Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Španielsky chrt Galgo: Charakteristika plemena

Španielsky chrt Galgo, alebo inak nazývaný Galgo español, je plemeno psov pôvodom zo Španielska. Tieto psy sú známe svojou eleganciou a gracióznosťou. Sú to loveckí psi, ktorí boli pôvodne chovaní na lovenie zajacov, no v súčasnosti sa používajú aj na preteky a ako spoločníci.

 

Španielsky chrt Galgo

 

Španielsky chrt Galgo

 

Má charakteristický vzhľad so štíhlou a štíhlou postavou. Ich telo je obdĺžnikového tvaru s hlbokým hrudníkom a pevnou kostrou. Ich srsť môže byť krátka alebo polodlhá a môže byť hladká alebo hrubá. Tieto psy majú silný a pohyblivý krk a silné nohy, ktoré im umožňujú rýchly pohyb.

Španielsky chrt Galgo je inteligentný a verný pes. Sú to aktívne psy, ktoré potrebujú dostatok pohybu a stimulácie. Sú to skvelí spoločníci pre aktívnych majiteľov, ktorí majú radi vonkajšie aktivity. V súčasnosti sa toto plemeno stretáva s rôznymi problémami, ako je zneužívanie a nevhodné chovanie. Preto je dôležité, aby sa majitelia týchto psov informovali o správnom chovaní a starostlivosti o svojich španielskych chrtov Galgo.

 

Pôvod a História

 

Pôvod a História

 

Španielsky chrt Galgo má pôvod na Pyrenejskom polostrove a patrí do rovnakej vývojovej linie ako anglický chrt. Jeho predkovia prišli na Pyrenejský polostrov s Keltmi už v 6. storočí pred n.l. a so sebou si priniesli svoje chrty. Španielsky chrt a anglický chrt majú preto veľmi blízke predky.

Galgo bol v minulosti používaný ako lovecký pes, ktorý bol schopný loviť rôzne druhy zvierat. Neskôr sa stal populárnym aj ako závodný chrt. Španielsko je krajinou pôvodu tohto plemena a mimo svojej krajiny sa veľmi nepoužíva. Španielske plemená psov :7 plemien psov zo Španielska

Galgo je veľmi staré plemeno, ktorého stopy sa nachádzajú už od staroveku. Je to výsledok kríženia medzi keltskými drôtosrstými chrtmi a arabskými krátkosrstými chrtmi. Plemeno bolo oficiálne uznané až v roku 1971.

Galgo je súčasťou kultúry a histórie Španielska a jeho odkaz sa prenáša z generácie na generáciu. Tento pes je obľúbený pre svoju inteligenciu, priateľskosť a oddanosť svojmu majiteľovi. Jeho výchova a výcvik sú dôležité, aby bol schopný správne fungovať v rodine a prispôsobiť sa rôznym situáciám.

 

Charakter a Temperament

 

Charakter a Temperament

 

Španielsky chrt Galgo je známy svojou spoločenskou povahou a oddanosťou svojmu majiteľovi. Tento pes je veľmi inteligentný a rýchlo sa učí, čo ho robí ľahko ovládateľným. Jeho temperament je pokojný a vyrovnaný, čo z neho robí skvelého spoločníka pre rodiny s deťmi.

Galgo má tendenciu byť plachý až neistý voči cudzincom, ale s dostatkom socializácie sa môže stať veľmi priateľským a spoločenským psom. Jeho oddanosť a lojálnosť sú nevyhnutné pre jeho majiteľa, pretože sa radi prispôsobia jeho potrebám.

Tento pes má zvyčajne veľmi nízku úroveň agresivity a je veľmi mierumilovný. Jeho povaha ho robí skvelým spoločníkom pre ľudí, ktorí majú radi pokojnejší životný štýl. Jeho temperament je vhodný pre bytové aj rodinné prostredie.

Celkovo Španielsky chrt Galgo je skvelý spoločník pre každého, kto hľadá verného a oddaného psa s priateľskou povahou a mierumilovným temperamentom.

 

Fyzický Vzhľad Španielsky chrt Galgo

 

Fyzický Vzhľad Španielsky chrt Galgo

 

Španielsky chrt Galgo je súmerne stavaný, vysoký a svalnatý pes, obdĺžnikového rámca, pevnej kostry a hlbokého hrudníku. Existuje galgo hladkosrstý a hrubosrstý.

 

Hlava

Hlava je štíhla, suchá, s dlhou a medzi ušami úzkou lebkou, s vyznačenou čelnou ryhou a tylovým hrboľom. Stop je málo viditeľný. Oči sú mandľové, tmavé, s inteligentným výrazom. Uši sú veľké a mäkké, zavesené, zvislé alebo polozvislé. Pysky sú suché a úzke.

