Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Japonský španiel: Všetko o plemene

Japonský španiel, známy aj ako japonský čin, je malé a graciózne plemeno psa s bohatou srsťou. Toto starobylé ázijské plemeno pochádza z Japonska, kde sa vyvinulo v palácových záhradách a bolo obľúbené u japonských aristokratov. Plemeno Japonský španiel je vhodný pre začiatočníkov, rodiny s deťmi aj pre starších ľudí, pretože má nekomplikovanú povahu a vysokú prispôsobivosť.

 

Japonský španiel

 

Japonský španiel

 

Japonský španiel má veľkosť od 20 do 25 cm a dosahuje hmotnosť okolo 3 kg. Jeho srsť je dlhá a jemná, ale nevyžaduje si až tak veľa starostlivosti, stačí ho vyčesať 2x do týždňa. Okrem toho má japonský španiel širokú škálu farieb a vzorov srsťou. Jeho charakteristickým znakom sú jeho veľké, tmavé oči a malé, trojuholníkové uši. Japonský španiel je príjemný a prítulný pes, ktorý si rýchlo získava srdcia svojich majiteľov.

 

Pôvod a história

 

Pôvod a história

 

Japonský španiel, alebo inak Japonská brada, je plemeno psa, ktoré pochádza pravdepodobne z Číny, až neskôr sa dostal do Japonska. Dávne dejiny má teda zrejme spoločné s pekinským palácovým psíkom a s tibetským španielom.

Stal sa miláčikom japonských cisárov a jeho chov bol obmedzený naozaj iba na najvyššie spoločenské vrstvy. Presný pôvod dnešného čina je diskutabilný, predpokladá sa však, že prvý predok bol darom kórejského vládcu pre Japonsko a tento žil v japonskom kráľovskom paláci už v roku 732.

Kynológovia predpokladajú, že japonský čin je príbuzný plemenám z Číny s krátkym nosom, z ktorých vzišiel aj slávny pekinský palácový psík. História pôvodu japonského španiela sa datuje najmenej 1000 rokov a jeho dlhoroční predkovia boli s najväčšou pravdepodobnosťou tibetskou španielskou.

Niet pochýb o tom, že títo starí psi boli veľmi cenní a dostali vysoký stav v palácoch cisárov. Ich chov bol obmedzený iba na najvyššie spoločenské vrstvy. Japonský španiel je teda plemeno s bohatou históriou a kultúrnym dedičstvom, ktoré sa dodnes teší obľube.

 

Všeobecná charakteristika

 

Všeobecná charakteristika

 

Japonský španiel je malý pes s obdĺžnikovým formátom a jemným, gracióznym správaním. Jeho veľkosť sa pohybuje od 20 do 30 cm a jeho hmotnosť je zhruba 2-6 kg.

Tento pes má širokú, guľatú hlavu s hlbokým stopom a krátkym nosom, ktorý leží v jednej rovine s očami. Jeho oči sú veľké, guľaté, čierne a lesklé, uložené ďaleko od seba. Jeho uši sú zavesené, v tvare písmena V, s bohatou srsťou. Hokkaido plemeno psa: Charakteristika a výchova

Japonský španiel má krátky, vzpriamene nesený krk a jeho srsť je bohatá a dlhá. Farba jeho srsťou môže byť biela s malými škvrnami červených a čiernych odtieňov, ktoré sa distribuujú symetricky v celom tele psa.

Charakterovo je japonský španiel pôvabný, živý a hravý pes s veľmi jemným a vyberaným správaním. Jeho citlivosť a závislosť na pánovi robia z neho výborného spoločníka, najmä pre starších, osamelých ľudí. Je veľmi prispôsobivý a čistotný, čo robí jeho výchovu jednoduchšou.

 

Fyzické Vlastnosti

Japonský španiel je malý, graciózny pes s bohatou srsťou, ktorá ho robí charakteristickým a ľahko rozpoznateľným. Jeho vzhľad je veľmi dôležitý a japonskí chovatelia sa snažia o zachovanie jeho tradičného vzhľadu a charakteristík. Najmenší pes na svete : Top 12 najmenšie psy na svete

 

Hlava

Hlava japonského španiela je pomerne široká a guľatá s hlbokým stopom a krátkym nosom, ktorý leží v jednej rovine s očami. Oči sú veľké, guľaté, čierne a lesklé, uložené ďaleko od seba. Farba srsti okolo očí a na ušiach je symetrická.

