Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Airedalský teriér: Všetko o plemene

Airedalský teriér, známy aj ako „kráľ teriérov“, je plemeno psa, ktoré pochádza z Anglicka. Sú najväčší zo všetkých teriérov a sú známi svojou inteligenciou, vernosťou a všestrannosťou. Airedale teriéry boli pôvodne chované ako poľovné psy, ale odvtedy sa stali obľúbenými ako rodinní maznáčikovia vďaka svojej priateľskej a láskavej povahe.

 

Airedalský teriér

 

Airedalský teriér

 

Jedným z najcharakteristickejších znakov airedale teriérov je ich hustá, drsná srsť, ktorá je zvyčajne zmesou hnedej a čiernej farby. Na udržanie srsti je potrebná pravidelná starostlivosť, ale vo všeobecnosti ide o málo srstnaté psy. Airedale sú tiež známi svojou atletickou povahou a láskou k pohybu, takže potrebujú veľa každodennej aktivity, aby zostali zdraví a šťastní. Sú veľmi dobre cvičiteľní a vynikajú v poslušnosti, agility a iných psích športoch.

 

Napriek mnohým pozitívnym vlastnostiam nie sú airedale teriéry vhodným plemenom pre každého. Môžu byť tvrdohlaví a nezávislí, preto si pri výcviku vyžadujú pevnú a dôslednú ruku. Majú tiež silný lovecký pud, takže nemusia byť najlepšou voľbou do domácností s inými malými domácimi zvieratami. Avšak pre tých, ktorí sú ochotní venovať čas a úsilie ich výcviku a správnej starostlivosti, môžu byť airedale teriéry úžasnými a vernými spoločníkmi.

 

História Airedalského Teriéra

 

História Airedalského Teriéra

 

Airedalský teriér nie je pôvodné plemeno s históriou siahajúcou do praveku. Je to pomerne mladé plemeno, ktoré človek vyšľachtil cieľavedomým krížením. Prvé jedince sa narodili približne v prvej polovici 19. storočia a išlo o krížence vydrára (otterhound) s dnes už vyhynutým čierno-trieslovým teriérom.

Airedale terrier, ako je plemeno známe v Anglicku, pochádza z oblasti okolo rieky Aire v Yorkshire, kde bol používaný na lov nutrie a iných zvierat. Tento teriér bol veľmi populárny u anglických lovových partíí a bol tiež používaný ako pracovný pes v britských armádach počas prvej svetovej vojny. V tomto období bol využívaný aj v britskej vojenskej škole pre psov.

Plemeno sa dostalo aj do Spojených štátov, kde si ho obľúbil prezident Warren Harding a jeho pes Laddie Boy sa stal prvým psom, ktorý bol oficiálne registrovaný ako obyvateľ Bieleho domu. Airedale terrier bol tiež obľúbeným plemenom herca Johna Wayna a bol použitý aj na Titanicu ako strážny pes.

V roku 1912 bol airedale terrier uznávaný ako samostatné plemeno a v roku 1917 bol založený Airedale Terrier Club of America. Plemeno bolo tiež uznávané ako pracovné plemeno a bol využívaný aj v polícii a vojenských jednotkách.

Dnes je airedale terrier uznávaný ako skvelý spoločník a rodinný pes. Plemeno sa vyznačuje svojou inteligenciou, odvahou a lojálnosťou. Airedale terrier je tiež veľmi aktívny pes a potrebuje dostatok pohybu a stimulácie. V roku 1919 bol airedale terrier oficiálne uznávaný ako plemeno American Kennel Club a v súčasnosti je jedným z najpopulárnejších teriérov na svete. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

 

Vlastnosti a povaha

 

Vlastnosti a povaha

 

Airedalský teriér je plemeno psov, ktoré je známe svojimi vlastnosťami a osobnosťou. Tieto psy majú vysokú inteligenciu a sú veľmi verní svojim majiteľom. Airedale je veľmi všestranný pes, ktorý sa dokáže prispôsobiť rôznym situáciám.

