Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Border kólia – Psie plemeno s vysokou inteligenciou

Border kólia, pozoruhodne svetlý workoholik, ako sa o ňom hovorí je láskavý, inteligentný a energický pes.

Toto vysoko atletické plemeno s vysokým výkonom je mimoriadne energické a vyžaduje denné cvičenie. Darí sa im, keď majú prácu a priestor na beh. Border kólia, ktorá nepracuje, musí byť každý deň opatrená intenzívnym cvičením. Je zrejmé, že ide o plemeno pre aktívneho majiteľa, a nie pre niekoho, kto uprednostňuje pobyt v interiéri alebo kto často cestuje z domu.

 

pes plemena psov fb

 

 

Pes Border kólia 

 

Border kólie

 

Border kólie sa často zúčastňujú (a vynikajú) na pastierskych podujatiach, nehovoriac o poslušnosti, agilite, rally a stopovacích súťažiach a športoch, ako sú lietajúci disk a flyball.

 

Výška: 53 až 55 cm (pes), 51 až 53 cm (fena)
Hmotnosť: 17 až 20 kg (pes), 14 až 17 kg (fena)
Očakávaná dĺžka života: 12-15 rokov
Temperament: húževnatý, energický, inteligentný, dychtivý, reagujúci, ostražitý
Pôvod: Spojené kráľovstvo, Wales, Škótsko, Írsko, Anglicko

 

Pôvod Border kólia

 

Border kólia pes

Border kólia je ako väčšina ovčiarskych plemien pôvodom z perzského ovčiaka. Toto plemeno sa datuje do roku 1700, aj keď svoje súčasné meno dostalo až v roku 1915. Kólie pracovali s pastiermi v pohraničnej oblasti medzi Škótskom a Anglickom stovky rokov. Boli chované čisto pre svoju pracovnú schopnosť.

Popis Border kólia

Border kólia je skutočne dobre proporcionálny pes s pohyblivosťou a dokonalou rovnováhou. Srsť môže byť hladká alebo stredne dlhá so silnou vodeodolnou podsadou. Pri práci budete toto plemeno zvyčajne vidieť v skrčenej polohe, s ostražitými očami. „Hypnotická“ charakteristika oka je u Border kólie definovaná viac ako u ktoréhokoľvek iného plemena, a práve táto vlastnosť ich robí tak vynikajúcimi pastiermi, keď pomocou svojich očí vedú stádo bez toho, aby museli štekať.

Ochorenia

 

plemeno psa

Kólia je považovaná za jedno z najtvrdších a najzdravších plemien s takmer žiadnymi genetickými problémami. Tie, ktoré sú pre toto plemeno známe, sú zriedkavé a nie sú vážnymi obavami. Správne kŕmenie počas obdobia rýchleho rastu, 4 až 8 mesiacov, pomôže zabrániť vzniku problémov s kosťami.

Klasifikácia plemena Border kólia patrí do pastierskej skupiny a je klasickým farmárskym psom. Sú vynikajúcimi pracovnými psami a v súťaži pastierov oviec a poslušnosti vynikajú. Často sa využívajú pri horských záchranách, ako psy na sledovanie a hľadanie. Kolia pes

Kŕmenie a vlastníctvo

Border kólia je relatívne lacný pes na kŕmenie a zvyčajne nie je nenáročným jedákom.
Udržiavanie Border kólie, keď sú dospelé, stojí relatívne málo, ale ako šteniatka sa im musí počas obdobia rastu 4 až 8 mesiacov podávať správne kŕmenie bez nadmerného dopĺňania.

Top 12 najrýchlejších plemien psov

 

Srsť Border kólia

Srsť Border kólie sa ľahko udržuje za predpokladu, že je kartáčovaná raz týždenne a pravidelne sa rozčesávajú prípadné zamotané chlpy. Najbežnejšia farba okraja srsti je čierna a biela, ale vidia sa aj iné farby s bielou, napr. hnedá, modrá merle, červená a trikolóra.

6 receptov na výrobu domacích vlasových kondicionérov pre každý typ vlasov

 

Osobnosť Border kólia

Border kólie sú vždy pripravené na prácu, pozorné, živé a ostražité. Vytvoria si veľmi úzke väzby so svojím majiteľom a rodinou, ale pokiaľ nebudú mať dostatok času a pohybu, nie sú ideálnymi domácimi miláčikmi pre rodinu s veľmi či malými deťmi. Sú úplne oddaní svojmu pánovi a budú ho nasledovať všade. Sú odhodlaní a odvážni, ale ak nebudú dostatočne zamestnaný, dostanú sa do neplechy, pretože ich mozog je vždy aktívny.

Bude ťažké nájsť plemeno, ktoré je vnímavejšie na výcvik ako Border kólia. Ich inteligencia je špičková a ich myseľ je ako špongia, ktorá s chuťou a najväčšou túžbou načerpáva nové vedomosti. Z tohto dôvodu sú tieto psy ako dar z nebies pre tých, ktorí chcú súťažiť v skúškach poslušnosti / agility / stáda. Narodili sa, ako prirodzení strážcovia stáda oviec. Ak to nie je to, čo sa od nich vyžaduje, musia sa vykonať ďalšie činnosti, aby boli spokojní a šťastní.

 

Celková požiadavka na cvičenie border kólie je, aby mali dostatok pohybu, a aby ich mozog bol zamestnaný. Ak to neurobíte, môže to mať za následok, že sa Border kólia stane mimoriadne zle chovaným a agresívnym psom. V ideálnom prípade by mali byť držané v krajine, aby mali slobodu, ktorú tak zúfalo potrebujú.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button