 

Uši

Uši japonského španiela sú zavesené, v tvare písmena V, s bohatou srsťou. Sú umiestnené vysoko na hlave a sú veľmi dôležité pre jeho celkový vzhľad.

 

Krk a chrbát

Krk japonského španiela je krátky a vzpriamene nesený. Chrbát je rovný a silný, predlaktia sú rovné.

 

Končatiny

Končatiny japonského španiela sú krátke a svalnaté. Nohy sú rovné a silné, s dobrou kosťovou štruktúrou.

 

Hrudník a Brucho

Hrudník japonského španiela je široký a hlboký, brucho je dobre zaoblený.

 

Stop

Stop japonského španiela je hlboký a dobre definovaný.

 

Farba srsti

Srsť japonského španiela je dlhá, rovná a hodvábna, hojne pokrývajúca celé telo okrem tváre. Jeho farba je biela s čiernymi alebo červenými znakmi. Farba srsti na chrbáte nosa je čierna. japonske plemena psov – 13 plemien psov

 

Zuby

Japonský španiel má biele a silné zuby, prirodzený nožnicový zhryz alebo kliešťový zhryz.

 

Ostatné charakteristiky

Japonský španiel má širokú bielu lysinku od papule po temeno a kohútikovú v. Jeho chvost je nesený ako oblak, čo mu dodáva veľmi osobitý a ladný vzhľad.

 

Srsť a starostlivosť Japonský španiel

 

Srsť a starostlivosť Japonský španiel

 

Srst japonského španiela je jemná a hodvábna. Je to charakteristický znak tohto plemena. Srsť mierne odstáva od tela a má bohaté osrstenie na krku. Typickou farbou srsti je biela s čiernymi alebo červenými až červenkasto-žltými znakmi. Koniec ňucháča by mal byť vždy biely.

Japonský španiel si vyžaduje pravidelnú starostlivosť o jeho srsť. Najmä na jar a na jeseň, keď sa srsť mení, sa každodennej starostlivosti o srsť nevyhnete. Je potrebné ho pravidelne kúpať a česať. Na trhu sú k dispozícii špeciálne šampóny a kondicionéry, ktoré pomáhajú udržiavať srst zdravú a lesklú. Šampón na vlasy: Najlepšie rady a účinky

 

Okrem starostlivosti o srsť je japonský španiel veľmi čistotný pes. Má tendenciu udržiavať si svoje okolie čisté a upratané. Preto je dôležité mu poskytnúť čisté a hygienické prostredie, aby sa cítil príjemne a zdravo.

Celkovo, starostlivosť o japonského španiela nie je náročná, ale vyžaduje si pravidelnú starostlivosť a pozornosť. Ak sa o neho budete starať s láskou a starostlivosťou, odmení vás svojou priateľskou a hravou povahou.

 

Povaha a temperament

Japonský španiel je živý, hravý a veselý pes, ktorý je zároveň jemný, ostražitý a prítulný. Jeho temperament je charakteristický svojou priateľskosťou a prispôsobivosťou. Je to skvelý spoločník, ktorý sa dokáže prispôsobiť každodenným podmienkam a životnému štýlu svojho majiteľa.

Tento malý pes má gracióznu postavu a tichú povahu. Rád sa hrá a je veľmi prítulný, no zároveň je ostražitý a dokáže svojho majiteľa upozorniť na prípadné nebezpečenstvá. Jeho charakteristickým znakom je tiež jeho bystrý a čulý zmysel.

 

Japonský španiel je ideálny pre rodiny s deťmi, pretože sa radi hrá a sú veľmi trpezliví. Sú tiež veľmi prispôsobiví a dokážu sa dobre cítiť aj v mestskom byte. Ich tichá povaha znamená, že nebudú rušiť susedov a sú vhodní aj pre ľudí, ktorí majú radi pokoj.

Celkovo je japonský španiel skvelým spoločníkom pre ľudí, ktorí hľadajú malého psa s jemnou povahou a prispôsobivým charakterom. Jeho graciózna postava a tichá povaha robia z neho perfektného spoločníka pre rodiny s deťmi alebo pre ľudí, ktorí majú radi pokoj.

