Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Basendži pes: Charakteristika, výchova a starostlivosť

Basendži pes je jedinečné plemeno s pôvodom v Kongu. Títo psi sú známi svojou nezávislosťou a vášňou pre lov. Majú krátky a priamy chrbát s dlhým krkom a vysoko nasadeným chvostom, ktorý je raz alebo dva razy zakrútený nad chrbtom. Sú strednej veľkosti, dorastajú až do výšky 48 cm a môžu dosiahnuť hmotnosť okolo 11 kg.

 

Basendži

 

Basendži

 

Basendži pes je veľmi inteligentný a nezávislý pes, ktorý sa nerád podrobuje príkazom. Svojmu majiteľovi preukazuje veľkú oddanosť a vyžaduje si rovnaký rešpekt. Sú to vášniví lovci so silným pudom, ktorý sa však dá kontrolovať tréningom. Basendži nepatrí medzi plemená, ktoré vynikajú v poslušnosti alebo psích športoch, ale majú svoj rozum a podľa neho sa rozhodujú.

 

Ak hľadáte psa s aristokratickým vzhľadom a vystupovaním, ktorý má zároveň silný lovecký inštinkt, basendži pes môže byť tou správnou voľbou pre vás. V tomto článku sa dozviete viac o povahe, chove a starostlivosti o toto jedinečné plemeno. Čistotné plemena psov : Top 10 najčistejších plemien psov

Charakter a Temperament

 

Charakter a Temperament

 

Charakter

Basenji je plemeno psov, ktoré má veľmi vyrovnaný charakter. Je to trpezlivý a prítulný pes, ktorý sa dokáže dobre prispôsobiť svojmu majiteľovi. Je to pes, ktorý má svoju hlavu a dokáže si veľa vecí urobiť sám. Má tendenciu byť nezávislý a niekedy aj tvrdohlavý, ale zároveň je to pes, ktorý sa dokáže veľmi dobre naučiť nové veci.

Basenji je tiež veľmi ostražitý pes a vždy bude upozorňovať na prítomnosť cudzích osôb alebo zvierat. Je to pes, ktorý má veľmi dobrý sluch a dokáže zaznamenať aj tie najmenšie zvuky. Preto je vhodným psom na stráženie domu alebo bytu.

 

Temperament

Basenji je tiež veľmi temperamentný pes. Má veľa energie a potrebuje dostatok pohybu. Rád sa hrá a má rád spoločnosť ľudí. Je to pes, ktorý miluje neviazané a bezuzdné hry s deťmi, preto je vhodným psom do rodiny s deťmi. Basenji je tiež veľmi inteligentný pes a dokáže sa rýchlo naučiť nové veci.

Je dôležité si uvedomiť, že basenji je plemeno psov, ktoré nie je vhodné pre každého. Potrebuje veľa pozornosti a starostlivosti a nie je vhodný pre majiteľov, ktorí nemajú dostatok času na výchovu a tréning. Je to pes, ktorý potrebuje veľa pozornosti a starostlivosti, aby sa mohol stať skutočným spoločníkom pre svojho majiteľa.

 

Fyzické Vlastnosti Basendži

 

Fyzické Vlastnosti Basendži

 

Basendži je malý, svalnatý pes, ktorý dorastá do výšky až 48 cm a môže vážiť až 11 kg. Jeho krátky a priamy chrbát s dlhým krkom mu dáva elegantný vzhľad. Hlava je pomerne krátka a špicatá s tmavými očami a hlbokými ušami, ktoré sú vzpriamené a majú zakrivený vrch.

 

Hlava a uši

Basendži má krátku, špicatú hlavu s tmavými očami a hlbokými ušami, ktoré sú vzpriamené a majú zakrivený vrch. Jeho uši sú pomerne veľké a široké na základni, ktorá je široká a mierne zakrivená.

 

Srsť a farba

Srst Basendžiho je krátka a jemná, s lesklým povrchom. Môže byť červená, čierna, čierna a biela, alebo červená a biela. Sú tiež známe basendži s tricolor farbou.

