Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Sibírsky husky: Pôvod, Charakteristika a Použitie

Sibírsky husky je plemeno psa, ktoré patrí medzi saňové psy. Toto plemeno je známe svojou krásnou hustou srsťou a jasnými modrými očami. Sibírsky husky bol využívaný aj počas 2. svetovej vojny na hľadanie pilotov, ktorí sa zrútili v arktických oblastiach.

 

Sibírsky husky

 

Sibírsky husky

 

Je veľmi energický a vytrvalý pes, ktorý má radi pohyb. Toto plemeno je vhodné pre ľudí, ktorí majú radi aktívny životný štýl a radi trávia čas vonku. Dobre vychádza s deťmi a je veľmi oddaný svojmu majiteľovi.

Ak uvažujete o kúpe šteniatka sibírskeho huskyho, je dôležité si uvedomiť, že ide o plemeno, ktoré potrebuje veľa tréningu a pozornosti. Toto plemeno je tiež náchylné k určitým zdravotným problémom, ako sú problémy so srdcom alebo očami. Predaj šteniatka sibírskeho huskyho by mal byť uskutočnený iba od spoľahlivého a overeného chovateľa.

Pôvod a história

 

Pôvod a história

 

Sibírsky husky je plemeno psov s pôvodom v Sibíri, Rusko. Toto plemeno bolo chované pôvodnými ľuďmi známymi ako Čukči, ktorí boli nomádski lovci a rybári. Potrebovali odolné a vytrvalé psy na ťahanie ich saní v extrémne chladných a ťažkých podmienkach Arktídy. Sibírsky husky prešiel dlhým vývojom počas mnohých stáročí u národov na Sibíri.

 

V roku 1908 sa sibírsky husky stal populárnym po tom, čo sa stal súčasťou veľkých pretekov psích záprahov v Nome, Aljaška. Tieto preteky sa konali kvôli záchranárskym úlohám, kedy bolo potrebné doručiť lieky do mesta Nome, ktoré bolo postihnuté epidémiou diftérie. Tí, ktorí sa zúčastnili týchto pretekov, viedli psí záprahy a doručili lieky do mesta. Sibírsky husky sa stal jedným z najdôležitejších plemien, ktoré sa zúčastnili týchto pretekov. Plemená psov z Ruska: 10 plemien psov

 

V roku 1930 bol sibírsky husky uznaný ako plemeno American Kennel Club. Keď sa v 50. a 60. rokoch rozvinul v Severnej Amerike chov husky, boli prvé zvieratá importované aj do Európy. Začali sa usporadúvať preteky psích záprahov, ktoré sa stali veľmi obľúbeným športom a počet sibírskych husky začal prudko stúpať. Sibírsky husky sa stal populárnym nielen ako pracovný pes, ale aj ako spoločenský pes.

Fyzické vlastnosti

 

Fyzické vlastnosti

 

Srsť a farby

 

Sibírsky husky má hustú a dvojitú srsť, ktorá chráni pred extrémnymi teplotami. Srsť sa skladá z podsady a vrchnej srsťovej vrstvy. Husky má rôzne farby srsťou, vrátane čiernej a bielej, šedej a bielej, čokoládovej, červenej, striebornej a zlatej s prímesou bielej.

Hmotnosť a výška

 

Hmotnosť sibírskeho huskyho sa pohybuje medzi 20,5 a 28 kg pre samcov a 15,5 a 23 kg pre samice. Výška huskyho sa pohybuje medzi 53,5 a 60 cm pre samcov a 50,5 a 56 cm pre samice.

Ďalšie fyzické charakteristiky

 

Má trojuholníkové uši, ktoré sú vzpriamené a zahnuté na konci. Jeho chvost je hrubý a zahnutý cez chrbát. Má charakteristickú tvár s maskou a často má čiernu alebo hnedú farbu nosa. Husky má tiež často tzv. snehový nos, kde sa farba nosa zmení na ružovú alebo hnedú v zime.

