Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Saarloosov vlčiak: Pôvod, Vlastnosti a Charakteristika

Saarloosov vlčiak, známy aj ako Saarlooswolfhond, je plemeno psa, ktorého pôvod siaha do Holandska. Toto plemeno bolo vyšľachtené pánom Leendertom Saarloosom, ktorý sa snažil vytvoriť nové plemeno psa, ktoré by malo vlastnosti vlka, no zároveň by bolo vhodné pre spoločnosť a domáce prostredie. Na vytvorenie tohto plemena bol použitý severský vlk a niekoľko plemien psov, ako napríklad nemecký ovčiak.

 

Saarloosov vlčiak

 

Saarloosov vlčiak

 

Saarloosov vlčiak sa vyznačuje svojou veľkosťou a aktivitou. Je to veľmi milý a neagresívny pes, ktorý sa dokáže stať verným spoločníkom pre svojho majiteľa. Avšak, jeho nedôverčivosť voči cudzím ľuďom a situáciám môže byť pre niektorých majiteľov problémom. Základný výcvik zvláda bez problémov, no nie je vhodný pre služobný výcvik.

Aj keď sa Saarloosov vlčiak niekedy mýli s československým vlčiakom, tieto dva psy sú od seba odlišné. Saarloosov vlčiak má vlastnosti vlka, zatiaľ čo československý vlčiak bol vyšľachtený z nemeckého ovčiaka a karpatského vlka. Saarloosov vlčiak je zaujímavým plemenom psa, ktorý si získava srdcia mnohých majiteľov svojou nezávislosťou a oddanosťou.

 

História a pôvod

 

História a pôvod

 

Saarloosov vlčiak bol vytvorený v Holandsku v roku 1932, keď holandský chovateľ Leendert Saarloos skrížil nemeckého ovčiaka s euroázijským šedým vlkom. Leendert Saarloos chcel vytvoriť nové plemeno, ktoré by malo vlastnosti vlka, ale zároveň by bolo dostatočne prispôsobivé a poslušné, aby mohlo byť použité ako spoločenský a domáci pes.

Pôvodne sa plemeno nazývalo „European Wolfdog“, ale neskôr bolo premenované na „Saarlooswolfhond“ na počesť jeho tvorcu. Saarloosov vlčiak bol oficiálne uznaný ako plemeno v roku 1975.

Saarloosov vlčiak má svoje korene v divokej prírode, preto je to plemeno, ktoré je nezávislé a má silný inštinkt na prežitie. Tento pes je veľmi verný a lojálny svojmu majiteľovi, ale môže byť opatrný voči cudzincom.

Saarloosov vlčiak je veľký a silný pes, ktorý je schopný prekonať väčšie vzdialenosti. Má hustú a hrubú srst, ktorá ho chráni pred zimou a dažďom. Tento pes má tiež vysokú úroveň energie, preto potrebuje dostatok pohybu a fyzickej aktivity.

Saarloosov vlčiak je považovaný za jedno z najmenej známych plemien psov na svete. Jeho zemou pôvodu je Holandsko, ale dnes sa môže nájsť aj v iných krajinách. Saarloosov vlčiak je blízky príbuzný Československého vlčiaka a iných vlčích plemien. 10 plemien psov, ktoré vyzerajú ako vlci

 

Fyzické charakteristiky

 

Fyzické charakteristiky

 

Saarloosov vlčiak je psie plemeno, ktoré je známe svojou silnou a harmonickej konštitúciou bez ťažkosti. Jeho končatiny sú dosť pretiahnuté, čo vzbudzuje dojem, že je pomerne nožný. Okrem vzhľadu podobného lupoidu čerpá svoju chôdzu a postoj aj od vlka, s ľahkým správaním, ktoré je pre jeho predka veľmi charakteristické.

 

Výška a váha

Dospelí psi majú výšku od 60 do 75 cm a vážia od 36 do 41 kg. Samice sú o niečo menšie a ľahšie.

 

Srsť a farba Saarloosov vlčiak

Saarloosov vlčiak má polodlhú srsť, ktorá je hustá a hrubá. Srsť je zvyčajne šedá, ale môže byť aj hnedá, červená alebo biela. Farba srsť závisí od genetických faktorov a môže sa líšiť medzi jednotlivými psami.

 

Hlava a lebka

Hlava Saarloosovho vlčiaka je silná a mohutná, s výrazným týlnym hrbolom. Lebka je široká a mierne zaoblená.

 

Oči a uši

Oči Saarloosovho vlčiaka sú stredne veľké a oválneho tvaru. Farba očí zvyčajne zodpovedá farbe srsti. Uši sú stredne veľké, trojuholníkového tvaru a mierne zaoblené.

