Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Borderský teriér: Charakteristika plemena

Borderský teriér je malé plemeno psa, ktoré pochádza z pohraničia medzi Anglickom a Škótskom. Toto plemeno je známe svojou šikovnosťou a schopnosťou loviť líšky a vydrí. V súčasnosti sa však často využíva ako spoločník a rodinný pes.

 

Borderský teriér

 

Borderský teriér

 

Borderský teriér je vysoký približne 30 cm a jeho hmotnosť zväčša nepresahuje 10 kg. Má štíhlu hlavu a celkovo skôr obdĺžnikové, ale nie príliš do dĺžky pretiahnuté telo. Toto plemeno má drôtovú srsť, ktorá je hrubá a tvrdá na dotyk. Farba srsti sa môže líšiť od čiernej až po hnedú alebo sivú.

 

Borderský teriér je známy svojou inteligenciou a lojálnosťou. Toto plemeno si vyžaduje veľa pohybu a zábavy, pretože je to aktívny pes. Je to však aj dobrý spoločník pre deti a rodiny a dokáže sa dobre prispôsobiť rôznym životným podmienkam. Ak hľadáte malého, šikovného a verného psa, borderský teriér by mohol byť tou správnou voľbou pre vás.

 

Pôvod

 

Pôvod

 

Borderský teriér pochádza z pohraničia medzi Anglickom a Škótskom. Zmienky o jeho existencii máme už od 17. storočia. Plemeno bolo vyšľachtené na lov líšok a vydrí. Predpokladá sa, že sa na jeho vzniku podieľali dandie dinmont teriér a bedlingtonský teriér.

Oficiálne bolo plemeno uznané v roku 1920 v anglickom Kennel Club. Dnes je toto plemeno populárne po celom svete.

Borderský teriér je jedno z najpôvodnejších moderných teriérskych plemien. Jeho vzhľad sa málo pozmenil a zachoval si svoju pôvodnú povahu.

 

V súčasnosti je toto plemeno obľúbené najmä pre svoju neúnavnú energiu a inteligenciu. Jeho schopnosť učenia sa a húževnatosť ho robia skvelým spoločníkom pre aktívne rodiny.

 

Charakteristika Borderský teriér

 

Charakteristika Borderský teriér

 

Borderský teriér je malý, ale robustný pes s charakteristickou hrubou voľnou kožou a srsťou, ktorá môže byť červená, pšeničná alebo modrá. Toto plemeno je vysoké približne 30 cm a jeho hmotnosť zväčša nepresahuje 10 kg. Kedy pes dospieva ? Kedy sa zo šteniatka stáva pes

 

Výška a hmotnosť

Borderský teriér má štíhlu hlavu a celkovo skôr obdĺžnikové, ale nie príliš do dĺžky pretiahnuté telo. Jeho nohy sú rovné a nie veľmi hrubé. Priemerná výška tohto psa sa pohybuje okolo 30 cm a jeho hmotnosť by nemala presiahnuť 10 kg.

 

Farba

Farba srsťou tohto plemena môže byť červená, pšeničná alebo modrá. Tak farba srsti by mala byť jednotná a bez škvŕn.

Veľkosť

Borderský teriér patrí medzi plemená psov s veľkosťou podľa štandardu. Jeho výška by nemala presiahnuť 30 cm a hmotnosť by mala byť do 10 kg.

 

Hlava

Hlava borderského teriéra je štíhla a má výrazné obočie. Jeho nos je čierny a jeho pysky sú silné. Uši sú malé a trojuholníkové. Kedy pes prezubuje – Psie zuby od šteniatka po psa seniora

 

Oči

Oči tohto psa sú malé a tmavé. Majú byť oválneho tvaru a umiestnené hlboko v lebe.

 

Uši

Uši borderského teriéra sú malé a trojuholníkové. Sú umiestnené vysoko na hlave a sú zvyčajne orezané.

 

Chvost

Chvost tohto psa je krátky a hrubý. Je orezaný na polovicu a nesený vysoko.

 

Krk

Krčná časť borderského teriéra je krátka a silná.

 

Hrudník

Hrudník tohto psa je hlboký a široký. Má byť dobre vyvinutý a umožňovať pohyb.

Borderský teriér je temperamentný a inteligentný pes, ktorý je milovníkom pohybu. Jeho milá povaha a jednoduché ovládanie robia z tohto psa skvelého spoločníka pre každého majiteľa. Pochádza z pohraničia medzi Anglickom a Škótskom a predpokladá sa, že sa na jeho vzniku podieľali plemená bedlingtonský teriér a dandie dinmont teriér. Prečo pes pĺzne – dôvody a ochrana srsti

 

Povaha Borderský teriér

 

Povaha Borderský teriér

 

Borderský teriér je temperamentný a inteligentný pes, ktorý má veľmi milú a pracovitú povahu. Je to skvelý spoločník pre aktívnych majiteľov, ktorí mu dokážu poskytnúť dostatok pohybu a stimulácie. Toto plemeno má veľmi silný puto k svojmu majiteľovi a je ochotný urobiť pre neho čokoľvek.

Border teriér je veľmi živý a hravý pes, ktorý sa nikdy neunaví od hrania a behania. Je to pes, ktorý sa rýchlo učí a dokáže sa naučiť mnoho trikov a povinností. Má veľmi silné lovecké pudy a preto sa odporúča, aby bol trénovaný na vodítku, aby sa zabránilo nežiaducemu správaniu.

