Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Louisianský leopardí pes: Popis a chov

Louisianský leopardí pes, známy aj pod názvom Catahoula, je výnimočné plemeno psov, ktoré pochádza z USA. Toto plemeno psov je považované za jedno z najstarších a najviac unikátnych plemien psov na svete. Louisianský leopardí pes je známy svojou všestrannosťou a schopnosťou pracovať v rôznych prostrediach.

 

Louisianský leopardí pes

 

Louisianský leopardí pes

 

Louisianský leopardí pes bol pôvodne chovaný na lov divokých zvierat, najmä mývalov a veveriek. Toto plemeno psov bolo tiež používané na naháňanie dobytka a ako strážny pes. Louisianský leopardí pes má veľmi silný a energický charakter a vyžaduje si veľa pohybu a fyzickej aktivity. Toto plemeno psov je ideálne pre majiteľov, ktorí sa radi venujú športu a aktívnemu životnému štýlu.

Catahoula je tiež známy svojou nezvyčajnou farbou srsti. Podklad srsti môže byť modrý, šedý, čierny, játrový, červený alebo biely s čiernymi, bielymi alebo červenými skvrnami. Louisianský leopardí pes má veľmi silnú a robustnú stavbu tela, ktorá mu umožňuje pracovať v ťažkých podmienkach.

Pôvod a História

 

Louisianský leopardí pes, tiež známy ako Catahoula Leopard Dog, je plemeno pôvodom z Louisiany v Spojených štátoch. Jeho presný pôvod však nie je úplne známy.

18. Storočie

 

Podľa niektorých zdrojov sa plemeno vyvinulo v 18. storočí, keď francúzski osadníci priniesli svoje psy do Louisiany. Tam sa tieto psy krížili s miestnymi indiánskymi psami a vzniklo plemeno Catahoula Leopard Dog.

Indiáni

 

Ďalšie zdroje uvádzajú, že plemeno vzniklo v 19. storočí v oblasti okolo jazera Catahoula v Louisiane. Indiáni z tejto oblasti si vychovali psa, ktorý bol schopný loviť divú zver a pracovať na farmách. Tento pes mal kombinované vlastnosti, ktoré mu umožňovali pracovať v rôznych podmienkach.

Národné plemeno Louisianský leopardí pes

 

V roku 1979 bol louisianský leopardí pes oficiálne uznávaný ako národné plemeno Louisiany. Tento pes sa stal obľúbeným medzi drevorubačmi a dobytkármi, ktorí ocenili jeho schopnosti pracovať v ťažkých podmienkach.

Import

 

V súčasnosti sa tento pes chová aj v iných krajinách, vrátane Európy a Austrálie. Vzhľadom na jeho pôvod a schopnosti sa stáva stále populárnejším medzi majiteľmi psov po celom svete.

Louisianský leopardí pes je jedinečné plemeno, ktoré má zaujímavú históriu a pôvod. Jeho kvality a schopnosti robia z neho vynikajúceho spoločníka pre aktívnych ľudí, ktorí majú radi šport a vonkajšie aktivity.

 

Charakteristika a vzhľad Louisianský leopardí pes

 

Je stredne veľký, krátkosrstý, dobre osvalený, elegantný, atletický a vytrvalý pes. Plemeno je veľmi zručné a vynikajúce v lovu a naháňaní dobytka. Louisianský leopardí pes je nezávislý, s obranárskymi vlohami a teritoriálnymi pudmi. Môže sa prejavovať agresívne a plachosť na vôdzke sa nepovažuje za bojazlivosť, ale za rezervovanosť voči cudzím.

Veľkosť a hmotnosť

 

Veľkosť a hmotnosť

 

Veľkosť psa sa pohybuje v rozmedzí 55 – 66 cm, váha 29,5 – 41,7 kg. A naopak veľkosť feny sa pohybuje v rozmedzí 50 – 60,9 cm, váha 22,5 – 29,5 kg. Louisianský leopardí pes je stredne veľké plemeno.

Farba srsti

 

Podklad srsti môže byť modrý, šedý, čierny, játrový, červený alebo biely s čiernymi, bielymi alebo červenými skvrnami. Farba srsti závisí od genetickej kombinácie rodičov.

Oči a uši

 

Oči sú oválného tvaru a môžu byť modré, hnedé alebo zelené. Uši sú stredne veľké a môžu byť vzpriamené alebo zavesené.

Krk a chrbát

 

Krku a chrbát sú silné a dobre osvalené. Plemeno má široký hrudník a pevné nohy.

Hlava

 

Hlava je silná a široká. Stop je mierne výrazný. Papuľa je dobre vyvinutá. Louisianský leopardí pes má silný a nožnicový skus.

Trup a labky

 

Trup je dobre osvalený a svalnatý. Labky sú dobre osvalené a pevné. Vlčie pazúry sú bežné u tohto plemena.