Oči

 

Oči sibírskeho huskyho sú mandľovitého tvaru a môžu byť modré, hnedé alebo zelené. Niektoré husky majú dokonca jedno modré a jedno hnedé oko, čo sa nazýva heterochrómia. 10 plemien psov s modrými očami

Plemeno

 

Sibírsky husky patrí medzi plemená psov, ktoré boli pôvodne chované na ťahanie sánok v Sibíri. Toto plemeno je uznávané ako plemeno Fédération Cynologique Internationale a American Kennel Club. Sibírsky husky je často zamieňaný s aljašským malamutom, ktorý je väčší a silnejší. Veľké plemená psov : Top 10 veľké psy na svete

Správanie a temperament

 

Správanie a temperament Sibírsky husky

 

Všeobecný temperament

 

Sibírsky husky sú známi svojou hravou a priateľskou povahou. Sú to veľmi spoločenské zvieratá, ktoré sa radi delia o svoj čas s ľuďmi a inými zvieratami. Majú vysokú úroveň energie a vyžadujú si veľa pohybu a cvičenia. Sú však aj veľmi tvrdohlavé a majú sklon k nezávislosti, čo môže byť výzvou pre majiteľov.

Sibírsky husky sú tiež známi svojím charakteristickým húľaním a výskaním, ktoré sa niekedy označuje ako „wooing“. Tento zvuk sa používa na komunikáciu s inými huskies a môže byť pre niektorých majiteľov rušivý.

Pohyb a cvičenie

 

Sibírsky husky majú vysokú úroveň energie a potrebujú si vybíjať svoju energiu cez pohyb a cvičenie. Sú to psy s vysokou vytrvalosťou a odolnosťou, ktoré sú schopné behať dlhé vzdialenosti. Preto sú ideálnymi spoločníkmi pre ľudí, ktorí hľadajú psa na behanie alebo turistiku. Top 10 najsilnejších plemien psov na svete

Je dôležité, aby majitelia sibírskych huskyov poskytovali dostatok pohybu a cvičenia, inak môžu tieto psy vyvinúť nežiaduce správanie, ako je žuvanie alebo kopanie. Okrem toho majú sibírsky husky vysoký lovecký inštinkt a majú sklon k úteku, preto by mali byť vždy držaní na vodítku alebo v oplotenom priestore.

Interakcia s ľuďmi a inými zvieratami

 

Sibírsky husky sú veľmi priateľské a spoločenské psy, ktoré sa radi delia o svoj čas s ľuďmi a inými zvieratami. Sú to skvelí spoločníci pre deti a rodiny, ale môžu byť aj vynikajúcimi strážcami domu.

Sibírsky husky majú vysoký lovecký inštinkt a majú sklon k prenasledovaniu menších zvierat, preto by mali byť vždy dobre trénovaní a pod dohľadom, keď sú v blízkosti iných zvierat. Okrem toho sú sibírsky husky známi svojou schopnosťou úteku a môžu byť veľmi dobrými únikovými umelcami.

Zvláštne správanie

 

Sibírsky husky majú niektoré zvláštne správanie, ktoré môže byť pre niektorých majiteľov rušivé. Títo psi majú sklon k kopaniu a žuvaniu, čo môže viesť k deštruktívnemu správaniu, ako je žuvanie alebo trhanie nábytku. Okrem toho majú sibírsky husky sklon k húľaniu a výskaniu, ktoré môže byť pre niektorých ľudí rušivé.

Vzhľadom na ich vysokú úroveň energie a potrebu pohybu a cvičenia sú sibírsky husky tiež náchylné na úzkosť z odlúčenia. Toto môže viesť

Aktivity a športy

 

Aktivity a športy

 

Sibírsky husky je plemeno, ktoré má v sebe zabudované instinkty na prácu a pohyb. Preto je vhodný pre aktívnych ľudí, ktorí sa neboja fyzickej námahy a chcú tráviť čas so svojím psom vonku.

Sánkovanie a iné zimné športy

 

Sibírsky husky je známy svojou schopnosťou ťahať sánky a preto sa často využíva na psích záprahoch. Tento druh psa je ideálny pre ľudí, ktorí majú radi zimné športy a chcú sa zapojiť do pretekov psích záprahov. Okrem sánkovania môžu majitelia sibírskeho huskyho využiť svojho psa aj na skijoring, čo je šport, pri ktorom pes ťahá lyžiara. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

Lov a iné aktivity

 

Sibírsky husky bol pôvodne chovaný na lov a preto má v sebe zabudované lovecké instinkty. Majitelia môžu využiť svojho psa na lov, ale musia byť opatrní a dodržiavať miestne zákony. Okrem lovu môžu majitelia sibírskeho huskyho využiť svojho psa aj na rôzne aktivity, ako je napríklad beh alebo jazda na bicykli. Pri jazde na bicykli sa používa tzv. bikejoring alebo bikejor, čo je šport, pri ktorom pes ťahá bicyklistu.

