeí a pamiatok v Paríži a okolí Preskúmajte Louvre a Versailles a navštívte Víťazný oblúk, Centre Pompidou a mnohé ďalšie.

 

4. Zaujímavosti o Francúzku: Francúzi zjedia ročne 25 000 ton slimákov

Vedeli ste, že vo Francúzsku sa ročne zje viac ako 25 000 ton slimákov? To je veľa slimákov! V priemere zje jeden obyvateľ Francúzska približne 500 slimákov ročne. Francúzi považujú slimáky za pochúťku a často si na nich pochutnávajú počas sviatkov.
Vo Francúzsku sa slimáky nazývajú „escargot“. Hoci existuje niekoľko rôznych druhov escargot, ktoré môžete jesť, jedným z najbežnejších spôsobov konzumácie slimákov vo Francúzsku je varenie na masle a cesnaku. Najlepší spôsob, ako jesť slimáky vo Francúzsku, je vo francúzskej reštaurácii. Slimáky sa často jedia ako predjedlo a na ich konzumáciu by vám mal čašník poskytnúť špeciálne náčinie, ktoré vám pomôže rozlúsknuť ulitu.
A tu je jeden z kurióznejších faktov vo Francúzsku, vo Francúzsku je nezákonné prevážať živé slimáky vo vlaku, pokiaľ nemajú lístok. Ide o zákon, ktorý stanovuje, že zvieratá s hmotnosťou nižšou ako 5 kg (11 libier) musia cestovať s vlastným lístkom. Zdá sa vám to zastarané? Povedzte to chlapíkovi, ktorý v roku 2008 dostal pokutu za to, že mal vo vlaku živé slimáky.

 

5. Francúzsko vyrába viac ako 1 500 druhov syra

 

Francúzsko vyrába viac ako 1 500 druhov syra, zaujímavoasti o Francúzku

 

Hoci presný počet syrov vyrábaných vo Francúzsku nie je známy, hovorí sa, že sa tam vyrába viac ako 1 500 druhov syrov! Ak náhodou milujete syry, môže to znieť ako splnený sen.
Francúzsko sa totiž radí do prvej desiatky krajín podľa množstva spotrebovaných syrov. Viac ako 95 % francúzskej populácie konzumuje syr. Francúzske syry majú niekoľko charakteristických znakov, ako napríklad dĺžka zrenia, proces výroby syra a jeho plesnivosť.
Tu je zoznam niektorých najobľúbenejších syrov, ktoré nájdete vo Francúzsku:
Camembert de Normandie
Brie de Meaux
Reblochen
Fromage Blanc
Roqefort
Munster
Ak sa rozhodnete navštíviť Francúzsko a ochutnať tieto rôzne druhy syrov, nezabudnite k nim pridať víno, aby ste získali plný francúzsky zážitok. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

 

6. Supermarkety vo Francúzsku nemôžu vyhadzovať potraviny

Supermarkety vo Francúzsku nesmú vyhadzovať potraviny, ktorých dátum spotreby sa blíži. Namiesto toho musia potraviny darovať charite alebo potravinovej banke. Francúzsko prijalo tento zákon v roku 2016 s cieľom pomôcť znížiť hlad a zabrániť plytvaniu potravinami! Prečo to nerobia všetci.
Supermarkety vo Francúzsku darujú ročne približne 45 000 kilogramov potravín, ktoré by sa vyhodili, ak by neboli darované. Hoci sa niektoré druhy ovocia a zeleniny považujú za neskonzumovateľné, väčšina potravín sa rozdá rodinám v núdzi.
To je skvelé pre ľudí, ktorí by mohli potraviny využiť, aj pre životné prostredie! Tento zákon je prospešný aj pre supermarkety, pretože je menej odpadu, s ktorým sa musia vysporiadať.

 

7. Francúzsko malo kráľa – ktorý vydržal len 20 minút

 

Zaujímavosti o Francúzku, Louis XIX

Ďalšou zaujímavosťou o Francúzsku je, že jeden z ich kráľov sa na tróne udržal len približne 20 minút. Išlo o jedno z najkratších vládnutí panovníka, aké kedy existovalo.
Ľudovít XIX. bol francúzskym kráľom len 20 minút po tom, ako jeho otec abdikoval (vzdal sa trónu). Iróniou osudu je, že Ľudovít XIX. tiež abdikoval približne 20 minút po tom, ako ho jeho otec vymenoval na trón.
Ľudovít XIX. sa o tento rekord delí s portugalským kráľom Luísom Filipom. Otec Luísa Filipeho bol zavraždený pri útoku a Luís Filipe bol pri tom istom útoku tiež zranený. Nakoniec prežil svojho otca približne o 20 minút a počas tohto obdobia bol portugalským kráľom.

