Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Holandský pinč: Charakteristika, chov a výchova

Holandský pinč je malé plemeno psa, ktoré pochádza z Holandska. Je to svalnatý a kvadraticky stavaný pes, ktorý má ideálnu kohútikovú výšku rovnakú ako dĺžka jeho chrbta. Srsť je charakteristickým znakom plemena; drôtovitá, rovná, na dotyk drsná a strapatá. Holandský pinč patrí medzi malé plemená psov a váži zhruba 9-10 kg.

 

Holandský pinč

 

Holandský pinč

 

Tieto psy sú kompaktné a húževnaté a majú inteligentnú a prešibanú povahu. Sú priateľskí a dobre sa hodia ako spoločníci. Holandský pinč má plavú srsť a výšku 35-42 cm. Vo výchove a výcviku je dôležité byť trpezlivý a dôsledný, pretože sú to veľmi múdre zvieratá.

Holandský pinč má svoje korene v Holandsku a bol vyšľachtený na konci 19. storočia. Je to lovecké plemeno psov, ktoré bolo pôvodne používané na lov potkanov. Dnes sa však väčšinou správajú ako spoločníci a rodinní miláčikovia. Holandský pinč je vhodný pre ľudí, ktorí majú radi aktívnych a energických psov, ktorí sa radi bavia a majú radi spoločnosť svojho majiteľa.

 

Pôvod Holandského Pinča

 

Pôvod Holandského Pinča

 

Holandský pinč, známy aj ako Hollandse Smoushond, je malé psie plemeno pochádzajúce z Holandska. Jeho pôvod nie je úplne istý, ale predpokladá sa, že bol vyšľachtený v 19. storočí ako maštaľný pes pre džentlmenov.

Predajca psov v Amsterdame predával tieto psy ako spoločníkov pre návštevníkov amsterdamskej komoditnej burzy. Holandský pinč bol obľúbeným psom, ktorý vynikal svojou inteligenciou a prešibanosťou.

Plemeno sa vyznačuje drsnosrstým osrstením a plavou farbou. Holandský pinč je veľkosti malého psa, s hmotnosťou 9-10 kg a výškou približne 35 cm.

V súčasnosti je holandský pinč uznaný Medzinárodnou kynologickou federaciou (FCI) v skupine druhé, pinčové, knírači. Ako odnaučiť psa skákať – 7 rád na začiatok

 

Fyzické Charakteristiky

 

 

Fyzické Charakteristiky

 

Holandský pinč je malé a svalnaté psie plemeno s kvadratickou stavbou tela. Tieto psy sú kompaktné, húževnaté a majú ideálnu kohútikovú výšku rovnakú ako dĺžka chrbta. Srsť je charakteristickým znakom plemena, drôtovitá, rovná, na dotyk drsná a strapatá. Chlpy sú dlhé okolo 5 až 6 cm a sfarbené sú v rôznych odtieňoch žltej, od plavej až po krémovú.

Holandský pinč má dobre vyvinutú hlavu s dobre viditeľnými obočími, fúzmi a fúzmi, ktoré dodávajú psovi rozježený, smiešny a bezstarostný vzhľad. Uši sú stredne veľké, trojuholníkového tvaru a nesené vzpriamene.

Pes má krátky, silný krk, svalnaté ramená a krátky, rovný chrbát. Hrudník je hlboký a široký, zatiaľ čo brucho je mierne vtiahnuté. Chvost je nesený vysoko a môže byť buď skrátený, alebo ponechaný v prirodzenej dĺžke.

Holandský pinč má silné a svalnaté nohy s okrúhlymi labkami, ktoré sú dobre chránené hustou srsťou. Celkovo je to plemeno malého vzrastu, pes váži medzi 9-10 kg a má výšku medzi 35-42 cm, zatiaľ čo fena váži medzi 7-8 kg a má výšku medzi 33-40 cm.

Svoje kompaktné telo a krátke nohy robia z Holandského pinča vynikajúceho spoločníka pre ľudí žijúcich v byte alebo v menšom dome. Jeho drôtovitá srsť vyžaduje minimálnu údržbu, ale vyžaduje pravidelné kefovanie a občasné strihanie.

