Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Skye teriér: Charakteristika, starostlivosť a výchova

Skye teriér je plemeno psa, ktoré pochádza z Isle of Skye v Škótsku. Toto plemeno je známe svojou dlhou, nízkou postavou a hustou, luxusnou srsťou. Skye teriéry sú často popisované ako elegantné a dôstojné, so silnou a svalnatou postavou. Zvyčajne sú lojálni a oddaní svojim majiteľom, ale môžu si dávať pozor na cudzincov.

 

Skye teriér

 

Skye teriér

 

Skye teriér má bohatú históriu, pričom niektoré zdroje siahajú až do 14. storočia. Boli obľúbené u škótskej kráľovskej rodiny, vrátane kráľovnej Viktórie, ktorá vlastnila niekoľko Skye teriérov. Plemeno získalo ešte väčšiu slávu v 19. storočí vďaka príbehu Greyfriars Bobbyho, Skye teriéra, ktorý slávne strážil hrob svojho majiteľa 14 rokov.

Dnes sú Skye teriéry uznávané americkým Kennel Clubom a sú obľúbenou voľbou pre tých, ktorí hľadajú verného a láskavého spoločníka. Ich dlhá srsť si však vyžaduje pravidelnú úpravu a údržbu, aby bola zdravá a nezamotaná. Celkovo sú Skye teriéry jedinečné a fascinujúce plemeno s bohatou históriou a oddaným nasledovníkom.

 

História a pôvod

 

História a pôvod

 

História

Skye teriér je pôvodným plemenom z Škótska, ktorého história siaha až do 16. storočia. Títo psi boli pôvodne používaní na lov vydier a iných drobných škodcov v divočine, ale aj na farmách ako ochrancovia úrody a domácej hydiny. V 19. storočí sa stal obľúbeným spoločníkom šľachty a aristokracie, ktorí si ho chceli vychutnať ako domáceho maznáčika.

Skye teriér bol obzvlášť obľúbený u kráľovnej Viktorie, ktorá si ho priviedla na Isle of Skye, kde sa stal populárnym medzi miestnymi farmármi. Jeho popularita však výrazne vzrástla až po tom, čo sa objavila legenda o psíkovi menom Greyfriars Bobby, ktorý strávil 14 rokov pri hrobe svojho majiteľa v Edinburghu.

 

Pôvod

Skye teriér pochádza z oblasti Scottish Hebrides, kde sa vyvinul z miestnych teriérov. Jeho pôvod sa datuje do 16. storočia, keď bol používaný na lov vydier a iných drobných škodcov.

Podľa niektorých zdrojov sa Skye teriér vyvinul zo starších miestnych teriérov, ktorí boli krížený s inými plemenami, ako napríklad s malými greyhoundmi. Jeho charakteristický vzhľad, ktorý zahŕňa dlhú srsť a nízky profil, sa vyvinul na základe potrieb, ktoré mal pri lovu vydier a iných drobných škodcov.

Skye teriér bol pôvodne chovaný na Isle of Skye, ale jeho popularita sa rýchlo rozšírila po celom Škótsku a Anglicku. Dnes je toto plemeno obľúbené po celom svete a stále sa používa na lov, ale aj ako spoločník a rodinný pes.

 

Charakteristika a vlastnosti

 

Charakteristika a vlastnosti

 

Vzhľad Skye teriér

Skye teriér je plemeno strednej veľkosti s elegantným a dlhým telom. Má krátkych nôh a dvojitú srsť, ktorá sa môže vyskytovať v rôznych farbách, napríklad čiernej, modrej, plavej, krémovej, striebornej alebo platinovej. Súčasne je charakteristický svojimi veľkými, výraznými očami a nosom s tmavou pigmentáciou. Jeho hlava je dlhá s nízkym profilom a uši sú stredne veľké, visiace a pokryté dlhými chĺpkami.

Skye teriér má ideálnu výšku v kohútiku pre mužov od 25 do 26 centimetrov a pre samice o niečo menšie. Jeho ideálna dĺžka od špičky nosa po špičku chvosta je 103 centimetrov. Jeho hmotnosť sa pohybuje od 12 do 17 kg.

