Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Španielsky durič: Charakteristika plemena

Španielsky durič, alebo Sabueso español, je plemeno psa pôvodom zo Španielska. Tento pes je známy svojím vynikajúcim čuchom a hlasom, ktorým dokáže zistiť polohu zvieraťa aj na veľkú vzdialenosť. Španielsky durič je veľmi energický, odvážny a inteligentný pes. Je to skvelý spoločník pre každého, kto má radi aktívny životný štýl a rád trávi čas vonku.

 

Španielsky durič

 

Španielsky durič

 

Španielsky durič má veľmi výraznú hlavu a krk, ktorý mu umožňuje vynikajúci pohyb pri lovení. Tento pes má krátku a hustú srsť, ktorá ho chráni pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami. Španielsky durič má prirodzene silnú pachuť, ktorú využíva pri lovení. Jeho hlas je hlboký a zvučný, čo mu umožňuje komunikovať s ostatnými psami a lovcami.

Ak hľadáte psa, ktorý je skvelým spoločníkom pre aktívny životný štýl, Španielsky durič môže byť pre vás tou správnou voľbou. Tento pes je veľmi inteligentný a rýchlo sa učí novým veciam. Okrem toho je Španielsky durič veľmi verný a oddaný svojmu majiteľovi. Ak máte radi psa, ktorý je plný energie a má vynikajúci čuch, Španielsky durič je pre vás tou správnou voľbou.

 

Plemeno Španielsky Durič

 

Plemeno Španielsky Durič

 

Španielsky Durič je jedno z plemien psov, ktoré sa používa na durenie zveri. Patrí do skupiny č. 6 (Duriče, farbiare a príbuzné plemená) a je zaradený do sekcie duričov. Je to plemeno, ktoré pochádza zo Španielska a bolo vyšľachtené najmä k loveckým účelom.

Toto plemeno je stredne veľké, s hmotnosťou okolo 20 kg a výškou okolo 50 cm. Má krátku, hustú srsť, ktorá je hladká a lesklá. Farba srsťou môže byť rôzna, od bielej až po tmavohnedú. Španielsky Durič je inteligentný, pracovitý a má dobrý zmysel pre orientáciu. Má veľmi dobrý čuch a je schopný pracovať aj v neprístupných terénoch.

Toto plemeno je vhodné pre majiteľov, ktorí majú radi aktívny životný štýl a radi trávia čas v prírode. Španielsky Durič je totiž veľmi energický a potrebuje veľa pohybu. Je to pes, ktorý sa dobre vychádza s deťmi a je veľmi oddaný svojmu majiteľovi. Ak sa s ním dobre zaobchádza a je dostatočne trénovaný, môže byť skvelým spoločníkom pre každého.

Pre majiteľov, ktorí by chceli mať Španielskeho Duriča, je dôležité vedieť, že je to plemeno, ktoré potrebuje veľa tréningu a socializácie. Je to pes, ktorý má veľa energie a potrebuje veľa pohybu. Preto je dôležité, aby mal dostatok miesta na beh a hranie sa. Španielsky Durič sa dobre vychádza s inými psami, ale aj s inými zvieratami.

V závislosti od toho, čo majiteľ chce so svojím psom robiť, môže byť Španielsky Durič skvelou voľbou. Je to pes, ktorý má veľa talentov a má veľmi dobrý čuch. Vhodný je najmä pre majiteľov, ktorí majú radi aktívny životný štýl a radi trávia čas v prírode.

 

História a pôvod

 

História a pôvod

 

Španielsky durič je veľmi staré plemeno, ktoré sa odvodzuje už od starého keltského kmeňa. Jeho pôvod sa datuje do obdobia pred Kristom, keď Keltské kmeňové zoskupenia osídľovali územie dnešného Španielska. Španielsky durič sa vyznačuje svojou vytrvalosťou a odvahou. Pôvodne svorkový durič je dnes dobrým aj samostatne pracujúcim psom, ktorý sa aj v náročnom teréne vyznačuje vytrvalosťou v práci a prekvapujúcou pohyblivosťou.