 

Hrudník a veľkosť

 

Basendži má hlboký hrudník, ktorý mu umožňuje byť dobrým atletickým psom. Jeho telo je dobre vyvážené a proporcionalizované, s krátkymi nohami a silnými svalmi. Jeho výška môže byť od 35 do 48 cm a váha od 3 do 11 kg.

 

Pohyb a atletický pes

Basendži je považovaný za atletického psa, ktorý má vysokú úroveň energie a potrebu pohybu. Je to pes, ktorý má rýchly a elegantný pohyb a je vhodný pre rôzne aktivity, ako napríklad agility, coursing alebo lov.

Vzhľadom na svoj pôvod je Basendži považovaný za primitívne plemeno, ktoré patrí do skupiny špicových a pôvodných plemien. Jeho vzhľad a povaha ho robia zaujímavým spoločníkom pre skúsených majiteľov, ktorí majú radi psa s vlastnou hlavou.

 

Pôvod a história Basendži

 

Pôvod a história Basendži

 

Pôvod

Basendži pes, známy aj ako africký lovec, je pôvodom z Konga, kde žil s africkými kmeňmi Pygmejov. Ide o jedno z najpôvodnejších a najprimitívnejších plemien psov, ktoré vzniklo z polodivých psov, tzv. šensiov. Tieto psy boli pôvodne využívané na lov a stráženie domovov.

 

História

Basendži bol dovážaný do Európy v 19. storočí, kde sa stal obľúbeným spoločníkom. V súčasnosti je toto plemeno uznávané v rámci FCI (Fédération Cynologique Internationale) a patrí do skupiny 5 – Špici a primitívne plemená.

História basendžiho, ako tichého nadháňača zveri, patrí vo svete psov k tým najstarším. Najviac historických vyobrazení psíkov, podobných dnešnému basenji, pochádza z obdobia Egyptských faraónov.

Dnešný basendži je potomkom psov, ktoré doviezli zo Zairu v 30. rokoch minulého storočia. Plemeno sa vyvinulo v teplom podnebnom pásme. Svetlohnedá farba mu umožňovala dobre maskovať, zatiaľ čo biele sfarbenie na hrudi a labkách mu pomáha regulovať teplo.

 

Basendži je plemeno, ktoré má osobitú povahu a nie je pre každého. Pokiaľ ale netúžite po športových úspechoch, máte nutnú dávku trpezlivosti a miesto na gauči, mohol by byť basendži správna voľba.

 

Výcvik a výchova Basendži

 

Výcvik a výchova Basendži

 

Výcvik

Basenji je plemeno, ktoré sa učí rýchlo a radi sa učia novým veciam. Avšak, v polovici tréningu sa môže rozhodnúť pre inú činnosť a tým pre neho výcvik končí. Preto je dôležité mať trpezlivosť a čas pri výcviku basenjiho.

Pri výcviku je potrebné používať pozitívne posilňovanie, kde sa psu odmeňujú maškrtami alebo chválou za správne vykonanú činnosť. Výcvik by mal byť krátky a zábavný, aby sa pes nenudil a mal z neho radosť.

Je tiež dôležité, aby sa basenji učil základnú poslušnosť, ako sadni, ľahni, zostaň a príď k volaniu. Ak sa pes naučí tieto základné príkazy, bude to uľahčovať jeho život a život jeho majiteľov.

 

Výchova

Basenji je trmastý pes, ktorý má svoju vlastnú myseľ a radi robí, čo chce. Preto je dôležité mať pri výchove basenjiho veľa trpezlivosti a humoru.

Je potrebné mať silné puto s psom a dostatočné množstvo času na jeho výchovu. Basenji sa učí najlepšie, keď sa mu dáva jasná a konzistentná spätná väzba.

Je tiež dôležité, aby sa pes naučil, že niektoré správanie je nežiaduce a že existujú hranice, ktoré nemôže prekročiť. Pri výchove by sa malo používať pozitívne posilňovanie a vždy by sa malo odmeňovať správne správanie.