 

Telo

Telo je dlhé, štíhle a dobre vyvážené. Krk je dlhý, silný a dobre osvalený. Trup je hlboký a široký, s dlhým, rovným a širokým krížom. Hrudník je hlboký a dobre vyvinutý, s dobre vtiahnutým brucho. Zadné končatiny sú výrazne zvislo postavené a svalnaté.

 

Srsť a Farba

Španielsky chrt Galgo môže mať krátkosrstú alebo polodlhú drsnú srsť. Farby sú rôzne, vrátane čiernej, bielej, žltej, krémovej, červenej a rôznych odtieňov týchto farieb.

 

Chvost

Chvost je dlhý a tenký, zväzok chĺpkov, ktorý sa zužuje k špičke. Môže byť rovný alebo mierne zakrivený.

 

Výška Kohútiková

Výška kohútiková pre psov je 62-70 cm a hmotnosť 22-29 kg. Pre sučky je výška kohútiková 60-68 cm a hmotnosť 20-25 kg.

Španielsky chrt Galgo patrí do stejnej vývojovej linie ako anglický chrt – greyhound. Majú stejné alebo veľmi blízke predky.

 

Chov a Starostlivosť Španielsky chrt Galgo

 

Chov a Starostlivosť Španielsky chrt Galgo

 

Španielsky chrt Galgo je plemeno, ktoré je pomerne ľahko udržateľné. Títo psi sú veľmi čistotní a nevyžadujú príliš časté kúpanie. Ich krátka srst sa dá ľahko udržovať čistou pomocou kefy a hrebeňa. Galgo sú tiež veľmi aktívni a potrebujú veľa pohybu, preto by mali byť chovaní v dome s dostatkom priestoru na behanie a hranie.

Pri chove galga je dôležité venovať pozornosť jeho strave. Títo psi by mali byť kŕmení kvalitným suchým krmivom s vysokým obsahom bielkovín a nízkym obsahom tuku. Je tiež dôležité, aby mali stále prístup k čistej vode.

 

Starostlivosť o zdravie galga zahŕňa pravidelné veterinárne prehliadky, očkovanie a odčervenie. Títo psi sú náchylní na niektoré zdravotné problémy, vrátane dysplázie bedrových kĺbov a problémov s očami, takže je dôležité udržiavať ich zdravie pod kontrolou.

Pre tých, ktorí uvažujú o adopcii galga, je dôležité si uvedomiť, že tieto psy majú tendenciu byť plaché a vyžadujú veľa trpezlivosti a lásky. Je tiež dôležité nájsť dôveryhodného chovateľa alebo organizáciu zameranú na záchranu a adopciu galga. Vlasové hnojivo šampón: zlepšiť zdravie vlasov

 

Funkcia a Využitie

Španielsky chrt Galgo je lovecké plemeno, ktoré sa využíva na lov zajacov a iných drobných zvierat. Jeho plemenné znaky, ako sú vysoká rýchlosť a výdrž, robia z neho dokonalého lovca. Galgo je schopný prebehnúť veľké vzdialenosti a prenasledovať svoju korisť s veľkou průbojnosťou.

 

Lovecký Pes

Galgo bol pôvodne vyšľachtený na lov zajacov a iných drobných zvierat. Jeho výdrž a rýchlosť mu umožňujú prenasledovať korisť aj na veľké vzdialenosti. Jeho schopnosť rýchlo zmeniť smer a prudko zabrzdiť robia z neho dokonalého lovca. Galgo je tiež známy svojou schopnosťou loviť v skupinách, kde spolupracuje s inými psami.

 

Dostihy a Coursing

Okrem loveckých schopností sa Španielsky chrt Galgo využíva aj v dostihoch a coursingu. V týchto súťažiach sa testuje rýchlosť a obratnosť psov. Galgo je schopný prebehnúť veľké vzdialenosti s veľkou rýchlosťou, a preto je ideálny pre tieto súťaže.

Galgo je veľmi prispôsobivý pes a dokáže sa dobre prispôsobiť svojmu domovu. Je veľmi oddaný svojmu majiteľovi a je schopný byť skvelým spoločníkom. V posledných rokoch sa export tohto plemena zvyšuje a stáva sa populárnym aj mimo Španielska.

 

V závislosti od terénu a typu lovu môže byť Španielsky chrt Galgo využívaný ako lovecký pes alebo honič. Jeho schopnosť prebehnúť veľké vzdialenosti a prenasledovať korisť robí z neho ideálneho psa pre lov v ťažkom teréne. Coursing a dostihy sú ďalšími aktivitami, ktoré sú pre toto plemeno vhodné.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button