Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Bulteriér: Všetko o plemene

Bulteriér je plemeno psa, ktoré pochádza z Anglicka. Toto plemeno je známe svojou odvahou a razantným obranárskym inštinktom. Bulteriéri sa využívali na zápasy v arénach s býkmi a psami, ale aj pri poľovačkách na diviaky. Dnes sú však tieto aktivity zakázané a bulteriéri sú používaní ako spoločníci a ochrancovia.

 

Bulteriér

 

Bulteriér

 

Bulteriér je stredne veľký pes so silne stavanou a svalnatou postavou. Dospelí jedinci majú veľkosť 35-50 cm a hmotnosť 20-35 kg. Tieto štvornožce majú veľmi krátku, priliehavú, lesklú srsť, ktorá je tvrdá na dotyk. Ich podsada sa vyvíja minimálne a vyskytuje sa len na niektorých miestach. Bulteriéri sa vyskytujú v rozmanitých farbách a žiadny tak nie je rovnaký.

Ak hľadáte psa, ktorý je výnimočný svojou odvahou a lojálnosťou, bulteriér môže byť tou správnou voľbou. Toto plemeno je veľmi inteligentné a ľahko sa učí novým veciam. Ako spoločník je veľmi oddaný a miluje svoju rodinu. Bulteriér je však plemeno, ktoré potrebuje veľa pohybu a zábavy, preto je dôležité zabezpečiť mu dostatočné množstvo cvičenia a stimulácie.

 

História Bulteriéra

 

História Bulteriéra

 

Bulteriér je anglické plemeno psov, ktoré vzniklo v 19. storočí v Anglicku. Jeho predkovia boli používaní na boj a vytvorením bulteriéra sa chceli ľudia pokúsiť o zvýšenie úspešnosti bojových úloh.

19. Storočie

 

V 19. storočí bol pojem „teriér“ spoločný pre všetky psy, ktoré boli používané na lov krys a boli veľmi ostrovtipné. V tomto období sa začali chovať psy, ktoré boli určené na boj a ktoré sa stali veľmi populárnymi.

James Hinks

 

James Hinks bol chovateľ psov, ktorý sa zaslúžil o vytvorenie moderného bulteriéra. V 19. storočí začal krížiť staroanglického buldoga s teriérom, aby vytvoril psa, ktorý by bol zdatným zápasníkom v aréne, ale zároveň by bol priateľský k ľuďom. Hinks sa snažil vytvoriť psa, ktorý by mal výrazné rysy obidvoch plemien.

 

Anglický Bulteriér

 

Anglický Bulteriér

 

Anglický bulteriér bol vyšľachtený Jamesom Hinksom v 19. storočí v Anglicku. Pôvodne vznikol krížením staroanglického buldoka a staroanglického „Black and tan“ teriéra, ktorý je dnes známy pod názvom manchesterský teriér. Bulteriér bol určený na boj, ale jeho priateľská povaha ho urobila obľúbeným aj ako spoločník.

Celkovo, históriu bulteriéra možno charakterizovať ako vývoj plemena, ktoré bolo pôvodne určené na boj, ale postupne sa stalo obľúbeným aj ako spoločník. Bulteriér je dnes populárny po celom svete a má svojich fanúšikov aj na Slovensku.

Charakteristika plemena

 

Charakteristika plemena

 

Vzhľad

Bulteriér je psie plemeno, ktoré má robustnú a svalnatú postavu. Jeho hlava je veľká a silná, s krátkym a širokým čumákom. Uši sú priľahlé a stredne veľké, zvyčajne sú orechového tvaru. Ich oči sú tmavé a oválne. Bulteriér má krátku a hustú srst, ktorá môže byť žíhaná, bílá, čierna alebo trikolorná.

 

Veľkosť a hmotnosť

 

Bulteriér je stredne veľké plemeno, jeho výška v kohútiku sa pohybuje od 53 do 56 cm a hmotnosť od 23 do 32 kg. Samice sú zvyčajne menšie ako samce.

 

Farby srsti

Bulteriér má krátku a hustú srsť, ktorá môže byť žíhaná, biela, čierna alebo trikolorná. Žíhaná srsť má zvyčajne tmavšie pruhy na svetlom pozadí, zatiaľ čo trikolorné bulteriéry majú čiernu a hnedú farbu s bielymi odznakmi.

 

Bulteriér má jedinečný vzhľad a svalnatú postavu, ktorá mu dodáva robustnosť a silu. Jeho srst je krátka a jednoduchá na údržbu, čo z neho robí ideálneho spoločníka pre ľudí, ktorí majú radi aktívny životný štýl. Bulteriér je známy svojou oddanosťou a lojalitou voči svojim majiteľom, a preto sa stal obľúbeným domácim miláčikom.

