Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Austrálsky ovčiak: Pôvod, Charakteristika a Starostlivosť

Austrálsky ovčiak, stredne veľké plemeno psa, je známy svojou inteligenciou a pracovitosťou. Jeho pôvod sa datuje do 19. storočia, keď bol vyšľachtený v Kalifornii z rôznych ovčiakov. Bol využívaný hlavne na pasenie oviec, no dnes sa využíva aj ako záchranársky pes alebo spoločník.

 

Austrálsky ovčiak

 

Austrálsky ovčiak

 

S výškou v kohútiku 51 až 58 cm u samcov a 46 až 53 cm u samíc a maximálnou hmotnosťou 22 kg je austrálsky ovčiak stredne veľký, ale stále pomerne ľahký pes. Má vznešený zovňajšok a vyniká v agility, frisbee a dog dancingu. Jeho temperament je oddaný a zároveň veľmi aktívny, preto je vhodný pre majiteľov, ktorí sú ochotní venovať mu dostatok času a energie.

Austrálsky ovčiak je univerzálny pes, ktorý vždy vie, ako reagovať. Nadovšetko miluje svoju rodinu a ochotne ju bude chrániť. Svojou pracovitosťou a inteligenciou sa stal obľúbeným plemenom nielen v USA, ale aj v Európe. V tomto článku sa dozviete viac o povahách, chove, starostlivosti, výcviku, skúsenostiach a chorobách tohto plemena.

 

História

 

História

 

Austrálsky ovčiak je plemeno psa, ktoré bolo vyšľachtené v USA na konci 20. storočia. Tento pes bol vyšľachtený z rôznych ovčiakov, ktoré boli dovážané z Austrálie. Aj keď bol vyšľachtený v USA, nesie meno austrálsky ovčiak.

Plemeno bolo pôvodne využívané na pasenie oviec a koní. Jeho pastiersky inštinkt a vysoká inteligencia robia z tohto psa skvelého pomocníka pre farmárov a pastierov. Okrem toho sa využíva aj ako záchranársky pes alebo spoločník.

 

Začiatky tohto plemena siaha až do 19. storočia, keď boli pastierske psy z Austrálie dovážané do USA. Avšak, plemeno bolo takmer neznáme až do 50. rokov 20. storočia. Prvým krokom k uznaniu bolo založenie klubu Australian Shepherd Club of America v roku 1957.

Dnes je austrálsky ovčiak populárny po celom svete a je známy pre svoju priateľskú a dobromyseľnú povahe. Potrebuje veľa pohybu a je ideálny pre rodiny s deťmi alebo aktívnymi majiteľmi.

 

Vzhľad

 

Vzhľad

 

Austrálsky ovčiak je stredne veľké plemeno psa s veľmi charakteristickým vzhľadom. Jeho exteriér sa vyznačuje rôznymi farbami srsti a veľkou vytrvalosťou.

Hlava a výraz

Hlava a výraz austrálskeho ovčiaka sú jednými z jeho najcharakteristickejších rysov. Jeho hlava je stredne veľká a dobre vyvážená. Má pomery 3:2, teda je trochu dlhšia ako širšia. Výraz jeho tváre je inteligentný a pozorný.

Oči sú mandľovitého tvaru a môžu mať rôzne sfarbenie. Sú to najčastejšie jantárové, modré alebo hnedé. Uši sú trojuholníkového tvaru a stredne veľké. Stop je stredne výrazný a temeno rovné. 10 plemien psov s modrými očami

 

Telo a proporcie

Austrálsky ovčiak má silné a dobre vyvážené telo. Jeho horná línia je rovná a čelový sklon je stredne výrazný. Jeho veľkosť sa pohybuje od 46 do 58 cm a hmotnosť od 16 do 32 kg.

 

Plecia sú dobre sklonené a hrudník je hlboký a široký. Dolná línia je mierne zaťatá a ramená sú dobre osadené. Končatiny sú silné a priamky, s dobre osadenými nadprstiami. Zadné končatiny majú výrazné zauhlenie panvy, kolená sú dobre uhnuté a päty sú nízko položené.

 

Srsť a farba

Srsťr austrálskeho ovčiaka je hustá a stredne dlhá. Má dvakrát ročne obdobie línania a je potrebné ju pravidelne česať a ošetrovať. Farba srsti môže byť rôzna, od čiernej, cez hnedú, až po merle sfarbenie. Merle sfarbenie môže byť v červenej alebo modrej farbe.

Osobitnú pozornosť si zaslúži red merle, ktorý je veľmi populárny. Jeho srst je jemná a jemne vlnitá s charakteristickými škvrnami. Výnimočné nie je ani, že má každé oko inú farbu. Papuľa môže byť čierna alebo hnedá.