Toto plemeno patrí medzi poľovné plemená psov, ktoré boli používané na durenie zveri. Španielsky durič bol používaný na lov diviakov, srnčí a zajacov. Jeho výborný zrak, vôňa a sluch mu umožňujú byť vynikajúcim loveckým psom aj v náročnom teréne.

Španielsko je krajina, kde sa Španielsky durič stal veľmi populárnym. Tento pes bol v minulosti veľmi obľúbený na lov zveri, ale aj na stráženie domu a majetku. Dnes už nie je tak často používaný na lov, ale stále je obľúbeným spoločníkom a psom pre rodiny s deťmi.

V súčasnosti sa Španielsky durič chová v mnohých krajinách sveta, vrátane Slovenska. Chovatelia sa snažia zachovať jeho vlastnosti a vzhľad, aby bol stále vynikajúcim loveckým psom a spoločníkom.

 

Fyzické vlastnosti

 

Fyzické vlastnosti

 

Španielsky durič je stredne veľký pes s hladkou a lesklou srsťou, ktorá môže byť rôznych farieb, vrátane bielej, čiernej, hnedo-čiernej, hnedo-bielej a iných kombinácií. Jeho krk je silný a dobre osvalený, lopatky sú dobre sklonené a hrudník je hlboký. Jeho nohy sú dobre osvalené a jeho labky sú pevné a dobre tvarované.

Pohyb Španielskeho duriča je hladký a elegantný, s dobrým krokom. Jeho chôdza je prirodzená a plynulá. Tento pes má veľmi dobrú vytrvalosť a výborné zmysly, ktoré mu umožňujú byť úspešným poľovníkom.

Okrem toho, Španielsky durič má vysokú úroveň energie a potrebuje dostatok pohybu a cvičenia. Jeho výživa by mala byť zdravá a vyvážená, aby mu pomohla udržať dobrú kondíciu a zdravie.

 

Výcvik a správanie Španielsky durič

 

Výcvik a správanie Španielsky durič

 

Španielsky durič je plemeno, ktoré je ľahko cvičiteľné a zvláda rôzne typy výcviku, vrátane výcviku poslušnosti a loveckého výcviku. Výcvik by mal začať už v ranom veku šteniatka, aby sa zabránilo vzniku zlých návykov a zabezpečila sa dobrá socializácia.

Pri výcviku Španielskeho duriča sa odporúča používať pozitívne metódy, ktoré sú založené na odmeňovaní správneho správania a ignorovaní nesprávneho. Hrubé metódy a tresty môžu spôsobiť, že pes sa stane plachým alebo agresívnym. Šampón na vlasy

Výcvik poslušnosti zahŕňa učenie sa základných príkazov, ako sú „sedni“, „lež“, „stoj“, „príď sem“ a „ne“. Španielsky durič sa môže naučiť aj pokročilé príkazy, ako sú „aportuj“ alebo „hľadaj“.

 

Výcvik loveckých zručností je dôležitý, aby sa zabezpečila bezpečnosť a efektivita poľovníckych výprav. Španielsky durič je lovecký pes a je schopný vyhľadávať a prinášať korisť. Pri výcviku loveckých zručností sa odporúča používať metódu postupného tréningu, ktorá zahŕňa učenie sa základných príkazov, ako aj tréning na zvládanie rôznych situácií, ktoré sa môžu vyskytnúť počas poľovníckej výpravy.

Správanie Španielskeho duriča sa môže líšiť v závislosti od jednotlivca, ale všeobecne sú tieto psy veľmi prívetivé a oddané svojim majiteľom. Sú to aktívne psy, ktoré potrebujú dostatočný pohyb a fyzickú aktivitu. Ak nie sú dostatočne stimulovaní, môžu sa stať deštruktívnymi alebo úzkostlivými.

Výcvik Španielskeho duriča je dôležitý pre zabezpečenie jeho správania a bezpečnosti. Použitie pozitívnych metód a trpezlivosti môže pomôcť dosiahnuť úspech v tréningu.

