O KRAJINÁCHZaujímavosti

Zaujímavosti o Japonsku – 20 zaujímavosti ktoré vás prekvapia

Japonsko očaruje cestovateľov od roku 1853, keď sa prvýkrát otvorilo medzinárodnému obchodu. Zaujímavosti o Japonsku – 15 zaujímavosti o krajine vychádzajúceho slnka. Japonsko je jedným z popredných svetových hospodárskych a technologických centier, ktoré si zachováva mnohé tradície a kultúrne pamiatky. Starovekí bohovia a tradičné zvyky tu stoja vedľa seba s najmodernejšími technológiami a módnou popkultúrou a pri návšteve sa vždy dá zažiť niečo nové. Od módy v Haradžuku cez dokonalé výrobky až po prázdne orchestre a bizarnú etiketu pri jedle – tu je 15 najlepších faktov o Japonsku, ktoré ste pravdepodobne nikdy nevedeli.

 

Zaujímavostí o Japonsku

 

 zaujímavostí o Japonsku

1. Najstaršia fungujúca spoločnosť na svete je v Japonsku

Spoločnosť Kongo Gumi – najstarším fungujúcim podnikom na svete, bola založená v roku 578. Zaujímavostí o Japonsku. Špecializuje sa na výstavbu chrámov a svätýň. Zaujímavostí o Japonsku.

 

2. Japonsko je na 11. mieste v počte obyvateľov na svete

V Japonsku žije približne 126 miliónov ľudí. Od roku 2011 počet obyvateľov Japonska citeľne klesá najmä v dôsledku nízkej pôrodnosti. Niektorí tvrdia, že je to spôsobené drahou starostlivosťou o deti a ťažkosťami pri hľadaní dobre platenej práce. Japonske plemena psov – 13 plemien psov.

 

3. Japonci žijú (takmer) najdlhšie

Priemerná dĺžka života v Japonsku, ktoré je na druhom mieste po Hongkongu, je 84 rokov.

 

4. Na každých 24 ľudí pripadá 1 predajný automat

S 5 miliónmi predajných automatov – Japonsko má najvyššiu hustotu na svete. Batérie, ramen, saké, dáždniky, kvety – stačí si spomenúť a v automatoch je to pravdepodobne na sklade. Ako si zjemniť vlasy: 5 prírodných spôsobov.

 

5. Takmer polovica zipsov na svete sa vyrába v Japonsku

Ak si skontrolujete zips, je pravdepodobné, že na ňom bude napísané YKK, čo znamená Yoshida Kogyo Kabushikikaisha. Odhaduje sa, že tento výrobca, založený v Tokiu v roku 1934, vyrobí ročne 7 miliárd zipsov.

 

4 zábavné fakty o jedle Zaujímavosti o Japonsku

 

4 zábavné fakty o jedle v Japonsku

 

1. Japonské melóny vás môžu stáť viac ako 200 dolárov

Prečo sú melóny v Japonsku také drahé? Zaujímavosti o Japonsku. Toto vzácne ovocie zohráva veľkú úlohu v kultúre obdarovávania v krajine – samuraji ponúkali mandarínky alebo melóny svojmu šógunovi ako prejav vďaky. V súčasnosti sa poľnohospodári o tieto plody starostlivo starajú ručne, čo zvyšuje ich pôvab. Korunné melóny sú jednou z najznámejších odrôd a ich cena môže presiahnuť 200 dolárov za kus.

 

2. Japonsko dováža viac ako 80 % ročnej spotreby kávy z Jamajky

 

2. Japonsko dováža viac ako 80 % ročnej spotreby kávy z Jamajky

 

Káva známa ako Blue Mountain, ktorá sa pestuje v rovnomennej jamajskej oblasti, je veľmi žiadaná. Táto gurmánska káva sa pestuje len na malých rodinných plantážach v nadmorskej výške viac ako 7 000 metrov a vyznačuje sa jemnou chuťou a chýba jej horkosť, ktorá sa vyskytuje vo väčšine káv.

 

3. Kedysi tu bol najväčší rybí trh na svete

 

Rybí trh Tsukiji v Tokiu bol najväčším veľkoobchodným trhom s rybami a morskými plodmi na svete a preslávili ho aukcie tuniakov. V roku 2018 sa jeho časť presťahovala na nové miesto v Tojosu, kde bol znovu otvorený ako trh Tojosu.

 

4. Japonci majú mäsový pokrm z koňa

 

Basashi je obľúbené regionálne japonské jedlo, ktoré pozostáva z plátkov surového konského mäsa so zázvorom a cibuľou.

2 kultúrne fakty o Japonsku

 

2 kultúrne fakty o Japonsku

 

1. Prosím, vyzujte si topánky

Vchody japonských domov nazývané genkan signalizujú, kde by ste si mali vyzúvať topánky pomocou ich vyvýšených podláh. Zaujímavosti o Japonsku.  Spodná plocha označuje miesto, kde si máte vyzuť topánky, a vyvýšená horná plocha, často v inom type podlahy, sa považuje za vnútorný obytný priestor.

 

2. Prvé gejše boli muži

 

Označované ako taikomochi a niekedy známe ako houkan – mužské gejše akýsi šašovia. Až 25 rokov po ich slávnych časoch začali ženy – vtedy známe ako gejko – „umelecké dieťa“, prevyšovať počet pracujúcich taikomochi. Zaujímavostí o Japonsku. Geiko sa potom transformovali na gejše „osoby umenia“, ako ich poznáme dnes. Nahliadnite do sveta gejš v Gione, stáročnej zábavnej štvrti Kjóta. 

 

2 zaujímavé fakty o Japonsku a stravovaní – Zaujímavosti o Japonsku

 

2 zaujímavé fakty o Japonsku a stravovaní

 

1. Srkať rezance nie je neslušné

Práve naopak – hlasné grganie sa v Japonsku považuje za dôkaz, že si jedlo vychutnávate. Zaujímavosti o Japonsku. Hovorí sa tiež, že to dodáva rezancom chuť.

 

2. Samostatné stolovanie –  bežné aj v reštauráciach

 

Japonsko často označujú za hlavné mesto sólo stolovania na svete. Klesajúci počet obyvateľov v kombinácii s nárastom jednočlenných domácností spôsobil, že požiadavka na stôl pre jedného stalo úplne bežná.

 

2 fakty o krajine v Japonsku

 

2 fakty o krajine v Japonsku

 

1. Viac ako 80 % územia Japonska tvoria hory

Tento kopcovitý terén zahŕňa viac ako 100 aktívnych sopiek, čo predstavuje približne 10 % všetkých aktívnych sopiek na svete. V Japonsku obľubujú turistiku a lyžovanie.

 

2. Japonsko zasiahne každý rok približne 1500 zemetrasení

 

2. Japonsko zasiahne každý rok približne 1500 zemetrasení

Frekvenciu zemetrasení spôsobuje poloha krajiny na troch tektonických doskách nazývaných „Pacifický ohnivý kruh“.

 

Týchto 15 faktov o Japonsku vám priblíži jedinečný životný štýl tejto krajiny. Už ste si rezervovali letenku?

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button