Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Portugalský ovčiarsky pes: Charakteristika plemena

Portugalský ovčiarsky pes, známy aj ako Cao da Serra de Aires, je stredne veľké plemeno psov s dlhosrstým osrstením, ktoré pochádza z Portugalska. Títo psi boli pôvodne chovaní ako pastieri, ktorí bránili stáda oviec pred vlkmi a inými dravcami. Dnes sú však často používaní ako spoločníci a rodinní psi.

 

Portugalský ovčiarsky pes

 

Portugalský ovčiarsky pes

 

Portugalský ovčiarsky pes je známy svojou inteligenciou, ľahkou ovládateľnosťou a oddanosťou svojmu majiteľovi. Títo psi majú žlté, hnedé, sivé, plavé, vlkošedé alebo čierne kožušiny a vážia medzi 12 a 18 kg. Pes je zvyčajne vyšší ako sučka. Výchova a výcvik sú dôležité pre to, aby sa pes stal dobre ovládateľným a poslušným spoločníkom.

Portugalský ovčiarsky pes je jedným z osemnástich plemien psov, ktoré pochádzajú z Portugalska. Medzi ďalšie patrí napríklad Portugalský vodný pes, Portugalský podenko a Estrelský pastiersky pes. Každé z týchto plemien má svoje vlastné charakteristické vlastnosti a použitie.

 

História a pôvod

 

História a pôvod

 

Portugalský ovčiarsky pes, alebo inak Cão da Serra de Aires, je plemeno pôvodom z Portugalska. Jeho história siaha až do 13. storočia, kedy sa vyskytoval už na území tohto krajiny. Tento pes bol v minulosti využívaný prevažne ako ovčiarsky, strážny a dvorový pes.

Existuje niekoľko teórií o pôvode tohto plemena. Jedna z nich hovorí o tom, že pri jeho vzniku boli použité psy zo strednej Ázie, ktoré prišli do Európy s kočovnými kmeňmi. Ďalšia teória hovorí o tom, že prikrížením briardov a pyrenejských ovčiakov vzniklo toto plemeno.

V roku 1908 bol založený klub priaznivcov tohto plemena, ktorý sa zaoberal jeho chovom a šírením. V roku 1932 bol vytvorený štandard pre Portugalského ovčiarskeho psa, ktorý určoval jeho vzhľad a schopnosti.

Jeden z najvýznamnejších chovateľov tohto plemena bol gróf Castro Guimaraes, ktorý na začiatku 20. storočia do Portugalska priviezol pár briardov. Títo psi boli prikrížení s miestnymi psami a výsledkom bolo plemeno Cão da Serra de Aires.

Dnes je Portugalský ovčiarsky pes populárnym plemenom nielen v Portugalsku, ale aj v iných krajinách. Jeho výborné ochranné a pracovné schopnosti robia z neho skvelého spoločníka pre pastierov a ďalších chovateľov. Každý vrh prináša štěňata s vynikajúcimi povahovými vlastnosťami a vzhľadom, ktoré si získavajú srdcia mnohých ľudí. Portugalské plemená psov 8 plemien z Portugalska

 

Fyzické charakteristiky

 

Fyzické charakteristiky

 

Portugalský ovčiarsky pes je stredne veľký pes, skôr predĺženého formátu. Celkový vzhľad a schopnosti sú mimoriadne inteligentné, živé, odolné a nesmierne oddané pastierovi a majiteľovi. Výška plemena sa pohybuje od 45 do 57 cm a hmotnosť od 16 do 32 kg.

Hlava psa je mohutná a široká s krátkymi pyskami. Krk je silný a široký, kríže sú krátke a tenké, ale pevné. Srsť je hrubá a dlhá, s výnimkou hlavy a nôh, kde je krátka a pevná. Uši sú stredne veľké, priľahlé a neprekrývajú sa. Predné končatiny majú dobre vyvinuté plecia, ramená, predlaktia a kĺby predlaktia. Labky sú normálne vyvinuté a dobre do seba zapadajú.

