Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Kanaánsky pes: Pôvod, vlastnosti a využitie

Kanaánsky pes, známy aj ako Kelev Knaáni, je pôvodným psím plemenom z Izraela. Je to jedno z najstarších plemien psov na svete, ktoré má bohatú históriu a kultúrnu hodnotu. Kanaánsky pes je považovaný za národné psie plemeno Izraela a je zaradený do skupiny 5 špice a primitívne plemená podľa FCI.

 

Kanaánsky pes

 

Kanaánsky pes

 

Toto psie plemeno je stredne veľké, silné a kvadratické, s divokým typom psa. Má vysoké pohybové nároky a je veľmi učenlivý. Kanaánsky pes sa v minulosti využíval ako pastiersky a strážny pes a počas druhej svetovej vojny sa využíval na vyhľadávanie mín. V súčasnosti sa okrem stráženia využívajú aj ako pracovné a záchranárske psy.

V tomto článku sa dozviete viac o histórii a charakteristikách tohto zaujímavého psieho plemena. Budeme sa zaoberať jeho pôvodom, vzhľadom, temperamentom a využitím v súčasnosti. Okrem toho sa pozrieme aj na jeho výcvik a výchovu, ktoré sú dôležité pre správne fungovanie tohto plemena.

 

História a pôvod

 

História a pôvod

 

Kanaánsky pes je plemeno pôvodom z Izraela, kde ho považujú za národné plemeno. Jeho názov získal podľa historického blízkovýchodného regiónu Kanaán, ktorý zahŕňal súčasný Izrael, Libanon a časť Sýrie. Toto plemeno sa vyvinulo z psov, ktoré sprevádzali nomádnych beduíns

kych pastierov už pred tisícročiami. Kanaánsky pes bol využívaný ako strážny pes, stopár, pátrač a záchranár.

História kanaánskeho psa siaha až do staroveku. Jeho kresby a rytiny boli nájdené v Egypte a jaskyni Beni Hassan, kde sa nachádzajú obrazy kanaánskych psov loviacich antilopy. Nejznámejšie pohrebisko kanaánskych psov sa nachádza v Aškelone, kde bolo odhalených viac ako tisíc psích hrobov z doby 2000 pred n.l.

V 20. storočí bol kanaánsky pes na pokraji vyhynutia, no vďaka práci doktorky Rudolphiny Menzelovej a ďalších chovateľov sa mu podarilo prežiť. Dnes je kanaánsky pes uznávaný FCI (Fédération Cynologique Internationale) ako plemeno skupiny 5 a sekcie 6.

 

Charakteristika a fyzické vlastnosti

 

Charakteristika a fyzické vlastnosti

 

Kanaánsky pes je stredne veľké, silné a kvadratické plemeno psa, ktoré sa podobá na divoký typ psa. Hmotnosť sa pohybuje medzi 16 až 25 kg a v kohútiku meria od 50 do 60 cm. Toto plemeno psa má klinovitú hlavu, ktorá je v tvare tupého klinu strednej dĺžky a má dobré proporcie.

 

Hlava a lebka

Kanaánsky pes má hlavu klinovitého tvaru, ktorá sa zjavne rozširuje k nízko nasadeným ušiam. Lebka je mierne sploštená a má symetrickú masku. Oči sú stredne veľké a oválneho tvaru, pričom farba očí sa môže líšiť od hnedých po tmavohnedé. Uši sú malé, vzpriamené a na koncoch zaoblené.

 

Oči a uši

Oči sú stredne veľké a oválneho tvaru, pričom farba očí sa môže líšiť od hnedých po tmavohnedé. Uši sú malé, vzpriamené a na koncoch zaoblené.

Telo a chvost

Telo kanaánskeho psa je svalnaté a kvadratické. Chrbát je rovný a krk je stredne dlhý a silný. Hrudník je hlboký a rebrá sú dobre klenuté. Brucho je dobre vyklenuté. Chvost je vysoko nasadený a má podsadu. Je krátky až stredne dlhý a stočený nad chrbtom.

 

Končatiny

Plecia sú dobre klenuté a svalnaté. Lakte sú dobre prilepené k telu. Zadné končatiny sú svalnaté a silné. Kolená sú dobre uhnuté a päty sú nízko nasadené. Stehná sú dlhé a silné. Labky sú oválne a majú dobre klenuté prsty. Krycia srsť je krátka až stredne dlhá a môže byť piesková, červenohnedá alebo iného zafarbenia s bielymi znakmi.

Celkovo je kanaánsky pes silný a vyvážený pes, ktorý sa podobá na divoký typ psa. Toto plemeno psa má svoj špecifický charakter a fyzické vlastnosti, ktoré ho robia unikátnym a zaujímavým.

