Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Kórejský Jindo: Všetko o plemene

Kórejský jindo, známy aj ako kórejský jindo, je plemeno psa pôvodom z Južnej Kórey. Toto plemeno je známe svojou vernosťou, inteligenciou a loveckými schopnosťami. Sú to stredne veľké psy so svalnatou stavbou tela a hustou srsťou, ktorá sa vyskytuje v rôznych farbách vrátane bielej, čiernej a pálenej.

 

Kórejský Jindo

 

Kórejský Jindo

 

Pes jindo je prírodným pokladom Južnej Kórey a vo svojej domovine je vysoko cenený. Majú silný lovecký pud a často sa používajú na lov a stráženie. Napriek loveckým inštinktom sú známe aj svojou láskavou a vernou povahou voči svojim majiteľom. Vzhľadom na vysokú hladinu energie si vyžadujú pravidelný pohyb a duševnú stimuláciu, aby boli šťastné a zdravé.

Ak zvažujete, že do svojej rodiny pribudne jindo, je dôležité urobiť si prieskum a pochopiť ich jedinečné potreby a vlastnosti. Pri správnom výcviku a socializácii z nich môžu byť skvelí spoločníci a verní rodinní miláčikovia.

 

Pôvod a história

 

Pôvod a história

 

Kórejský Jindo, známy aj ako Kórejský špic, je psie plemeno pôvodom z Južnej Kórey, najmä z ostrova Jindo. Toto plemeno sa využívalo na lov králikov, jazvecov, kancov a jeleňov. Je to národný pes Kórey a vo svojej domovskej krajine je považovaný za národný poklad.

Jindos na ostrove žijú tisíce rokov a pre obyvateľov ostrova boli obyčajnými loveckými spoločníkmi. Jindos boli v minulosti také dôležité, že vláda Kórey sa rozhodla založiť Kórejské informačné centrum o plemene Jindo Dog, ktoré má za cieľ zachovať a propagovať toto plemeno.

Kórejský Jindo má silný lovecký inštinkt a je známy svojou disciplinovanosťou a čistotou. V súčasnosti sa využíva aj ako strážny pes. Kórejský Jindo má veľmi zaujímavú históriu a jeho pôvod sa datuje niekoľko stoviek rokov do minulosti.

 

Fyzické vlastnosti

 

Fyzické vlastnosti

 

Veľkosť a hmotnosť

Kórejský Jindo je stredne veľké plemeno psov, ktoré dosahuje výšku od 45 do 55 cm a hmotnosť od 10 do 25 kg. Samice sú zvyčajne menšie ako samci. Ich stavba tela je robustná a svalnatá, s krátkym chrbtom a širokou hrudou. Ich postava je dobre vyvážená a pohyby sú hladké a pružné.

 

Farba a srsť

Kórejský Jindo má dvojitú srsť, ktorá sa skladá z hrubej vonkajšej vrstvy a jemnejšej vnútornej vrstvy. Farba srsťou môže byť biela, čierna, čierna a hnedej farby, tmavohnedá, červenohnedá, šedá alebo vlkovo šedá. Môžu mať aj brindle vzor.

 

Črty hlavy

Hlava Kórejského Jinda je špicovitá a stredne veľká. Má širokú lebku a stredne dlhý, kužeľovitý a mierne zaoblený čumák. Oči sú stredne veľké, oválneho tvaru a tmavohnedej farby. Uši sú trojuholníkového tvaru, stredne veľké a stoja vzpriamene. Chvost je stredne dlhý a nesený nad chrbtom.

Celkovo je Kórejský Jindo plemeno so silnou a dobre vyváženou stavbou tela, ktorému dominuje špicovitá hlava a dvojitá srsť. Jeho farba a vzor sú rôznorodé, no vždy krásne a výrazné.