Telo psa je dobre vyvážené a proporcionalne. Prehrudie je dobre vyznačené, rebrá sú dobre klenuté a chrbát je rovný. Bedrá sú široké a silné, brucho je dobre zaoblené a slabiny sú krátke a silné. Zadné končatiny majú dobre vyvinuté stehná, ktoré nie sú dlhé ani guľaté. Kolená sú dobre vyznačené a majú mierne zdvihnutý kĺb. Labky sú veľké s dobrým oblúkom a silnými pazúrmi.

Lebka je dobre vyvinutá a má veľké nosné dierky. Horné ohraničujúce línie lebky a papule sú rozbiehavé. Oči sú tmavšie ako srsť a majú zaoblený tvar. Hrúbka kože na hlave je skoro valcovitá a meria asi 2/3 dĺžky lebky. Šírka je primeraná dĺžke a forme hlavy.

Zuby sú biele a silné, s dobre vyvinutými hornými ohraničujúcimi líniemi lebky a papule. Sú dobre vyvinuté a dobre do seba zapadajú. Vlasové hnojivo šampón

 

Charakter a správanie Portugalský ovčiarsky pes

 

Charakter a správanie Portugalský ovčiarsky pes

 

Portugalský ovčiarsky pes je známy svojou živou povahou a vysokou inteligenciou. Je to oddaný strážny, ktorý sa vyhýba cudzím ľuďom, ale je veľmi oddaný svojmu pastierovi a stádu, ktoré stráži. Jeho inteligencia a prispôsobivosť robia z neho ľahko vycvičiteľného psa.

Toto plemeno má veľmi silný inštinkt a je vytrvalé v práci. Je schopný pracovať celý deň bez únavy. Jeho tvrdohlavosť a nezávislosť však môže predstavovať výzvu pre majiteľa, pretože vyžaduje dôslednú a trpezlivú výchovu. Portugalský ovčiarsky pes potrebuje dostatok pohybu a činnosti, inak môže byť náchylný k deštruktívnemu správaniu.

Toto plemeno je skvelým spoločníkom a rodinným psom, ktorý sa dobre znáša s deťmi. Je to veľmi verný pes, ktorý sa veľmi rýchlo pripúta k svojmu majiteľovi. Portugalský ovčiarsky pes je skvelou voľbou pre majiteľov, ktorí hľadajú inteligentné a oddané plemeno s vysokou úrovňou energie.

 

Výcvik a starostlivosť

Portugalský ovčiarsky pes je inteligentný a odolný pes, ktorý sa dá ľahko vycvičiť. Výcvik ovčiarskeho psa by mal začať od útleho veku, aby sa pes naučil základné povely a príkazy. Majiteľ by mal byť trpezlivý a dôsledný pri výcviku, pretože tento pes má sklon k dominancii.

Je dôležité, aby majiteľ bol schopný poskytnúť dostatok pohybu a stimulácie pre portugalského ovčiarskeho psa, pretože tento pes potrebuje veľa fyzickej aktivity a duševnej stimulácie. Majiteľ by mal venovať dostatok času na tréning a socializáciu psa, aby sa pes stal dobre vyváženým a poslušným spoločníkom.

 

Pri starostlivosti o portugalského ovčiarskeho psa je dôležité zabezpečiť mu dostatok pohybu, kvalitnú stravu a pravidelné veterinárne prehliadky. Tento pes má sklon k niektorým zdravotným problémom, ako sú dysplázia bedrového kĺbu a očné ochorenia. Majiteľ by mal byť pripravený na náklady spojené s liečbou týchto ochorení.

Vzhľadom k tomu, že portugalský ovčiarsky pes je pracovný pes, môže byť náchylný k stresu a úzkosti, ak nie je dostatočne stimulovaný a zamestnaný. Majiteľ by mal zabezpečiť dostatok aktivít a cvičení pre psa, aby sa vyhol týmto problémom.

Celkovo je portugalský ovčiarsky pes skvelým spoločníkom pre majiteľov, ktorí sú pripravení venovať mu dostatok času, trpezlivosti a starostlivosti. S dostatočnou starostlivosťou a výcvikom môže byť tento pes verným a oddaným spoločníkom pre celú rodinu.

