Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Bernský durič: Pôvod, Výskyt a Charakteristika

Bernský durič je plemeno psa pochádzajúce z Švajčiarska. Tento poľovný pes je známy svojou vytrvalosťou a výborným čuchom. Bernský durič má trojfarebné zafarbenie, bielu s čiernymi a pálenými škvrnami. Toto plemeno je jedným z štyroch variantov Švajčiarskeho duriča a patrí medzi duriče.

 

Bernský durič

 

Bernský durič

 

Bernský durič je robustný a silný pes, ktorý bol pôvodne chovaný na poľovačku na diviaky, jelenie a iné zvieratá. Tento pes je výborným spoločníkom pre aktívnych majiteľov a je vhodný aj pre rodiny s deťmi. Bernský durič je inteligentný a ľahko sa učí, čo z neho robí skvelého psa na výcvik.

Ak hľadáte poľovného psa alebo len skvelého spoločníka, Bernský durič môže byť skvelou voľbou. Toto plemeno je známe svojou vytrvalosťou, výborným čuchom a priateľskou povahou. S jeho robustnou postavou a trojfarebným zafarbením, Bernský durič je skutočne jedinečným psím plemenom.

 

Pôvod a História

 

Pôvod a História

 

Krajina pôvodu Švajčiarsko

 

Bernský durič je plemeno psa pôvodom zo Švajčiarska. Toto plemeno patrí do skupiny duričov, farbiarov a príbuzných plemien. Švajčiarsko má bohatú históriu poľovníctva a vývoja poľovníckych plemien psov, medzi ktoré patrí aj Bernský durič. Švajčiarske plemená psov : 8 plemien psov

Starobylé

 

Bernský durič je plemeno starobylého pôvodu, ktoré sa vo Švajčiarsku zrejme vyskytovalo už za doby starých Rimanov, ako môžeme zaznamenať na mozaike v Avenches, na ktorej je zobrazená svorka loveckých psov podobajúcich sa na dnešných švajčiarskych duričov. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

 

Keltami

Podľa niektorých zdrojov sa Bernský durič vyvinul v oblasti Keltov, ktorí žili v oblasti dnešného Švajčiarska v období od 500 pred Kr. až do 400 po Kr.

 

Lovecké Psy

 

Lovecké Psy

 

Bernský durič bol pôvodne používaný na poľovníctvo, najmä na lov diviakov. Toto plemeno sa vyznačuje vynikajúcim čuchom a vytrvalosťou. Lovecké psy 15 najlepších plemien psov na lov

 

FCI Kód

Bernský durič je zaradený do skupiny č. 6 (Duriče, farbiare a príbuzné plemená) a má FCI kód 6/1.2/59.

Bernský durič nie je jediným plemenom duriča zo Švajčiarska. K dispozícii sú aj ďalšie druhy švajčiarskych duričov, ako napríklad Jurský durič, Lucernský durič a Schwyzský durič. Okrem toho existuje aj švajčiarsky nízkonohý durič, ktorý je zaradený do skupiny chrty a má FCI kód 60.

Bernský durič je jedným z najpopulárnejších plemien psov vo Švajčiarsku a je uznávaný aj v zahraničí. Je to verný a oddaný spoločník, ktorý sa dobre vychádza s deťmi a ďalšími domácimi zvieratami.

 

Vlastnosti a charakteristika Bernský durič

 

Biela a Čierna

Bernský durič je trojfarebný pes, ktorý má bielu farbu s čiernymi a pálenými škvrnami. Farba jeho srsti môže byť aj hnedá.

Výška a Hmotnosť

Bernský durič je pes strednej kohútikovej výšky. Jeho výška sa pohybuje od 44 do 52 cm a jeho hmotnosť sa pohybuje od 15 do 20 kg.

Nos a Oči

Nos Bernského duriča je čierny a jeho oči sú hnedé.

Uši a Hlava

Bernský durič má dlhé uši a suchú hlavu s dlhým nosom, ktorý mu dáva ušľachtilý výraz. Jeho líca sú dobre vyvinuté a jeho krk je silný.