 

Povaha a správanie Kanaánsky pes

 

Povaha a správanie Kanaánsky pes

 

Kanaánsky pes je známy svojou inteligenciou a rýchlym učením. Je to verný spoločník, ktorý je veľmi oddaný svojej rodine a ochraňuje ju. K cudzím ľuďom sa správa nedôverčivo a rezervovane, preto je vhodný ako hlídací pes. Avšak, jeho nedôverčivosť môže byť problémom, ak nie je socializovaný správne.

Svojou povahou je to psie plemeno, ktoré je považované za ochrancu. Je to pes, ktorý má v sebe silnú potrebu chrániť svojich majiteľov a ich majetok. Jeho instinktívne správanie môže byť problematické, ak nie je trénovaný a socializovaný správne. Kanaánsky pes môže byť agresívny voči iným psom, ktorí sa k nemu stavia dominantne.

Kanaánsky pes má prirodzene nedôverčivý charakter, preto je vhodné ho trénovať s jemnosťou a trpezlivosťou. Jeho správanie závisí od jeho majiteľa a jeho spoločenského prostredia. Ak je správne trénovaný a socializovaný, môže byť skvelým spoločníkom, ktorý sa dokáže prispôsobiť rôznym situáciám.

Vzhľadom na jeho povahu a správanie nie je to plemeno vhodné pre každého majiteľa. Vyžaduje si majiteľa, ktorý má skúsenosti s trénovaním a socializáciou psov a ktorý mu dokáže poskytnúť dostatok fyzickej a psychologickej stimulácie.

 

Starostlivosť a výchova Kanaánsky pes

 

Starostlivosť a výchova Kanaánsky pes

 

Kanaánsky pes je plemeno, ktoré vyžaduje minimálnu starostlivosť. Raz týždenne by sa mal dôkladne vykefovať, aby sa odstránili odumreté chlpy. Kanaánsky pes je jedno z najzdravších plemien, ale môže sa u neho objaviť epilepsia alebo hypotyreóza. Preto je dôležité pravidelne navštevovať veterinára a dbať na jeho zdravie.

Je dôležité zabezpečiť mu primeranú stravu, ktorá mu poskytne dostatok energie na celý deň. Kanaánsky pes môže byť kŕmený komerčným krmivom alebo BARF stravou. BARF strava znamená kŕmiť psa surovým mäsom, kostami, zeleninou a ovocím. Táto strava je založená na predstave, že psy by mali jesť podobne ako ich divokí predkovia. Šampón na vlasy: Najlepšie rady a účinky

 

Výchova kanaánskeho psa nie je náročná, pretože sa jedná o veľmi inteligentné plemeno. Je dôležité začať s výchovou už v mladom veku, aby sa pes naučil základné povely a správanie. Kanaánsky pes je veľmi oddaný a lojálny svojmu majiteľovi, ale môže byť aj tvrdohlavý a nezávislý. Preto je dôležité používať pozitívne metódy výchovy a trpezlivo pracovať s psom.

Celkovo je kanaánsky pes skvelým spoločníkom pre aktívnych ľudí, ktorí majú radi pohyb a výlety do prírody. S primeranou starostlivosťou a výchovou sa môže stať verným a oddaným priateľom na celý život.

 

Chyby a zdravotné problémy

Kanaánsky pes je plemeno, ktoré sa vyznačuje veľkou odolnosťou a silou. Aj napriek tomu, že je to zdravé plemeno, môže trpieť niektorými zdravotnými problémami.

Jednou z najčastejších chýb, ktoré sa vyskytujú u kanaánskeho psa, sú odchýlky od štandardu. Každá chyba v štruktúre stavby, každá odchýlka od normy dobre stavaného psa, všetko čo znižuje jeho schopnosť prežitia v púšti, sa považuje za chybu. Preto je dôležité chovať kanaánskeho psa podľa stanovených štandardov.

Okrem toho, kanaánsky pes môže trpieť niektorými zdravotnými problémami, ktoré sú spoločné pre iné plemená psov. Patria medzi ne napríklad dysplázia bedrového kĺbu, dysplázia lakťového kĺbu, ochorenie očí, alebo epilepsia. Preto je dôležité pravidelne kontrolovať zdravie kanaánskeho psa u veterinára. Ako by vyzerali psy keby boli veľké ako kone : 13 obrázkov

 

Je tiež dôležité dbať na správnu výživu a údržbu kanaánskeho psa. Tento pes potrebuje dostatok pohybu a aktivity, aby bol zdravý a šťastný. Jeho strava by mala byť vyvážená a obsahovať všetky potrebné živiny a vitamíny, aby bol jeho organizmus silný a odolný voči chorobám. Krátkosrsté plemená psov : 15 plemien krátkosrstých psov

V prípade akýchkoľvek zdravotných problémov alebo chýb by mal majiteľ kanaánskeho psa okamžite kontaktovať veterinára a postarať sa o to, aby bol jeho pes vždy zdravý a šťastný.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button