Airedalský teriér je veľký pes, ktorý patrí medzi najväčšie plemená teriérov. Jeho výška sa pohybuje medzi 56 a 61 cm pre psy a 56 a 59 cm pre feny. Priemerná hmotnosť tohto plemena sa pohybuje medzi 20 a 25 kg. Airedale teriér má hrdzavohnedú s čiernou srsť, ktorá je drsná a hustá.

Airedalský teriér je známy svojou lojalitou a vyrovnanosťou. Tieto psy majú veľmi silnú osobnosť a sú veľmi nezávislé. Airedale teriér je známy aj svojou tvrdohlavosťou a energiou. Títo psi majú veľmi vysokú úroveň energie a sú veľmi aktívni. Policajné psy : Top 10 plemien vojenských a policajných psov

 

Airedale teriér je veľmi hravý pes, ktorý má silné lovecké inštinkty. Tieto psy boli pôvodne vyšľachtené ako lovci hlodavcov a iných malých zvierat. Airedale teriéry sú známe svojou odvahou a sebakontrolou. Tieto psy sú veľmi atletické a majú veľmi vysokú úroveň energie.

Airedalský teriér je veľmi vhodným rodinným psom. Tieto psy sú veľmi oddané svojim majiteľom a milujú byť s nimi. Airedale teriéry majú veľmi silnú osobnosť a sú veľmi nezávislé, ale zároveň sú veľmi citlivé a prítulné. Tieto psy majú veľmi vysokú úroveň energie, ale zároveň sú veľmi vyrovnané a poslušné.

 

Tréning a starostlivosť

 

Tréning a starostlivosť

 

Airedalský teriér je plemeno, ktoré si vyžaduje veľa pozornosti a starostlivosti. Toto plemeno je veľmi inteligentné a energické, a preto je dôležité, aby malo dostatok fyzickej a duševnej stimulácie.

 

Tréning

 

Airedalský teriér je plemeno, ktoré sa veľmi dobre učí a má radosť z tréningu. Toto plemeno je veľmi inteligentné a má silnú vôľu, preto je dôležité, aby tréning bol založený na pozitívnom posilňovaní a motivácii. Airedalský teriér sa rýchlo nudí, preto je dôležité, aby tréning bol zaujímavý a rôznorodý.

Airedalský teriér je plemeno, ktoré má veľa energie a potrebuje veľa pohybu. Preto je dôležité, aby mal dostatok fyzickej aktivity a cvičenia. Toto plemeno sa veľmi dobre hodí na rôzne aktivity, ako sú napríklad agility, obedience, alebo sledovanie.

 

Starostlivosť

 

Airedalský teriér má hustú a hrubú srsť, ktorá si vyžaduje pravidelnú údržbu. Srsť sa musí pravidelne česať a strihať, aby sa predišlo tvorbe uzlín a ochorení kože. Toto plemeno sa musí pravidelne kúpať, ale nie príliš často, aby sa predišlo nadmernému vysušeniu kože.

Airedalský teriér je veľmi priateľský a milý pes, ktorý sa veľmi dobre hodí ako rodinný spoločník. Toto plemeno sa dobre vychádza s deťmi a inými domácimi zvieratami. Airedalský teriér má veľa energie, preto je dôležité, aby mal dostatok fyzickej aktivity a cvičenia.

Všeobecne platí, že Airedalský teriér je plemeno, ktoré si vyžaduje veľa pozornosti a starostlivosti. Toto plemeno je veľmi inteligentné a energické, a preto je dôležité, aby malo dostatok fyzickej a duševnej stimulácie. Airedalský teriér sa veľmi dobre hodí ako rodinný spoločník, a preto je dôležité, aby bol vychovávaný s láskou a trpezlivosťou.

 

Zdravotné problémy

 

Airedalský teriér patrí medzi plemená, ktoré takmer netrpia vážnymi genetickými poruchami. Výnimočne sa u tohto plemena objavuje nadmerne vyvinutá očnica, zákal rohovky, dysplázia kĺbov a choroby obličiek. Airedalský teriér má priemernú dĺžku života 10 až 12 rokov.