 

Zdravie a starostlivosť Španielsky durič

Španielsky durič je zdravé a odolné plemeno, ale ako každé zviera, aj on potrebuje pravidelnú starostlivosť a kontrolu veterinára. Pri starostlivosti o Španielskeho duriča je potrebné venovať pozornosť jeho výžive, pohybu, hygienickým zvyklostiam a zdravotným problémom.

 

Výživa

Správna výživa je pre Španielskeho duriča veľmi dôležitá. Jeho strava by mala byť vyvážená a obsahovať všetky potrebné živiny. Je potrebné dbať na to, aby pes dostával dostatok bielkovín, tukov, sacharidov, vitamínov a minerálov. Je tiež dôležité, aby mal pes neustály prístup k čistej vode.

 

Pohyb

Španielsky durič je aktívne plemeno, ktoré potrebuje dostatok pohybu. Je dôležité, aby mal pes možnosť pravidelne sa prechádzať, behať a hrať si. Dlhé prechádzky a cvičenie sú pre Španielskeho duriča veľmi dôležité nielen z hľadiska fyzickej kondície, ale aj z hľadiska psychickej pohody.

 

Hygienické zvyklosti

Starostlivosť o srst a zdravie psa je tiež veľmi dôležitá. Španielsky durič má krátku a hustú srsť, ktorá vyžaduje minimálnu starostlivosť. Stačí ju pravidelne vyčesať a kúpať psa len v prípade potreby. Je potrebné tiež dbať na jeho zdravie a pravidelne ho kontrolovať u veterinára.

 

Zdravotné problémy Španielsky durič

Španielsky durič je pomerne zdravé plemeno a nemá veľké množstvo dedičných ochorení. Avšak, ako u každého psa, môžu sa vyskytnúť určité zdravotné problémy. Medzi najčastejšie zdravotné problémy u Španielskeho duriča patria dysplázia bedrového kĺbu, ochorenia očí a alergie. Je dôležité, aby majiteľ psa pravidelne sledoval jeho zdravotný stav a v prípade akýchkoľvek problémov sa obrátil na veterinára.

 

Poľovné využitie

Španielsky durič je plemeno psov, ktoré sa používa na poľovníctvo. Tento pes je vynikajúci v durení zveri a dokáže pracovať v rôznych terénoch. V poľovníctve sa používa na lov drobných aj stredných zvierat.

Španielsky durič je skvelým spoločníkom pre poľovníka, pretože je veľmi oddaný a inteligentný pes. Jeho povaha je veľmi prispôsobivá a dokáže sa rýchlo prispôsobiť rôznym situáciám. Tento pes má vynikajúci zrak a čuch, ktoré mu umožňujú efektívne pracovať v poľovníctve.

V poľovníctve sa Španielsky durič používa na lov rôznych druhov zveri, vrátane zajacov, líšok, bažantov a iných druhov vtákov. Tento pes má vynikajúci zmysel pre orientáciu a dokáže sa rýchlo pohybovať v teréne. Jeho rýchlosť a obratnosť sú veľmi užitočné pri poľovníctve.

Španielsky durič je vynikajúci poľovný pes, ktorý sa vyznačuje svojou vysokou úrovňou energie a vytrvalosti. Jeho schopnosť pracovať v rôznych podmienkach a rôznych terénoch robí z neho skvelého spoločníka pre poľovníka.

 

Porovnanie s inými plemenami Španielsky durič

Španielsky durič je plemeno psa, ktoré sa vyznačuje svojou výdržou, rýchlosťou a inteligenciou. V tejto sekcii sa pozrieme na niektoré z plemien psov, ktoré majú podobné vlastnosti ako Španielsky durič, a porovnáme ich s ním.

 

Slovenský kopov

Slovenský kopov a Španielsky durič majú niektoré spoločné vlastnosti, ako je výdrž a rýchlosť. Avšak, Slovenský kopov je väčší a ťažší ako Španielsky durič. Slovenský kopov má tiež hustejšiu a hrubšiu srsť.

 

Baset

Pes Baset a Španielsky durič sú oba plemená loveckých psov. Baset má však kratšie nohy a je ťažší ako Španielsky durič. Baset má tiež hustejšiu a hrubšiu srsť.