Tieto rysy robia z austrálskeho ovčiaka jedinečné a krásne plemeno. Jeho vzhľad je jedným z dôvodov, prečo si ho mnohí ľudia obľúbili ako domáceho maznáčika.

 

Povaha a temperament Austrálsky ovčiak

 

Povaha a temperament Austrálsky ovčiak

 

Austrálsky ovčiak je známy svojou pracovitosťou a ochranárskym inštinktom. Je to inteligentný a oddaný spoločník, ktorý má silný obranný pud. Jeho temperament je energický a vytrvalý, čo z neho robí skvelého pracovného psa.

Toto plemeno má vrodený pastiersky a strážny inštinkt, preto sa odporúča majiteľom, ktorí majú skúsenosti s tréningom a vedením psa. Austrálsky ovčiak je tiež veľmi inteligentný, čo znamená, že sa rýchlo učí a má schopnosť riešiť problémy.

 

Aj keď je austrálsky ovčiak skrz-naskrz pracovný pes, dokáže byť aj skvelým spoločníkom v domácnosti. Je to verný a oddaný pes, ktorý sa dobre vychádza s deťmi a inými domácimi zvieratami.

Je dôležité si uvedomiť, že austrálsky ovčiak potrebuje veľa pohybu a aktivity, preto nie je vhodný pre majiteľov, ktorí nemajú čas alebo možnosť venovať sa mu dostatočne.

Vzhľadom na jeho temperament a potrebu pohybu sa austrálsky ovčiak najlepšie hodí pre majiteľov so skúsenosťami s tréningom psa a pre rodiny so staršími deťmi.

 

Výchova a výcvik

Austrálsky ovčiak je plemeno, ktoré vyžaduje dôslednú a priamočiaru výchovu a výcvik. Je to večne energické plemeno, ktoré má svoje úskalia počas výchovy a výcviku. Avšak, vďaka svojej inteligencii a učenlivosti sa učí veľmi rýchlo. Ľahko trénovateľné psy Top 10 plemien psov

Pri výcviku austrálskeho ovčiaka je dôležité používať pozitívne metódy. Vzhľadom na jeho jemnú a citlivú povahu, je vhodné používať metódy, ktoré neubližujú jeho psychickej a fyzickej pohode.

Výcvik austrálskeho ovčiaka by mal byť flexibilný a prispôsobený jeho potrebám. Je to plemeno, ktoré má rôzne záujmy a zručnosti. Preto by mal byť výcvik zameraný na rozvíjanie jeho schopností a zručností.

 

Austrálsky ovčiak je ľahko ovládateľný a dokáže sa naučiť rôzne triky a povely. Avšak, je dôležité, aby bol výcvik pravidelný a trvalý. Strata pozornosti môže byť spôsobená externými podnetmi, preto je dôležité, aby bol výcvik zameraný na zvyšovanie jeho pozornosti a koncentrácie.

Celkovo, výchova a výcvik austrálskeho ovčiaka vyžaduje dôslednosť, trpezlivosť a pozitívny prístup. Je to plemeno, ktoré sa učí rýchlo a je veľmi flexibilné. Výcvik by mal byť prispôsobený jeho potrebám a záujmom, aby bol úspešný a efektívny. Psy na turistiku : 10 plemien vhodných na turistiku

 

Chov a starostlivosť

 

Austrálsky ovčiak je plemeno, ktoré si vyžaduje veľa pozornosti a starostlivosti. Tento pes je veľmi energický a potrebuje veľa pohybu, preto je vhodný pre majiteľov, ktorí sú aktívni a majú čas ho venovať.

Pri chove austrálskeho ovčiaka je dôležité zabezpečiť mu dostatok miesta na pohyb. Ideálne by mal mať prístup k záhrade alebo aspoň k dostatku miesta na prechádzky. Je to tiež plemeno, ktoré si vyžaduje dôslednú a priamočiaru výchovu a tréning, aby sa mu zabránilo v nežiaducich správaniach.

Starostlivosť o austrálskeho ovčiaka je dôležitá pre jeho zdravie a pohodu. Denná starostlivosť zahŕňa kefovanie jeho hustej srsti, ktorá mu poskytuje ochranu pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami. Okrem toho je dôležité pravidelne navštevovať veterinára a zabezpečiť mu dostatok cvičenia a zábavy.

 

Pri výbere chovateľa austrálskeho ovčiaka je dôležité zabezpečiť si informácie o jeho zdravotnom stave a podmienkach, v ktorých sa šteňa narodilo a vyrastalo. Je tiež dôležité zabezpečiť si šteňa od overeného chovateľa, ktorý sa stará o jeho zdravie a výchovu. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

Austrálsky ovčiak je vhodným spoločníkom pre rodiny s deťmi, avšak je dôležité dbať na to, aby deti boli naučené, ako sa správne správať k psovi a aby sa zabránilo nežiaducim správaniam psov aj detí.