Sibírsky husky je teda vhodný pre ľudí, ktorí majú radi aktívny životný štýl a chcú tráviť čas so svojím psom vonku. Je to skvelý spoločník pre ľudí, ktorí majú radi psích záprahov a zimné športy, ale aj pre tých, ktorí chcú využiť svojho psa na lov alebo rôzne aktivity.

Starostlivosť

 

Starostlivosť Sibírsky husky

 

Sibírsky husky je nádherný psík, ktorý si získal srdcia mnohých ľudí. Ak sa rozhodnete pre tento druh plemena, budete potrebovať trochu viac času a úsilia na jeho starostlivosť. Tu je niekoľko tipov a odporúčaní, ktoré vám pomôžu udržať vášho Sibírskeho huskyho zdravého a šťastného.

Srst

 

Sibírsky husky má hustú dvojitú srsť, ktorá mu pomáha prežiť v chladnom počasí. Táto srsť však môže byť náročná na údržbu. Pes musí byť pravidelne kartáčovaný, aby sa zabránilo tvorbe uzlín a odstránili sa odumreté chlpy. V období línania sa odporúča použiť špeciálny kartáč na odstránenie prebytočnej srsťe. Sibírsky husky línajú dvakrát ročne a v tomto období sa môže výrazne zvýšiť množstvo vypadávajúcej srsťe.

Pohyb

 

Sibírsky husky je aktívne plemeno, ktoré potrebuje veľa pohybu a cvičenia. Odporúča sa, aby pes denne dostal minimálne hodinu fyzickej aktivity, ako napríklad beh, prechádzky alebo hranie sa. Sibírsky husky má radi, keď majú niečo na ťahanie, preto sú ideálni pre ľudí, ktorí sa chcú zapojiť do psích záprahov. Je však dôležité pamätať na to, že toto plemeno nie je vhodné pre každého a záprahy by mali byť vykonávané len pod dohľadom skúseného trénera.

Výživa

 

Sibírsky husky potrebuje kvalitné krmivo, ktoré mu poskytne všetky potrebné živiny. Odporúča sa kŕmiť ho dvakrát denne a sledovať jeho váhu, aby sa predišlo obezite. Výživa by mala byť zameraná na jeho vek, veľkosť a úroveň aktivity. Sibírsky husky má radi mäso, ale mali by sa mu podávať aj ovocie a zelenina.

Zdravie

 

Sibírsky husky je pomerne zdravé plemeno, ale môže trpieť niektorými ochoreniami, ako napríklad dyspláziou bedrového kĺbu alebo očnými problémami. Je dôležité pravidelne navštevovať veterinára a sledovať zmeny v správaní alebo vzhľade psa. Sibírsky husky môže byť tiež náchylný na alergie, takže by sa malo dbať na to, aby bol chránený pred potenciálnymi alergénmi.

Všeobecne platí, že starostlivosť o Sibírskeho huskyho nie je náročnejšia ako starostlivosť o iného psa. Je však dôležité venovať mu dostatok času a pozornosti, aby sa cítil šťastný a zdravý.

 

Zdravie a predpokladaná dĺžka života

 

Zdravie a predpokladaná dĺžka života Sibírsky husky

 

Sibírsky husky je plemeno psov, ktoré sa vyznačuje robustnosťou a odolnosťou voči mnohým ochoreniam. Priemerná dĺžka života sibírskeho huskyho sa pohybuje medzi 10 až 14 rokmi, čo je v porovnaní s inými plemenami psov pomerne vysoké číslo.

Sibírsky husky je všežravec, ktorý potrebuje kvalitnú stravu, aby bol zdravý a energický. Preto je dôležité, aby majitelia dbali na to, aby ich psík dostával dostatok vitamínov, minerálov a bielkovín. Vzhľadom na to, že sibírske husky sú pracovné plemená, ktoré majú v sebe veľa energie, potrebujú tiež dostatok pohybu a cvičenia.

