Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Pikardský ovčiarsky pes: Charakteristika plemena

Pikardský ovčiarsky pes je plemeno psov, ktoré pochádza z Francúzska. Tento pes je stredne veľký, svalnatý a má robustný vzhľad. Jeho výrazný pohľad je inteligentný, živý a pripomína grifony. Pikardský ovčiarsky pes je pastiersky a strážny pes, ktorý je bezmedzne verný svojmu pánovi a milý k deťom.

 

Pikardský ovčiarsky pes

 

Pikardský ovčiarsky pes

 

Výška tohto psa sa pohybuje od 60 do 65 cm pre psy a od 55 do 60 cm pre sučky. Váha psa sa pohybuje od 30 do 34 kg pre psy a od 27 do 31 kg pre sučky. Pikardský ovčiarsky pes má plnú energie a je náladový, čo znamená, že jeho výchova nie je úplne jednoduchá. Je potrebné k nemu pristupovať s priateľstvom a toleranciou, nie tvrdo za každú cenu.

Ak hľadáte psa, ktorý vám bude verným spoločníkom a zároveň bude schopný plniť pastierske a strážne úlohy, Pikardský ovčiarsky pes môže byť ideálnou voľbou. Jeho inteligentná a živá povaha ho robí vynikajúcim psom pre rodiny s deťmi a jeho robustný vzhľad mu umožňuje byť vynikajúcim strážnym psom.

 

Popis plemena

 

Popis plemena

 

Celkový vzhľad

 

Pikardský ovčiarsky pes, tiež známy ako Berger de Picardie, je pes strednej veľkosti s robustným, ale elegantným vzhľadom. Má svalnaté telo a dobre stavbu. Jeho veľkosť sa pohybuje od 60 do 65 cm pre psy a od 55 do 60 cm pre feny. Výraz pikardského ovčiaka je inteligentný, živý a čulý, pripomína grifony.

 

Srsť a farba

Srst pikardského ovčiaka je hrubá, polodlhá a kučeravá. Na hlave má srsť kratšiu a jemnejšiu. Farba srsti môže byť šedá, plavá, sivomodrá alebo svetlá, s tmavšími alebo svetlejšími odtieňmi.

 

Hlava a výraz

Hlava pikardského ovčiaka je dobre vyvážená a má výraz podobný grifonovi. Má širokú lebku, rovné čelo a stredne dlhé pysky. Jeho oči sú tmavé a oválne, s výrazom inteligencie a ostražitosti. Má silné obočie a papuľu a jeho ňucháč je dobre vyvinutý.

 

Telo a pohyb

Pikardský ovčiak má silné a dobre vyvinuté telo s pevnými rebrami a chrbtom. Jeho krk je stredne dlhý a dobre osvalený. Má hruď širokú a hlbokú a kríže sú mierne zaoblené. Jeho chvost je stredne dlhý a nesený dole. Má silné a dobre osvalené plecia a nadprstia a labky sú oválne a dobre zakrivené. Jeho pohyb je energický a svižný.

Celkovo je pikardský ovčiarsky pes inteligentný, verný a ochotný učiť sa. Jeho kombinácia elegantného a svalnatého vzhľadu, spolu s jeho živým a čulým výrazom, robí z neho vynikajúceho spoločníka a ovčáckeho psa.

 

Charakter a správanie Pikardský ovčiarsky pes

 

Charakter a správanie Pikardský ovčiarsky pes

 

Pikardský ovčiarsky pes je energický a inteligentný pes, ktorý je schopný pracovať celý deň bez únavy. Jeho tvrdohlavosť a nezávislosť však môže predstavovať výzvu pre majiteľa, pretože vyžaduje dôslednú a trpezlivú výchovu. Je dôležité, aby bol pikardský ovčiarsky pes dobre socializovaný, aby sa vyhol agresívnej a nežiaducej správe.

Tento pes je veľmi oddaný svojmu majiteľovi a jeho rodine, ale môže byť opatrný voči cudzincom. Jeho prirodzená schopnosť chrániť svoj domov a rodinu z neho robí skvelého strážcu. Pikardský ovčiarsky pes má tiež vynikajúcu pamäť a je schopný si zapamätať množstvo príkazov a cvičení.

