Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Papillon: Charakteristika plemena

Papillon je malé plemeno psa, ktoré pochádza z Francúzska a Belgicka. Jeho názov v preklade znamená motýľ, čo je odvodené od charakteristických uší psa, ktoré pripomínajú krídla motýľa. Pes Papillon je jedným z plemien malých kontinentálnych španielov a patrí do skupiny společenských plemien.

 

Papillon

 

Papillon

 

Papillon je obľúbeným spoločníkom vďaka svojmu veselému a hravému charakteru. Je to inteligentný a učenlivý pes, ktorý sa ľahko učí nové triky a povely. Jeho malá veľkosť a nízka potreba pohybu ho robia vhodným pre bytový život, ale potrebuje dostatok pozornosti a spoločnosti od svojho majiteľa. Papillon má priemernú dĺžku života 13-15 rokov a dosahuje výšku v kohútiku 20-28 cm.

Celkovo je Papillon plemeno psa, ktoré je vhodné pre majiteľov, ktorí hľadajú malého a hravého spoločníka. Jeho veselý charakter a inteligencia ho robia obľúbeným nielen v rodinách, ale aj v rôznych psích aktivitách, ako sú napríklad agility či obedience.

 

Pôvod a história

 

Pôvod a história

 

Papillon je plemeno psa, ktoré pochádza z Európy a má pôvod v Belgicku a Francúzsku. Jeho história siaha až do renesancie, keď bol obľúbený u kráľovských rodín a šľachty. V tom období bol známy ako trpasličí španiel.

Papillon sa objavuje v mnohých umeleckých dielach a najstaršie vyobrazenie psa nápadne podobného papillonovi je z roku 1290. Po francúzskej revolúcii sa však chov psov nabok a došlo k takmer úplnému zániku predchodcov dnešných papillonov.

V roku 1901 sa však objavil pes papillon s typickými dlhými ušami, ktorý sa stal základom pre súčasnú podobu tohto plemena. V súčasnosti sa papillon stal populárnym plemenom po celom svete.

Papillon je tiež známy ako Continental Toy Spaniel a je členom skupiny Toy. Jeho menším príbuzným je plemeno Phalene, ktoré sa líši len tým, že má uši zložené dole.

V minulosti bol papillon využívaný ako spoločník a ochranca šľachty, ale dnes sa využíva predovšetkým ako spoločník a rodinný pes. Roku 1935 sa začal chov papillonov aj na Slovensku a v týchto rokoch vznikol aj jeden z prvých oficiálnych klubov chovateľov tohto plemena.

V súčasnosti sa papillon stáva čoraz populárnejším plemenom a mnoho ľudí si ho obľúbilo pre jeho malú veľkosť, inteligenciu a temperament.

 

Charakteristika a štandard

 

Charakteristika a štandard

 

Papillon je plemeno psa s veľmi charakteristickými ušami, ktoré sú vzhľadom podobné motýľovým krídlam. Tento pes je živý, temperamentný a pohybuje sa rýchlo a vrtko. Je skôr individualista ako svorkový pes a zle znáša neprítomnosť svojich ľudí. Preto je vhodný najmä pre starších osamelých ľudí alebo manželské páry, ktorí ho nebudú nechávať dlho samého. Mini psy rasy – 18 mini plemien psíkov

Papillon má harmonickú a vyváženú stavbu tela s dlhou srsťou, ktorá je bez podsady, ale bohato hustá. Srsť je lesklá a môže byť rôznej farby. Najčastejšie sa vyskytuje v bielej farbe s hnedými alebo čiernymi škvrnami, ale môže byť aj jednofarebná.

Podľa štandardu plemena musí byť papillon výšky 20-28 cm a vážiť 1,5-4,5 kg. Lysina na tele je nežiadúca. Okrem charakteristických uší má papillon aj krátky, rovný nos a tmavé oči. Jeho chrbát je krátky a rovný, hrudník hlboký a široký a brucho mierne zaťaté.

Celkovo je papillon živý a temperamentný pes, ktorý sa dobre hodí pre začiatočníkov aj rodiny s deťmi. Je to skvelý spoločník, ktorý sa rýchlo priživí na svojich majiteľov a bude sa snažiť byť s nimi v kontakte čo najviac.

 

Povaha a temperament Papillon

 

Povaha a temperament Papillon

 

Papillon je plemeno psa, ktoré je známe pre svoju vysokú úroveň energie a veselosť. Tieto psy sú veľmi hravé a zábavné, čo ich robí skvelými spoločníkmi pre aktívne rodiny. Sú tiež inteligentní a rýchlo sa učia, čo z nich robí vynikajúcich kandidátov na rôzne psie športy a aktivity.

Papillon je tiež veľmi citlivý pes a má tendenciu tvoriť úzke väzby so svojimi majiteľmi. Preto je dôležité, aby bol vychovávaný s láskou a pozornosťou. Hádky a hrubé správanie sa môžu stať pre papillona stresujúcimi a nepríjemnými skúsenosťami.

