O KRAJINÁCHZaujímavosti

Zaujímavosti o Poľsku 13 zaujímavých a zábavných faktov

Zaujímavosti o Poľsku. Poznáte nejaké zaujímavé fakty o Poľsku?
Poľsko je deviata najväčšia krajina v Európe. Táto postkomunistická krajina sa môže pochváliť bohatou históriou, mnohými populárnymi ľuďmi a vedcami a tiež zázrakmi prírody. Na druhej strane vám Poľsko môže poskytnúť dobrú zábavu a niekoľko dôvodov na zamyslenie.

V tomto článku nájdete 7 zaujímavých, 3 zábavné a 43historické fakty o Poľsku.

 

Zaujímavosti o Poľsku 13 zaujímavých a zábavných faktov

 

Zaujímavosti o Poľsku 7 zaujímavých faktov

1. Poľský jazyk je ťažký

Poľský jazyk používa sedem pádov, čo dáva veľmi zložitú gramatiku. Má tiež veľmi zložitú výslovnosť a mnoho výnimiek z každého jedného pravidla. Ďalším problémom je pravopis, pretože niekedy existujú dva znaky, ktoré označujú ten istý zvuk. Poľský jazyk je bláznivým výtvorom konjugácie slovies a skloňovania podstatných mien. Nezabudnite! To isté slovo v niekoľkých vetách môže mať rôzny tvar v závislosti od čísla (jednotného alebo množného), pádu a rodu.

2. Najznámejším astronómom bol poľak

Dnes je už samozrejmé, že Zem sa otáča okolo Slnka. Ale v minulosti sa na svet pozeralo inak!Človek, ktorý pohol Zemou a zastavil Slnko, bol Mikuláš Koperník, renesančný matematik a astronóm.
Narodil sa v Toruni a študoval v Krakove. Jeho najznámejšou publikáciou je O rotáciách nebeských sfér, ktorá vyšla v roku 1543. Legenda hovorí, že k svojej knihe sa dostal v posledný deň svojho života. Vďaka všetkým svojim zásluhám sa stal národnou pýchou Poľska. Zaujímavosti o Rusku 16 zaujímavých faktov

 

3. Môžete tam navštíviť nádhernú soľnú baňu

 

soľná jaskyňa v Poľsku

 

Počuli ste už niekedy o soľnej bani Wieliczka? Je to jedno z najkrajších miest v Poľsku! Wieliczka je jediným banským miestom na svete, ktoré funguje nepretržite od stredoveku až po súčasnosť.
Vedeli ste, že soli, ktoré sa ťažia v soľnej bani Wieliczka, pochádzajú z miocénu a celá baňa má 9 úrovní? Nádherné komory, chodby a poklopy, ktoré sú všetky vyrobené zo soli, spolu s pozoruhodnou históriou zaradili soľnú baňu Wieliczka medzi dedičstvo UNESCO.

 

4. Poľské knedle sú najlepšie na svete Zaujímavosti o Poľsku

Poľské jedlo je absolútne vynikajúce! Gołąbki, golonka, żurek a kotlet schabowy vám vyrazia dych, ale poľské jedlo, ktoré MUSÍTE ochutnať, sa volá pierogi!
Pierogy sú druh cesta plneného rôznymi náplňami. Zvyčajne sa varené alebo pečené pirohy podávajú so škvarkami, cibuľou alebo kyslou smotanou.

5. Zaujímavosti o Poľsku Poľské pirohy

 

Zaujímavosti o Poľsku Poľské pirohy

Tento druh jedla už môžete poznať z čínskej, talianskej, židovskej alebo mexickej kuchyne, ale poľské pirohy sú jednoducho najlepšie!
Je to jedno z najobľúbenejších jedál Poliakov, takže 38,5 milióna ľudí sa nemôže mýliť! A ak sa túžite dozvedieť viac o poľskom jedle – máme o ňom špeciálny článok – pozrite si ho!

 

6. Zaujímavosti o Poľsku Poľsko má druhú najstaršiu univerzitu v Európe

Jagelovskú univerzitu založil v roku 1364 kráľ Kazimír III. To znamená, že je druhou univerzitou v Európe, keďže prvá vznikla v Prahe o šestnásť rokov skôr.
Na univerzite sa vyučuje nepretržite dodnes. Študuje na nej 43 405 študentov, takže by nemalo byť prekvapením, že ju absolvovali mnohí známi ľudia ako Mikuláš Koperník, Ján Pavol II. alebo Bronisław Malinowski.