 

Povaha a Správanie

 

Holandský pinč je veselý, hravý a skotačivý pes, ktorý miluje spoločnosť svojho majiteľa. Je veľmi činorodý, bystrý a ľahko sa učí. Jeho povaha je vyrovnaná, priateľská, otvorená a nebojácna. Zriedka sa stáva, že by bol Holandský pinč nervózny alebo agresívny.

Holandský pinč sa dobre vychádza s deťmi a inými domácimi zvieratami. Je to výborný spoločník do rodiny, pretože nie je náročný a nemá radi prejavy agresivity. Jeho temperament ho robí ideálnym psom pre rodiny s deťmi.

Tento pes je tiež veľmi verný a oddaný svojmu majiteľovi. Miluje tráviť čas s ním a je schopný sa prispôsobiť jeho životnému štýlu. Holandský pinč je tiež schopný chrániť svojho majiteľa a jeho majetok, aj keď to nie je jeho hlavnou úlohou.

Holandský pinč má veľmi dobrý sluch a je schopný upozorniť svojho majiteľa na prípadné nebezpečenstvo. Avšak, nie je to pes, ktorý by sa ľahko túlal a nevracia sa domov.

Vzhľadom na jeho veľkosť a temperament, Holandský pinč nie je vhodný pre každého majiteľa. Potrebuje dostatok pohybu a cvičenia, aby sa udržal v dobrej kondícii a aby bol spokojný. Ak máte radi aktívny životný štýl a máte dostatok času na starostlivosť o psa, Holandský pinč môže byť pre vás ideálnou voľbou.

 

Starostlivosť o Holandský Pinč

Holandský Pinč nie je náročné plemeno, pokiaľ ide o starostlivosť o neho. Stačí mu pravidelne poskytnúť základnú starostlivosť, ako sú prechádzky, kúpanie, starostlivosť o zuby a nechty, aby bol zdravý a šťastný.

 

Prechádzky

Holandský Pinč potrebuje denne minimálne 30 až 60 minút prechádzok, aby udržal svoju kondíciu. Môžete ho viesť na prechádzky na vodítku alebo ho nechať voľne behať v bezpečnom prostredí, ako je napríklad ohradený dvor. Dôležité je, aby mal dostatok pohybu a stimulácie, aby sa mu nezačali rozvíjať problémy so zdravím alebo správaním. Ako odnaučiť psa štekať – 8 rád odborníka

 

Kúpanie

Holandský Pinč nie je potrebné kúpať príliš často, stačí ho kúpať raz za mesiac alebo podľa potreby. Pri kúpaní používajte šampón určený pre psov a dôkladne ho opláchnite, aby nezostali žiadne zvyšky šampónu na jeho kožuchu.

 

Starostlivosť o zuby

Holandský Pinč má sklon k zubnému kameňu a zubnému ochoreniu, preto je dôležité mu pravidelne čistiť zuby. Existujú rôzne spôsoby, ako to urobiť, napríklad špeciálne zubné kefky pre psov alebo špeciálne dentálne tyčinky.

 

Starostlivosť o nechty

Holandský Pinč má rýchlo rastúce nechty, ktoré je potrebné pravidelne zastrihávať. Ak nechty necháte rásť príliš dlho, môže to spôsobiť bolesť a nepohodlie vášmu psíkovi. Ak sa vám nechce nechty sám strihať, môžete sa obrátiť na odborníka alebo veterinára, ktorý vám pomôže s ich zastrihnutím.

Holandský Pinč je skvelým spoločníkom, ktorý sa dobre hodí do rodiny s deťmi. Stačí mu poskytnúť základnú starostlivosť a on vám to vráti svojou oddanosťou a priateľskosťou.

 

Výcvik Holandského Pinča

Holandský pinč je inteligentný, bystrý a rýchlo sa učí. Je dôležité poskytnúť mu dostatok pohybu a zamestnania, aby nevyvíjal deštruktívne správanie. Pri výcviku je dôležité byť dôsledný, ale nie tvrdý. Holandský pinč sa učí najlepšie pozitívnou motiváciou a hravým prístupom.

Základná poslušnosť

Prvým krokom výcviku Holandského Pinča by mala byť základná poslušnosť. Je dôležité naučiť ho základný povel ako sadni, ľahni, stoj, privolanie a chôdzu na vodítku. Tento krok je dôležitý na zaistenie bezpečnosti psa a okolia.

