Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Švajčiarsky durič: Charakteristika plemena

Švajčiarsky durič, plemeno psov pôvodom zo Švajčiarska, má veľmi bohatú históriu. Tento pes bol v minulosti využívaný na poľovačku na rôzne druhy zveri, vrátane zajacov a líšok. Švajčiarsky durič je stredne veľký pes s hladkou srsťou a dlhou papuľou.

 

Švajčiarsky durič

 

Švajčiarsky durič

 

Švajčiarsko je krajina pôvodu tohto plemena, ktoré sa vyskytuje v štyroch variantoch: bernský, jurský, luzernský a schwyzký durič. Tieto podkategórie sa líšia farbou a majú podobné proporcie a vlastnosti. Švajčiarsky durič má dlhé uši a štvorcový telesný rámec, a je považovaný za veľmi elegantného psa.

V minulosti bol Švajčiarsky durič využívaný na poľovačku, ale dnes sa stal populárnym spoločníkom a rodinným psom. Toto plemeno je známe svojou oddanosťou a priateľským charakterom. Pre tých, ktorí hľadajú psa s bohatou históriou a silným charakterom, môže byť Švajčiarsky durič ideálnou voľbou. Švajčiarske plemená psov : 8 plemien psov

 

Vzhľad a fyzické charakteristiky

 

Vzhľad a fyzické charakteristiky

 

Veľkosť a hmotnosť

Švajčiarsky durič je stredne veľký pes s hmotnosťou od 20 do 30 kg. Jeho kohútia výška sa pohybuje medzi 50 a 60 cm.

 

Farba a srsť

Farba srsťou švajčiarskeho duriča sa líši podľa druhu. Bernský durič má bielu srsť s čiernymi a oranžovými škvrnami, jurský durič je čiernotrieslový, luzernský durič má škvrnitú modrú srsť a schwyzský durič je biely s pomarančovými škvrnami.

 

Hlava a telo

Švajčiarsky durič má suchú hlavu s dlhým nosom a dlhými ušami, ktoré mu dávajú ušľachtilý výraz. Jeho krk je silný, hrudník hlboký a telo dobre vyvážené. Brucho je pevne napnuté a chvost nesený horizontálne.

 

Nohy a pohyb

Švajčiarsky durič má silné nohy s dobre vyvinutými svalmi. Jeho pohyb je hladký a elegantný, s dobrým krokom. Lopatky sú dobre sklonené, stehná silné a bedrá široké.

Celkovo je švajčiarsky durič živý, mocný a vytrvalý poľovný pes s výborným čuchom. Jeho vzhľad a fyzické charakteristiky svedčia o sile a vytrvalosti, no zároveň má ušľachtilý a príjemný výraz tváre.

 

Povaha a správanie Švajčiarsky durič

 

Povaha a správanie Švajčiarsky durič

 

Švajčiarsky durič je pes s priateľskou, živou, citlivou, vernou a prítulnou povahou. Má vášnivý lovecký inštinkt a ľahko sa ovláda. Jeho temperament je vyrovnaný a bez známok agresivity alebo bojazlivosti voči okoliu. Napriek tomu je náruživý pri práci a odvážny pri kontakte so zverou.

Voči ľudom je Švajčiarsky durič priateľský a má rada spoločnosť svojho majiteľa. Je to pes, ktorý si vyžaduje veľa pohybu a aktivity. Jeho vysoká úroveň energie a vytrvalosti robia z neho skvelého spoločníka pre ľudí, ktorí majú radi vonkajšie aktivity.

Pri práci je Švajčiarsky durič vytrvalý s vynikajúcim čuchom a orientáciou v teréne. Jeho vášnivý lovecký inštinkt ho robí skvelým loveckým psom, ktorý dokáže pracovať individuálne alebo v svorke. Pri lovení je schopný zvládnuť aj náročné terény a počasie.

Celkovo je Švajčiarsky durič skvelým psom pre ľudí, ktorí majú radi vonkajšie aktivity a ktorí sú ochotní poskytnúť mu dostatok pohybu a pozornosti. Je to pes, ktorý si vyžaduje veľa pozornosti a starostlivosti, ale odmenou za to je jeho priateľská a verná povaha. Vlasové hnojivo šampón: zlepšiť zdravie vlasov

 

Výcvik a starostlivosť

Švajčiarsky durič je plemeno, ktoré je ľahko cvičiteľné a zvláda rôzne typy výcviku, vrátane výcviku poslušnosti a loveckého výcviku. Výcvik by mal začať už v ranom veku šteniatka, aby sa zabránilo vzniku zlých návykov a zabezpečila sa dobrá socializácia.

Pri výcviku je dôležité používať pozitívne posilňovanie a odmeňovanie za správne správanie. Švajčiarsky durič je vášnivý lovec a má silný lovecký pud, preto je dôležité potlačiť túto vlastnosť v rámci výcviku. Je potrebné trénovať ho na poslušnosť a na to, aby sa dokázal udržať v blízkosti svojho pána.