 

Povaha a chovanie Bulteriéra

 

Povaha a chovanie Bulteriéra

 

Temperament

 

Bulteriér je energický, hravý a živý pes s vysokou úrovňou aktivít. Tieto psy sú veľmi veselé a radi sa hrajú so svojimi majiteľmi. Sú to vynikajúci spoločníci, ktorí sa rýchlo prispôsobia svojmu prostrediu. Bulteriéri sú známi svojou tvrdohlavosťou, ale sú aj veľmi oddaní a lojálni svojim majiteľom. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

Výcvik

 

Bulteriér je inteligentný pes, ktorý sa rýchlo učí. Avšak, kvôli svojej tvrdohlavosti, môže byť výcvik náročný. Je dôležité začať s výcvikom v čo najskoršom veku a byť trpezlivý. Bulteriéri potrebujú dôsledný výcvik a jasnú hierarchiu, aby boli dobre vedení. Pozitívne posilňovanie a motivácia sú účinné metódy pri výcviku bulteriéra.

Interakcia s deťmi a zvieratámi

 

Bulteriéri majú veľmi hravú a živú povahu, čo ich robí vynikajúcimi spoločníkmi pre deti. Avšak, kvôli ich energii a hravosti, môžu byť pre malé deti príliš hraví a nároční. Je dôležité dozerať na interakciu medzi bulteriérom a deťmi a učiť deti, ako sa správať pri hraní s psom.

Bulteriéri sú tiež známi svojou tvrdohlavosťou, čo môže byť problém, ak majú byť v kontakte s inými zvieratami. Avšak, s dôsledným výcvikom a socializáciou, môžu byť bulteriéri dobrými spoločníkmi pre iné domáce zvieratá. Je dôležité, aby sa bulteriér naučil správne správať v prítomnosti iných zvierat a aby bol vedený svojím majiteľom.

 

Zdravie a starostlivosť

 

Zdravotní problémy

 

Bulteriér je vo všeobecnosti zdravé plemeno, ale podobne ako iné plemená, aj bulteriér môže byť náchylný na určité choroby. Dobrí chovatelia nechávajú svojich chovných psov testovať na dyspláziu, srdcové vady a ochorenia štítnej žľazy. Okrem toho sa bielym psom robí test sluchu BAER. Bulteriéry sú tiež náchylné na hluchotu, preto je dôležité, aby boli testované v ranom veku.

 

Starostlivosť o srsť

 

Bulteriéry majú krátku, dobre udržiavanú srsť, ktorá len jemne lína. Je dôležité pravidelne im čistiť uši a zuby, aby sa predišlo infekciám. Srsť by sa mala kefovať aspoň raz týždenne, aby sa zabránilo vzniku kožných problémov. Dôležité je aj pravidelné zastrihávanie pazúrov, aby sa zabránilo ich prílišnému predĺženiu.

Výživa

Bulteriéry sú veľmi energické psy, ktoré potrebujú vyváženú stravu s dostatkom bielkovín a živín. Je dôležité, aby boli kŕmené kvalitným krmivom a nedostávali príliš veľa pochúťok, ktoré by mohli viesť k obezite. Je tiež dôležité, aby mali počas dňa k dispozícii čistú vodu na pitie. 15 najobľúbenejších plemien bojových psov

Všetky tieto faktory sú dôležité na to, aby bol bulteriér zdravý a šťastný. Ak majiteľ dodržiava odporúčanú starostlivosť a výživu, môže sa tešiť z dlhého a zdravého života svojho psa.

 

Bulteriér v populárnej kultúre

 

Bulteriér nie je len obľúbeným domácim maznáčikom, ale aj častým výskytom v populárnej kultúre. V tejto časti sa pozrieme na to, ako sa bulteriér objavuje v reklamách, filmoch a televízii.

Bulteriér v reklamách

 

Bulteriér sa často objavuje v reklamách na rôzne produkty. Jeden z najznámejších reklamných kampaní s bulteriérom bol Bud Light, kde sa objavil pes s menom Spuds Mackenzie. Tento pes sa stal ikonou a bol použitý v mnohých reklamách pre Bud Light. Top 10 najsilnejších plemien psov na svete

Bulteriér sa tiež objavil v reklame pre obchod Target. V reklame bol pes oblečený v rôznych odevoch a ukazoval, ako môžu byť oblečenie a doplnky pre domácich maznáčikov trendy a zábavné.