Chvost a Brucho

Chvost Bernského duriča je dlhý a hustý, ktorý sa nosí nad chrbtom. Jeho brucho je dobre zahnuté a jeho temeno je rovno.

 

Končatiny

Bernský durič má silné a rovné končatiny, ktoré sú dobre osvalené. Jeho lakte sú dobre priľahlé k jeho telu a jeho nadprstia sú dobre klenuté.

Plecia a Ramená

Bernský durič má silné plecia a ramená, ktoré mu umožňujú byť vytrvalým poľovníkom.

Lýtka a Päty

Lýtka a päty Bernského duriča sú dobre osvalené a umožňujú mu byť rýchlym a vytrvalým.

Bernský durič je živý, mocný a vytrvalý poľovný pes s výborným čuchom. Má živú, citlivú, vernú a prítulnú povahu a je vášnivý lovec. Je priateľský k deťom a obvykle aj k ostatným psom. Potrebuje dostatok pohybu a výcviku, aby bol spokojný a zdravý.

 

Typy Srsť a Farby Bernský durič

Bernský durič je jedným z typov švajčiarskych duričov. Tento pes je známy svojou krásnou srsťou a charakteristickými farbami. V tejto časti sa pozrieme na rôzne typy srsť a farby Bernského duriča.

 

Hladká a Suchá

Bernský durič má krátku, hladkú a suchú srsť. Tento typ srsť je relatívne jednoduchý na starostlivosť a udržiavanie. Pes s touto srsťou vyžaduje iba minimálnu starostlivosť, vrátane pravidelného česania a kúpania. Farba srsťou je čierna pod čiernou srsťou a biela a čierna mramorovaná pod bielou srsťou.

Hustá a Trieslová

Bernský durič má aj hustú a trieslovú srsť. Tento typ srsť je o niečo náročnejší na starostlivosť, ale zase poskytuje lepšiu ochranu pred chladom. Farba srsťou je trojfarebná, biela s čiernymi a pálenými škvrnami.

Modrá a oranžová srsť

Bernský durič má aj modrú a oranžovú srsť. Tento typ srsť je najnáročnejší na starostlivosť, ale poskytuje najlepšiu ochranu pred chladom a vlhkosťou. Farba srsťou je škvrnitý modrý.

Všetky typy srsť sú charakterizované svojimi vlastnosťami a farbami. Pri výbere Bernského duriča je dôležité zvážiť, ktorý typ srsť bude najlepší pre konkrétnu rodinu a ich potreby.

 

Výcvik a Správanie Bernský durič

 

Privolanie

Bernský durič je veľmi inteligentný pes, ktorý sa ľahko učí. Ako poľovnícky pes, je dôležité, aby bol dobre vycvičený na privolanie a pas. Pri výcviku by sa mal používať pozitívne oboznamovanie, ktoré zahŕňa odmenu za správne správanie. Bernský durič je tiež veľmi oddaný svojmu majiteľovi, a preto by sa mal vždy tráviť čas so svojím pánom, aby sa upevnila vzájomná väzba.

 

Lovec a spoločník

Bernský durič má silný lovecký inštinkt a je vynikajúcim poľovníkom. Vzhľadom na jeho pôvod by sa mal trénovať na lovecké zručnosti, aby sa mu umožnilo využiť jeho prirodzené schopnosti. Okrem toho je Bernský durič aj skvelým spoločníkom. Je veľmi priateľský a miluje spoločnosť ľudí. Je dôležité, aby bol dobre socializovaný od mladosti, aby sa mu umožnilo rozvíjať jeho priateľskú povahu.

 

Bernský durič je tiež veľmi energický pes a potrebuje veľa pohybu. Preto by mal byť denne prechádzaný a cvičený, aby sa mu umožnilo vyjadriť jeho prirodzené potreby. Jeho majiteľ by mal byť pripravený poskytnúť mu dostatok času a pozornosti, aby sa mu umožnilo udržať zdravú rovnováhu medzi fyzickou aktivitou a oddychom.