Vzhľadom na svoju vysokú úroveň energie, pikardský ovčiarsky pes potrebuje dostatok pohybu a fyzickej aktivity. Je vhodný pre majiteľov, ktorí sú aktívni a radi trávia čas vonku. Tento pes sa môže dobre prispôsobiť aj mestskému prostrediu, ak dostáva dostatok pohybu a stimulácie. Najnovšie plemena psov – 15 nových plemien

Všeobecne platí, že pikardský ovčiarsky pes je skvelým spoločníkom pre majiteľov, ktorí sú ochotní venovať mu dostatok času a pozornosti. Jeho vysoká úroveň energie a inteligencie však znamená, že potrebuje dôslednú a trpezlivú výchovu a pravidelnú fyzickú aktivitu.

 

Výcvik a aktivity

 

Výcvik a aktivity

 

Pikardský ovčiak je temperamentné, ostražité a verné plemeno, ktoré vyžaduje dôkladnú a konzistentnú výchovu. Výcvik by mal byť začatý v čo najskoršom veku, aby sa zabránilo vzniku nežiadúcich správaní. Je dôležité, aby majiteľ bol trpezlivý a vytrvalý v tréningu, pretože Pikardský ovčiak môže byť tvrdohlavý a náročný na výcvik.

Agility je skvelou aktivitou pre Pikardského ovčiaka, ktorý má veľmi vysokú úroveň energie a potrebuje fyzickú aj duševnú stimuláciu. Táto aktivita zahrňuje prekonávanie prekážok na čas a môže byť veľkou výzvou pre majiteľa i psa. Pikardský ovčiak je vynikajúci v agility, pretože má vrodenú schopnosť byť rýchly, obratný a zručný.

Okrem agility môže byť Pikardský ovčiak zapojený aj do rôznych ďalších aktivít, ako je obedience, flyball, frisbee a canicross. Tieto aktivity pomáhajú posilňovať vzťah medzi majiteľom a psom a zároveň zlepšujú fyzickú kondíciu a zdravie psa. Francúzske plemená psov – 15 francúzskych plemien psov

Je dôležité, aby majiteľ zohľadnil potreby a schopnosti svojho psa pri výbere aktivít. Niektoré aktivity môžu byť príliš náročné pre niektorých Pikardských ovčiakov, zatiaľ čo iné môžu byť príliš jednoduché. Majiteľ by mal nájsť aktivitu, ktorá bude pre jeho psa zábavná a stimulujúca, ale zároveň aj bezpečná a primeraná jeho schopnostiam.

 

Zdravie a starostlivosť

Pikardský ovčiarsky pes je pomerne zdravý pes s minimálnymi genetickými problémami. Avšak, ako u každého psa, je dôležité venovať sa jeho zdraviu a starostlivosti, aby bol zdravý a šťastný.

Jedným z najdôležitejších aspektov starostlivosti o Pikardského ovčiaka je jeho strava. Je dôležité zvoliť vyváženú stravu, ktorá zabezpečí optimálne fungovanie jeho organizmu a dostatok energie na celý deň. Majiteľ by mal venovať pozornosť kvalite krmiva a zabezpečiť, aby pes mal dostatok čistej vody.

 

Ďalším dôležitým aspektom starostlivosti o Pikardského ovčiaka je fyzická aktivita. Tento pes má veľa energie a potrebuje dostatok pohybu, aby bol zdravý a šťastný. Majiteľ by mal zabezpečiť, aby pes denne cvičil a dostával dostatok fyzickej aktivity. Pikardský ovčiak sa dobre hodí na rôzne aktivity, ako sú beh, plávanie, alebo agility.

Okrem stravy a fyzickej aktivity je dôležité venovať pozornosť aj zdravotným kontrolám. Pikardský ovčiak by mal byť pravidelne kontrolovaný veterinárom, aby sa zabezpečilo, že je zdravý a nemá žiadne zdravotné problémy. Majiteľ by mal tiež pravidelne kontrolovať zuby a nechty svojho psa a zabezpečiť, aby bol očkovaný a chránený pred vonkajšími parazitmi.