Výchova basenjiho by mala byť založená na láske, rešpekte a dôvere. Ak sa mu dáva dostatok pozornosti a starostlivosti, bude to mať pozitívny vplyv na jeho správanie a vzťah s majiteľom.

Zdravie

Basendži pes je plemeno, ktoré je v zásade odolné voči chorobám. Avšak, ako u každého psa, aj u basendžiho sa môžu vyskytnúť zdravotné problémy. Medzi najčastejšie genetické choroby, ktoré sa môžu u tohto psa vyskytnúť, patrí Fanconiho syndróm. Tento syndróm sa prejavuje poruchou funkcie obličiek, ktorá vedie k nadmernej straty cukru a vody z tela psa. Ak si chcete zaobstarať basendžiho, je dôležité vybrať si šteňa od chovateľa, ktorý má testovaných rodičov na Fanconiho syndróm a ďalšie genetické ochorenia.

Okrem toho, je dôležité venovať pozornosť zdraviu zubov a uší basendžiho. Pravidelná ústna hygiena a kontrola zubov môže predchádzať zubnému kameňu a ochoreniam zubov. Uši psa by mali byť tiež pravidelne čistené a kontrolované, aby sa predišlo infekciám a zápalom.

 

Nega

Basendži pes je plemeno, ktoré nevyžaduje príliš náročnú starostlivosť. Ich krátku a hustú srsť stačí čistiť kefkou alebo hrebeňom raz týždenne. V období línania sa však môže srsť stať hustejšou a vyžadovať častejšiu starostlivosť.

 

Okrem toho, je dôležité venovať pozornosť pohybu a fyzickej aktivite basendžiho. Tento pes má veľmi veľa energie a potrebuje dostatok pohybu a stimulácie. Cvičenie a hry sú pre neho dôležité nielen z hľadiska fyzickej kondície, ale aj z hľadiska psychickej pohody. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

V neposlednom rade, je dôležité venovať pozornosť socializácii basendžiho. Tento pes má veľmi silnú osobnosť a môže byť náchylný k agresivite voči iným psom. Preto je dôležité ho od šteniatka socializovať s inými psami a ľuďmi, aby sa stal dobre socializovaným a vyvíjal sa v zdravého a šťastného psa.

 

Zaujímavosti Basendži

 

Neštěkavosť

 

Jednou z najcharakteristickejších vlastností plemena basendži je jeho neštekavosť. Basenji je známy ako „nemý pes“, pretože nedokáže štekať ako väčšina ostatných psov. Namiesto toho vydáva zvuky, ktoré sú podobné štekaniu, ale sú oveľa tichšie a jemnejšie. Táto skutočnosť robí z basendžiho skvelého spoločníka pre ľudí, ktorí žijú v bytoch alebo v oblastiach s obmedzeným hlukom. Zaujímavosti o psoch – 72 zaujímavých faktov

 

Primitívne plemeno

 

Basendži je primitívne plemeno psa, čo znamená, že jeho pôvod siaha tisíce rokov do minulosti. Zároveň je to plemeno, ktoré má veľa mačacích vlastností. Basendži si rád češe srsť a je veľmi rýchly a obratný. Rád tiež leží na slnku a pozoruje svoje okolie, čo sú vlastnosti typické skôr pre mačky ako pre psy. Fakty o psoch – 10. zaujímavých faktoch o psoch

 

Hrtanový priestor

 

Ďalšou zvláštnosťou basenji je jeho hrtanový priestor. Tento priestor je oveľa menší ako u väčšiny ostatných psov, čo znamená, že basenji má obmedzenú schopnosť vydávať zvuky, ako je štekot. Táto skutočnosť tiež znamená, že basendži má tendenciu vydávať zvuky, ktoré sú oveľa jemnejšie a tichšie ako u iných psov. 10 najlepších plemien psov vhodných do bytu

Celkovo je basendži veľmi zaujímavé plemeno psa, ktoré má mnoho jedinečných vlastností. Jeho neštekanie, mačacie vlastnosti a obmedzený hrtanový priestor robia z basendžiho skvelého spoločníka pre ľudí, ktorí hľadajú tichého a nezvyčajného psa.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button