 

7. Poľsko bolo miestom najväčšieho masového vraždenia počas druhej svetovej vojny

Je to trochu smutný fakt, ale ťažko zabudnúť na to, čo sa dialo v koncentračnom tábore Auschwitz. Auschwitz-Birkenau bol masový vyhladzovací tábor vedený nacistami, v ktorom bolo zabitých viac ako milión ľudí z celej Európy.
Tento pracovný tábor s množstvom plynových komôr a krematórií bol najväčším nástrojom holokaustu v dejinách. V súčasnosti je toto miesto svedectvom hrôz druhej svetovej vojny. Ak si ho chcete pozrieť na vlastné oči, pridajte sa k prehliadke Auschwitz Birkenau.

3 zábavné fakty o Poľsku

Existuje mnoho poľských kuriozít a rozkošných miest, ale Poľsko je aj špecifická krajina

8. Vodka ako tradičný poľský alkohol

Vodka ako tradičný poľský alkohol
Takmer každý Poliak raz vyskúšal vodku. Dlhé roky to bol najobľúbenejší alkohol podávaný na všetkých svadbách, narodeninových oslavách a výročiach.
Typická poľská vodka obsahuje 40 – 50 % alkoholu a vyskytuje sa v mnohých druhoch.
V súčasnosti sa v Poľsku ročne vyrobí približne 260 miliónov litrov vodky. Poľská výroba tohto alkoholu má veľmi bohatú históriu, keďže v stredoveku si každý roľník a šľachtic mohol vyrobiť vlastný alkohol.
V súčasnosti je v Poľsku viac ako 110 výrobcov liehovín. 90 % z nich sú spoločnosti s poľským kapitálom. Poľská vodka sa vyváža do mnohých krajín sveta a je obľúbená pre svoju vysokú kvalitu.
Vodka je častým darčekom a spoločné pitie sa v Poľsku stalo symbolom sympatií. Najobľúbenejšie poľské vodky sú Żubrówka a Żołądkowa Gorzka.

Existuje mnoho poľských kuriozít a rozkošných miest, ale Poľsko je aj špecifická krajina. Kultúra pitia sa však medzi Poliakmi mierne mení. Čoraz častejšie oceňujú dobré víno, remeselné pivo a moderné nápoje. Vypadávanie vlasov: 3 jednoduché domáce produkty na zabránenie rednutia vlasov

 

9. Poliaci na privítanie jari topia slamenú bábiku

Faktom je, že zima trvá v Poľsku príliš dlho! Poľské počasie je veľmi náladové, takže Poliaci musia väčšinu roka znášať vietor a chlad. Preto deti a niektorí dospelí oslavujú prvý jarný deň vo veľkom štýle.
V tento deň deti zvyčajne chodia na záškoláctvo alebo vyrábajú slamenú bábiku s farebnými stužkami, ktorá sa nazýva Marzanna. Potom dospelá osoba pomáha pri zapálení Marzanny a celá skupina ju pustí do miestnej rieky. Je to svojrázny spôsob rozlúčky so zimou, ale zároveň je to milá súčasť poľskej tradície.

 

10. Poľskí muži bozkávajú ženy na ruky

 

Poľskí muži bozkávajú ženy na ruky

Japonci sa navzájom zdravia kývnutím hlavy. Francúzi sa bozkávajú na líce dvakrát alebo štyrikrát. Indovia hovoria slovo „Namaste“ a dvíhajú ruky k hrudi…

Ale ako to robia Poliaci?V Poľsku existuje veľa spôsobov, ako sa pozdraviť, ale zábavné je, že niektorí muži na pozdrav bozkávajú žene ruku. Je to symbol hlbokej úcty, sympatií a priateľstva.
V súčasnosti, už takmer sto rokov, považujú ženy túto formu pozdravu za prehnanú. Preto to už nie je veľmi populárne správanie.