 

Povahové vlastnosti

Skye teriér je inteligentný, verný a nezávislý pes, ktorý sa dobre vychádza s deťmi. Má silný lovecký inštinkt a je schopný prenasledovať a chytiť hlodavce. Je tiež považovaný za dobrého strážcu a vie byť veľmi ochranný voči svojmu majiteľovi a rodine.

Toto plemeno má tendenciu byť tvrdohlavé a náročné na výcvik, preto je dôležité začať s tréningom v čo najskoršom veku. Skye teriér je tiež veľmi aktívny a potrebuje dostatok cvičenia a stimulácie, aby sa mu predišlo nežiadúcemu správaniu.

Všeobecne platí, že Skye teriér je skvelým spoločníkom pre aktívnych majiteľov, ktorí sú ochotní venovať mu dostatok času a pozornosti.

 

Chov a starostlivosť Skye teriér

 

Chov a starostlivosť Skye teriér

 

Výcvik

Skye teriér je inteligentný a oddaný pes, ktorý sa rád učí nové veci. Výcvik by mal byť pozitívny a založený na odmeňovaní, pretože Skye teriér nemusí dobre reagovať na tvrdý tréning. Je dôležité začať s výcvikom v mladom veku, aby sa pes naučil správne správanie a poslušnosť. Skye teriér má tendenciu byť dominantný, takže majiteľ by mal byť pevný a dôsledný, ale zároveň trpezlivý a láskavý.

 

Starostlivosť o srsť Skye teriér

Skye teriér má dvojitú srsť s tvrdým vonkajším plášťom a jemným podsadou. Srsť by mala byť česaná každý deň, aby sa zabránilo tvorbe klbiet a zmateniu. Skye teriér by mal byť ostrihaný každých šesť až osem týždňov, aby sa udržal jeho vzhľad a zdravie srsť. Je dôležité používať kvalitný šampón a kondicionér, ktoré pomôžu udržať srsť zdravú a lesklú. Šampón na vlasy

 

Zdravotné problémy

Skye teriér je zdravé plemeno, ale môže byť náchylný na niektoré zdravotné problémy. Jedným z najčastejších problémov je mamárny nádor, ktorý sa môže vyskytnúť u nezakastrovaných samíc. Skye teriér môže tiež trpieť problémami s pohybovým aparátom, ako sú dysplázia bedrového kĺbu a osteochondróza. Majitelia by mali byť pozorní na príznaky týchto ochorení a okamžite vyhľadať veterinárnu starostlivosť.

Skye teriér má vysokú úroveň energie a potrebuje dostatok cvičenia a pozornosti. Majitelia by mali zabezpečiť, aby pes dostal dostatok fyzickej aktivity a mentálneho stimulu. Skye teriér môže byť náchylný na vypadávanie srsť a majitelia by mali byť pripravení na časté čistenie a údržbu domu. Je dôležité venovať pozornosť strave psa a zabezpečiť, aby dostávala všetky potrebné živiny.

 

Správanie a Temperament Skye teriér

 

Správanie a Temperament Skye teriér

 

Skye teriér je pes, ktorý je známy svojou lojalitou voči svojmu majiteľovi. Je to typický teriér, ktorý má silnú osobnosť a je nezávislý. Skye teriér sa musí socializovať, aby sa stal dobre prispôsobivým a priateľským voči ostatným psom a ľuďom. Ak sa nezačne socializovať v mladom veku, môže byť voči cudzincom a iným psom veľmi opatrný až podozrievavý.

Skye teriér patrí do skupiny teriérov a má skôr hravú povahu. Radi sa hrávajú a loví sa im veľmi páči. Majú tendenciu loviť a chytať veci, ktoré sa pohybujú, preto by sa mali držať na vodítku, keď sú v blízkosti cesty alebo iných nebezpečných oblastí.

Skye teriér má dobrú povahu a je dobrého charakteru. Sú veľmi oddaní svojim majiteľom a radi sa s nimi hrajú. Sú odvážni a niekedy aj trochu nezávislí. Ak sa však dostanú do nebezpečenstva, sú schopní byť veľmi chrabí a ochranní.

Skye teriér je dobrým strážcom a je schopný upozorniť svojich majiteľov na prítomnosť cudzích osôb alebo zvieraťa. Ak sa však nezačne socializovať v mladom veku, môže byť voči cudzincom a iným psom veľmi opatrný až podozrievavý.

