Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Anglický pointer: Popis plemena

Anglický pointer, známy aj ako anglický pointer, je plemeno poľovného psa, ktoré pochádza z Anglicka. Je zaradený do skupiny 7, oddielu 2 FCI spolu s ďalšími britskými a írskymi pointerskými plemenami. Plemeno je známe svojimi vrodenými poľovníckymi schopnosťami, najmä talentom na pointovanie diviačej zveri a inej drobnej koristi.

 

Anglický pointer

 

Anglický pointer

 

Anglický pointer je stredne veľké plemeno psa, ktoré je dobre osvalené a má atletický vzhľad. Má krátku, hustú srsť, ktorá sa vyskytuje v rôznych farbách vrátane pečeňovej, citrónovej, čiernej a oranžovej. Toto plemeno je veľmi inteligentné, cvičiteľné a ochotné potešiť, vďaka čomu je obľúbené medzi poľovníkmi a športovcami. Jeho priateľská a láskavá povaha z neho robí aj skvelého rodinného maznáčika.

Napriek svojmu poľovníckemu pôvodu sa Anglický pointer dokáže dobre prispôsobiť životu v domácom prostredí, pokiaľ má dostatok pohybu a duševnej stimulácie. Jeho vysoká hladina energie a potreba pravidelnej aktivity ho robia nevhodným pre bývanie v byte. Celkovo je anglický pointer všestranné a verné plemeno, ktoré vyniká v poľovníctve aj v spoločenskom chovaní.

 

Historický pôvod

 

Historický pôvod

 

Anglický pointer je psie plemeno, ktoré pochádza z Anglicka. Toto plemeno bolo vyšľachtené v 18. storočí z rôznych plemien, vrátane foxhounda, greyhounda a bloodhounda. Jeho pôvod sa datuje do obdobia, keď aristokracia začala záujem o poľovačku.

V tom čase sa požadoval pes, ktorý by bol schopný nájsť a ukázať lovnú zver. William Arkwright, ktorý bol v tom čase majiteľom plemena, začal šľachtiť anglického pointera, aby vytvoril ideálneho psa pre poľovačku.

Anglický pointer bol vyšľachtený z britských a írskych ohařov a stavačov. Jeho pôvod sa datuje do 17. storočia, keď bol vyšľachtený na Pyrenejskom polostrove.

 

V súčasnosti sa anglický pointer používa ako poľovnícky pes a spoločenské plemeno. Je to veľmi inteligentný pes, ktorý je schopný sa naučiť rôzne triky a poslušnosť. Je to ideálny pes pre aktívnych majiteľov, ktorí majú radi pohyb a chcú tráviť čas so svojim psom. Plemena psov vhodné do veľkej záhrady – Top 10

 

Fyzické charakteristiky

 

Fyzické Charakteristiky

 

Výška a Hmotnosť

Anglický pointer je plemeno psa strednej až veľkej veľkosti. Podľa FCI štandardu by mal mať samček výšku od 63 do 69 cm a vážiť od 25 do 34 kg. Samička by mala mať výšku od 61 do 66 cm a vážiť od 20 do 29 kg.

 

Farba a srsť

Anglický pointer má krátkosrstú srsť, ktorá môže mať rôzne farby. Najbežnejšie farby sú citrónová a biela, čierna a biela, oranžová a biela, pečeň a biela, jednofarebná a trojfarebná. Farba srsti môže byť jednofarebná alebo trojfarebná.

 

Tvar tela a hlavy

Anglický pointer má štíhle telo s hladkými svalmi. Jeho hlava je široká a mierne zaoblená s dlhými ušami, ktoré sú nasadené vysoko. Oči sú tmavé a oválne s inteligentným výrazom. Srsť je krátka a lesklá, ktorá sa tesne prilega k telu. Na hlave a ušiach je srsť jemnejšia a kratšia.

Celkovo je anglický pointer pôvabný a štýlový pes so silnými loveckými vlohami. Jeho telesná charakteristika, uši, oči, stop a index sú v súlade s jeho úlohou ako loveckého psa. Je pot nebezpečný pre vlasy?

