Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Bolonský psík: Popis plemena

Bolonský psík je malý, elegantný pes s bavlnenej bielej srstou, ktorá ho odlišuje od iných plemien. Toto plemeno bolo pôvodne vyšľachtené v Taliansku a získalo svoje meno podľa mesta Bologna. Plemeno Bolonský psík je známy svojou láskavou a oddanej povahou, ktorá ho robí ideálnym spoločníkom pre rodiny aj jednotlivcov.

 

Bolonský psík

 

Bolonský psík

 

Bolonský psík je relatívne zdravé plemeno, ktoré sa vo väčšine prípadov dlho teší dobrej kondícii a dožíva sa celkom vysokého veku. Sú to ideálne psíky pre canisterapiu! Každý si ich hneď zamiluje a pre ich drobnú veľkosť nevyvolávajú v ľuďoch strach. Bolonský psík sa vyznačuje inteligenciou a hravosťou, takže všade šíri dobrú náladu. Veľmi rád trávi čas so svojimi obľúbencami, a to: hrou, prechádzkami alebo pohodlným popoludním stráveným na pohovke.

 

Pôvod a história

 

Pôvod a história

 

Pôvod

Bolonský psík patrí do skupiny bišónov a pôvodne pochádza z Talianska. Plemeno sa vyvinulo z bišonkov a v minulosti sa tieto plemená často splývali a označovali sa ako jedno plemeno. Mírné rozdiely v exteriéru sa u boloňského psíka vyhranily v Itálii, poblíž Boloně. Rasa bola Mezinárodní kynologickou federací (FCI) oficiálne uznána v roku 1934.

 

Stredovek

V stredoveku boli tieto psy obľúbené u talianskych šľachticov a používali sa ako spoločníci. Bolonský psík bol často darovaný ako dôkaz priateľstva alebo ako výraz úcty. V 16. storočí sa stal obľúbeným aj u francúzskych dvorov.

 

Rím

Podľa niektorých teórií sa boloňský psík vyvinul z psov, ktoré používali rímski vojaci na stráženie svojich táborov. Tieto psy boli neskôr prekrížené s bišonmi a vzniklo tak plemeno, ktoré poznáme dnes ako bolonský psík. Talianske plemená psa : TOP 15 psov z Talianska

 

Charakteristika plemena Bolonský psík

Charakteristika plemena Bolonský psík

 

Charakter

 

Bolonský psík je inteligentný, prispôsobivý a veľmi priateľský. Je to skôr domáci typ psa, ktorý je rád so svojím majiteľom a rodinou. Je veľmi oddaný a verný, čo z neho robí skvelého spoločníka. Bolonský psík je veľmi hravý a má rád pozornosť, preto je vhodný do rodín s deťmi. Voči cudzím ľuďom býva trochu plachý, ale pri dobrej socializácii sa to dá ľahko prekonať. Mini psy rasy – 18 mini plemien psíkov
 

Veľkosť a hmotnosť

 

Bolognese dosahuje výšku až 30 cm a váži od 3 do 5 kg. Celý trup má približne výšku kohútika.

 

Bielá Srsť

 

Srsť tohto psíka je čisto biela. Je huňatá a hodvábna na dotyk. Môžu sa objaviť plavé znaky, ktoré sa však považujú za nežiaduce.

 

Osrstenie

 

Bolonské psy majú charakteristickú bielu srsť pripomínajúcu bavlnu, ktorá je typická pre plemeno bišon. Srsť tohto malého psa sa podobá na srsť pudla. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

 

Výcvik a výchova Bolonský psík

Výcvik a výchova Bolonský psík

 

Bolonský psík je inteligentné a učenlivé plemeno, ktoré je schopné sa naučiť rôzne triky a poslušnosť. Je dôležité začať s výchovou a výcvikom už od raného šteniatka.

 

Výcvik

Výcvik by mal byť postavený na pozitívnom posilňovaní a motivácii. Bolonský psík je citlivé plemeno, ktoré nezvláda prísne a tvrdé tréningové metódy. Je dôležité trénovať ho pravidelne, ale krátkymi intervalmi, aby sa neunavil a neztratil záujem.

