RADY DO DOMÁCNOSTIZaujímavosti

Ako upliecť Veľkonočný korbáč

Ak si nechcete korbač kupovať v obchode, vyrobte si svoj vlastný. Nie je to nič ťažké, navyše výsledkom nebudú vyschnuté prúty ozdobené mašličkou. Aby korbač podľa tradície mohol občerstviť, musí byť tiež čerstvý. Váš hand-made korbáč bude pružný a pri troche šikovnosti aj pekný. A náklady? Pár centov za kus povrázku a nejakú mašľu.Ako upliecť Veľkonočný korbáč :

Základom sú prútiky

Možno to na prvý pohľad vyzerá zložito, ale až budete mať prútiky v ruke, uvidíte, že je to práca na pár minút, a nie je to ťažšie, ako zapliesť vrkoč. Skôr v tom je jedno pozitívum, prúty neodvrávajú. Skúsení „pletači“ pletú z väčšieho množstva prútikov, zložitejšou technikou, či ozdobne omotávajú držadlo tzv. hruškou. My sme pre vás pripravili jednoduchší variant:

Na jeden korbač budete potrebovať 8 prútikov vŕby, motúz, záhradnícke nožnice, nôž, obyčajné nožnice a mašličky.Ako upliecť Veľkonočný korbáčAko upliecť Veľkonočný korbáč

Kedy začať

Najlepší čas na výrobu korbača je Biela sobota pred Veľkonočnou nedeľou. Jediné, čo musíte urobiť, je vybrať sa na prechádzku tam, kde rastie vŕba.

Ako upliecť Veľkonočný korbáč

Tiež si prečítajte : 10 vecí, Čo ste o Vikingoch nevedeli

Vlastnoručne vyrobený korbáč:

  • je čerstvý a neláme sa
  • lepšie vyzerá – vyjde lacnejšie
  • upletiete ho rýchlejšie, než by ste ho išli kupovať (a hľadanie vŕby spojíte s prechádzkou)
  • vyrastie z neho strom.

Ako si upliecť Veľkonočný korbáč: 

velkonocny korbac

1. Z vŕby narežte 8 prútikov rovnakej hrúbky (vhodné sú mladé výhonky, radšej tenšie, pretože hrubé sa zle ohýbajú a lámu sa). Prútiky na asi 24 hodín namočte do vody, budú pružnejšie.

2. Prútiky si poukladajte tak, aby boli všetky špičkou hore. Na tenkom konci ich zviažte motúzom, aby sa nerozchádzali.

Strata vlasov? Jedzte týchto 9 potravín, aby ste zabránili vypadávaniu vlasov

3. Na hrubšom konci zastrihnite všetky prútiky podľa najkratšieho na rovnakú dĺžku. Omotajte „držadlo“ povrázkom. Niekto obmotáva deviatym prútikom, ale my si to nebudeme komplikovať.

4. Na tenkom konci odstrihnite zelené výhonky na rovnakú dĺžku, odstráňte pomocný povrázok.

Ako upliecť Veľkonočný korbáč.

5. Fáza pletenia – lepšie to ide s asistentom, ktorý drží hrubší koniec korbača. Prútiky si rozdeľte na 4 + 4 na každú stranu.

6. Uchopte prvý prútik sprava, veďte ho vrchom a zhora zasuňte do stredu ľavej štvorice prútikov (teda medzi druhý a tretí prútik), spodom ho vytiahnite do stredu korbača.

7. Rovnaký postup opakujte zľava, teda prvý prútik zľava vrchom medzi prútiky na pravej strane tak, aby na kraji vždy zostávali dva prútiky… a spodom do stredu korbača.Ako upliecť Veľkonočný korbáč 

8. Tento postup opakujte až na koniec korbáča, sprava, zľava, sprava, zľava a tak ďalej. Prútiky nezaťahujte a nelámte.

9. Na konci zaviažte prútiky pevne povrázkom, skráťte konce na rovnakú dĺžku a ozdobte mašličkami.

10. Namočte korbáč hrubším koncom do vedra s vodou, aby vám korbáč nepraskal. A až korbáč doslúži, zasaďte ho do zeme (stačí ho iba zapichnúť a polievať). Môžete to pokojne urobiť aj do väčšieho kvetináča na balkóne.

Onedlho sa objavia výhonky a za pár rokov budete mať unikátnu vŕbu so zapleteným kmeňom!Ako upliecť Veľkonočný korbáč .

pletieme_korbace Ako upliecť Veľkonočný korbáč

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button