 

 

Povaha a správanie

 

Povaha a správanie

 

Anglický pointer je vyrovnaný, citlivý a inteligentný pes, ktorý je zvyknutý na prácu v teréne. Jeho povaha je veľmi priateľská a milá, čo robí z neho skvelého spoločníka pre rodiny s deťmi. Jeho temperament je veľmi vyrovnaný a má sklon byť poslušný a oddaný svojmu majiteľovi.

Pointer je atletický a elegantný pes, ktorý je vynikajúci v poľovníckom výcviku. Jeho inteligencia a schopnosť rýchlo sa učiť robia z neho vynikajúceho psa na výcvik. Jeho prirodzená chuť do práce a schopnosť ukazovať zver robia z neho vynikajúceho loveckého psa.

Pointer je tiež veľmi citlivý pes, ktorý potrebuje veľa pozornosti a lásky. Jeho citlivosť znamená, že nie je vhodný pre majiteľov, ktorí sa nebudú môcť venovať jeho potrebám. Jeho inteligencia a citlivosť robia z neho skvelého psa na výcvik, ale tiež znamenajú, že je dôležité, aby bol vedený s jemným prístupom. Anglický seter: Charakteristika a výchova plemena

Celkovo, anglický pointer je inteligentný, vyrovnaný a citlivý pes, ktorý je skvelým spoločníkom pre rodiny s deťmi. Jeho prirodzená chuť do práce a schopnosť rýchlo sa učiť robia z neho vynikajúceho psa na výcvik. Jeho elegantná postava a priateľská povaha robia z neho obľúbeného psa medzi majiteľmi psov.

 

Výcvik a práca Anglický pointer

 

Výcvik a práca Anglický pointer

 

Výcvik

Anglický pointer je inteligentný a dobre cvičiteľný pes. Jeho prirodzená vlastnosť ukazovať zver mu umožňuje vyniknúť v práci, pre ktorú bol po stáročia šľachtený. Výcvik pointera by mal byť vykonávaný s trpezlivosťou a dôslednosťou. Je dôležité začať s tréningom v mladom veku, aby sa pes naučil správne správať na poľovačke.

Výcvik by mal zahŕňať poslušnosť, základné povely a prácu s bodom. Je dôležité, aby cvičenie bolo zábavné a motivujúce pre psa. Pointera treba trénovať pravidelne a postupne zvyšovať náročnosť cvičenia.

 

Práca

Anglický pointer je vynikajúci lovecký pes. Jeho schopnosť ukazovať zver a pracovať s bodom umožňuje myslivcom úspešné lovy. Pointer je tiež vynikajúci v práci s vystavovaním zvieraťa. Poľovnícky pes – Top 11 poľovnícky psy

Okrem práce na poľovačke je anglický pointer skvelý aj v práci s pohybom. Môže sa uplatniť v agility, canicross alebo scooteringu. Pointer má veľa energie a vášne, takže práca s ním by mala byť aktívna a zábavná.

 

Športové aktivity

Anglický pointer vyniká v športových aktivitách, ktoré zahŕňajú pohyb a rýchlosť. Agility je skvelou možnosťou pre pointera, ktorý sa môže ukázať svojou rýchlosťou a obratnosťou. Canicross a scootering sú tiež skvelými aktivitami pre pointera, ktorý má veľa energie a potrebuje dostatok pohybu.

Je dôležité, aby sa pointerovi poskytovala dostatočná fyzická aktivita, aby sa udržal v dobrej kondícii. Práca s pointrom by mala byť zábavná a motivujúca pre psa, aby bol šťastný a zdravý.

 

Starostlivosť a zdravie Anglický pointer

Anglický pointer je plemeno psa, ktoré je zdravé a nemá sklon k ochoreniam. Avšak, ako u každého veľkého plemena, musíme upozorniť na dyspláziu bedrového alebo lakťového kĺbu, prípadne na torziu žalúdka. Preto je dôležité, aby majitelia tohto psa pravidelne navštevovali veterinára a zabezpečovali mu potrebnú starostlivosť.

Starostlivosť o anglického pointera nie je nijako zložitá. Jeho srsť nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť, postačí pravidelné prečesanie. Odporúča sa však, aby pes odpočíval na mäkkom podklade, aby sa zabránilo otlakom na hrudi či lakťoch.

