Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Európsky saňový pes: Popis, História a Použitie

Európsky saňový pes, alebo inak nazývaný ako evropský saňový pes, je plemeno psa, ktoré bolo vyšľachtené z nemeckého krátkosrstého ohařa, pointera a greyhounda. Tieto psy sa vyznačujú vynikajúcim čuchom a miernej povahy, ktorú zdedili od pointrov. Z malamuta a husky získali silu, zatiaľ čo rýchlosť zdedia po greyhoundoch.

 

Európsky saňový pes

 

Európsky saňový pes

 

Európsky saňový pes má veľkú výdrž a je veľmi súťaživý. Sú to neuveriteľne inteligentní psi, ktorí sa ľahko učia a sú vhodní na najrôznejšie psie športy, vrátane poslušnosti. Okrem toho, sú to nekonfliktné psy, ktoré sa dobre znášajú s inými zvieratami a sú báječnými spoločníkmi pre deti. Radi aportujú a plávajú.

Európsky saňový pes nie je uznané plemeno, preto môžu tieto psy vyzerať rôzne. Najčastejšie sa však podobajú veľkému nemeckému stavačovi a dorastajú do výšky okolo 70 cm. Pôvodne pochádzajú z Nórska, kde ťahali jedného bežkára či pulkára na malých sánkach. Dnes sa tieto psy využívajú na rôzne psie športy, ako napríklad závody na bežkách, kde sú schopní ťahať aj viac ako 100 kg.

 

Pôvod a História

 

Pôvod a História

 

Európsky saňový pes, známy tiež ako ESP, pochádza z Nórska, kde bol prvýkrát predstavený na pretekoch. Jeho história nie je úplne jasná, pretože psi ťahajúci sane sa správali už oddávna. Pôvodne boli títo psi používaní na ťahanie bežkárov alebo tzv. pulkaře, čo boli sane s nákladom ťahané psom a človekom na lyžiach.

ESP sa vyvinuli z kríženia rôznych psích plemien, vrátane nemeckého krátkosrstého stavača a pointera. Tieto psy boli vyberané pre ich silu, vytrvalosť a rýchlosť. Postupne sa začali používať aj pre športové účely, ako napríklad preteky so psími záprahmi.

Rodokmeň Európskeho saňového psa nie je úplne známy, ale v súčasnosti sú plemená s podobnými vlastnosťami ako ESP chované v celej Európe. ESP majú podlhovastú tvár, hladkú a krátku srsť a hlavne dlhé a svalnaté nohy, ktoré im umožňujú rýchlo bežať. Z nemeckého krátkosrstého stavača zdedili hlboký hrudník a silu býka.

V súčasnosti sú Európski saňoví psi stále používaní na ťahanie saní, ale tiež sa stali populárnymi ako spoločníci a pretekárske psy. Ich sila, vytrvalosť a ľahká ovládateľnosť ich robia obľúbenými medzi majiteľmi psov a športovcami po celom svete.

 

Fyzické charakteristiky

 

Fyzické charakteristiky Európsky saňový pes

 

Európsky saňový pes je stredne veľké plemeno, ktorého vzhľad je elegantný a vyvážený. Tento pes má silné a dobre vyvinuté svaly, ktoré mu umožňujú vykonávať náročné fyzické aktivity, ako sú napríklad psie závody. Nasledujúce podsekcie poskytujú podrobné informácie o fyzických charakteristikách Európskeho saňového psa.

Hlava a Oči

Hlava Európskeho saňového psa je stredne veľká a dobre vyvážená v porovnaní s telom. Má široký a hlboký čumák, ktorý je zvyčajne čierny alebo hnedý. Oči sú hnedé alebo modré a majú mandľový tvar. Ich výraz je inteligentný a pozorný.

 

Končatiny a Telo

Európsky saňový pes má silné a dobre vyvinuté končatiny, ktoré mu umožňujú rýchly pohyb a vysokú výdrž. Jeho telo je stavbou podobné stavčiakom a má hlboký hrudník a dobre klenutý chrbát. Výška samcov sa pohybuje od 65 do 78 cm a samíc od 60 do 75 cm. Váha sa pohybuje od 20 do 38 kg.