Aj keď sú papilloni obvykle veľmi priateľskí, môžu byť aj sebaistí a nezávislí. To znamená, že by mali byť vychovávaní s jasnými hranicami a pravidlami, aby sa zabránilo nežiadúcemu správaniu.

Celkovo vzaté, papillon je temperamentný a energický pes, ktorý má veľa lásky a zábavy na ponúkanie svojim majiteľom. S vhodnou výchovou a pozornosťou môže byť skvelým spoločníkom pre každú rodinu. Šampón na vlasy

 

Zdravie a starostlivosť

 

Papillon patrí medzi plemená s pomerne dobrým zdravím. Avšak, ako u každého psa, aj u papillona sa môžu vyskytnúť určité zdravotné problémy. Preto je dôležité, aby majitelia psa venovali dostatočnú pozornosť jeho starostlivosti a zdraviu.

Jednou z najčastejších zdravotných problémov u papillona je luxácia pately. Ide o ochorenie, pri ktorom sa čeľusťová kosť vyskočí z miesta a spôsobuje bolesť a nepríjemnosti. Na druhej strane, dedičné choroby očí sú tiež častým problémom u tohto plemena. Avšak, chovní jedinci sú na obe tieto choroby testovaní, preto je dobré investovať do šteňaťa s PP.

 

Okrem toho, je dôležité venovať pozornosť aj údržbe a výžive papillona. Jeho srsť nemá podsadu, preto je citlivejšia na teplotné výkyvy. Preto je potrebné chrániť ho pred chladom a vetrom. Je tiež dôležité pravidelne čistiť srsť a uši, aby sa predišlo infekciám a iným problémom.

Výživa je tiež veľmi dôležitá pre zdravie papillona. Jeho strava by mala byť vyvážená a obsahovať všetky potrebné živiny. Majitelia by mali venovať pozornosť aj množstvu a frekvencii kŕmenia, aby sa predišlo obezite a iným zdravotným problémom.

Celkovo, ak majitelia papillona venujú dostatočnú pozornosť jeho starostlivosti, údržbe, výžive a zdraviu, môžu sa tešiť z veselého a zdravého psa. Najlepšie plemená psov pre ženy: ako si vybrať psa

 

Výcvik a Aktivity

Papillon je energické a hravé plemeno, ktoré potrebuje dostatok cvičenia a aktivít, aby sa cítilo šťastné a zdravé. Výcvik a rôzne aktivity sú preto dôležitou súčasťou starostlivosti o toto plemeno.

 

Výcvik

Papillon je inteligentný a rýchlo sa učiaci pes, ktorý je schopný zvládnuť rôzne triky a povely. Jeho výcvik by mal byť založený na pozitívnom posilňovaní a motivácii, pretože toto plemeno sa veľmi dobre učí, keď je odmenené za správne správanie.

 

Je dôležité začať s výcvikom čo najskôr, aby sa pes naučil základné povely a správanie. Neskôr môžete pokračovať v tréningu agility, obedience alebo dogdancing.

 

Agility

Agility je šport, ktorý sa zameriava na prekonávanie prekážok na čas. Papillon je kvôli svojej rýchlosti a obratnosti vynikajúcim kandidátom na tento šport. Je to skvelý spôsob, ako zlepšiť fyzickú kondíciu a posilniť vzťah medzi psom a jeho majiteľom.

 

Výchova

Správna výchova je kľúčová pre to, aby bol papillon dobre socializovaný a prispôsobivý. Je dôležité naučiť ho základné povely a správanie, ako aj zvyknúť ho na rôzne situácie a ľudí.

 

Šport

Okrem agility existuje mnoho ďalších športov, ktoré si papillon môže vyskúšať. Môže sa zúčastniť súťaží v obedience alebo dogdancingu, ktoré sú zamerané na poslušnosť a koordináciu.

 

Prechádzky

Papillon má veľa energie a potrebuje dostatok pohybu. Pravidelné prechádzky sú preto dôležité nielen pre jeho fyzickú kondíciu, ale aj pre jeho psychické zdravie. Je dôležité, aby bol pes prechádzaný na vodítku a aby bol v bezpečí pred nebezpečenstvami.

Celkovo je pre papillona dôležité mať dostatok aktivít a výcviku, aby bol zdravý a šťastný. Jeho majiteľ by mal byť pripravený investovať čas a úsilie do jeho starostlivosti a zabezpečiť mu dostatok pohybu a stimulácie.

 

Vzťah k deťom a ďalším zvieratám

 

Papillon plemeno psa je známe svojím priateľským a láskavým charakterom. S deťmi si vie vytvoriť veľmi dobrý vzťah a rád s nimi trávi čas. Je vhodným spoločníkom pre rodiny s deťmi, ktoré hľadajú psieho parťáka, ktorého hravo ukočírujú aj ich potomkovia.