 

Povaha a správanie Kórejský Jindo

 

Povaha a správanie Kórejský Jindo

 

Kórejský Jindo je známy pre svoju vernosť a nezdolnosť. Títo psi sú aktívni a mrštný, veľmi inteligentní, ale zároveň tvrdohlaví a neposlúchajú kohokoľvek. Z rodiny si vyberú len jedného člena, ktorému sú oddaní, ale ostatných ignorujú. Sú dominantní a vyžadujú si rešpekt.

Tieto psy majú vysoký lovecký pud a prirodzene dobrý orientačný zmysel. Sú vynikajúcimi strážcami a majú skvelý zmysel pre ochranu svojho majiteľa a jeho majetku. Ich energický temperament a vysoká úroveň energie znamenajú, že potrebujú dostatok pohybu a cvičenia, aby boli šťastní a zdraví.

 

Kórejský Jindo je inteligentný a má vysokú úroveň inteligencie, čo znamená, že sú schopní rýchlo sa učiť nové veci a riešiť problémy. Majú vysokú úroveň loveckého inštinktu a preto môžu byť agresívni voči iným zvieratám. Preto je dôležité, aby boli trénovaní a socializovaní od mladosti.

Celkovo je Kórejský Jindo verný a oddaný pes, ktorý je skvelým spoločníkom pre majiteľov, ktorí mu môžu poskytnúť dostatok pohybu a cvičenia. Sú vynikajúcimi strážcami a majú vysokú úroveň inteligencie a energie, ktorú musia vyplniť.

 

Výcvik a starostlivosť

Kórejský Jindo je plemeno psa, ktoré sa vyznačuje svojou inteligenciou a nezávislosťou. Preto je dôležité začať s výcvikom a socializáciou čo najskôr.

 

Výcvik

Výcvik by mal byť pozitívny a motivujúci. Je dôležité používať odmeny a vychvaľovanie, aby sa pes cítil motivovaný a spolupracoval s majiteľom. Tréning by mal byť krátky a častý, aby sa pes neunavil a nezačal sa nudiť.

Kórejský Jindo je nezávislý pes, takže môže byť tvrdohlavý a ťažký na tréning. Majiteľ by mal byť trpezlivý a dôsledný, aby pes pochopil, čo sa od neho očakáva.

 

Starostlivosť Kórejský Jindo

 

Starostlivosť Kórejský Jindo

 

Kórejský Jindo má krátku a hustú srsť, ktorá nie je náročná na starostlivosť. Pes by mal byť kúpaný len v prípade, že je skutočne špinavý.

Je dôležité pravidelne kontrolovať jeho nechty a strihať ich, ak sú príliš dlhé. Tiež by mal byť prechádzaný na vodítku, pretože môže mať sklony k tomu, aby sa pohyboval nezávisle.

Kórejský Jindo je prirodzene plachý a nedôverčivý voči cudzincom, takže socializácia a výcvik na vodítku sú dôležité pre jeho správne správanie.

Celkovo je Kórejský Jindo zdravé plemeno, ale majitelia by mali pravidelne kontrolovať jeho zdravie a navštíviť veterinára v prípade akýchkoľvek problémov.

 

Zdravie a výživa

Kórejský Jindo je považovaný za celkom zdravé plemeno, ale ako u každého psa, aj u Jinda sa môžu vyskytnúť niektoré zdravotné problémy. Štúdie zistili, že s Jindosom je málo príbuzných, a to môže byť jeden z dôvodov, prečo ich netrápia zdravotné problémy. Napriek tomu, majitelia by mali byť oboznámení so zdravotnými problémami, ktoré sa môžu vyskytnúť u Jinda.

Jedným z najčastejších zdravotných problémov u Jinda je dysplázia bedrového kĺbu. Tento problém môže byť spôsobený genetickými faktormi alebo nesprávnou výživou. Majitelia by mali dbať na to, aby ich Jindo dostával primeranú výživu a aby sa vyhýbali nadmernému cvičeniu, ktoré môže zhoršiť tento problém.