 

Srsť a Farba

Srsť Európskeho saňového psa je krátka a hustá, s jemným podsadom, ktorý chráni psa pred chladom. Farba srsti môže byť čierna, hnedá, béžová alebo žltá. Niektoré jedince môžu mať biele skvrny na hrudi a na labkách.

 

Chvost

 

Chvost Európskeho saňového psa je stredne dlhý a silný. Je zvyčajne nesený vysoko a môže byť zahnutý alebo rovný. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

 

Povaha a temperament

 

Povaha a temperament

 

Európsky saňový pes je temperamentné a inteligentné plemeno. Veľmi ľahko sa učí a preto sa hodí na najrôznejšie psie športy vrátane poslušnosti. Sú to psy veľmi súťaživé a majú neuveriteľnú výdrž.

Povahové rysy tohto plemena sú mierumilovnosť a nekonfliktnosť. Európsky saňový pes sa dobre znáša s inými zvieratami a deťmi. Sú to báječní spoločníci, ktorí radi aportujú a plávajú.

 

Vďaka svojej povahovej mierumilovnosti a inteligencii sa Európsky saňový pes ľahko učí a rýchlo sa prispôsobí novým situáciám. Sú to psy, ktoré majú vynikajúci čuch, preto sú vhodné aj na lov.

Európsky saňový pes má v sebe silu a rýchlosť, ktoré sú dôležité pre jeho pôvodnú funkciu, a to ťahať sanie. Sú to vynikajúci ťaháči, ktorí majú obrovskú výdrž. Vďaka svojim povahovým rysom sa však dokážu prispôsobiť aj iným psím športom a aktivitám.

 

Výkon a energia

Európsky saňový pes je plemeno, ktoré má neuveriteľný výkon a energiu. Sú to veľmi súťaživé psy a sú ideálnymi spoločníkmi pre ľudí, ktorí hľadajú psa, ktorý má výdrž a vytrvalosť. Títo psi sú skvelí pre rôzne psie športy, vrátane poslušnosti, agility a samozrejme pre ťahanie sán.

Európsky saňový pes sa ľahko učí a je veľmi inteligentný, čo znamená, že sa rýchlo naučí nové triky a príkazy. Títo psi majú vynikajúci čuch, čo ich robí skvelými loveckými psami. Majú tiež vynikajúcu fyzickú kondíciu, ktorá im umožňuje byť skvelými spoločníkmi pre ľudí, ktorí hľadajú psa, ktorý má výdrž a vytrvalosť.

Európsky saňový pes má neuveriteľnú výdrž a je schopný behať niekoľko hodín bez prestávky. Títo psi sú tiež veľmi rýchli a majú neuveriteľnú silu. Sú to psy, ktoré majú veľmi málo problémov s vytrvalosťou a sú schopné ťahať ťažké bremená na dlhé vzdialenosti. Aljašský malamut: Popis plemena

 

Výkon a energia Európskeho saňového psa je preto ideálny pre ľudí, ktorí hľadajú psa, ktorý má výdrž a vytrvalosť, a ktorý je schopný sa zapojiť do rôznych psích športov. Títo psi sú tiež skvelými spoločníkmi pre ľudí, ktorí hľadajú psa, ktorý má veľa energie a ktorý sa radi hrajú a cvičia.

 

Výcvik a výchova

Európsky saňový pes je temperamentné a inteligentné plemeno, ktoré sa veľmi ľahko učí. Preto je dôležité, aby bol správne vychovaný a vycvičený. Výcvik a výchova sú preto kľúčové pre to, aby bol pes poslušný a zvládal rôzne psie športy vrátane záprahového športu.

Pri výcviku a výchove Európskeho saňového psa je dôležité mať na pamäti niekoľko základných pravidiel. Prvým krokom je začať s výcvikom čo najskôr, keď je pes ešte šteniatko. To umožní vytvoriť silné puto medzi majiteľom a psom a zároveň uľahčí učenie. Veľké plemená psov : Top 10 veľké psy na svete

Pri výcviku sa odporúča používať pozitívne metódy, ktoré zahŕňajú odmenu a pochvalu za správne správanie sa. Toto posilňuje pozitívne správanie a zlepšuje vzťah medzi majiteľom a psom. Negatívne metódy, ako napríklad fyzické trestanie, môžu viesť k nechcenému správaniu a dokonca k agresivite.