Louisianský leopardí pes je vynikajúci spoločník a pracovný pes. Plemeno vyžaduje veľa pohybu a aktivity, preto je vhodné pre majiteľov so športovým duchom.

 

Povahové vlastnosti

 

Povahové vlastnosti

 

Povahové rysy

 

Louisianský leopardí pes je plemeno, ktoré sa vyznačuje svojou nezávislosťou, dominantnosťou a tvrdohlavosťou. Je to inteligentný pes, ktorý sa dokáže rozhodovať sám za seba a má vyvinuté teritoriálne pudy. Jeho rezervovanosť voči cudzincom sa nepovažuje za bojazlivosť, ale za prejav jeho prirodzenej povahy.

Energický a vytrvalý pes, ktorý potrebuje dostatok pohybu a aktivít na udržanie svojej fyzickej kondície. Jeho obranárske vlohy a hlasitý hlások robia z neho dobrého strážcu a ochrancu rodiny a majetku.

Výcvik a výchova

 

Louisianský leopardí pes je plemeno, ktoré si vyžaduje pevnú ruku a konzistentný tréning. Jeho tvrdohlavosť a nezávislosť môžu byť výzvou pre jeho majiteľa, ale s trpezlivosťou a dôslednosťou sa dá dosiahnuť poslušnosť a spolupráca.

Je dôležité začať s výcvikom a socializáciou v mladom veku, aby sa pes naučil správne komunikovať s inými psami a ľuďmi. Jeho agresívne prejavy môžu byť prejavom jeho obranárskej povahy, preto je dôležité naučiť ho rozlišovať medzi priateľskými a nepriateľskými situáciami.

Výcvik by mal byť pozitívny a motivujúci, pretože louisianský leopardí pes sa môže stať tvrdohlavým a neochotným spolupracovať, ak sa cíti nútený. Je dôležité nájsť spôsob, ako ho motivovať a udržať jeho záujem o tréning.

Zdravie a Starostlivosť Louisianský leopardí pes

 

Zdravie a Starostlivosť Louisianský leopardí pes

 

Zdravotné problémy

 

Louisianský leopardí pes je obecně zdravé plemeno, ale ako všetky psy, aj on môže trpieť niektorými ochoreniami. Jedným z najčastejších problémov je dědičná hluchota, ktorá sa vyskytuje u psov s množstvom bielej farby. Preto je dôležité zvoliť si šteniatko od spoľahlivého chovateľa, ktorý má zdravotný stav rodičov pod kontrolou.

Okrem toho môže pes trpieť aj dyspláziou kĺbov, ktorá sa prejavuje bolesťou a obmedzením pohybu. Väčšina chovateľov testuje svoje plemená na tento problém, takže by ste mali byť schopní získať informácie o zdravotnom stave rodičov.

 

Starostlivosť o srsť

 

Srsť louisianského leopardieho psa nie je náročná na starostlivosť. V dobe línania je dobré ju každý deň kefovať vhodnou kefou alebo gumovou rukavicou. Podľa potreby môžete zastrihnúť pazúry špeciálnymi kliešťami, ktoré sa na tento účel používajú. Pravidelné čistenie zubov a uší je samozrejmosťou.

Výživa a pohyb

 

Louisianský leopardí pes potrebuje vyváženú stravu, ktorá mu poskytne všetky potrebné živiny. Je dôležité sledovať jeho váhu a prípadne upraviť dávky podľa potreby. Pretože je to veľmi aktívne plemeno, potrebuje veľa pohybu a prechádzok. Jeho majiteľ by mal byť pripravený venovať mu dostatok času na cvičenie a hranie sa.

Nie je vhodný pre bytový život. Potrebuje veľa miesta na pohyb a výbeh. Ak ho chováte v dome alebo byte, musíte mu poskytnúť dostatok príležitostí na cvičenie a aktívny život. Je to rezervované plemeno, ktoré sa môže správať nedôverčivo voči cudzincom, preto je dôležité ho socializovať od útleho veku.

Použitie a práca s plemenom Louisianský leopardí pes

 

Použitie a práca s plemenom Louisianský leopardí pes

 

Louisianský leopardí pes je plemeno, ktoré má mnoho využití. Toto plemeno sa používa na lov, ako obranca a strážca, ale aj ako spoločník.

Lovecké využitie

 

Lovecký pud je vrodený u tohto plemena a robí z neho vynikajúceho spoločníka pre lov. Louisianský leopardí pes sa používa na lov rôznych druhov zveri, ako sú diviaky, jeleny, medvede a iné. Jeho výnimočný zrak a sluch mu umožňujú byť úspešným lovcov v rôznych prostrediach. Lovecké psy 15 najlepších plemien psov na lov

Obranca a strážca

 

Louisianský leopardí pes je tiež vynikajúcim obrancom a strážcom. Toto plemeno je veľmi teritoriálne a ochraňuje svoju rodinu a majetok. Jeho prirodzené obranné vlohy robia z neho skvelého strážcu.