Okrem toho, Jindo môže trpieť aj problémami s očami, ako napríklad kataraktou alebo progresívnou atrofiou sietnice. Tieto problémy môžu byť diagnostikované veterinárom a liečené, ak sú zachytené včas.

Výživa je dôležitou súčasťou starostlivosti o Jinda. Majitelia by mali zabezpečiť, aby ich pes dostával primerané množstvo výživných látok, ktoré potrebuje na udržanie zdravia. Kvalitné krmivo pre plemená psov strednej veľkosti môže byť dobrým výberom pre Jinda. Okrem toho, majitelia by mali dbať na to, aby ich Jindo mal prístup k čistej vode a aby sa vyhýbali nadmernému kŕmeniu a nezdravým pochúťkam, ktoré môžu spôsobiť problémy s trávením a nadváhou. Šampón na vlasy: Najlepšie rady a účinky

 

Rozmnožovanie a životnosť

 

Kórejský Jindo je plemeno, ktoré má priemernú dĺžku života od 12 do 15 rokov. Zdravý Jindo pes môže žiť aj dlhšie ako 15 rokov. Pri rozmnožovaní Jindo psov je dôležité venovať pozornosť genetickým testom, aby sa zabránilo dedičným chorobám.

Samice Jindo psov začínajú mať prvé teplo okolo 6 až 12 mesiacov veku. V tomto období je dôležité, aby bola samica chránená pred nežiaducimi krycími psami. Párenie sa odporúča až po 2 až 3 rokoch veku, keď sú Jindo psi plne dospelí a zdraví. Ľahko trénovateľné psy Top 10 plemien psov

Počas tehotenstva je dôležité, aby samica mala dostatok pohybu a kvalitnú výživu. Šteniatka sa rodia po približne 63 dňoch gravidity. Novonarodené šteniatka majú hmotnosť okolo 250 až 350 gramov a majú hustú srsť.

Jindo šteniatka sú veľmi oddané a milujú pozornosť. Je dôležité, aby boli šteniatka socializované od raného veku a aby sa učili správne správanie. Jindo šteniatka sú veľmi inteligentné a rýchlo sa učia.

Je dôležité, aby sa Jindo psi a šteniatka dostávali do rodín, ktoré sú priateľské a majú radi zvieratá. Jindo psi si vyberajú jedného člena rodiny, ktorému sú oddaní, ale sú priateľskí aj k ostatným členom rodiny.

 

Jindo v spoločnosti

Kórejský Jindo je psie plemeno, ktoré má svoje miesto aj v spoločnosti. Svojou vernosťou a schopnosťou vyniknúť v rôznych aktivitách si získava srdcia mnohých majiteľov. V tejto časti sa pozrieme na to, ako plemeno Jindo pôsobí v rôznych organizáciách a spoločnostiach. Top 10 najväčších plemien psov na svete

 

United Kennel Club

United Kennel Club (UKC) je organizácia, ktorá sa zaoberá uznávaním a propagáciou rôznych plemien psov. Kórejský Jindo bol uznávaným plemenom v roku 1998. UKC považuje Jinda za temperamentného a tvrdohlavého psa, ktorý má však aj veľké srdce a je veľmi verný svojmu majiteľovi.

 

American Kennel Club

American Kennel Club (AKC) je organizácia, ktorá sa zaoberá uznávaním a propagáciou rôznych plemien psov v USA. Kórejský Jindo bol uznávaným plemenom v roku 2011. AKC považuje Jinda za psa s výraznou osobnosťou, ktorý si vyžaduje zodpovedného majiteľa. Strážne psy : 10 najlepších plemien psov určených na stráženie

 

Korean Kennel Federation

Korean Kennel Federation (KKF) je organizácia, ktorá sa zaoberá uznávaním a propagáciou rôznych plemien psov v Kórei. Kórejský Jindo bol uznávaným plemenom v roku 1962. KKF považuje Jinda za výnimočného psa s jedinečnými vlastnosťami, ktorý je súčasťou kórejskej kultúry.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button