Celkový vzhľad Saarloosovho vlčiaka je robustný a silný, s výraznými rysmi. Toto plemeno je veľmi podobné vlkovi a má mnoho spoločných fyzických charakteristík. Šampón na vlasy

 

Povaha a správanie Saarloosov vlčiak

 

Povaha a správanie Saarloosov vlčiak

 

Saarloosov vlčiak je pes s nezávislou, hrdou a jemnou povahou. Je oddaný a spoľahlivý voči svojmu pánovi, ale rezervovaný a nedôverčivý voči cudzincom. Jeho správanie je preto často považované za rezervované až plaché.

Tento pes je veľmi inteligentný a má silnú vôľu. Preto sa môže stať, že neposlušne ignoruje pokyny svojho pána a robí si, čo sa mu zachce. Na druhej strane, keď si získate jeho dôveru, je veľmi oddaný a lojálny.

Saarloosov vlčiak má tendenciu byť dominantný a nezávislý, čo znamená, že potrebuje pevného a dôsledného vodcu, ktorý mu dokáže ukázať, kde je jeho miesto v rodinnom zoskupení. Jeho správanie môže byť ovplyvnené jeho genetickým zázemím, ktoré pochádza z jeho vlčieho predka.

Tento pes má zvyčajne veľmi jemné správanie a môže byť veľmi vnímavý na svoje okolie. Jeho nezávislá povaha znamená, že sa môže rozhodnúť ísť si svojou cestou, aj keď sa to nezhoduje s pokynmi jeho pána. Jeho nedôverčivý charakter tiež znamená, že môže byť opatrný voči cudzincom a novým situáciám.

V každom prípade je Saarloosov vlčiak skvelým spoločníkom pre tých, ktorí chcú mať psa s nezávislou a silnou povahou. Jeho oddanosť a spoľahlivosť voči svojmu pána robia z neho skvelého domáceho maznáčika.

 

Zdravie a starostlivosť

Saarloosov vlčiak je primitívny a robustný pes, ktorý vyžaduje minimálnu starostlivosť. Avšak, ako každé plemeno, aj Saarloosov vlčiak môže trpieť určitými zdravotnými problémami.

Jedným z najčastejších problémov, ktoré sa vyskytujú u Saarloosovho vlčiaka, je citlivosť na určité lieky. Pred podaním liečby sa odporúča konzultovať s veterinárnym lekárom, ktorý sa už so Saarloosovým vlčiakom stretol.

Saarloosov vlčiak veľa zhadzuje, ale našťastie ich netreba veľmi upravovať. Týchto psov by ste mali kefovať aspoň dvakrát týždenne, aby bola ich srsť uprataná a aby sa odstránili uvoľnené chlpy. Kefovanie môže byť potrebné zvýšiť, keď sa zhadzujú dvakrát do roka.

Saarloosov vlčiak je zdravý pes. Pri správnej starostlivosti a výžive môže žiť dlhý a zdravý život. Je dôležité zabezpečiť mu dostatok pohybu a zdravú stravu, ktorá mu poskytne všetky potrebné živiny.

Celkovo, Saarloosov vlčiak je nenáročné plemeno, ktoré nevyžaduje veľa starostlivosti. Avšak, majitelia by mali byť obozretní a dbať na správnu starostlivosť a výživu svojho psa, aby sa predišlo zdravotným problémom a aby sa zabezpečil dlhý a zdravý život ich zvieratka.

 

Výchova a tréning Saarloosov vlčiak

 

Výchova a tréning Saarloosov vlčiak

 

Saarloosov vlčiak je veľmi citlivé plemeno, ktoré vyžaduje citlivý prístup pri výchove. Toto plemeno je známe svojou tvrdohlavosťou, a preto je potrebné vychovávať ho s trpezlivosťou a konzistentnosťou. Je dôležité, aby sa výcvik začal čo najskôr, najlepšie už v mladom veku.

Výchova by mala byť zameraná na pozitívne posilňovanie, ktoré zahŕňa odmeny za dobré správanie. Je dôležité, aby sa vyhýbali tvrdému tréningu, ktorý môže spôsobiť, že sa Saarloosov vlčiak stane plachým alebo agresívnym.

Saarloosov vlčiak má radi pravidelné a dlhé prechádzky, ktoré by mali byť súčasťou ich denného režimu. Tieto prechádzky by mali byť dostatočne dlhé, aby si pes mohol užiť svoju energiu a byť mentálne stimulovaný.

Je dôležité, aby sa Saarloosov vlčiak naučil, ako sa správať v rôznych situáciách a s rôznymi ľuďmi a zvieratami. Tréning by sa mal zamerať na sociálny rozvoj a posilnenie dôvery v okolí.