Dalmatínsky pes

Pes Dalmatínsky pes a Španielsky durič sú oba plemená psov, ktoré majú výdrž a rýchlosť. Dalmatínsky pes má však kratšiu srst a je väčší ako Španielsky durič.

 

Anglický chrt

Pes Anglický chrt a Španielsky durič sú oba plemená loveckých psov. Anglický chrt je však väčší a ťažší ako Španielsky durič. Anglický chrt má tiež dlhšie a hustejšie srsti.

 

Bernský durič

Pes Bernský durič a Španielsky durič sú oba plemená psov, ktoré majú výdrž a rýchlosť. Bernský durič je však väčší a ťažší ako Španielsky durič. Bernský durič má tiež hustejšiu a hrubšiu srsť.

 

Luzernský durič

PEs Luzernský durič a Španielsky durič sú oba plemená psov, ktoré majú výdrž a rýchlosť. Luzernský durič má však kratšiu srst a je menší ako Španielsky durič.

 

Afganský chrt

Pes Afganský chrt a Španielsky durič sú oba plemená loveckých psov. Afganský chrt má však dlhšiu a hustejšiu srst a je väčší ako Španielsky durič.

 

Barzoj

Pes Barzoj a Španielsky durič sú oba plemená loveckých psov. Barzoj má však dlhšie nohy a je väčší ako Španielsky durič. Barzoj má tiež dlhšiu a hustejšiu srsť.

Jazvečíkovitý durič

Pes Jazvečíkovitý durič a Španielsky durič majú niektoré spoločné vlastnosti, ako je výdrž a rýchlosť. Avšak, Jazvečíkovitý durič je menší a má kratšie nohy ako Španielsky durič. Jazvečíkovitý durič má tiež hustejšiu a hrubšiu srsť.

 

Foxhound

Pes Foxhound a Španielsky durič sú oba plemená loveckých psov. Foxhound je však väčší a ťažší ako Španielsky durič. Foxhound má tiež hustejšiu a hrubšiu srsť.

 

Kúpa a Adopcia

Ak hľadáte Španielskeho duriča, máte možnosť ho kúpiť od overeného chovateľa alebo ho adoptovať zo zvieracieho útulku.

Pri kúpe od chovateľa je dôležité zabezpečiť, aby bol pes zdravý a mal preukaz o pôvode. V prípade, že sa rozhodnete pre adopciu, môžete nájsť množstvo inzerátov na internete alebo sa obrátiť na zvierací útulok v okolí.

Je dôležité zvážiť, či máte dostatok času a priestoru pre Španielskeho duriča, pretože sú to aktívne psy, ktoré potrebujú veľa pohybu a pozornosti.

Pri výbere Španielskeho duriča je tiež dôležité zvážiť farbu srsti. Existuje niekoľko farbiarov, ktoré sa líšia v základnej farbe srsti a v počte a veľkosti škvŕn. Medzi najbežnejšie farbiare patrí červená, čierna a biela.

Ak sa rozhodnete pre kúpu alebo adopciu Španielskeho duriča, je dôležité zabezpečiť mu dostatok lásky, starostlivosti a trpezlivosti, aby sa stal verným a oddaným spoločníkom.

 

Záver

Španielsky durič je ušľachtilé a staré plemeno poľovného psa s výbornými poľovníckymi vlastnosťami. Tento pes má vynikajúci zrak a rýchlosť v behu, čo mu umožňuje úspešne loviť zver. Jeho lovecký pud je dobre vyvinutý a je vhodný na štvanie zveri.

V poslednom čase sa Španielsky durič čoraz častejšie objavuje aj na výstavách mimo Španielska kvôli svojmu vzhľadu a vynikajúcim vlastnostiam. Je to veľmi staré plemeno, čo potvrdzuje i jeho názov.

Záverom možno povedať, že Španielsky durič je skvelý poľovný pes s výbornými vlastnosťami. Jeho vynikajúci zrak a rýchlosť v behu ho robia úspešným lovcov zveri. Tento pes je vhodný pre skúsených majiteľov, ktorí sú ochotní poskytnúť mu dostatok pohybu a tréningu.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button