 

Európsky saňový pes je veľmi súťaživý a má neuveriteľnú výdrž. Preto je dôležité, aby bol dostatočne fyzicky a psychicky stimulovaný. To zahŕňa pravidelné prechádzky, behanie a cvičenie. Taktiež je dôležité zabezpečiť dostatočnú sociálizáciu, aby bol pes schopný znášať sa s inými zvieratami a ľuďmi.

Celkovo je výcvik a výchova Európskeho saňového psa základom pre jeho poslušnosť a schopnosť zvládať rôzne psie športy. S pravidelným tréningom a pozitívnymi metódami sa dá dosiahnuť vynikajúci výsledok a zdravý vzťah medzi majiteľom a psom. Fínsky špic: Všetko o plemene

 

Starostlivosť

 

Európsky saňový pes si vyžaduje dostatok pohybu a aktivity, preto sa hodí pre majiteľov, ktorí majú radi športové aktivity a časté výlety do prírody. Jeho srst nie je na starostlivosť tak náročná, ale vyžaduje si pravidelnú starostlivosť.

Pri péči o srst sa odporúča pravidelné česanie, ktoré pomôže odstrániť odumreté chlpy a zabrániť tvorbe uzlín. Dôležité je aj kontrolovať čistotu uší, kde sa môže objaviť veľké množstvo ušného mazu.

Okrem toho je potrebné venovať pozornosť aj zubom a nechtovej sústave. Európsky saňový pes má tendenciu k tvorbe zubného kameňa, preto odporúčame pravidelné čistenie zubov. Nechty sa odporúča pravidelne sťahovať, aby sa predišlo ich prílišnému predlžovaniu a deformácii.

 

Pri výcviku a starostlivosti o Európskeho saňového psa je dôležité mať na pamäti, že je to temperamentné a inteligentné plemeno, ktoré sa ľahko učí. Jeho výcvik by mal byť založený na pozitívnom posilňovaní a trpezlivosti.

Ak sa majiteľ rozhodne pre účasť na psích športoch, je dôležité venovať sa aj jeho fyziologickej príprave a zabezpečiť mu dostatok odpočinku a regenerácie. Pretože Európsky saňový pes je veľmi súťaživý a má neuveriteľnú výdrž, je potrebné dbať na jeho zdravie a kondíciu.

 

Saňovanie

 

Saňový pes je vytrvalý a silný pes, ktorý sa využíva na ťažké práce, ako sú ťahanie ťažkých bremien, ale aj na saňovanie a spřeženie. Najviac sa využíva na mushing, čo je psí šport, ktorý spočíva v ťahaní saňov na snehu alebo na suchu. Okrem toho sa využíva aj na pulka, čo je druh saňovania, ktorý sa využíva v horských oblastiach.

 

Mushing a Pulka

Mushing je psí šport, ktorý sa vykonáva na snehu alebo na suchu. Pes je zapojený do spřeženia a ťahá saňový vozík alebo sánky, ktoré môžu byť vybavené brzdami alebo riadiacimi mechanizmami. Pulka je druh saňovania, ktorý sa využíva v horských oblastiach. Pes ťahá saňový vozík alebo sánky, ktoré sú menšie ako pri mushingu. Pulka sa využíva na prepravu nákladu alebo na cestovanie po zasnežených horských oblastiach.

 

Križenie s inými plemenami

 

Európsky saňový pes bol vyšľachtený z nemeckého krátkosrstého ohařa, pointera a greyhounda. Postupom času boli križované aj aljašské malamuty a sibírske husky. Vďaka pointrom majú európski saňoví psi vynikajúci čuch a miernu povahu, po malamutovi majú silu a po greyhoundovi rýchlosť.

Európsky saňový pes je uznaný ako samostatné plemeno Medzinárodnou kynologickou federáciou (FCI) a Národným kynologickým zväzom (NKO). Je to skvelý pes pre ľudí, ktorí majú radi aktívny životný štýl a radi sa venujú psím športom.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button