Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Norfolkský španiel: Všetko o plemene psa

Norfolkský španiel je pôvodom z Veľkej Británie a patrí medzi najmenšie plemená španielov. Toto plemeno bolo kedysi na pokraji vyhynutia, ale dnes je obľúbeným psom v mnohých rodinách. Pes Norfolkský španiel má priateľskú a vyrovnanú povahu, čo ho robí vynikajúcim spoločníkom pre deti aj dospelých.

 

Norfolkský španiel

 

Norfolkský španiel

 

Norfolkský španiel je známy svojou schopnosťou loviť potkany a iné hlodavce. Toto plemeno má krásnu hustú srsť, ktorá vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Norfolkský španiel má veľmi aktívnu povahu, preto je dôležité, aby mal dostatok pohybu a cvičenia. Toto plemeno sa dobre uplatní aj ako spoločenský pes, pretože sa ľahko prispôsobí rôznym situáciám a ľuďom.

V minulosti bol norfolkský španiel považovaný za vzácne plemeno, ktoré bolo na pokraji vyhynutia. Dnes je však známy po celom svete a získal si srdcia mnohých milovníkov psov. Norfolkský španiel je ideálnym spoločníkom pre rodiny s deťmi, starších ľudí alebo jednotlivcov, ktorí hľadajú verného a oddaného psa.

 

Pôvod a história

 

Pôvod a história

Rané záznamy

Norfolkský španiel sa považuje za jedno z najstarších plemien španielov, ktoré bolo vyšľachtené v Anglicku. Existujú rané záznamy, ktoré dokazujú, že plemená španielov boli používané už v roku 1066. V tom čase boli španiele využívané ako poľovnícke psy a boli populárne u šľachty.

 

Vplyv vo Veľkej Británii

Norfolkský španiel bol vyšľachtený v oblasti Shropshire v Anglicku. Pôvodne sa tento pes nazýval Shropshire spaniel. V 18. storočí sa však stal populárnym u šľachty v Norfolku a tak sa aj premenoval na Norfolkský španiel. Boli to práve dukes of Norfolk, ktorí podporovali chov tohto plemena a vytvorili z neho populárneho poľovníckeho psa.

 

Vymretie plemena

Norfolkský španiel bol populárnym plemenom počas 18. a 19. storočia. Avšak v 1860s bol tento pes vytlačený z trhu novými plemenami, ktoré boli populárnejšie. V 20. storočí sa však podarilo zachrániť toto plemeno a dnes sa stáva stále populárnejším.

Norfolkský španiel má bohatú históriu a bolo využívané ako poľovnícky pes u šľachty. Dnes je toto plemeno stále populárne a má svoje miesto v mnohých domácnostiach po celom svete.

 

Fyzický vzhľad Norfolkský španiel

 

Fyzický vzhľad Norfolkský španiel

 

Norfolkský španiel je malý pes s dlhšou srsťou, ktorý má silnú a kompaktnú stavbu tela. Jeho výška sa pohybuje od 25 do 26 cm a hmotnosť sa pohybuje od 5 do 6 kg.

 

Veľkosť a hmotnosť

Norfolkský španiel je považovaný za malé plemeno psov. Ich výška v kohútiku sa pohybuje od 25 do 26 cm a hmotnosť sa pohybuje od 5 do 6 kg. Samice sú obvykle menšie ako samci. Šampón na vlasy

 

Srsť a farby

Norfolkský španiel má dlhú srsť, ktorá je rovná a jemná na dotyk. Srsť pokrýva celé telo, vrátane uší a labiek. Farby sú obvykle čierne a biela, ale môžu byť aj červené, pšeničné alebo iné farby.

Srsť Norfolkského španiela je jemná a rovná na dotyk. Farby môžu byť čierne a biela, červené, pšeničné alebo iné farby. Zvyčajne majú čiernu srsť s bielymi znakmi alebo celkom bielu srsť. Lovecké psy 15 najlepších plemien psov na lov

Norfolkský španiel má silnú a kompaktnú stavbu tela. Jeho výška sa pohybuje od 25 do 26 cm a hmotnosť sa pohybuje od 5 do 6 kg. Sú to malé plemeno psov, ktoré sú vhodné pre bytový život. Rodinné psy 10 najlepších rodinných psov

 

Povaha a správanie Norfolkský španiel

 

Povaha a správanie Norfolkský španiel

 

Norfolkský španiel je plemeno, ktoré má priateľskú a vyrovnanú povahu. Títo psi sú veľmi oddaní svojim majiteľom a radi trávia čas s rodinou. Majú veľké srdce a milujú byť v centre pozornosti. Vzhľadom na svoju citlivosť sú vhodní pre rodiny s deťmi, ale aj pre starších ľudí.

 

Temperament

Norfolkský španiel je temperamentný pes, ktorý má veľa energie a potrebuje dostatok pohybu. Sú to veselí a hraví psi, ktorí sa radi hrajú a majú radi spoločnosť ľudí. Sú veľmi citliví a môžu byť veľmi zraniteľní, ak sú neprimerane tvrdohlaví alebo nepríjemní. Filmy o psoch Top 10 filmov o psoch film o psovi

 

Sociálna interakcia

Norfolkský španiel je veľmi spoločenský pes a potrebuje dostatok sociálnej interakcie. Radi sa hrávajú s inými psami a sú veľmi priateľskí k cudzincom. Sú to však aj veľmi nezávislí psi, ktorí sa môžu cítiť pohodlne aj sami.