 

Bulteriér vo filmu a televízii

 

Bulteriér sa objavil v mnohých filmoch a televíznych programoch. V televízii sa bulteriér objavil v seriáli Frasier, kde si Eddie, pes hlavnej postavy, získal obrovskú popularitu. Eddie bol bulteriér s výraznou tvárou a veľkými ušami.

Bulteriér sa tiež objavil vo filme Honey Tree Evil Eye, kde sa pes objavil ako jedna z hlavných postáv. Tento film bol o psom zápase a bulteriér bol jedným z psov, ktorí sa zúčastnili.

Bulteriér sa tiež objavil v animovanom filme Oliver a spol., kde sa pes objavil ako jeden z hlavných hrdinov. Pes bol v tomto filme zobrazený ako verný priateľ a odvážny dobrodruh.

Bulteriér sa tiež objavil v reklamnej kampani pre Bullseye, maskota obchodu Target. Tento pes bol použitý v mnohých reklamách a stal sa populárnym nielen medzi fanúšikmi obchodu Target, ale aj medzi fanúšikmi bulteriérov.

Rôzne typy Bulterierov

 

Bulteriérské plemeno sa vyskytuje v dvoch veľkostných variantoch – štandardnom a miniatúrnom. Obe verzie majú rovnakú bulteriérsku povahu, ale líšia sa výškou a hmotnosťou.

 

Štandardní Bulteriéri

Štandardný bulteriér je stredne veľký pes s mohutným a svalnatým telom. Výška v kohútiku sa pohybuje od 45 do 55 centimetrov a hmotnosť sa pohybuje od 20 do 40 kilogramov. Charakteristickým znakom standardného bulteriéra je jeho oválna hlava s rímskym nosom a šikmými očami. Ich srsť je krátka, lesklá a tvrdá na dotyk.

Standardný bulteriér je sebavedomý, odvážny a má silný obranný inštinkt. Je to pes, ktorý miluje svoju rodinu, ale nie je príliš priateľský k cudzincom. Jeho výchova vyžaduje trpezlivosť a dôslednosť.

 

Miniatúrni Bulteriér

 

Miniatúrny bulteriér je menší ako jeho standardný brat. Jeho výška v kohútiku sa pohybuje od 25 do 35 centimetrov a hmotnosť sa pohybuje od 7 do 15 kilogramov. Jeho hlava má tiež oválny tvar s rímskym nosom a šikmými očami. Ich srst je krátka, lesklá a tvrdá na dotyk.

Miniatúrny bulteriér je rovnako sebavedomý a odvážny ako jeho väčší brat, ale má tendenciu byť o niečo menej dominantný. Je to pes, ktorý sa dobre hodí do bytu, ale potrebuje pravidelný pohyb a cvičenie.

 

Zhrnutie

Bulteriérské plemeno sa vyskytuje v dvoch veľkostných variantoch – standardnom a miniatúrnom. Obe verzie majú rovnakú bulteriérsku povahu, ale líšia sa výškou a hmotnosťou. Standardný bulteriér je stredne veľký pes s mohutným a svalnatým telom, zatiaľ čo miniatúrny bulteriér je menší a ľahší. Obe verzie sú sebavedomé, odvážne a majú silný obranný inštinkt. Ich výchova vyžaduje trpezlivosť a dôslednosť.

 

Záver

 

Bulteriér je plemeno, ktoré má mnoho pozitívnych vlastností a je vhodné ako spoločník pre aktívnych ľudí. Jeho povaha je veselá, hravá a plná energie. Bulteriér je tiež oddaný a ochranársky voči svojej rodine, čo z neho robí skvelého spoločníka pre deti.

Výchova bulteriéra si vyžaduje trpezlivosť a dôslednosť. Je dôležité začať s výcvikom čo najskôr a používať pozitívne posilňovanie. Bulteriér je inteligentný pes, ktorý sa rýchlo učí, ale môže byť aj tvrdohlavý, preto je dôležité byť prísny, ale nikdy nie násilný.

Bulteriér je ideálny pes pre aktívnych ľudí, ktorí mu môžu poskytnúť dostatok pohybu a stimulácie. Toto plemeno má tiež skvelú kondíciu a je vhodné na športové aktivity, napríklad agility.

Ak hľadáte spoločníka, ktorý bude verný a bude mať veľa energie, bulteriér je skvelou voľbou. Vďaka svojej veselej povahe a ochranárskym inštinktom bude skvelým spoločníkom pre celú rodinu.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button