 

Vzťahy s inými

Japonský španiel je známy svojou láskavou a priateľskou povahou, čo ho robí ideálnym spoločníkom pre rodiny s deťmi. Jeho malá a jemná postava robí z neho skvelého spoločníka pre starších ľudí a tých, ktorí nemajú veľa miesta v byte.

Vzhľadom na svoju mierumilovnú povahu sa Japonský španiel dobre vychádza s inými psami, najmä s tými, ktoré majú podobnú veľkosť a temperament. Avšak, ako u každého psa, je dôležité zabezpečiť správne sociálne začlenenie a tréning, aby sa zabránilo nežiadúcemu správaniu.

Keď ide o vzťahy s deťmi, Japonský španiel sa dobre vychádza s deťmi všetkých vekových kategórií. Avšak, ako u každého psa, je dôležité, aby bol pes vždy pod dohľadom dospelého a aby sa deťom naučilo, ako správne pristupovať k psovi.

Japonský španiel je skvelý spoločník pre rodiny, ktoré hľadajú malého a priateľského psa. Jeho láskavá povaha a jemná postava robia z neho skvelého spoločníka pre tých, ktorí nemajú veľa miesta v byte. Avšak, ako u každého psa, je dôležité zabezpečiť správne tréning a sociálne začlenenie, aby sa zabránilo nežiadúcemu správaniu.

 

Vhodné prostredie a využitie

Japonský španiel je populárne plemeno psa, ktoré sa dokáže prispôsobiť rôznym prostrediam. Je vhodný aj pre bytové prostredie, ak mu poskytnete dostatok pohybu a zamestnania. Tento pes je veľmi citlivý a potrebuje dostatok pozornosti a starostlivosti. Jeho elegantná postava a jemná povaha ho robia ideálnym spoločníkom pre rodiny s deťmi alebo pre jednotlivcov.

Japonský španiel sa využíva najmä ako spoločník a domáci maznáčik. Jeho príjemná povaha a vysoká inteligencia ho robia ideálnym pre výcvik a rôzne aktivity, ako je napríklad agility. Toto plemeno je menej často chované, ale jeho popularita stúpa, najmä v Japonsku a v niektorých európskych krajinách.

Pretože je to citlivý pes, je dôležité mu poskytnúť vhodné prostredie a starostlivosť. Je potrebné mu venovať dostatok času a pozornosti, pretože sa rýchlo stáva závislým na svojich majiteľoch. Jeho temperament je veľmi pokojný a neagresívny, čo z neho robí ideálneho spoločníka pre deti a starších ľudí.

 

Vhodné prostredie pre japonského španiela je miesto s dostatkom pohybu a zamestnania. Tento pes sa dokáže prispôsobiť aj menším bytom, ale je dôležité mu poskytnúť dostatok pohybu a zamestnania, aby bol šťastný a zdravý. Je dôležité mu poskytnúť aj dostatok starostlivosti a pozornosti, pretože je citlivý a závislý na svojich majiteľoch.

 

Výchova a tréning Japonský španiel

 

Výchova a tréning Japonský španiel

 

Japonský španiel je pravdepodobne odvodený z Pekinského palácového psíka a Tibetského španiela. Toto prítulné, troška tvrdohlavé plemeno málo šteká a vyžaduje si dôslednú výchovu.

Pri výchove japonského španiela je potrebné byť dôsledný a trpezlivý. Tieto psy sú veľmi vnímavé k náladám svojich ľudí, a preto je dôležité byť vždy k nim láskavý a maznať sa s nimi. Dobrá socializácia je tiež kľúčová, pretože japonský španiel je spoločenský a rád sa hrá s inými psami.

 

Výchova japonského španiela by mala začať čo najskôr. Je dôležité naučiť ho základné povely, ako sedia, ležia, a prípadne aj na mieste. Tréning by mal byť pozitívny a motivujúci, aby sa pes naučil nové veci rýchlo a s radosťou.

Japonský španiel má zajačie labky, ktoré mu umožňujú rýchlo sa pohybovať a byť veľmi obratný. Jeho prírodné inštinkty sú loviť a ťahať, preto je dôležité naučiť ho, čo je povolené a čo nie.

ňucháč japonského španiela je veľmi citlivý a vnímavý na pachy, preto je dôležité ho naučiť, aby nesledoval každý pach, ktorý zachytí. Výchova a tréning japonského španiela by mali byť zamerané na to, aby bol poslušný a spoločenský pes, ktorý sa dobre správa vo verejnosti.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button