 

Trénovateľnosť

Norfolkský španiel je inteligentný a citlivý pes, ktorý sa dobre učí pomocou pozitívnej motivácie. Sú to však aj trochu tvrdohlaví psi, ktorí môžu byť nezvyčajne hluční, ak sa nudia alebo sa necítia dobre. Je dôležité začať s tréningom v čo najskoršom veku a zabezpečiť dostatok sociálnej interakcie, aby sa predišlo separačnej úzkosti a iným problémom správania.

 

Zdravie a starostlivosť Norfolkský španiel

 

Zdravie a starostlivosť Norfolkský španiel

 

Očakávaná dĺžka života

Norfolkský španiel má očakávanú dĺžku života medzi 12 až 15 rokov. To znamená, že majiteľ môže očakávať, že bude mať svojho štvornohého priateľa pri sebe na mnoho rokov.

 

Možné zdravotné problémy

Aj keď Norfolkský španiel je obvykle zdravý pes, môže sa stretnúť s niektorými zdravotnými problémami. Niektoré z najbežnejších problémov, ktoré môže mať Norfolkský španiel, sú:

  • Stomach problémy
  • Hip dysplasia
  • Ear infections

Aby sa zabránilo týmto zdravotným problémom, majiteľ by mal dbať na stravu svojho psa a pravidelne ho prechádzať u veterinára.

 

Starostlivosť o srsť

 

Norfolkský španiel má hladkú, lesklú srsť, ktorá vyžaduje minimálnu starostlivosť. Stačí ho pravidelne kartovať a kúpať ho raz za mesiac alebo podľa potreby. Okrem toho by mal byť pes pravidelne ostrihaný, aby sa udržala jeho srsť v dobrom stave.

Okrem starostlivosti o srst, majiteľ by mal zabezpečiť, aby jeho pes dostal dostatok pohybu a pravidelne ho prechádzať na prechádzkach. To pomôže udržať psa zdravého a šťastného.

 

Norfolkský španiel ako pracovný pes

Norfolkský španiel je malý, ale robustný pes, ktorý bol vyšľachtený na poľovačku a prácu na farme. Toto plemeno je známe svojou schopnosťou pracovať ako vodný aj poľovný pes, čo z neho robí vynikajúceho pracovného psa.

 

Použitie pri poľovaní

Norfolkský španiel bol pôvodne vyšľachtený na poľovnícke účely, a to najmä na lovenie drobných zvierat ako sú králiky a bažanty. Tento pes je vynikajúci v práci na poli, kde dokáže využiť svoju zručnosť a rýchlosť na chytanie zvierat. Vodné španiely ako norfolkský španiel sú tiež vynikajúcimi plavcami a dokážu sa pohybovať v rôznych vodných podmienkach.

 

Trénovanie a využitie

Norfolkský španiel je inteligentný a ľahko sa učí, čo z neho robí vynikajúceho pracovného psa. Tieto psy sú veľmi poslušné a majú prirodzenú túžbu spolupracovať s človekom. Vďaka svojej zručnosti a rýchlosti sú norfolkské španiely vynikajúcimi retrievermi a dokážu sa pohybovať v rôznych terénnych podmienkach.

Norfolkský španiel je populárny nielen medzi poľovníkmi, ale aj medzi majiteľmi domácich zvierat. Tento pes je vynikajúci spoločník a dokáže sa dobre prispôsobiť rôznym životným podmienkam. Vzhľadom na svoju veľkosť a zručnosť sú norfolkské španiely ideálnymi domácimi miláčikmi pre rodiny s deťmi.

V súčasnosti existuje množstvo rôznych plemien pracovných psov, ako napríklad anglický springer španiel, kokr španiel, field španiel, irish water španiel a mnoho ďalších. Norfolkský španiel sa však výrazne odlišuje vzhľadom na svoju veľkosť a zručnosť. Tento pes je ideálnym spoločníkom pre každého, kto hľadá verného a pracovitého psa.

 

Plemeno v súčasnosti

Postavenie v spoločnosti

Norfolkský španiel je v súčasnosti pomerne zriedkavým plemenom psov. Napriek tomu, že sa jedná o skvelých spoločníkov, ktorí sú vhodní pre rodiny s deťmi, ich popularita stále nie je taká vysoká ako u iných plemien. V súčasnosti sa Norfolkský španiel nachádza na 110. mieste v rebríčku najpopulárnejších plemien psov v Spojenom kráľovstve.

V minulosti bol Norfolkský španiel využívaný ako lovec hlodavcov, no dnes je využívaný predovšetkým ako spoločník a domáci maznáčik. Jeho schopnosť byť verným a oddaným priateľom rodiny robí z tohto plemena skvelého spoločníka pre každého, kto hľadá verného a láskavého psa.

 

Chov a šteniatka

Chov Norfolkského španiela sa vyžaduje s veľkou starostlivosťou, pretože toto plemeno je náchylné na niektoré zdravotné problémy. Je dôležité vyberať si šteniatka od overených chovateľov, ktorí dbajú na to, aby ich psy boli zdraví a mali dobrú povahu.

Pri chove Norfolkského španiela sa zvyčajne venuje pozornosť jeho farbe, ktorá môže byť čierna, biela alebo hnedá. Pri výbere šteniatka sa odporúča brať do úvahy aj jeho rodokmeň a genetické predispozície.

Tak pri správnej starostlivosti a výchove sa Norfolkský španiel môže stať skvelým spoločníkom pre každého, kto hľadá verného a láskavého psa. Jeho inteligencia a trénovateľnosť robia z tohto plemena skvelého spoločníka pre rodiny s deťmi alebo pre jednotlivcov, ktorí hľadajú verného priateľa.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button