Agility

Holandský pinč je aktívny pes a má rád pohyb. Agility je skvelým spôsobom, ako ho zamestnať a posilniť vzťah medzi psom a majiteľom. Agility zahŕňa rôzne prekážky a cviky, ktoré pes musí prekonať. Holandský pinč sa agility rýchlo naučí a baví ho to.

Obedienia

Obedencia je súťaž, ktorá testuje poslušnosť psa. Holandský pinč sa túto súťaž rýchlo naučí a je veľmi úspešný. V obediencii sú testované základné povel ako sadni, ľahni, stoj, privolanie a chôdza na vodítku. Holandský pinč sa môže zúčastniť súťaží obediencie na rôznych úrovniach. Ako naučiť psa na wc – 9 rád na začiatok

 

Nosework

 

Holandský pinč má vynikajúci čuch a má rád prácu. Nosework je skvelým spôsobom, ako ho zamestnať a posilniť jeho čuchové schopnosti. Nosework zahŕňa hľadanie vône, ktorá je ukrytá v rôznych predmetoch. Holandský pinč sa nosework rýchlo naučí a baví ho to.

 

Zdravotné problémy

Holandský pinč je plemeno, ktoré sa týši dobrému zdraviu až do vysokého veku. Avšak, ako každé plemeno, aj holandský pinč môže mať svoje zdravotné problémy.

Zaznamenaná bol zvýšený počet výskytu tumorov mäkkých tkanív, ktoré môžu byť zhubné i nezhubné. Preto je dôležité pravidelne kontrolovať psa a v prípade podozrenia na nádor okamžite vyhľadať veterinárnu starostlivosť.

Ďalším zdravotným problémom, ktorý sa môže u holandského pinča vyskytnúť, sú stomatologické problémy spôsobené zubným kameňom. Preto je dôležité pravidelne čistiť zuby psa a podstupovať preventívne zákroky u veterinára.

Okrem toho, holandský pinč môže mať aj problémy s očami, ktoré sa prejavujú výrazným zápalom spojiviek alebo výtokom z očí. Tieto problémy môžu byť spôsobené genetickou predispozíciou alebo nevhodnými životnými podmienkami. Šampón na vlasy: Najlepšie rady a účinky

V neposlednom rade, holandský pinč môže mať aj problémy s kĺbmi, najmä s dyspláziou bedrového kĺbu. Preto je dôležité dbať na správnu výživu a cvičenie psa a v prípade potreby vyhľadať veterinárnu starostlivosť.

 

Kde Kúpiť Holandský Pinč

Ak hľadáte Holandského pinča, môžete sa obrátiť na niektoré z nasledujúcich možností:

 

Chovatelia

Kontaktovanie chovateľov je jednou z najlepších možností, ako získať Holandského pinča. Chovatelia sú zvyčajne odborníci na dané plemeno a môžu vám poskytnúť všetky potrebné informácie o plemene a jeho vlastnostiach. Na Slovensku a v Českej republike je niekoľko registrovaných chovateľov Holandského pinča. Môžete si vyhľadať ich kontakty na internete alebo prostredníctvom kynologických klubov.

 

Zvieracie útulky

Ak hľadáte Holandského pinča, môžete sa obrátiť aj na zvieracie útulky. Aj keď Holandský pinč nie je veľmi bežné plemeno, môže sa stať, že sa niektorý z nich ocitne v útulku. Ak sa rozhodnete pre túto možnosť, mali by ste si byť vedomí, že zvieratá v útulkoch môžu mať rôzne zdravotné problémy alebo problémy s chovaním.

 

Inzercia

Inzercia je ďalšou možnosťou, ako získať Holandského pinča. Na internete nájdete niekoľko inzertných portálov, kde sa ponúkajú šteňatá Holandského pinča. Pri kúpe cez inzerciu by ste však mali byť opatrní a overiť si spoľahlivosť predajcu.

V každom prípade, nech už sa rozhodnete pre akúkoľvek možnosť, mali by ste sa uistiť, že si vyberáte zdravé a dobre socializované šteňa, ktoré pochádza z kvalitného chovu.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button