 

Summary

Bernský durič je vynikajúci poľovnícky a spoločenský pes, ktorý vyžaduje dostatok pohybu a pozornosti. Pri výcviku by sa mal používať pozitívny prístup a tréning by mal zahŕňať privolanie a pas. Bernský durič je tiež veľmi oddaný svojmu majiteľovi a potrebuje byť dobre socializovaný od mladosti.

 

Zdravie a starostlivosť

Bernský durič je plemeno, ktoré má vysokú životnosť a zvyčajne je zdravé. Avšak, ako u každého psa, môžu sa vyskytnúť určité zdravotné problémy. Je dôležité venovať pozornosť starostlivosti o psa, aby sa predišlo možným zdravotným problémom.

Jedným z najdôležitejších aspektov starostlivosti o Bernského duriča je výživa. Je dôležité poskytnúť mu vyváženú stravu, ktorá obsahuje všetky potrebné živiny. Výživa by mala byť prispôsobená veku, veľkosti a úrovni aktivity psa. Je tiež dôležité, aby bol pes pravidelne kŕmený a mal prístup k čistej vode.

Okrem výživy je dôležité venovať pozornosť aj zdravotnej starostlivosti. Bernský durič potrebuje pravidelné prehliadky u veterinára, aby sa predišlo možným zdravotným problémom. Pri prehliadkach sa môžu odhaliť rôzne zdravotné problémy, ktoré sa dajú liečiť, ak sú odhalené včas.

 

Je tiež dôležité venovať pozornosť hygienickým potrebám psa. Bernský durič potrebuje pravidelné kúpanie a starostlivosť o srst, aby sa predišlo vzniku kožných problémov. Je tiež dôležité, aby bol pes pravidelne očkovaný a chránený proti parazitom.

Všeobecne platí, že Bernský durič je zdravé plemeno, ktoré má vysokú životnosť. Avšak, je dôležité venovať pozornosť starostlivosti o psa, aby sa predišlo možným zdravotným problémom a aby bol pes zdravý a šťastný.

 

Rôzne

Bernský durič patrí medzi plemená švajčiarskych duričov, ktoré sa vyskytujú v štyroch variantoch – bernský, jurský, luzernský a schwyzský. Každá varieta má svoje charakteristické vlastnosti a vzhľad.

Schwyczký durič, známy aj ako schwyzská varieta, sa vyznačuje bielym zafarbením s pomarančovými škvrnami. Je to živý, mocný a vytrvalý poľovný pes s výborným čuchom. Jeho orientačný zmysel a akčný rádius sú vynikajúce, čo sú dôležité vlastnosti pre poľovníckeho psa.

Jurský durič, známy aj ako dryas olaska, je čiernotrieslový. Má veľmi dobrý čuch a zručnosť v teréne. Jeho hlásič je hlboký a hlasitý. Je to pes s vysokými nárokmi na výchovu a výcvik.

 

Luzernský durič je škvrnitý modrý. Má výborný čuch a vynikajúce vlastnosti pre poľovníckeho psa. Jeho vrásky na hlave sú charakteristické a dávajú mu zaujímavý vzhľad.

Bernský durič, známy aj ako rimanov, je trojfarebný s bielymi, čiernymi a pálenými škvrnami. Je to pes strednej kohútikovej výšky, ktorý sa vyznačuje súmerným a silným telom. Jeho stehná a bedrá sú dobre vyvinuté a lopatky dobre uhladené. Je to pes, ktorý sa dobre hodí ako spoločník.

Bernský durič má vynikajúci orientačný zmysel a akčný rádius, čo sú dôležité vlastnosti pre poľovníckeho psa. Jeho hlásič je hlboký a hlasitý. Má veľmi dobrý čuch a zručnosť v teréne. Jeho vrásky na hlave sú charakteristické a dávajú mu zaujímavý vzhľad. Jeho papule sú dobre vyvinuté a jeho história siaha až do 19. storočia, kedy bol používaný na poľovníctvo.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button