Jedným z najčastejších zdravotných problémov u Airedalského teriéra je dysplázia kĺbov. Ide o stav, kedy sa kĺby nevyvíjajú správne a môžu byť náchylné k zápalom a bolesti. Preto je dôležité dbať na správnu výživu a cvičenie, aby sa minimalizovalo riziko vzniku tohto problému.

Okrem toho, Airedalský teriér môže mať problémy s kardiovaskulárnym systémom a alergiami. Je tiež dôležité dbať na jeho váhu, pretože obezita môže spôsobiť rôzne zdravotné problémy.

 

Airedalský teriér je tiež známy svojou hustou srsťou, ktorá vyžaduje pravidelné ošetrovanie. Hand stripping je jedným z najlepších spôsobov, ako udržať jeho srsť zdravú a lesklú. Tento proces spočíva v odstraňovaní mŕtvych chlpov z kože, aby sa podporilo rast nových a zdravých chlpov.

Celkovo sa Airedalský teriér považuje za zdravé a odolné plemeno, ktoré môže žiť dlhý a zdravý život, ak sa mu dostane primeranej starostlivosti a výživy.

 

Airedalský Teriér v práci

 

Airedalský Teriér v práci

 

Airedalský teriér bol pôvodne vyšľachtený na lov vydier a stal sa obľúbeným psom z dôvodu svojej inteligencie, vytrvalosti a schopnosti pracovať. Toto plemeno sa v minulosti využívalo aj ako strážny pes, ratter a vojenský pes. V súčasnosti sa airedalský teriér uplatňuje ako policajný pes, vojenský pes, pes pre vodné záchranárske služby a ako pes pre vyhľadávanie zdrojov nebezpečenstva.

Airedalský teriér bol používaný ako policajný pes v mnohých krajinách, vrátane Spojených štátov, Veľkej Británie a Nemecka. Vďaka svojej odvážnosti a vytrvalosti sa stal obľúbeným psom pre vyhľadávanie drog, výbušnín a zbrane. Toto plemeno sa tiež uplatňuje ako vojenský pes, kde sa využíva na vyhľadávanie a záchranu zranených vojakov a na detekciu výbušnín.

Airedalský teriér bol v minulosti využívaný aj ako pes pre vodné záchranárske služby. Vďaka svojej schopnosti plávať a vytrvalosti sa stal obľúbeným psom pre vyhľadávanie utopených osôb a na záchranu z lode. Toto plemeno sa tiež uplatňuje ako pes pre vyhľadávanie zdrojov nebezpečenstva, ako sú napríklad zasypaní alebo uväznení ľudia.

Airedalský teriér bol v minulosti tiež používaný ako pes pre red cross. Toto plemeno sa uplatňovalo ako posol a prenášač správ a informácií. Airedalský teriér bol tiež ocenený mnohými vyznamenaniami, vrátane Victoria Cross, najvyššieho ocenenia za statočnosť v boji.

 

V súčasnosti sa airedalský teriér uplatňuje aj ako pes pre agility a obedience súťaže. Toto plemeno sa tiež uplatňuje ako pes pre rodinné prostredie, pretože sa dobre vychádza s deťmi a je veľmi ochranný voči svojej rodine.

Airedalský teriér je výnimočným plemenom, ktoré sa využíva v mnohých oblastiach. Jeho inteligencia, vytrvalosť a schopnosť pracovať ho robia obľúbeným psom pre rôzne účely.

 

Airedalský Teriér a deti

 

Airedalský teriér je veľmi priateľský pes a dobre sa vychádza s deťmi. Svojim veľkým telom a energiou však môže byť pre malé deti príliš neohrabaný, preto je dôležité, aby sa deti naučili, ako sa správať okolo psa.

Aby sa zabránilo akejkoľvek nežiadúcej situácii, deti by mali byť vždy pod dohľadom dospelých, keď sú v blízkosti psa. Okrem toho by mali byť naučené, aby nenadmerne neťahali psa za chvost alebo uši a aby sa nehrávali hrubými spôsobmi.

Airedalský teriér je veľmi hravý pes, a preto môže byť pre deti skvelý spoločník pri hraní. Je to pes, ktorý sa dobre prispôsobí rodinnému životu a je ochotný sa prispôsobiť potrebám detí.