Každopádne je dobré vedieť, ako to robiť správne!
V prvom rade si muž musí dať dole klobúk.
Potom by sa mal skloniť k mierne vystretej ruke a neťahať ju k sebe.
To je moment, keď by mal bozkávajúci cítiť, či sa ruka pred bozkom nestiahne.
Ak áno, muž by mal toto správanie elegantne ukončiť.
Bozk by mal byť ľahký a ústa by mali len jemne hladiť pokožku.
Pamätajte: Je to stará tradícia, takže väčšina žien to môže brať ako kompliment, ale niektoré sa môžu cítiť trochu trápne.

 

3 historické fakty o Poľsku Zaujímavosti o Poľsku

Poľská história je veľmi pôsobivá, pretože Poľsko sa môže pochváliť mnohými okamihmi veľkoleposti.

11. Vedeli ste, že Varšava nie je prvým hlavným mestom Poľska?

 

Zaujímavosti o Poľsku Varšava

Prvým hlavným mestom Poľska bolo Gniezno. Historické pramene uvádzajú, že tam vznikol poľský štát. Druhým bol Krakov. Naše milované mesto bolo hlavným mestom Poľska od XI. storočia až do roku 1795.
Slávny Wawel je dôkazom tých čias, takže sa musíte zoznámiť s celou históriou krakovského hradu Wawel a vypočuť si anekdoty o poľských kráľoch a kráľovnách.
V roku 1596 kráľ Žigmund III Vaza presťahoval svoj dvor a družinu priamo do Varšavy. Každopádne Krakov zostal „umeleckým hlavným mestom Poľska“, čo je rovnako dôležitý titul!
Zaujímavé je, že úlohu hlavného mesta Poľska dočasne plnil aj Lublin! Bolo to mesto, v ktorom vznikla prvá vláda po prvej svetovej vojne.

Poľská história je veľmi pôsobivá, pretože Poľsko sa môže pochváliť mnohými okamihmi veľkoleposti.

 

 

12. Zaujímavosti o Poľsku Poľsko malo jeden z najväčších majetkov v Európe

Vedeli ste, že dynastia Jagelovcov vlastnila jeden z najväčších majetkov v Európe?
Podľa historických prameňov boli poklady poľského kráľa Žigmunda Augusta veľkolepejšie, než mali panovníci v Benátkach alebo Ríme.

Čo presne vlastnil kráľ?
180 veľkých a veľa malých diel
bohato zdobené brnenia
šestnásť truhlíc naplnených drahokamami
nádherné fontány
hodiny s figúrkami veľkosti skutočného človeka
varhany a iné nástroje
čiapka plná smaragdov, rubínov a veľkých diamantov
Bohužiaľ, väčšina šperkov sa stratila s tragickou smrťou Bony Sforzy, ktorá odviezla 24 vozov s cennosťami do Talianska.

 

13. Ján Pavol II. bol Poliak

Pápež Ján Pavol II. je pre Poliakov a mnohých kresťanov na celom svete jednou z najväčších autorít.
Jeho pôvodné meno bolo Karol Józef Wojtyła.
Narodil sa 18. mája 1920 vo Wadowiciach.

Ján Pavol II. bol prvým pápežom po 455 rokoch, ktorý nepochádzal z Talianska.
Bol tiež prvým pápežom so slovanskými koreňmi.
V Krakove sa nachádza mnoho miest spojených so životom pápeža. Môžete sa tiež vybrať na výlet do Wadowíc a na vlastné oči si pozrieť rodinný dom Jána Pavla II.

Vedeli ste, že jeho obľúbenou pochúťkou bol fondánový koláč nazývaný „kremówka“? Pápežský krémový koláč si stále môžete objednať v mnohých miestnych cukrárňach.
Bol to dezert, ktorý jedol so svojimi priateľmi tesne po maturitných skúškach. Táto krásna pápežova spomienka očarila všetkých Poliakov. Pápež Ján Pavol II. je pre Poliakov a mnohých kresťanov na celom svete jednou z najväčších autorít.

Zaujímavosti o Poľsku

Teraz už viete veľa rôznych faktov o Poľsku. Táto jedinečná krajina je zmesou zaujímavých príbehov, pozoruhodných pamiatok, chutných jedál a vtipných situácií.
Existuje mnoho pekných dôvodov, prečo ju navštíviť a zorganizovať si skvelú poľskú dovolenku.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button