 

8. Zaujímavosti o Francúzku: Francúzska armáda vynašla kamufláž

Vedeli ste, že francúzska armáda bola tá, ktorá vynašla kamufláž? Francúzi vynašli kamufláž počas prvej svetovej vojny v roku 1915. Najali si umelcov, aby namaľovali ich vozidlá aj zbrane tak, aby splynuli s okolitým prostredím. Robili to tak, že maľovali čiary, ktoré odvádzali pozornosť od tvaru objektu.
Približne rok po tom, čo Francúzi uviedli maskovanie svojej techniky, začali to isté robiť aj iné krajiny. Každá krajina mala svoj vlastný štýl maskovania.

 

9. Zaujímavosti o Francúzku: Je nešťastné obrátiť bagetu hore nohami

Francúzi veria, že položenie bagety (alebo akéhokoľvek druhu chleba) na stôl hore nohami môže spôsobiť smolu. Táto legenda siaha až do stredoveku a nikdy nezanikla.
V stredoveku sa často stávalo, že mestský kat ráno nestihol vyzdvihnúť chlieb. Pekár zavesil bochník hore nohami, aby ho kat mohol vyzdvihnúť neskôr počas dňa.
Kvôli tejto praxi v stredoveku sa časom obrátený chlieb stal symbolom strachu a smrti. Ľudia sa vyhýbali každému obrátenému chlebu, aby sa vyhli nešťastiu.
Ak budete mať niekedy možnosť navštíviť Francúzsko, uistite sa, že na stôl nekladiete žiadny chlieb hore nohami. Takisto ak uvidíte nejaký obrátený chlieb, vyhnite sa mu!

 

10. Zaujímavosti o Francúzku: Tour De France má viac ako 100 rokov

 

Tour-De-France-263x300

Tour de France sledujeme každý rok. (Dokonca ani COVID-19 to nedokázal zadržať.) Ale vedeli ste, že tieto slávne cyklistické preteky sa konajú už od roku 1903. Od svojich skromných začiatkov sú dnes najprestížnejšími cyklistickými pretekmi na svete, ktoré trvajú 23 dní a merajú viac ako 3383 km (2102 míľ). Zaujímavosti o Japonsku – 20 zaujímavosti ktoré vás prekvapia

 

11. Francúzi vypijú ročne viac ako 11 miliónov pohárov vína

Francúzsko spotrebuje spomedzi všetkých krajín sveta druhé najväčšie množstvo vína. Celkovo Francúzi spotrebujú približne 25 miliónov hektolitrov ročne. Sú druhí po Spojených štátoch, ktoré spotrebujú približne 30 miliónov hektolitrov.
Okrem toho, že sa vo Francúzsku spotrebuje veľa vína, je známe aj tým, že sa tu vyrába najdrahšie víno na svete. Táto fľaša vína stojí približne 21 000 dolárov! Aj keď pravdepodobne nebudete mať možnosť ochutnať najdrahšie víno vo Francúzsku, možno budete mať príležitosť ochutnať francúzske víno.
Ak sa niekedy ocitnete v niektorom z francúzskych regiónov, určite sa zastavte a ochutnajte víno. Víno by ste tiež mohli skombinovať s niektorým zo syrov, ktoré sme už spomínali.

 

Zaujímavé fakty o Francúzsku:

 

Zaujímavé fakty

Hlavné mesto: Paríž, Francúzsko
Počet obyvateľov Francúzska: 68 miliónov ľudí
Národné motto: Liberté, égalitié, fraternité – zaujímavý fakt: Toto je aj národné motto Haiti. Znamená sloboda, rovnosť a bratstvo
Francúzska vlajka je modrá, biela a červená. Le Drapeau Tricolore sa prekladá ako Trojfarebná vlajka. (Ako vhodné)
Francúzština je úradným jazykom 29 krajín sveta. (Kanada je jednou z nich)
V skutočnosti bola francúzština kedysi úradným jazykom Anglicka! Od roku 1066 do roku 1362 po dobytí Normanmi.
Francúzsko je krajina plná histórie, kultúry a úžasných zážitkov. Existuje toľko zábavných faktov o Francúzsku, že nie je možné obsiahnuť ich všetky.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button