Ak sa chcete uistiť, že váš Airedale bude dobre vychádzať s deťmi, je dôležité zabezpečiť mu dostatok cvičenia a tréningu. Týmto spôsobom sa uistíte, že váš pes bude mať dostatok energie na to, aby sa mohol hrať s deťmi a zároveň bude mať dosť trpezlivosti na to, aby sa naučil správne reagovať na deti.

Všetky psy môžu byť nebezpečné, ak sa k nim nepristupuje správne. Preto je dôležité, aby sa deti naučili, ako sa správať okolo psov a aby sa zabezpečilo, že pes bude mať dostatok trpezlivosti a lásky, aby mohol byť skvelým spoločníkom pre celú rodinu.

 

Airedalský Teriér a iné zvieratá

 

Airedalský teriér je plemeno, ktoré sa dobre vychádza s inými zvieratami, ak je správne socializovaný. Jeho prirodzená vášeň pre lov a obranu však môže byť pre niektoré zvieratá nebezpečná, preto je dôležité, aby bol vedený na vodítku a vždy pod dohľadom majiteľa.

Airedalský teriér môže byť dobrým spoločníkom pre iné psy, najmä ak je s nimi zoznámený od mladosti. Ak sa však stretne s neznámym psom, môže byť agresívny až do takej miery, že sa stane nebezpečným. Preto je dôležité, aby bol majiteľ vždy obozretný a chránil svojho psa aj ostatné zvieratá.

Irish terrier je plemeno, ktoré sa môže dobre vychádzať s airedalským teriérom, ak sú oba psy socializované a majú rovnakú úroveň energie. Ako aj airedalský teriér, aj irish terrier má sklon k lovu, a preto je dôležité, aby boli vedení na vodítku a pod dohľadom majiteľa.

 

Airedalský teriér sa často používa ako policajný pes, pretože má vynikajúce obranné a vyhľadávacie schopnosti. Jeho schopnosť vycítiť nebezpečenstvo a rýchlo reagovať na neho ho robí ideálnym partnerom pre policajtov. Airedalský teriér sa tiež používa ako sanitárny pes, pretože má schopnosť vycítiť pachy a nájsť zranených alebo chorých ľudí.

Bedlington teriér je plemeno, ktoré sa môže dobre vychádzať s airedalským teriérom, ak sú oba psy socializované a majú rovnakú úroveň energie. Bedlington teriér má sklon k lovu, ale jeho lovné inštinkty sú menej vyvinuté ako u airedalského teriéra. Preto by mohli byť tieto dva psy dobrými spoločníkmi, ak sú správne trénovaní a socializovaní.

 

Fyzické charakteristiky

 

Airedalský teriér je stredne veľký pes so svalnatým a robustným telom. Jeho stavba tela je veľmi pevná a odolná, čo mu umožňuje vykonávať náročné práce. Tento pes je známy svojou odvahou a vytrvalosťou, ktoré sú dôležité pre jeho využitie v policejnej práci a ako lovecký pes.

Jeho fyzické charakteristiky sú nasledovné:

  • Výška: psi môžu dorásť do výšky 58-61 cm, zatiaľ čo feny môžu dorásť do výšky 56-59 cm.
  • Hmotnosť: Airedalský teriér má hmotnosť okolo 20-23 kg.
  • Srsť: Srsť tohto psa je drsná a hustá. Farba srsti je hrdzavohnedá s čiernou, pričom typickým znakom je čierne zafarbenie v oblasti chrbta.
  • Uši: Airedalský teriér má uši strednej veľkosti, ktoré sú kryté hustou srstou. Uši sú vzpriamené a majú jemne zaoblený tvar.
  • Oči: Oči sú stredne veľké a tmavohnedé.
  • Chvost: Chvost je vzpriamený a má stredne veľkú dĺžku.

Airedalský teriér je jedným z najväčších plemien teriérov a má silnú a robustnú stavbu tela. Jeho fyzické charakteristiky ho robia ideálnym loveckým psom a tiež ho predurčujú na policejnú prácu. Jeho odvaha a vytrvalosť sú výnimočné a robia z neho vynikajúceho spoločníka pre každého majiteľa.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button