Je však nutné dbať na to, aby sa deti správali k papillonovi s úctou a nezachádzali s ním surovo. Aj keď je toto plemeno malé a jemné, môže sa brániť a ochrániť sa pred nevhodným správaním detí.

Papillon sa dobre vychádza aj s ostatnými zvieratami. Je priateľský a má rád spoločnosť iných psov. Ak už máte doma iné zvieratá, papillon by sa k nim mal prispôsobiť a byť s nimi kamarátsky. Je však potrebné zabezpečiť, aby sa papillon a ostatné zvieratá neohrozovali navzájom a aby nebolo ohrozené ich zdravie a bezpečnosť.

 

Phalene vs Papillon

 

Phalene vs Papillon

 

Phalene a Papillon sú dve blízko príbuzné plemená hračkárskych španielov, ktoré majú veľa podobností. Obaja sú malí, elegantní a láskaví psi, ktorí sú skvelými spoločníkmi. Medzi týmito dvoma plemenami však existujú určité rozdiely, ktoré stoja za zmienku.

Jedným z hlavných rozdielov medzi Phalene a Papillonom je ich tvar uší. Phalene má sklopené uši, zatiaľ čo Papillon má vztýčené uši v tvare motýľa, ktoré pripomínajú krídla motýľa. Odtiaľ toto plemeno dostalo svoj názov, keďže „papillon“ znamená vo francúzštine „motýľ“. Uši Phalene sú dlhé a operené, čo im dodáva tradičnejší španielsky vzhľad.

Ďalším rozdielom medzi týmito dvoma plemenami je ich srsť. Obe plemená majú dlhú, hodvábnu srsť, ktorá si vyžaduje pravidelnú úpravu, ale srsť papillona je zvyčajne farebnejšia a živšia ako srsť Phalene. Srsť Papillona môže mať rôzne farby, vrátane bielej, čiernej, hnedej a červenej, zatiaľ čo srsť Phalene je zvyčajne čiernobiela alebo hnedobiela.

Čo sa týka temperamentu, obe plemená sú priateľské, spoločenské a prítulné. Sú skvelé s deťmi a sú vynikajúcimi rodinnými miláčikmi. Phalene sa však vo všeobecnosti považuje za trochu rezervovanejšieho a menej aktívneho ako Papillon. Papillon je známy svojou vysokou úrovňou energie a láskou k hre, zatiaľ čo Phalene sa radšej stočí na gauč a relaxuje. Phalene pes: Charakteristika plemena

Celkovo sú Phalene aj Papillon nádherné plemená psov, ktoré sú skvelými spoločníkmi. Voľba medzi týmito dvoma v konečnom dôsledku závisí od osobných preferencií a životného štýlu. Ak hľadáte aktívnejšieho, farebného psa s nápadným vzhľadom, Papillon môže byť lepšou voľbou. Ak uprednostňujete rezervovanejšieho, tradične vyzerajúceho španiela s pokojným vystupovaním, Phalene môže byť tou správnou cestou.

 

Chov a štandard

 

Papillon je malé plemeno psa, ktoré sa vyznačuje svojimi výraznými ušami, ktoré mu dávajú charakteristický vzhľad motýlika. Tento pes je veľmi živý a temperamentný, ale zároveň aj sebavedomý a hrdý. Je to skvelý spoločník pre ľudí, ktorí majú radi aktívny životný štýl a radi trávia čas vonku so svojimi zvieracími priateľmi.

Chov papillona vyžaduje určitú starostlivosť a pozornosť, pretože ide o plemeno, ktoré má tendenciu k zdravotným problémom. Je dôležité zabezpečiť mu dostatočný pohyb a správnu stravu, aby sa predišlo obezite a iným zdravotným komplikáciám. Okrem toho je potrebné venovať sa aj starostlivosti o jeho dlhú a hebkú srsť, ktorá vyžaduje pravidelné česanie a strihanie.

Standard papillona bol prvýkrát publikovaný v roku 1990 a odvtedy bol niekoľkokrát aktualizovaný. Podľa štandardu FCI je papillon zaradený do skupiny 9 – spoločenské plemena, sekcia 9 – malí kontinentálni španieli. Standard popisuje vzhľad a charakteristiky plemena, vrátane farieb srsti, výšky a váhy.

V Spojených štátoch je papillon uznaný ako samostatné plemeno a je registrovaný v American Kennel Club (AKC). AKC stanovuje vlastné kritériá pre chov papillona, ktoré sa líšia od medzinárodných štandardov. Trpasličí španiel je ďalšie plemeno, ktoré je podobné papillonovi a často sa myli s ním. Trpasličí španiel má však menej výrazné uši a je o niečo väčší ako papillon.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button