 

Pracovné využitie

 

Austrálsky ovčiak je plemeno, ktoré bolo vyšľachtené pre pasenie oviec a koní. Preto je to skutočne pracovný pes, ktorý má v sebe vrodený pastiersky a strážny inštinkt. Jeho práca je pre neho vášňou a dokáže sa venovať tomuto povolaniu s veľkým nasadením.

Toto plemeno sa využíva aj na rôzne psie športy, ako je agility alebo frisbee. V týchto disciplínach sa ukazuje jeho vysoká inteligencia a schopnosť rýchlo sa učiť nové triky a povelov.

Austrálsky ovčiak je tiež veľmi užitočný ako spoločník a ochránca svojho majiteľa. Jeho silný ochranársky inštinkt a lojalita robia z neho skvelého psa na stráženie domu a rodiny.

 

Vzhľadom na svoje pracovné využitie, je dôležité, aby bol austrálsky ovčiak dostatočne trénovaný a disciplinovaný. Jeho majiteľ by mal byť schopný poskytnúť mu dostatok fyzickej a psychologickej stimulácie, aby sa cítil šťastný a spokojný.

Celkovo, austrálsky ovčiak je skutočne univerzálny pes, ktorý sa dokáže venovať rôznym aktivitám a povolaniam. Jeho inteligencia, vytrvalosť a ochranársky inštinkt robia z neho vynikajúceho pracovného psa a skvelého spoločníka pre aktívnych majiteľov.

 

Zdravie a choroby

 

Austrálsky ovčiak je plemeno, ktoré sa dožíva vysokého veku v priemere 12 až 15 rokov. Zdravie ovplyvňuje mnoho faktorov, vrátane výživy, cvičenia a genetiky. Preto je dôležité, aby majitelia pravidelne navštevovali veterinára a dbali na zdravý životný štýl svojho psa.

Jednou z najčastejších chorôb, ktorou trpí austrálsky ovčiak, je dysplázia kyčelného kĺbu. Táto choroba sa prejavuje bolesťou a obmedzením pohybu v kĺboch. Okrem toho môžu mať austrálski ovčiaky aj rôzne očné choroby, ako je katarakta alebo progresívna atrofia sietnice.

Je dôležité, aby majitelia sledovali hmotnosť svojho psa, pretože obezita môže spôsobiť mnoho zdravotných problémov, ako sú kĺbové problémy a cukrovka. Aby sa predišlo obezite, je potrebné poskytovať psu primerané množstvo kvalitnej stravy a dostatok cvičenia.

 

Okrem toho, austrálski ovčiaky môžu trpieť aj alergiami, ktoré sa prejavujú kožnými problémami a svrbením. Majitelia by mali byť opatrní pri výbere krmiva a sledovať, ako reaguje ich pes na určité ingrediencie.

Celkovo je dôležité, aby majitelia austrálskych ovčiakov dbali na ich zdravie a pravidelne navštevovali veterinára. Týmto spôsobom môžu predchádzať mnohým zdravotným problémom a zabezpečiť svojmu psu dlhý a zdravý život.

 

Austrálsky ovčiak v kultúre

 

Austrálsky ovčiak v kultúre

 

Austrálsky ovčiak je plemeno psa, ktoré sa objavuje v rôznych oblastiach kultúry. Tu je pohľad na to, ako sa tento pes objavuje v rôznych oblastiach kultúry.

Film

Austrálsky ovčiak sa objavil v mnohých filmoch a televíznych programoch. V roku 1995 sa objavil v animovanom filme „Babe“, kde hral rolu psa Fly. Tento film získal mnoho ocenení a stal sa veľmi populárnym. Okrem toho sa austrálsky ovčiak objavil aj v televíznych programoch ako napríklad „Full House“ a „Walker, Texas Ranger“.

Kluby

Austrálsky ovčiak je uznávaným plemenom psa a má svoje vlastné kluby. V Spojených štátoch je najväčším klubom Australian Shepherd Club of America (ASCA). Tento klub bol založený v roku 1957 a má viac ako 8000 členov. Okrem toho existujú aj iné kluby ako napríklad American Kennel Club (AKC) a Fédération Cynologique Internationale (FCI).

Pasenie

Austrálsky ovčiak bol pôvodne vyšľachtený na pasenie oviec a stále je využívaný na tieto účely. Tento pes má skvelé schopnosti a je veľmi inteligentný. Okrem pasenia sa austrálsky ovčiak využíva aj na iné účely ako napríklad záchranárske práce a psie športy. Salašnícky pes – 10 najlepších plemien pre prácu na salaši

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button