 

Toto plemeno má veľmi silnú vôľu a je potrebné mať s ním pevnú ruku. Ak sa mu nedostane dostatok pozornosti a tréningu, môže byť veľmi tvrdohlavý a nepríjemný. Preto sa neodporúča pre nezodpovedných majiteľov, ktorí nemajú skúsenosti s tréningom psov. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

Celkovo je Borderský teriér skvelým spoločníkom pre aktívnych majiteľov, ktorí mu dokážu poskytnúť dostatok pohybu a stimulácie. Je to pes s veľmi silnou vôľou, ktorý potrebuje pevnú ruku a tréning na vodítku. Ak sa mu dostane dostatok pozornosti a tréningu, bude skvelým a oddaným spoločníkom pre celú rodinu.

 

Úloha

Borderský teriér je plemeno, ktoré bolo vyšľachtené na lov líšok a vydrí. Svojim pôvodom je teda poľovným psom a má v sebe zanietenie pre lov. Tento pes je však aj skvelým pracovným teriérom a aktívnym spoločníkom.

 

Lov

Borderský teriér je lovecký pes, ktorý má v sebe zanietenie pre lov. V minulosti bol používaný na lov líšok a vydrí. Aj dnes je možné tento pes využiť na lov drobných zvierat. Jeho silný lovecký inštinkt ho robí skvelým spoločníkom pre lovca.

 

Pracovný Teriér

Borderský teriér je skvelý pracovný teriér. Jeho energickosť a zanietenie ho robia skvelým spoločníkom pre ľudí, ktorí hľadajú psa na prácu. Tento pes je schopný vykonávať rôzne práce, vrátane sledovania, obrany a vyhľadávania.

 

Šport

Borderský teriér je aktívny pes a je skvelým spoločníkom pre ľudí, ktorí hľadajú psa na športové aktivity. Tento pes má v sebe veľa energie a zanietenia, čo ho robí skvelým spoločníkom pre rôzne športy, ako napríklad beh, agility a frisbee.

Všetky tieto vlastnosti robia z Borderského teriéra skvelého spoločníka pre ľudí, ktorí hľadajú psa na lov, prácu alebo športové aktivity. Tento pes je skvelým spoločníkom pre aktívnych ľudí, ktorí hľadajú psa, ktorý sa bude s nimi pohybovať a bude sa s nimi baviť.

 

Zdravie a Starostlivosť Borderský teriér

 

Zdravie a Starostlivosť Borderský teriér

 

Borderský teriér je plemenom, ktoré má relatívne dobré zdravie a dožíva sa vysokého veku. Avšak, ako u každého psa, aj u tohto plemena sa môžu vyskytnúť zdravotné problémy.

Srsť

Srsť Borderského teriéra je hrubá a hustá. Je dôležité pravidelne ju česať a strihať, aby bola v dobrom stave. Na to je potrebné používať špeciálne nástroje, ako sú hrebene a nožnice. Okrem toho, je potrebné venovať pozornosť hygienickým potrebám psa, ako sú napríklad čistenie uší a zubov, aby sa predišlo zdravotným problémom.

 

Pohyb

Borderský teriér je aktívny pes, ktorý potrebuje dostatok pohybu a cvičenia. Preto je dôležité, aby mal pravidelné prechádzky a možnosť hrať sa. Je vhodné ho trénovať a zapojiť do rôznych aktivít, ako sú napríklad agility alebo obedience, aby bol fyzicky aj psychicky zdravý.

Okrem toho, je potrebné venovať pozornosť strave psa. Je dôležité, aby bol kŕmený kvalitným krmivom, ktoré obsahuje všetky potrebné živiny pre jeho zdravie. Je vhodné sa poradiť s veterinárom ohľadom správnej výživy a množstva krmiva.

V prípade akýchkoľvek zdravotných problémov, je potrebné sa obrátiť na veterinára, aby sa problém čo najskôr vyriešil a zabránilo sa jeho zhoršeniu.

 

Chov

Borderský teriér je pomerne zdravé plemeno, ktoré sa vyskytuje v rôznych farbách a veľkostiach. V chove sa preto kladie veľký dôraz na výber správnych jedincov s ohľadom na ich zdravotný stav a genetiku.

Pre zabezpečenie zdravia a kvality chovaných jedincov sa mnohí chovatelia obracajú na rôzne organizácie a kluby, ktoré sa zaoberajú chovom psov. V prípade Borderského teriéra to môže byť napríklad Slovenský klub chovateľov teriérov.

Chovatelia sa snažia vychovať zdravé a dobre socializované šteniatka, ktoré sú vhodné ako spoločníci do rodiny alebo na rôzne aktivity, ako napríklad agility.

 

V chove sa tiež dbá na to, aby sa zachovali typické vlastnosti plemena, ako sú hrubá voľná koža alebo neuveriteľná húževnatosť.

Hoci sa Borderský teriér v minulosti používal na lov líšok a vydrí, dnes sa už využíva predovšetkým ako spoločník a športový pes. V chove sa preto kladie dôraz aj na to, aby bol pes vhodný na rôzne aktivity a mal dostatok pohybu.

 

V prípade záujmu o chov Borderského teriéra sa odporúča obrátiť sa na overených chovateľov, ktorí majú skúsenosti s chovom tohto plemena a dbajú na jeho kvalitu.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button