Všeobecne platí, že dobrá starostlivosť o Pikardského ovčiaka zahŕňa vyváženú stravu, dostatok fyzickej aktivity, pravidelné zdravotné kontroly a starostlivosť o zuby a nechty. Týmto spôsobom majiteľ zabezpečí, že jeho pes bude zdravý a šťastný. Šampón na vlasy

 

Plemeno a FCI

 

Pikardský ovčiarsky pes, taktiež známy ako Berger de Picardie, je plemeno psa pochádzajúce z Francúzska. Patrí do skupiny 1 ovčáčtí a pastevečtí psi (kromě švýcarských salašnických psů) podľa FCI. Jeho číslo štandardu je 176.

Podľa štandardu FCI sa pikardský ovčiarsky pes musí vyznačovať silným postojom a pohyblivosťou. Jeho hmotnosť by mala byť od 23 do 32 kg pre samcov a od 20 do 27 kg pre samice. Jeho výška by mala byť od 60 do 65 cm pre samcov a od 55 do 60 cm pre samice.

Klub pre pikardské ovčiaky na Slovensku poskytuje informácie o tomto plemene, vrátane chovateľov a odporúčaných veterinárov. Klub zároveň organizuje rôzne podujatia, ako sú výstavy a prehliadky, kde majitelia a chovatelia môžu predviesť svojich psov a získať cenné rady od odborníkov.

Vzhľadom na svoju inteligenciu a oddanosť svojmu majiteľovi sa pikardský ovčiarsky pes môže stať verným spoločníkom a skvelým strážcom. Jeho temperament je však potrebné správne kontrolovať a trénovať, aby sa predišlo nežiadúcemu správaniu.

 

Kúpa a adopcia Pikardský ovčiarsky pes

 

Kúpa a adopcia Pikardský ovčiarsky pes

 

Ak sa rozhodnete pre kúpu Pikardského ovčiarskeho psa, môžete sa obrátiť na overeného chovateľa psov, ktorý Vám poskytne všetky potrebné informácie o plemene a jeho výchove. Na internete môžete nájsť množstvo inzerátov od chovateľov a majiteľov šteniatok, ktorí ponúkajú svoje psy na predaj.

Pri kúpe psa je dôležité zabezpečiť si všetky potrebné doklady, ako je napríklad preukaz pôvodu (PP), očkovací preukaz a čipovanie psa. Pri výbere šteniatka je dôležité venovať pozornosť jeho zdravotnému stavu a správaniu.

Ak nie ste pripravení investovať do kúpy psa, môžete zvážiť adopciu z útulku pre zvieratá. V útulkoch sa nachádza množstvo psov rôznych plemien, vrátane Pikardského ovčiarskeho psa. Adopcia psa z útulku môže byť pre Vás výhodnejšia finančne a zároveň pomôžete psíkovi nájsť nový domov.

Na internete môžete nájsť množstvo inzerátov od ľudí, ktorí darujú psíkov. Pri darovaní psa je dôležité zabezpečiť si všetky potrebné doklady a zistiť si o zdravotnom stave psa.

V prípade záujmu o kúpu alebo adopciu Pikardského ovčiarskeho psa môžete navštíviť stránky psíčkarov, kde nájdete viac informácií o plemene a možnostiach kúpy alebo adopcie.

 

Podobné plemená

 

Pikardský ovčiarsky pes patrí medzi plemená ovčiakov a pastierskych psov. Existuje niekoľko podobných plemien, ktoré by sa dali porovnať s pikardským ovčiarskym psom.

Jedným z týchto plemien je beauceron, ktorý pochádza z Francúzska. Beauceron je väčší ako pikardský ovčiarsky pes a má typickú čiernu a hnedú srsť. Beauceron sa využíva ako pastevecký pes a aj ako strážny pes.

Ďalším podobným plemenom je grifon, ktorý pochádza z Belgicka a Francúzska. Grifon má srsť, ktorá mu dáva charakteristický vzhľad. Grifony sa využívajú ako pastevecké psy a aj ako spoločenské psy.

Okrem týchto plemien existujú aj iné ovčiarske plemená, ktoré majú niekoľko spoločných vlastností s pikardským ovčiarskym psom. Tieto plemená majú väčšinou srsť v rôznych farbách a sú strednej veľkosti.

Celkovo sa dá povedať, že pikardský ovčiarsky pes patrí do rodiny ovčiakov a pastierskych psov, ktoré majú spoločné vlastnosti, ako sú inteligencia, lojalita a schopnosť pracovať v skupine.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button