 

Anglický pointer miluje pohyb, preto by mal mať dostatok príležitostí na prechádzky a voľný pohyb. Odporúčajú sa najmä dlhšie prechádzky po lesoch minimálne raz denne. Je dôležité, aby sa pes dostatočne vyslovenil a bol fyzicky aktívny, aby sa predišlo nadváhe a zdravotným problémom.

Pri výchove a výcviku anglického pointera je dôležité byť dôsledný a láskavý. Pointer je veľmi citlivý a potrebuje pozornosť a starostlivosť. Preto by sa mal trénovať s láskou a trpezlivosťou, aby sa dosiahli najlepšie výsledky.

 

Anglický Pointer a iné plemená

Anglický pointer patrí medzi plemená loveckých psov a podľa FCI patrí do skupiny 7, kde sú zaradení ohaři a stavače. V tejto skupine sú okrem anglického pointera aj britskí a írski ohaři a stavače, ako aj španielský seter.

Anglický pointer je plemeno, ktoré sa vyznačuje vrodenou chuťou do práce a jeho hlavným loveckým znakom je ukazovanie zveri. Toto plemeno je vynikajúce nielen v poľovníckom výcviku, ale aj v agility, canicrosse, scooteringu a ďalších športových aktivitách.

Podľa klasifikácie Českomoravskej kynologickej únie (ČMKU) musí mať anglický pointer výšku v kohútiku 62-69 cm a vážiť od 20 do 30 kg. Jeho farba môže byť biela s červenou, citrónovou, čiernou alebo hnedou farbou.

Okrem anglického pointera existuje aj množstvo iných plemien loveckých psov, ktoré majú svoje špecifiká a zaujímavé vlastnosti. Medzi najznámejšie patria nemecký ohař, labradorský retríver, zlatý retríver, beagle, jazvečík a mnoho ďalších.

Každé plemeno má svoj vlastný štandard a charakteristiku, ktorá určuje jeho vzhľad a správanie. Preto je dôležité, aby si každý majiteľ zvolil plemeno, ktoré bude zodpovedať jeho životnému štýlu a nárokovaniam na psa.

V prípade, že sa rozhodnete pre anglického pointera, môžete sa tešiť na verného a oddaného spoločníka, ktorý bude vždy ochotný splniť vaše príkazy a bude sa snažiť vás uspokojiť.

 

Anglický Pointer v Kultúre

Anglický pointer je plemeno psa, ktoré sa vyznačuje svojou loveckou a športovou povahou. Okrem toho sa však objavuje aj v rôznych kultúrnych oblastiach, ako napríklad v literatúre, filme či reklame.

V literatúre sa anglický pointer objavuje ako verný spoločník a pomocník loveckých nadšencov. V knihe „The Dog“, ktorú napísal William Youatt v roku 1852. Odkazuje na anglického pointera ako na „najdôležitejšieho psa pre poľovníka“. V ďalších knihách a poviedkach sa anglický pointer objavuje ako verný a oddaný spoločník, ktorý je schopný pomôcť svojmu majiteľovi v akomkoľvek loveckom dobrodružstve.

V oblasti filmu sa anglický pointer objavuje v rôznych snímkach, kde zvyčajne zohráva rolu psa. Ktorý pomáha svojmu majiteľovi v loveckých výpravách alebo pri riešení zločinov. Príkladom môže byť film „The Shootist“ z roku 1976, kde sa objavuje anglický pointer s názvom „Dog“.

 

V oblasti reklamy sa anglický pointer objavuje ako symbol kvality a spoľahlivosti. Rôzne značky a spoločnosti využívajú jeho obraz v reklamných kampaniach, aby zdôraznili spoľahlivosť svojich produktov.

V súčasnosti sa o anglického pointera zaujíma stále viac ľudí, najmä kvôli jeho loveckým schopnostiam a prirodzenému talentu pre rôzne športové aktivity. Preto nie je prekvapením, že sa stáva čoraz populárnejším aj ako spoločník pre aktívnych ľudí, ktorí hľadajú verného a oddaného psa, ktorý ich bude sprevádzať na každom kroku.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button