 

Poslušnosť

 

Bolonský psík je prirodzene veľmi poslušný a oddaný svojmu majiteľovi. Je dôležité trénovať ho na základné príkazy ako sediať, ležať, prísť, a stáť. Je tiež dôležité trénovať ho na chôdzu na vodítku a zvládanie kontaktu s inými psami a ľuďmi.

 

Socializácia

Socializácia je dôležitou súčasťou výchovy bolonského psíka. Mali by sa s ním stretávať rôzne osoby a psy, aby sa naučil zvládať nové situácie a nebol príliš plachý alebo agresívny. Je tiež dôležité naučiť ho zvládať samotu a nebyť príliš fixovaný na svojho majiteľa.

Celkovo, výchova a výcvik bolonského psíka nie je zložitá, ale vyžaduje trpezlivosť a pravidelné tréningy. Je dôležité trénovať ho pozitívnymi metódami a zvládať jeho citlivosť a oddanosť.

 

Zdravie a starostlivosť Bolonský psík

Zdravie a starostlivosť Bolonský psík

Zdravie

Bolonský psík je považovaný za zdravé plemeno bez závažných zdravotných problémov. Avšak, ako u každého psa, aj u bolonského psíka sa môžu vyskytnúť určité zdravotné problémy. Medzi najčastejšie zdravotné problémy patrí alergia, problémy s dýchacími cestami a očami, epilepsia, ale aj problémy s kĺbmi. Preto je dôležité pravidelne navštevovať veterinára a podstupovať preventívne prehliadky.

 

Okrem toho je dôležité dbať na správnu výživu psa a pravidelný pohyb. Bolonský psík je pomerne aktívne plemeno a potrebuje pravidelný pohyb a cvičenie. Vhodné sú prechádzky, behanie alebo hra s loptičkou.

 

Starostlivosť o srsť

 

Bolonský psík má dlhú a jemnú srsť, ktorá vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Je potrebné denné kartáčovanie a minimálne raz týždenne dôkladné prečesanie srsťou. Pri prečesávaní srsť nesmú byť príliš silné, aby srsť nevytrhli a neublížili psu. Okrem toho je potrebné pravidelne strihať nechtíky a čistiť uši a oči.

Kúpanie bolonského psíka nie je nutné často, stačí približne 3-4 krát do roka. Pri kúpaní je potrebné používať špeciálne šampóny a kondicionéry pre psie srsti. Po kúpaní je dôležité dôkladne vysušiť srst, aby nedošlo k podráždeniu pokožky.

V prípade, že sa rozhodnete pre chov bolonského psíka, je dôležité vybrať si kvalitného a zdravého jedinca od overeného chovateľa. Chovateľ by mal byť schopný poskytnúť potrebné informácie o rodičoch a ich zdravotnom stave.

 

Interakcia s ľuďmi a inými zvieratami

 

Boloňský psík je známy svojou priateľskou a mierumilovnou povahou. Je to veľmi spoločenské plemeno, ktoré si užije každú spoločnosť. Bolonský psík sa dokáže dobre prispôsobiť akémukoľvek prostrediu a ľuďom rôzneho veku.

 

Deti

Bolonský psík je ideálny pre rodiny s deťmi. Toto plemeno je veľmi trpezlivé a milé k deťom. Bolonský psík sa dobre vysporiada s hlučným prostredím a zábavou detí. Deti sa môžu hrať s nimi a maznať sa s nimi, čo robí z Bolonského psíka skvelého spoločníka pre deti.

 

Spoločník

Bolonský psík je veľmi oddaný svojmu majiteľovi. Toto plemeno je ideálne pre ľudí, ktorí hľadajú verného spoločníka. Bolonský psík je veľmi inteligentný a rýchlo sa učí nové veci. Toto plemeno je tiež veľmi hravé a miluje sa hrať so svojimi majiteľmi.

 

Mazlenie

Bolonský psík je veľmi milý a mazlivý pes. Toto plemeno má tendenciu byť veľmi blízko svojim majiteľom a miluje sa maznať. Bolonský psík je tiež veľmi nezávislý a dokáže sa dobre prispôsobiť rôznym prostrediam. Toto plemeno je ideálne pre ľudí, ktorí hľadajú verného spoločníka, ktorý sa dokáže prispôsobiť rôznym situáciám.

