Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Československý vlčiak – kríženec Vlka a Nemeckého ovčiaka

Československý vlčiak .Plemeno vzniklo v roku 1958 skrížením karpatskej vlčice s vybranými nemeckými ovčiakmi . Ďalej sa párili už lep pripárovalo medzi krížencami . Zakladateľmi plemena sú plukovník Ing. Karol Hartol a major František Rosík . Finančné prostriedky získali z Ministerstva národnej obrany ČSSR . Cieľom bolo vytvoriť plemeno ktoré bude mať pracovné schopnosti nemeckého ovčiaka a vytrvalosť , húževnatosť a otužilosť vlkov .Československý vlčiak .Tiež si prečítajte : 10 plemien psov, ktoré vyzerajú ako vlci

 

Československý vlčiak

Očakávaná dĺžka života: 10-15 rokov
Srsť : krátka , v zime s hustou podstatou
Farba: žltosivá , striebornosivá
Výška : pes : 63 -70 cm , fena : 60-68 cm
Hmotnosť: minimálna : 20 – 25 kg

Československý vlčiak  Strava

 

Československý vlčiak

 

Pre československého Vlčáka je vhodnejšia surová strava, ale prijateľné sú aj granule pre stredne veľké plemeno .Strava je individuálna voľba každého chovateľa a majiteľa .No je dobre sa opýtať chovateľa od ktorého šteniatko kupujete a zistiť odporúčania , strava robí pre každého psíka veľa . A od nej sa odvíja dĺžka života zvieraťa .Pes by vždy mal mať k dispozícií čistú a čerstvú vodu.

 

Československý vlčiak  Hygiena

 

Československý vlčiak má srsť odolnú proti poveternostným podmienkam , sám sa čistí od blata a nečistôt . Málokedy sa potrebuje okúpať a má malý alebo žiadny zápach . Plzne 2x do roka a vtedy treba srsť vyčesávať . V zime má srsť hrubšiu , ťažšiu a dlhšiu .Pravidelne by ste mali zastrihávať pazúriky , aby neprerástli . Pravidelne kontrolujte uši , odstraňujte ušný maz až zabránite infekcii uší . Zuby môžete pravidelne čistiť alebo používať maškrty ktoré čistia psom zuby. 

 

Československý vlčiak  Starostlivosť

 

kríženec vlka a psa

Plemeno je už od šteniatka veľmi energické .Odporúča sa psíka denne venčiť , najlepšie sú dlhé prechádzky . Nie je pre neho dobré ho len voľne pustiť na dvor , má rad zmysluplnú prácu . Majú radi aktivity ako sú turistika , aport , hry so psom , plávanie , … Vlčiak môže mať tendenciu vidieť korisť v malých zvieratách a iných psoch takže sa odporúča mať na vodítku .

 

Tréning

Po vlkovi má dominantnú a samostatnú osobnosť , preto vyžaduje iný pristúp ako ostatné plemená psov . Kľúčová je trpezlivosť a dôslednosť . Pes je sebavedomý , živý , aktívny , poslušný s rýchlymi reakciami . Tiež je vysoko inteligentný a zvedavý . Tréning a socializácia u tohto psa nemôžete odfláknuť . S dobrým výcvikom môže pes vynikať v mnohých činnostiach , musia však vidieť zmysel toho čo od nich chcete . Určite sa neodporúča ľuďom čo ešte nikdy nemali psa , potrebuje pevné vedenie .

 

Zdravie

 

šteniatko vlka a psa

 

Československý vlčiak je veľmi zdravé a robustné plemeno. Je rozumné opýtať sa chovateľa, aké zdravotné problémy v genetickej línii videli.

 

Československý vlčiak  História

V roku 1955 sa v tom čase ešte v ČSSR uskutočnil biologický experiment, a to kríženie nemeckého ovčiaka s karpatským vlkom. V roku 1965, po ukončení experimentu, bol vypracovaný plán chovu tohto nového plemena. To malo skombinovať použiteľné vlastnosti vlka s priaznivými vlastnosťami psa. V roku 1982 bol československý vlčiak prostredníctvom generálneho výboru vtedajších chovateľských zväzov ČSSR uznaný ako národné plemeno.Tiež by vás mohlo zaujímať : 5 vecí, ktoré musíte vedieť o mužskom plešatení

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button