CestovanieVŠEOBECNÉ ZAUJíMAVOSTIZaujímavosti

Najväčšia budova Top 10 najvyšších budov na svete

Najväčšia budova Top 10 najvyšších budov na svete . zoznam 10 najväčších mrakodrapov na svete . Najväčšia budova je Kingdom Tower, Jeddah :

Top 10 najvyšších budov na svete

10. China Zun , Beijing – 527m

China Zun , Beijing


Veža CITIC Tower (známa tiež ako China Zun), ktorá bola dokončená v roku 2018, dominuje panorámu Pekingu svojím výrazným tvarom, ktorý je pokrytý sklom a leskne sa po okrese Chaoyang. Veža CITIC, ktorá je vysoká 527 metrov, je vzácnym výtvorom, pretože nezvýraznila svoju celkovú výšku pomocou antén ani veží. V skutočnosti úrady neobývajú iba posledných 14 metrov budovy. Veža má 109 nadzemných a osem podzemných podlaží, ktoré obsluhuje 100 výťahov. Ďalšia najvyššia budova v Pekingu, Čínske svetové obchodné centrum, veža III, je o celých 190 metrov mänšia ako CITIC.

Československý vlčiak – kríženec Vlka a Nemeckého ovčiaka

Architekt: Terry Farrell
Čas výstavby: päť rokov
Cena: 3,8 miliárd dolárov
Energetický štítok: LEED Platinum

9. Tianjin Chow Tai Fook Binhai Center , Tianjin – 530.4m

9. Tianjin Chow Tai Fook Binhai Center , Tianjin - 530.4m


Centrum CTF v Tchien-ťin bolo dokončené minulý rok a je najvyššie v meste Tchien-ťin (alebo to bude minimálne do dokončenia budovy Goldin Finance 117). Štruktúra, ktorá má 530,4 metra, má elegantne skladaný celosklenený dizajn, ktorý zvyšuje jej odolnosť proti seizmickej aktivite. Vyrezávaný sklenený exteriér veže je vyrobený výhradne z plochého skleneného obloženia, čo je hlavný technický počin, zatiaľ čo strategicky umiestnené viacpodlažné vetracie otvory v kombinácii s aerodynamickým tvarom veže znižujú vylučovanie vírov, čo zase minimalizuje sily vetra. Tianjin CTF má 97 nadzemných a štyroch podlaží, obsluhovaných 80 výťahmi, čo z neho robí najvyššiu budovu na svete s menej ako 100 poschodiami.Najväčšia budova.

Architektonická firma: Skidmore, Owings & Merrill (s Ronaldom Lu & Partners)
Čas výstavby: Šesť rokov
Energetický štítok: zlato LEED

8. CTF Finance Centre, Guangzhou – 530.4m

8. CTF Finance Centre, Guangzhou - 530.4m


Vďaka svojim výrazným uhlovým líniám je tvar budovy tvarovaný do štyroch hlavných prechodných bodov: kancelária do rezidenčnej budovy, rezidenčná budova do hotela, hotel do koruny a koruna do neba. Jednou z najzaujímavejších vlastností veže vysokej 530,4 metra je množstvo terakoty použitej pri jej stavbe, čo má z praktického hľadiska veľký zmysel – terakota má nižšiu úroveň vstavanej energie ako hliník, oceľ alebo sklo. Je samočistiace, odolné proti korózii a ľahko sa vyrába v celej Číne. Budovu v súčasnosti vlastní spoločnosť Chow Tai Fook Enterprises a je rozdelená na kancelárske priestory, 355 apartmánov a 251 hotelových izieb na svojich 111 poschodiach (plus ďalších päť pod zemou).