Sibírske husky sú všeobecne zdravé plemená psov, ktoré majú len zriedkavo problémy s ochoreniami. Napriek tomu sa môžu vyskytnúť niektoré zdravotné problémy, ktoré súvisia s plemenom. Medzi najčastejšie ochorenia patria:

  • dysplázia kĺbov
  • očné ochorenia
  • epilepsia
  • ochorenia štítnej žľazy

Preto je dôležité, aby majitelia sibírskeho huskyho podstúpili pravidelné veterinárne prehliadky, ktoré im pomôžu odhaliť prípadné zdravotné problémy včas. V prípade, že majiteľ zistí akékoľvek zmeny v správaní alebo zdravotnom stave svojho psa, mal by okamžite vyhľadať veterinárnu pomoc.

Celkovo je sibírsky husky zdravé a odolné plemeno psov, ktoré sa dožíva pomerne vysokého veku. Pri dodržiavaní správnej výživy, cvičenia a pravidelných veterinárnych prehliadok majú majitelia sibírskeho huskyho väčšiu šancu na to, aby sa ich psík dožil plného a zdravého života.

 

Kúpa a adopcia

 

Sibírsky husky je krásne a populárne plemeno psov, ktorého kúpa alebo adopcia vyžaduje určité znalosti a zodpovednosť.

Ak sa rozhodnete kúpiť šteniatko Sibírskeho huskyho, mali by ste si najprv vybrať dôveryhodného chovateľa. Je dôležité, aby šteniatko bolo očkované a odčervené. Väčšina chovateľov ponúka očkovanie a odčervenie ako súčasť predaja šteniatka. Pred kúpou by ste mali tiež zistiť, či šteniatko pochádza z kvalitnej a zdravej rodiny.

Ak sa rozhodnete adoptovať Sibírskeho huskyho, môžete kontaktovať miestne útulky pre zvieratá alebo organizácie, ktoré sa zaoberajú adopciou psov. Väčšina útulkov má na svojich webových stránkach zoznam psov, ktoré sú momentálne k dispozícii na adopciu. Pri adopcii by ste mali zabezpečiť, aby pes bol očkovaný a odčervený.

Je dôležité mať na pamäti, že Sibírsky husky je aktívny pes a potrebuje veľa pohybu a stimulácie. Mali by ste byť pripravení venovať mu dostatok času a energie. Okrem toho, Sibírsky husky má silnú potrebu byť s ľuďmi a s ostatnými psami, takže nie je vhodný pre tých, ktorí trávia veľa času mimo domu.

V prípade, že sa rozhodnete kúpiť alebo adoptovať Sibírskeho huskyho, mali by ste sa tiež zaujímať o jeho výživu a starostlivosť. Sibírsky husky potrebuje kvalitnú stravu a pravidelné veterinárne prehliadky. Okrem toho, jeho hustá srst vyžaduje pravidelné česanie a starostlivosť.

 

Výchova a tréning

 

Sibírsky husky je inteligentný a energický pes, ktorý potrebuje dôslednú výchovu a tréning. Jeho nezávislý a tvrdohlavý charakter môže byť výzvou pre majiteľov, ktorí nie sú skúsení s týmto plemenom.

Výchova sibírskeho huskyho musí začať čo najskôr, najlepšie už v ranom veku šteňaťa. Je dôležité, aby majiteľ bol prísny, ale nikdy nie tvrdý. Výchova by mala byť založená na pozitívnom posilňovaní a odmeňovaní správania, ktoré majiteľ očakáva.

Sibírsky husky má vysoký lovecký inštinkt, preto je dôležité, aby bol tréning zameraný na kontrolu jeho presvedčenia loviť. Majiteľ by mal byť trpezlivý a postupovať krok za krokom, aby sa pes naučil, že lovenie nie je povolené.

Okrem toho, sibírsky husky je plemeno, ktoré potrebuje veľa pohybu a aktivity. Majiteľ by mal zabezpečiť dostatok cvičenia a stimulácie, aby sa pes necítil nudiť a nezačal ničiť veci v dome.

V prípade, že majiteľ nie je schopný zvládnuť výchovu a tréning sibírskeho huskyho sám, môže zvážiť návštevu odborníka na tréning psov. Títo odborníci majú skúsenosti s výchovou tohto plemena a môžu pomôcť majiteľovi naučiť sa správne trénovať svojho psa.

Celkovo, výchova a tréning sibírskeho huskyho vyžaduje trpezlivosť, dôslednosť a pozitívne posilňovanie. Majiteľ by mal byť pripravený na to, že tréning môže byť náročný, ale s dostatočnou snahou a trpezlivosťou sa dá dosiahnuť veľa.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button