Výchova a tréning Saarloosovho vlčiaka by mali byť zamerané na posilnenie jeho prírodných inštinktov a schopností, a to najlepšie prostredníctvom pozitívneho posilňovania. Tento pes si vyžaduje trpezlivosť a konzistentnosť, ale s týmto prístupom môže byť skvelým spoločníkom pre každého majiteľa.

 

Vzťah k ľuďom a iným zvieratám

Saarloosov vlčiak je veľmi verný a oddaný spoločník. Tento pes je veľmi nezávislý a môže byť nedôverčivý voči cudzincom a cudzím situáciám. Avšak, keď sa naučí dôverovať, stáva sa veľmi oddaným psom. Saarloosov vlčiak je ideálny rodinný pes, ktorý sa dobre vychádza s deťmi, pretože má veľmi dobrú trpezlivosť.

Keď ide o vzťah k iným zvieratám, Saarloosov vlčiak môže byť veľmi dominantný voči iným psom a zvieratám. Preto je dôležité, aby bol vedený citlivo a trpezlivo pri výchove a socializácii. Ak sa naučí správne spoločenské správanie, môže byť skvelým spoločníkom pre iné zvieratá.

Všeobecne platí, že Saarloosov vlčiak je veľmi milý a neagresívny pes, ktorý je ideálny spoločník pre potulky prírodou. Výchova musí byť vedená citlivo bez uplatňovania tvrdého drilu. Pes Saarloosov vlčiak môže byť pripútaný k svojmu pánovi, ktorého musí označiť za vodcu svorky, ale to mu nebráni v tom, aby bol veľmi oddaný aj ostatným členom rodiny.

Saarloosov Vlčiak v Porovnaní s Inými Plemenami

Saarloosov vlčiak je plemeno psa, ktoré bolo vyšľachtené v Holandsku v roku 1932. Toto plemeno bolo vytvorené krížením nemeckého ovčiaka s euroázijským šedým vlkom. Saarloosov vlčiak patrí do skupiny 1 ovčiarskych a pastierskych psov (okrem švajčiarskych) a je zaradený do 1. sekcie ovčiarskych psov, bez skúšky. Patronát nad týmto plemenom má Holandsko.

V porovnaní s inými plemenami vlčích psov, ako sú napríklad československý vlčiak, Northern Inuit Dog, Utonagan a Tamaskan, má Saarloosov vlčiak viac vlčej krvi a menej ovčáckej a pasteveckej krvi. Toto plemeno je známe svojím exteriérom, ktorý je podobný európskemu vlčiakovi. Saarloosov vlčiak má silnú a robustnú kostru a je veľký a aktivný.

V porovnaní s nemeckým ovčiakom, ktorý bol použitý pri vytváraní tohto plemena, Saarloosov vlčiak je menej prispôsobivý na bytové podmienky a vyžaduje viac pohybu a fyzickej aktivity. Saarloosov vlčiak je vhodný pre majiteľov, ktorí majú dostatok miesta a času na jeho výcvik a výchovu.

V porovnaní s ostatnými plemenami ovčiarskych a pastierskych psov, Saarloosov vlčiak má menej ovčáckych a pasteveckých vlastností a viac vlčej krvi. Toto plemeno sa využíva ako spoločenský a domáci pes a nie je vhodný pre prácu na farme alebo v pasienkoch.

Chov a Kúpa

Saarloosov vlčiak je veľmi zriedkavé plemeno, ktorého chov a kúpa vyžaduje veľkú starostlivosť a pozornosť. Ak sa rozhodnete kúpiť si tohto psa, je dôležité nájsť si spoľahlivého a skúseného chovateľa, ktorý sa venuje chovu tohto plemena.

Pri výbere chovateľa je dôležité zvážiť niekoľko faktorov, ako sú jeho skúsenosti, povaha psov, ktorých chová, a podmienky, v ktorých psy žijú. Chovateľ by mal byť schopný poskytnúť všetky potrebné informácie o plemene a zabezpečiť, aby bol pes zdravý a dobre socializovaný.

Pri kúpe šteniatka je dôležité venovať pozornosť jeho stavu a povahovej stránke. Šteniatko by malo byť zdravé, dobre živené a dobre socializované. Je tiež dôležité zistiť, či šteniatko má všetky potrebné očkovania a či má zdravotné problémy.

Saarloosov vlčiak je plemeno, ktorého chov a kúpa vyžaduje veľkú starostlivosť. Je dôležité nájsť si spoľahlivého chovateľa a venovať pozornosť stavu a povahovej stránke šteniatka. Ak sa rozhodnete pre toto plemeno, budete mať verného a oddaného spoločníka, ktorý vám bude vždy verný a oddaný.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button