Architektonická firma: Kohn Pedersen Fox Associates
Čas výstavby: Šesť rokov
Cena: 1,5 miliárd dolárov
Energetický štítok: zlato LEED

7. 1 World Trade Center, New York – 546.2m

1 World Trade Center, New York - 546.2m


One World Trade Center v New Yorku, ktoré je vysoké 546,2 metra, je najvyššou budovou v západnom svete. Tento projekt, ktorý sa tiež nazýva Veža slobody, bol navrhnutý už v roku 2005, štyri roky po útokoch z 11. septembra v roku 2001. Stavba sa začala v roku 2006 a bola dokončená v roku 2014. Veža stojí vedľa pamätníka Ground Zero na útoky z 11. septembra a slúži ako miesto obchodnej hrdosti a spomienka na stratu mesta. Vďaka svojej priečelí v tvare písmena V sa budova dvíha z kubickej základne, hrany sú skosené dozadu, čo vedie k fazetovanej podobe zloženej z ôsmich podlhovastých rovnoramenných trojuholníkov, ktoré vytvárajú symetrický a náhodný efekt ako kaleidoskop. One World Trade Center sa skladá z 94 nadzemných podlaží a piatich pod nimi.Najväčšia budova.

Plešatenie a ako mu čeliť , Vypadávanie vlasov u mužov

Architektonická firma: Skidmore, Owings & Merrill
Čas výstavby: Osem rokov
Cena: 3,8 miliárd dolárov
Energetický štítok: zlato LEED

6. Lotte World Tower, Seoul – 555.7m Najväčšia budova

6. Lotte World Tower, Seoul - 555.7m Najväčšia budova


Veža Lotte World Tower je vysoká 555,7 metrov a má 123 nadzemných podlaží, ďalších šesť je pod ňou. Jej vonkajší dizajn čerpá vplyv z kórejskej keramiky, porcelánu a kaligrafie. Zúžený dizajn smeruje od jeho umiestnenia vo štvrti Songpa-gu k starému centru mesta v Myeongdongu. Vo vnútri je budova rozdelená na niekoľko komerčných a verejných funkcií, vrátane obchodných priestorov, kancelárií, 7-hviezdičkového luxusného hotela a kancelárie: spoločná vlastnosť juhokórejských nehnuteľností, ktoré ponúkajú štúdiové apartmány pre ľudí pracujúcich v budove. Top 10 príbehov veže je určených pre rozsiahle verejné a zábavné zariadenia vrátane vyhliadkovej terasy a strešnej kaviarne. Stavba veže Lotte World Tower sa začala v roku 2011 a bola dokončená v roku 2017.

Architektonická firma: Kohn Pedersen Fox Associates
Čas výstavby: šesť rokov
Cena: 3,4 miliardy dolárov
Energetický štítok: zlato LEED

5. Ping’an International Financial Center, Shenzhen – 599.1m Najväčšia budova

5. Ping'an International Financial Center, Shenzhen - 599.1m Najväčšia budova


Finančné centrum Ping An je druhou najvyššou budovou v Číne a najvyššou v technologickom a priemyselnom centre krajiny v Shenzhene. Jej výška je 599,1 metra, je estetická i praktická, pretože aerodynamický tvar veže zlepšuje konštrukčné vlastnosti aj výkonnosť vetra a znižuje základné zaťaženie vetrom o 35%. Budova je navrhnutá ako hyperhustá a je skutočne prepojená s okolitými obchodnými a obytnými domami, ako aj s blízkymi vysokorýchlostnými železničnými spojmi. Podľa Skyscraper Center vežu zdobí doteraz najväčšia fasáda z nehrdzavejúcej ocele na svete, ktorá celkovo využíva 1 700 ton nehrdzavejúcej ocele. Finančné centrum Ping An má 115 nadzemných a 5 podzemných podlaží.

Architektonická firma: Kohn Pedersen Fox Associates
Čas výstavby: Šesť rokov
Cena: 1,5 miliárd dolárov
Energetický štítok: zlato LEED

4. Makkah Royal Clock Tower, Mecca – 601m Najväčšia budova

4. Makkah Royal Clock Tower, Mecca - 601m Najväčšia budova
601 metrov vysoká kráľovská veža s hodinami v Mekke v Saudskej Arábii leží v srdci najposvätnejšieho islamského mesta. Veža bola vyvinutá ako súčasť nadačného projektu kráľa Abdulaziza a poskytuje dočasné ubytovanie miliónom moslimov, ktorí každoročne cestujú do mesta počas obdobia hadždž. Nachádza sa priamo pri veľkej mešite, ktorú v najrušnejších obdobiach vidí v priemere dva milióny návštevníkov. Budova má v centrálnej veži celkovo 858 hotelových izieb, ktoré sa rozkladajú na 120 poschodiach nad zemou a ďalšie tri poschodia sú nižšie. Štyri gigantické hodinové ciferníky sú namontované v hornej časti veže a sú rekordom v najväčších hodinách na svete. V noci sú ciferníky osvetlené miliónom LED svetiel.