 

Práca so stádom Portugalský ovčiarsky pes

 

Práca so stádom Portugalský ovčiarsky pes

 

Portugalský ovčiarsky pes je vynikajúcim pastierskym psom. Jeho pôvodná práca spočívala v dohliadaní na ovce, kozy, dobytok a kone. Tento pes je mimoriadne oddaný svojmu pastierovi a vyniká svojou inteligenciou a živým temperamentom.

Aby Portugalský ovčiarsky pes mohol úspešne pracovať s rôznymi druhmi stád, musí byť trénovaný na udržiavanie stáda pohromade. To znamená, že pes musí byť schopný udržiavať stádo dokopy a ochraňovať ho pred nebezpečenstvami, ako sú napríklad predátory.

Portugalský ovčiarsky pes môže pracovať s rôznymi druhmi stád, vrátane oviec, kozičiek, dobytka a koní. Tento pes je schopný pracovať s rôznymi veľkosťami stád a prispôsobiť sa ich potrebám.

Pri práci s ovčiarskym psom je dôležité, aby pastier bol schopný komunikovať s psom a riadiť jeho správanie. Tento pes je veľmi poslušný a ochotný pracovať, ale musí byť trénovaný na správne správanie sa v rôznych situáciách.

Celkovo je Portugalský ovčiarsky pes vynikajúcim pastierskym psom, ktorý je schopný pracovať s rôznymi druhmi stád a prispôsobiť sa ich potrebám. Jeho oddanosť a inteligencia robia z neho vynikajúceho spoločníka pre pastiera a zabezpečujú úspešné dohliadanie na stáda všetkých druhov.

 

Zdravie a životnosť

Portugalský ovčiarsky pes je plemeno, ktoré sa môže pýšiť dobrým zdravím a dlhou životnosťou. Pri správnej starostlivosti a výžive sa môže dožiť veku 12 až 14 rokov.

Jedným z najväčších zdravotných problémov tohto plemena je dysplázia bedrového kĺbu, ktorá môže spôsobiť bolesť a obmedziť pohyblivosť psa. Preto je dôležité, aby majitelia dbali na správnu výživu a cvičenie svojho psa a aby podstúpil pravidelné veterinárne prehliadky.

Portugalský ovčiarsky pes je pomerne odolný voči chorobám a nevyžaduje špeciálnu starostlivosť. Avšak, ako u každého plemena, môže sa vyskytnúť niekoľko zdravotných problémov, ako sú problémy s očami, alergie a kožné ochorenia. Preto je dôležité, aby majitelia boli pozorní na akékoľvek zmeny v správaní alebo vzhľade svojho psa a aby sa pravidelne zúčastňovali na veterinárnych prehliadkach.

Všeobecne platí, že portugalský ovčiarsky pes je pomerne zdravé plemeno s dlhou životnosťou. Ak sa mu dostane dostatok pohybu, správnej výživy a starostlivosti, bude spokojný a zdravý spoločník pre svojho majiteľa.

 

Záver

Portugalský ovčiarsky pes je skvelým spoločníkom pre každého majiteľa, ktorý má radi aktívny a zdravý životný štýl. Tento pes je inteligentný, pracovitý a odolný, čo ho robí ideálnym pre rôzne úlohy, ako napríklad ovčiarske, strážne alebo dvorové psy.

Horná línia Portugalského ovčiarskeho psa je rovná až mierne klenutá, línia brucha je dobre zdvihnutá. Tento pes má stredne veľkú veľkosť a skôr predĺžený formát. Jeho osrstenie je dlhé a môže byť žltej, hnedé, sivej, plavej, vlkošedej alebo čiernej farby.

 

Portugalský ovčiarsky pes je inteligentný a ľahko ovládateľný. Je to verný spoločník svojmu majiteľovi a extrémne oddaný. Tento pes má skvelé schopnosti a je schopný sa prispôsobiť rôznym situáciám.

Celkovo, Portugalský ovčiarsky pes je skvelým plemenným psom pre každého majiteľa, ktorý má radi aktívny a zdravý životný štýl. Jeho inteligencia, pracovitosť a odolnosť ho robia ideálnym pre rôzne úlohy, ako napríklad ovčiarske, strážne alebo dvorové psy.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button