 

Všeobecne platí, že Bolonský psík sa dobre vysporiada s inými zvieratami. Ako pri každom psovi, je však potrebné prihliadať na jeho individuálnu osobnosť a tiež na to, či je na prítomnosť iných zvierat zvyknutý. Bolonský psík sa dokáže dobre vysporiadať s inými domácimi zvieratami, ako sú mačky, ale aj s inými psami.

 

Chovanie a aktivity Bolonský psík

 

Chovanie

Bolonský psík je nekomplikovaný spoločník so skvelou povahou. Je to inteligentný a hravý pes, ktorý šíri radosť a dobrú náladu. Tento oddaný psík sa veľmi radi trávi čas so svojimi obľúbencami a zapája sa do všetkých aktivít. Bolonský psík je veľmi pripútaný k svojmu majiteľovi a radi sa mu prispôsobuje.

 

Procházky

Bolonský psík je aktívny pes a potrebuje dostatok pohybu. Prechádzky sú pre neho dôležité nielen z hľadiska fyzickej kondície, ale aj z hľadiska psychického zdravia. Bolonský psík má radi prechádzky na čerstvom vzduchu a radi objavujú nové miesta. Je dôležité, aby bol na prechádzkach na vodítku, pretože sa môže stať, že sa nechá uniesť svojou hravosťou a nevšímavosťou.

 

Psí športy

Bolonský psík sa dobre hodí pre psie športy, ako napríklad agility. Je to aktívny pes, ktorý má radi výzvy a radi sa učia novým veciam. Pri psích športoch sa môže prejaviť jeho inteligencia a zručnosť. Bolonský psík sa však nehodí pre vrcholové športové výkony.

 

Dogdancing

 

Dogdancing je nový šport, ktorý sa stáva čoraz populárnejším aj u nás. Bolonský psík sa dobre hodí pre tento šport, pretože má radi hudbu a radi sa pohybujú. Dogdancing je skvelá aktivita pre majiteľa aj psa, ktorá posilňuje ich vzťah a zlepšuje komunikáciu medzi nimi. Bolonský psík sa ľahko učí nové kroky a radi sa predvádzajú.

 

Porovnanie s inými plemenami

 

Bolonský psík patrí do skupiny bišonkov a má s nimi veľa spoločného, preto sa často zamieňa s inými bišonkovitými plemenami. V tejto časti sa pozrieme na niektoré z týchto plemien a porovnáme ich s bolonským psíkom.

 

Bišon

 

Bišonkovitá skupina zahŕňa niekoľko plemien, ktoré sú si podobné. Okrem bolonského psíka sú to napríklad bišon frisé, havanský psík, maltézsky psík, levíček a coton de tuléar. Bolonský psík a bišon frisé sú si veľmi podobní, ale bolonský psík je menší a má kratšiu a jemnejšiu srst. Havanský psík má hustú a jemnú srst a je o niečo väčší ako bolonský psík. Maltézsky psík je ešte menší ako bolonský psík a má dlhú a jemnú srst.

 

Havanský psík

 

Havanský psík je podobný bolonskému psíkovi, ale má o niečo dlhšiu a hustejšiu srst. Oba psy majú však podobnú povahu a sú veľmi priateľské a hravé.

 

Maltézský psík

 

Maltézsky psík je menší ako bolonský psík a má dlhšiu a jemnejšiu srst. Maltézsky psík má tiež inú farbu srsti, pretože je väčšinou biely. Maltézský psík má podobnú povahu ako bolonský psík a sú obaja veľmi priateľskí a láskaví.

 

Ruská farebná bolonka

 

Ruská farebná bolonka je väčšia ako bolonský psík a má hustejšiu srst. Farba srsti sa môže líšiť od bielej až po rôzne odtiene šedej a čiernej. Oba psy majú však podobnú povahu a sú veľmi priateľské a láskavé.

 

Coton de Tuléar

Coton de tuléar je väčší ako bolonský psík a má hustejšiu srst. Farba srsti sa môže líšiť od bielej až po rôzne odtiene šedej a čiernej. Oba psy majú však podobnú povahu a sú veľmi priateľské a láskavé.

Celkovo bolonský psík má veľa spoločného s inými bišonkovitými plemenami, ale má aj svoje vlastné charakteristiky, ktoré ho robia jedinečným.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button