Architektonická firma: Dar al-Handasah Shair & Partners
Čas výstavby: 10 rokov
Cena: 15 miliárd dolárov

3. Shanghai Tower, Shanghai – 632m Najväčšia budova

3. Shanghai Tower, Shanghai - 632m Najväčšia budova


Šanghajská veža, ktorá bola dokončená v roku 2015, je najvyššou budovou v celej Ázii a korunným klenotom finančnej a obchodnej zóny mesta Lujiazui. Dizajn krútiaceho skla veže sa javí ako pozoruhodne plynulý pre niečo také veľké a údajne symbolizuje dramatický nástup modernej Číny. Jeho dynamický obrys má tiež praktický účel, pretože testy v aerodynamickom tuneli potvrdzujú 24% úsporu zaťaženia konštrukčným vetrom v porovnaní s obdĺžnikovou budovou rovnakej výšky. Budova má 128 nadzemných podlaží, ďalších päť je pod ňou a obsluhuje ju 106 výťahov. Tieto výťahy jazdia v priemere 20,5 m / s, čo z nich robí najrýchlejšie používané výťahy kdekoľvek na svete.

Architekt: Arthur Gensler
Čas výstavby: Šesť rokov
Cena: 2,2 miliárd dolárov
Energetický štítok: LEED Platinum

2. Burj Khalifa, Dubai – 829.8m Najväčšia budova

2. Burj Khalifa, Dubai - 829.8m Najväčšia budova


Očakáva sa, že Burj Khalifa, ktorá je stále technicky najvyššou budovou sveta, stratí tento rok dekádu trvajúci rekord. 829,8 metra vysoká megaštruktúra so svojimi 163 poschodiami a výrazným tvarom plachty však zostáva nateraz najvyššou stavbou vytvorenou človekom na svete. Veža a susedné štvrte, ktoré ju obklopujú, sú jedny z najhustejšie osídlených v Dubaji a ponúkajú živý náhľad do budúcnosti hyperhusteného mestského života. Exteriér budovy Burj Khalifa je obložený hliníkovými a textúrovanými spandrel panelmi z nehrdzavejúcej ocele, ktoré sú navrhnuté tak, aby odolali extrémnym teplotám Dubaja v letných mesiacoch, a to pomocou skla s nízkym obsahom E, ktoré zaisťuje lepšiu tepelnú izoláciu.

Architekt: Skidmore, Owings & Merrill
Čas výstavby: Šesť rokov
Cena: 1,5 miliárd dolárov

1. Kingdom Tower, Jeddah – 1,000+m Najväčšia budova

1. Kingdom Tower, Jeddah - 1,000+m Najväčšia budova
Kráľovská veža v saudskoarabskom meste Džidda, ktorá bude stúpať cez oblohu a mraky do výšok viac ako 1 000 metrov, bude po dokončení najvyššou stavbou, aká kedy existovala. Členitý, ihlovitý dizajn budovy má evokovať zväzok listov vystreľujúcich zo zeme, ktoré majú šíriť rast, prosperitu a regionálny rozvoj svojej domoviny na globálnej scéne. Po dokončení bude mať veža Kingdom 167 nadzemných podlaží. Na samom vrchole mohutný strešný byt umožní nájomcovi bývať pri korune budovy, čo by mohol byť aj najdrahší strešný byt na svete. Vrchol veže Džidda by mal vrcholiť tento rok.

Architekt: Arthur Gensler
Čas výstavby: sedem rokov (stále prebieha)
Cena: 1,2 miliárd dolárov (plánované)

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button