Okrem výcviku je potrebné venovať sa aj starostlivosti o toto plemeno. Švajčiarsky durič má krátku, hladkú srsť, ktorá nevyžaduje veľa starostlivosti. Stačí ho občas prečesať kefkou na psích chlpov a kúpať ho podľa potreby. Pri starostlivosti o švajčiarskeho duriča je dôležité venovať pozornosť jeho zdraviu. Toto plemeno je náchylné na niektoré zdravotné problémy, ako napríklad dyspláziu bedrového kĺbu a problémy s očami.

Okrem toho je dôležité, aby mal švajčiarsky durič dostatok pohybu a stimulácie. Potrebuje denne aspoň hodinu aktivity, ako napríklad prechádzky, beh alebo hry. Toto plemeno je vhodné pre majiteľov, ktorí majú radi aktívny životný štýl a majú čas venovať sa svojmu psovi.

 

Plemenné varianty Švajčiarsky durič

 

Plemenné varianty Švajčiarsky durič

 

Švajčiarsky durič je psie plemeno uznané v FCI pod číslom 59. Patrí medzi duriče a vyskytuje sa v štyroch variantoch: bernský, jurský, luzernský a schwyzský durič. Každá varieta má svoje charakteristické rysy a vzhľad.

 

Bernský Durič

Bernský durič je trojfarebný, biely s čiernymi a pálenými škvrnami. Je to silný a vytrvalý poľovný pes s výborným čuchom. Bernský durič je považovaný za jednu z najstarších variant švajčiarskeho duriča. V minulosti bol používaný na lovenie diviakov a srnčích zveri. Bernský durič: Pôvod, Výskyt a Charakteristika

 

Jurský Durič

Jurský durič je čiernotrieslový a je považovaný za najväčšiu variantu švajčiarskeho duriča. Je to vytrvalý poľovný pes s výborným čuchom a silnou stavbou tela. Jurský durič bol v minulosti používaný na lovenie lišiek, zajacov a srnčích zveri. Jurský durič: Všetko o plemene

 

Schwyzský Durič

Schwyzský durič je biely s pomarančovými škvrnami. Je to živý a vytrvalý poľovný pes s výborným čuchom. Schwyzský durič bol v minulosti používaný na lovenie zajacov, líšok a srnčích zveri.

 

Luzernský Durič

Luzernský durič je škvrnitý modrý. Je to živý a vytrvalý poľovný pes s výborným čuchom. Luzernský durič bol v minulosti používaný na lovenie srnčej zveri a líšok.

Každá varieta švajčiarskeho duriča má svoje charakteristické rysy a vzhľad. Všetky varianty majú spoločné to, že sú to vytrvalí a živí poľovní psi s výborným čuchom. Švajčiarsky durič je plemeno, ktoré má bohatú históriu a je považované za jedno z najstarších plemien v Európe.

 

Použitie Švajčiarskeho duriča

 

 

Použitie Švajčiarskeho duriča

 

Lov

Švajčiarsky Durič je poľovný pes s vynikajúcim čuchom a vytrvalosťou. Jeho primárnym účelom bolo loviť zver, najmä diviaky. Dnes sa používa aj na lov iných druhov zveri. Jeho nos a uši sú dobre vyvinuté, čo mu umožňuje vycítiť aj najmenšie stopy zveri. Výhodou je aj jeho schopnosť pracovať v rôznych terénoch a podmienkach.

 

Spoločenský Pes

Okrem svojho poľovníckeho pôvodu sa Švajčiarsky Durič môže stať aj skvelým spoločníkom. Je to inteligentný a priateľský pes, ktorý si rýchlo získava srdcia svojich majiteľov. Jeho temperament je vyrovnaný a mierumilovný, čo ho robí vhodným aj pre rodiny s deťmi.

Pri výchove je dôležité venovať sa mu dôsledne a trpezlivo. Švajčiarsky Durič potrebuje veľa pohybu a aktivity, preto je dôležité mu zabezpečiť dostatok cvičenia a zábavy. Jeho výcvik by mal prebiehať bez hrubosti a násilia, inak sa môže stať plachým a nedôverčivým.

Výskyt Švajčiarskeho Duriča je pomerne bežný vo Švajčiarsku, ale aj v iných krajinách Európy. Jeho výhodou je aj to, že sa dobre prispôsobuje rôznym klimatickým podmienkam.

 

Výhody Nevýhody
Vynikajúci čuch Potrebuje veľa pohybu
Vytrvalosť Náchylný k určitým ochoreniam
Prispôsobivosť Náročný na výchovu
Inteligencia
Priateľský temperament

Celkovo je Švajčiarsky Durič skvelým poľovníckym psom, ktorý sa však môže stať aj vynikajúcim spoločníkom pre celú rodinu. Jeho výcvik a výchova vyžadujú určitú dávku trpezlivosti a dôslednosti, no výsledkom bude verný a oddaný pes, ktorý bude slúžiť svojim majiteľom mnoho rokov.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button