Skye teriér má skôr dobrú povahu a je veľmi prítulný a milujúci. Ak sa však nezačne socializovať v mladom veku, môže sa stať agresívnym a dokonca aj kušať. Preto je dôležité, aby bol Skye teriér socializovaný v mladom veku a aby bol vedený skúseným majiteľom.

 

Nákup a adopcia Skye teriér

 

Nákup

Ak sa rozhodnete kúpiť si skye teriéra, mali by ste zvážiť niekoľko faktorov. Skye teriér je stredne veľké plemeno, ktoré sa vyznačuje svojou dlhou, hodvábne osrstou srstou. Toto plemeno je vhodné pre majiteľov, ktorí sú ochotní venovať veľa času na starostlivosť o ich srst a majú dostatok priestoru pre pohyb. Skye teriér nie je vhodný pre majiteľov, ktorí bývajú v byte alebo nemajú dostatok času na cvičenie a starostlivosť.

Pri nákupe skye teriéra je dôležité nájsť dôveryhodného chovateľa. Skontrolujte si recenzie a skúsenosti iných majiteľov a zabezpečte si, aby bol chovateľ registrovaný a dodržiaval všetky pravidlá a normy. Cena za skye teriéra sa môže pohybovať okolo 1000 eur.

 

Adopcia

Ak zvažujete adopciu skye teriéra, môžete sa obrátiť na rôzne organizácie a útulky pre zvieratá. Skye teriéry nie sú veľmi bežné plemeno, takže môže byť ťažšie nájsť skye teriéra v útulku. Avšak, ak máte trpezlivosť a čas, môžete nájsť skye teriéra, ktorý potrebuje nový domov.

Pri adopcii skye teriéra je dôležité zabezpečiť si, že pes bude vhodný pre váš životný štýl. Skye teriér je energické plemeno, ktoré potrebuje veľa pohybu a pozornosti. Ak máte malé deti alebo iné domáce zvieratá, mali by ste zvážiť, či je skye teriér vhodný pre váš domov.

V prípade adopcie skye teriéra z útulku môže byť cena nižšia ako pri kúpe od chovateľa. Avšak, môže sa stať, že pes bude potrebovať viac starostlivosti a tréningu, aby sa prispôsobil novému domovu.

V každom prípade, nech už sa rozhodnete pre nákup alebo adopciu skye teriéra, je dôležité venovať mu dostatok času, starostlivosti a pozornosti. Skye teriér môže byť skvelým spoločníkom a strážcom, ak sa mu dostane správnej starostlivosti a tréningu.

 

Porovnanie s inými plemenami

Skye teriér je jedinečné plemeno, ktoré sa líši od iných teriérov aj iných plemien. Porovnávanie s inými plemenami je však dôležité, aby sme lepšie pochopili jeho vlastnosti a charakteristiky.

 

Skye teriér má niekoľko spoločných vlastností s inými teriérovými plemenami, najmä s dandie dinmont teriérom. Obe plemená majú dlhé a husté kožušiny, ktoré sú vhodné na ochranu pred nepriaznivým počasím. Skye teriér a dandie dinmont teriér sú oba vynikajúcimi loveckými psami a sú schopné chytiť a zabíjať hryzce a iné drobné zvieratá. Kern teriér: Charakteristika plemena

 

Skye teriér má niekoľko spoločných vlastností s inými plemenami, najmä s fox teriérom a badger teriérom. Všetky tieto plemená majú pevné kosti, silné čeľuste a sú energické a odolné. Skye teriér je však o niečo väčší a má dlhšiu a hustejšiu srst ako fox teriér a badger teriér.

Skye teriér je tiež vynikajúcim spoločníkom a rodinným psom. Jeho prívetivá a oddaná povaha robí z neho perfektného psa pre deti a starších ľudí. Skye teriér je tiež veľmi inteligentný a rýchlo sa učí, čo ho robí ľahko ovládateľným a poslušným psom.

Skye teriér je plemeno, ktoré má veľa výhod a vynikajúcich vlastností. Jeho hustá a dlhá srst ho chráni pred nepriaznivým počasím a robí z neho vynikajúceho loveckého psa. Jeho prívetivá povaha a vysoká inteligencia robia z neho perfektného spoločníka pre každého majiteľa.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button