Spoločník

 

Okrem loveckého a obranného využitia, Louisianský leopardí pes je aj vynikajúcim spoločníkom. Toto plemeno je veľmi verné a oddané svojej rodine. Miluje aktivity s rodinou, ako sú prechádzky a behanie. Jeho vysoká energia robí z neho skvelého spoločníka pre aktívnych ľudí.

V tabuľke nižšie sú uvedené niektoré základné informácie o použití a práci s týmto plemenom.

Použitie Popis
Lov Vynikajúci lovecký spoločník s vrodeným loveckým pudom.
Obranca a strážca Veľmi teritoriálne a ochraňuje svoju rodinu a majetok.
Spoločník Verný a oddaný spoločník s vysokou energiou.

Je vynikajúcim plemenom s mnohými využitiami. Jeho vrodené vlohy a energia robia z neho skvelého spoločníka pre aktívnych ľudí, vynikajúceho obrancu a strážcu a vynikajúceho loveckého spoločníka.

Chov a Kúpa

 

Chov a Kúpa

 

Chovateľské kluby

 

Pre tých, ktorí sa chcú stať majiteľmi louisianského leopardieho psa, je dôležité nájsť spoľahlivého chovateľa. Existuje niekoľko chovateľských klubov, ktoré sa zameriavajú na chov tohto plemena. Jedným z takýchto klubov je Wyanet’s Catahoulas, ktorý sa nachádza v USA. Tento klub má dlhoročné skúsenosti s chovom louisianských leopardích psov a ponúka šteniatka s PP. V Slovenskej republike je možné nájsť chovateľský klub, ktorý je zapísaný v Českom klubu chovateľov psů (ČMKU). Rakúske psy 5 rakúskych plemien psov

Pri výbere chovateľa je dôležité zistiť jeho povesť a rešpekt v komunite chovateľov. Taktiež sa odporúča navštíviť chovateľa osobne a pozrieť si podmienky, v ktorých psi žijú.

 

Import a kúpa

 

Ak sa chcete stať majiteľom louisianského leopardieho psa a nechcete čakať na šteniatko od miestneho chovateľa, môžete zvážiť import zo zahraničia. V tomto prípade je dôležité zvoliť si spoľahlivého a overeného importéra. Príčiny straty vlasov u mužov

Pri kúpe šteniatka je dôležité zistiť jeho pôvod, zdravotný stav a podmienky, v ktorých bolo chované. Zdravé šteniatko by malo mať kompletné očkovanie a byť odčervené.

Pri výbere šteniatka je dôležité zvážiť aj vaše potreby a životný štýl. Louisianský leopardí pes je silný, vytrvalý, svalnatý a činorodý pes, ktorý potrebuje dostatok pohybu a stimulácie. Preto je vhodný pre aktívnych majiteľov, ktorí sa venujú napríklad canicrossovej alebo inej športovej aktivite. Taktiež je vhodný ako pes dobytkárov, drevorubačov a strážny pes.

Pri kúpe šteniatka je dôležité zvážiť aj finančné náklady. Cena šteniatka sa môže líšiť v závislosti od pôvodu, kvality a očkovania. Je dôležité zvoliť si kvalitného chovateľa, ktorý ponúka zdravé a dobre socializované šteniatka.

 

Louisianský leopardí pes Záver

 

Louisianský leopardí pes Záver

 

Louisianský leopardí pes, známy aj ako Catahoula, je pôvodným plemenom Spojených štátov amerických. Toto plemeno je veľmi inteligentné, energické a vyžaduje si veľa pohybu. Jeho elegantný vzhľad a výnimočná schopnosť loviť robia z neho skvelého spoločníka pre aktívnych ľudí.

Catahouly sú v súčasnosti neuznaným plemenom FCI, ale existuje množstvo klubov chovateľov, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena. Medzi ne patrí aj Klub chovateľov málopočetných plemien psov a Catahoula Club EU. Veľké plemená psov : Top 10 veľké psy na svete

 

Výskum genetiky ukazuje, že Catahouly sú jedinečné plemeno a majú veľa výhod, ako napríklad vysokú odolnosť voči chorobám a dobrú kondíciu. Vzhľadom na to, že sú to pracovné psy, majú veľmi silné instinkty a sú veľmi verní svojim majiteľom.

Ak hľadáte psa, ktorý bude spoločníkom pre aktívny životný štýl, Catahoula by mohla byť pre vás to pravé plemeno. Je však dôležité si uvedomiť, že tento pes vyžaduje veľa pozornosti a tréningu, aby bol šťastný a zdravý.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button